ALL STAR 2000-2010: volte vražedný útok Plzně!

A jdeme do předčasného finále, nyní můžete vybírat 12 jmen, 12 útočníků, kteří utvoří nejlepší útok Plzně za posledních deset let! Nabídka je vskutku bohatá, od mnoha nesmrtelných ikon plzeňského hokeje, přes "naturalizované" Plzeňáky, kteří v srdcích zdejších fanoušků zanechali výrazný zápis, několikanásobné mistry světa, až k vítězi Stanleyova poháru či nadějným mladíkům. Čím širší nabídka, tím obtížnější volba, základní představu o kostře týmu však fanoušci zcela jistě mají. Tedy, s chutí do toho ...

HLASOVÁNÍ BYLO UKONČENO

&kategorie&kategoriePři volbě ideálního útoku bude přirozeně rozhodovat bude i pozice daného hráče tak, aby se v jednom útoku nesešli dva forvardi, kteří po většinu kariéry nastupovali na pozici centra. Vedle nejúspěšnějších hráčů na všech pozicích bude vyhlášen také absolutní vítěz, největší hvězda Plzně poslední dekády. Tím se stane ten hráč, který získá největší procento hlasů z celkového počtu hlasů v dané kategorii.

Martin Adamský

Do Plzně přišel ještě coby junior v roce 2001. Jako mladík zpočátku ještě nedostával na ledě příliš prostoru, proto ještě jezdil na střídavé starty do Brna, Kopřivnice nebo Ústí nad Labem. V sezóně 2003-04 si však již připadal jako nedoceněný a „utekl“ za oceán. Příští sezónu však začal opět v plzeňském dresu a působil zde až do roku 2010. Nikdy nenosil vizitku vyhlášeného střelce, na jeden jeho gól však zřejmě nikdy fanoušci nezapomenou. Když v play-off 2009 ukončil v 87. minutě nejdelší zápas v historii vyřazovacích bojů a poslal tím Plzeň do semifinále.

Dušan Andrašovský

Vyhlášený střelec ze Slovenska Dušan Andrašovský zamířil na západ Čech v roce 2001 a vlastně dokonale se zde aklimatizoval, našel zde druhý domov. Byť s týmem zase tolik radosti nezažíval, individuálních úspěchů a oblíbenosti u fanoušků si užíval dostatek. V průběhu angažmá jej fanoušci ocenili za nejhezčí gólovou akci sezóny 2001/02, ale i sezóny 2002/03, v níž obdržel i cenu pro nejužitečnějšího hráče. Andrašovského dlouho lákali funkcionáři Pardubic, k jejichž vyřazení v sezóně 2003-04 významnou měrou přispěl. Andrašovský kývl až po sezóně 2005-06, pouze z touhy dosáhnout většího týmového úspěchu. Plzeňský led naposledy opouštěl ve smutné pozici, se zlomenou nohou po zákroku sparťana Hanzlíka. V současnosti Andrašovský obléká dres Košic.

Milan Antoš

Další populární muž, s originální oslavou gólů i příkladný bojovník. V Plzni v posledních 10 letech odehrál jednu sezónu, 2000-01, ve které zaznamenal 15 gólů a 16 asistencí. Fanoušci zcela jistě nezapomenou Antošův gól přímo z vhazování, kterým v poslední vteřině zápasu vyrovnával na 2:2 zápas s Pardubicemi. V současnosti Antoš mj. působí v roli spolukomentátora České televize.

Mark Bomersback

Největší objev sezóny 2009-2010. Kanadský útočník byl po skončení sezóny vyhlášen nováčkem roku. Do Plzně přišel ze zámořské AHL. V Plzni nastupoval převážnou část sezóny v elitním útoku s Martinem Strakou a Tomášem Vlasákem. Vedle nich si v základní části připsal ve 47 zápasech 44 bodů.

Kamil Brabenec

Vytáhlý rodák z Brna od svých 19 let působil na jihu Čech, kde nakonec v dresu Budějovic nakoukl do nejvyšší soutěže. V Plzni hostoval v sezóně 2001-02, v níž nastoupil za Plzeň do 42 zápasů, zahrál si i čtvrtfinále play-off proti Vítkovicím, kterým vstřelil dva góly. Po dvouletém působení na severu Evropy a jednom roce na Vsetíně se vrátil Brabenec do Budějovic. Po čtyřech sezónách nakonec zamířil do dresu nováčka a svého rodiště Brna.

Daniel Branda

Postavou menší šikovný útočník přetáhl přes hlavu plzeňský dres v sezóně 2002-03, na pouhých 15 zápasů. Branda se stal předmětem výměny mezi Spartou a Plzní. Západočeši poslali do Sparty Viktora Ujčíka, opačným směrem putoval právě severočeský odchovanec a svému bývalému zaměstnavateli se pomstil dokonale. Svým prvním gólem (jedním ze tří) v plzeňském dresu pečetil výhru Plzně nad Spartou 3:1. Po sezóně zamířil Branda do ruské KHL, v současnosti působí ve Slavii Praha.

Martin Cibák

Výluka NHL přivedla do Plzně několik zajímavých hokejistů, mezi ně patří i Martin Cibák, slovenský útočník, reprezentant, který se rok předtím radoval ze zisku Stanley Cupu. Cibák je tak jediným hokejistou, který nastupoval za Plzeň a zároveň pozvedl nad hlavu tuto nejslavnější trofej. V Plzni nastoupil Cibák ve 30 zápasech, připsal si 4 góly a 11 asistencí. Cibák po sezóně 2005-06 opustil NHL a zamířil na sever Evropy.

Tomáš Divíšek

Nepřehlédnutelný útočník se zkušenostmi z NHL, který za podivných okolností opustil v průběhu sezóny 2006-07 pražskou Slavii a nabral směr „Plzeň“. Zde se „Divoch“ postavil do centra první formace, před sezónou 2007-08 spolupracoval na ledě s Tomášem Vlasákem. Za Plzeň zaznamenal Divíšek 36 gólů, dokázal soupeře vozit dlouho na zádech a připravovat góly pro své spoluhráče, ovšem také nasbírat -19 bodů za účast na ledě při gólech či 139 trestných minut. Jednoduše hráč mnoha tváří, který nyní bude oblékat dres Mladé Boleslavi.

Radek Duda

Ať už v dobrém nebo ve zlém, Radek Duda zanechá v hokejovém světě nesmazatelné vzpomínky. I Dudovo přestup v sezóně 2000-01 do Plzně měl nádech šoku, krátce před svým přestupem Duda nešetrně a krvavě zranil v obličeji plzeňskou hvězdu Petra Kořínka. Aby za pár dní stál po jeho boku v jednom útoku! V Plzni začala hvězda Radka Dudy vysvítat, katapultovala jej až do reprezentace. Na konci sezóny fanoušci ocenili Dudu hokejovým oskarem. Ale také se naplno projevovala bouřlivá povaha Dudy, vše eskalovalo v play-off s Vítkovicemi, kdy si Radek Duda neodpustil mnoho ostrých slov na soupeře. Následovaly kauzy „facka při podávání rukou“, „návštěva v liberecké kabině“, aj. Ovšem při dlouho nepřiznaném konfliktu s Martinem Čakajíkem již Duda oblékal dres Slavie Praha. S Plzní se Duda poprvé rozešel jak jinak než konfliktem, a to s Josefem Řezníčkem. Poté se Radek Duda vrátil do Plzně výměnou za Jaroslava Špačka, to probíhala sezóna 2004-05. Plzni však těsně uniklo play-off, druhé angažmá Dudy v Plzni tak žádný velký úspěch nepřineslo. Ve stejném rytmu v podstatě pokračuje kariéry Radka Dudy i nadále. Po bouřlivém rozchodu s Budějovicemi nyní Radek Duda pomáhá Chomutovu ke splnění snu, postupu do extraligy.

Michal Důras

Dlouho byli plzeňští fanoušci zvyklí vídat na levém křídle některého z plzeňských útoků Michala Důrase, který strávil v plzeňských barvách téměř sedm sezón. Svůj zpočátku těžký boj o místo v základní sestavě korunoval trumfem v klubové produktivitě v sezóně 2006-07, v níž zaznamenal 37 bodů (20+17). Důras celkově nastřílel 54 gólů v plzeňském dresu, v průběhu sezóny 2008-09 se však stěhoval do Mladé Boleslavi, které výrazně pomohl k záchraně v extralize. Zřejmě nejpovedenější část svého působení v Plzni strávil Důras po boku Jakuba Šindela a Martina Adamského v jednom útoku.

Michal Dvořák

Do Plzně přišel z německého Essenu před sezónou 2001-02. Působil zde 4 sezóny, stal se oblíbencem plzeňského publika, ale v roce 2004 přestoupil k rivalovi z Karlových Varů na tři roky. Poté se ale opět vrátil do Plzně. Zde působil dohromady sedm sezón, v nichž si pětkrát zahrál ve vyřazovacích bojích. Zajímavostí může být sezóna 2001-02, kdy ve 42 zápasech základní části kromě 25 nasbíraných bodů, nastřádal i 182 trestných minut.

Václav Eiselt

Postavou malý útočník prožíval své nejlepší období na přelomu tisíciletí. Před sezónou 2000-01 přestoupil do Plzně z pražské Sparty. Trápila jej však zranění, v první sezóně tak odehrál pouze 24 zápasů, ovšem stihl zaznamenat hattrick do sítě Zlína. Celkově sehrál za Plzeň 58 zápasů, nakonec se vrátil zpět do Sparty a střídavě působil v Praze a v Berouně. V posledních sezónách obléká Eiselt dres ambiciózního Chomutova.

Peter Fabuš

Před sezónou 2006-07 ohlásila Plzeň velkou posilu, slovenského reprezentanta Petera Fabuše. Šikovný střelec se zkušenostmi ze zámoří i ze švédské ligy přišel po jedné sezóně strávené v Třinci. V Plzni se postavil po bok Richarda Krále do prvního útoku a nakonec setrval tři sezóny. Svoji pověst střelce potvrdil, nastřílel 51 gólů, fanoušky nadchl demolicí svého bývalého zaměstnavatele Třince, kterého Plzeň v jedné třetině spláchla 5:0. Fabuš zaznamenal hattrick. Po sezóně 2008-09 ale Fabuš odchází do Mladé Boleslavi, které pomohl k další záchraně v nejvyšší soutěži

Petr Havelka

Dlouholetý útočník Sparty měnil své obvyklé působiště v létě 2004, podepsal Plzni. Jenže Havelkova kariéra se bohužel chýlila ke konci. Série zranění vyvrcholila ukončením hráčské kariéry v pouhých 27 letech, to již Havelka působil v Mladé Boleslavi. V Plzni nastoupil Havelka k 16 zápasů, v nichž si připsal jeden gól a jednu asistenci.

Martin Heřman

Před sezónou 2009-10 jej plzeňské vedení zařadilo na zkoušku do kádru pro přípravu před sezónou. Mladý útočník, jenž dva roky před tím pendloval mezi I. a II. ligou, trenéry přesvědčil a odehrál v Plzni celý ročník včetně play-off. 13 kanadských bodů v základní části posbíral převážně ve čtvrtém útoku.

Lubomír Hurtaj

176 centimetrů vysoký forvard má pověst vyhlášeného technika. Do Plzně přišel v průběhu sezóny 2002-03 ze Slovanu Bratislava, aby v průběhu další sezóny Plzeň zase opustil. Mezitím nastřílel 19 gólů a přidal 15 asistencí, svými góly se kupř. zasloužil o dlouho jedinou výhru Plzně nad Libercem. Ovšem slovenský štírek se netajil touhou vyrazit dále do světa. Hurtaj tak z Plzně vyrazil na sever Evropy, dva roky jej fanoušci mohli vidět v dresu Karlových Varů, vyzkoušil si také švýcarskou či německou ligu. Do české extraligy se vrátil v sezóně 2008-09 na krátkou výpomoc Vítkovicím.

Lukáš Hvila

Do Plzně přišel před sezónou 2009-10 ze slovenského Zvolena. Přišel jako jeden z nejproduktivnějších hráčů slovenské extraligy. Nasbíral tam v poslední sezóně v 55 zápasech 58 bodů. V Plzni ve 43 zápasech bodoval osmnáctkrát. V play-off si v šesti utkáních připsal dva body za asistence.

Jiří Jelen

Plzeňský odchovanec nastupoval v extralize za svůj rodný klub sporadicky, více startů si připsal v předchozí dekádě. Od sezóny 2000-01 nastoupil za Plzeň pouze ve 14 zápasech, v nichž si zaznamenal 1 asistenci, naprostou většinu času strávil Jelen v dresu prvoligového Písku. Před sezónou 2005-06 vyrazil křídelní útočník na zkušenou do zahraničí, konkrétně do Francie, kde působí dodnes.

Richard Kepl

Další odchovanec plzeňského hokeje nakoukl do extraligy v sezóně 2005-06, během té a následující sezóny nastoupil k 44 zápasům, v nichž si však nepřipsal jediný kanadský bod. Sezónu 2006-07 dohrál ve druholigových Klatovech, kde působí i v současnosti.

Peter Kocák

Pouze 12 zápasů odehrál za Plzeň slovenský útočník Peter Kocák, dlouholetý útočník Skalice. Do Plzně zamířil před sezónou 2005-06, v přípravě se dokázal střelecky prosadit, ovšem již ne v extralize. Během zmiňované porce zápasů si nepřipsal jediný bod a putoval do prvoligové Mladé Boleslavi. Zbytek sezóny však sehrál opět v dresu Skalice.

Jakub Koreis

Syn Jířího Koreise, který si v Plzni zahrál finále Federální hokejové ligy, vstoupil mezi českou hokejovou elitu v sezóně 2002-03. Jeho velkou chvílí se stalo datum 20. ledna 2002, když v televizním utkání v Třinci jako sedmnáctiletý mladík vstřelil dvě branky a tím pomohl k vítězství Plzně 6:4. Ještě v další sezóně působil v Plzni, ovšem pak se rozhodl na několik let odejít hrát hokej za moře. Před dvěma roky se vrátil do Česka, působí ve Spartě Praha.

Petr Kořínek

Měl-li by plzeňský fanoušek vyjmenovat největší symboly plzeňského hokeje, Petr Kořínek by mezi nimi zřejmě nechyběl. Vlasatý forvard s osobitým způsobem vedení kotouče, neúnavný dříč, který dokázal soupeře rozpálit do běla, a to nejen svým hokejovým umem. Nejlepší kousky předvedl v Plzni Kořínek v 90. letech, v poslední dekádě začal v Plzni sezónu 2000-01 a 2001-02, ale během obou zamířil na hostování do Českých Budějovic. Poté zamířil do Německa, jeho poslední štací v kariéře byl Baník Most (sezóna 2007-08), to již Petru Kořínkovi bylo 41 let.

Jan Kovář

Do Plzně přišel z Písku v dorosteneckém věku před sezónou 2005-06. V posledních dvou letech však již pravidelně nastupoval za plzeňské áčko. V poslední sezóně nechal vyniknout svůj talent zejména v play-off, kde si v šesti zápasech připsal sedm bodů a stal se tak druhým neproduktivnějším hráčem v plzeňském týmu. Stihl ještě v základní části nastoupit ke čtyřem utkáním za juniory, v nichž si připsal pět kanadských bodů. Naskočil také do finále I. ligy za Chomutov, ve kterém zaznamenal dvě branky, včetně rozhodující v posledním utkání. Na přelomu roku hrál na MS dvacetiletých a na jaře do poslední chvíle bojoval i o možnost nastoupit v seniorském MS. Ačkoliv s výběrem ještě odcestoval do dějiště šampionátu, putoval po čase domů, když jej trenér Růžička nedopsal na soupisku.

Jaroslav Kracík

Jeden z největších plzeňských talentů poslední dekády, po rekordních bodových ziscích v juniorech se v sezóně 2004-05 usadil v základním kádru Plzně. V následující sezóně si mezi muži připsal 32 bodů (6+26) a nadšení fanoušci mu udělili hned tři oskary v jednom roce! Nejlepší hráč, nejužitečnější hráč a autor nejhezčí gólové akce. Nejlepší sezónou Kracíka byla předloňská sezóna, během které Kracík nasbíral 50 bodů ve 64 zápasech včetně play-off. Jenže poté Kracíkova hvězda začala poněkud upadat a s tím i přízeň trenérů. V průběhu minulé sezóny nakonec zamířil sedmadvacetiletý hráč do Mladé Boleslavi. V současnosti opět trénuje v Plzni, jeho budoucí angažmá je však stále neznámé.

Milan Kraft

Vysoký útočník, svého času jeden z nejslavnějších odchovanců plzeňského hokeje. Kapitán juniorských mistrů světa z roku 2000. Vyzkoušil si NHL, kde působil v Pittsburghu, do Plzně se vrátil během výluky v sezóně 2004-05. Jenže nedařilo se mu dle představ a během sezóny putoval do Karlových Varů. V následujícím roce odchází Kraft do Ruska (Omsk), aby se vrátil již v průběhu roku zpět do extraligy. Dva roky poté strávil v Karlových Varech, poté přestoupil do Slavie Praha a v současnosti Milan Kraft hraje ze prvoligový Chomutov.

Richard Král

Další ze šokujících přestupů posledních 10 let. Hráč, který jako soupeř Plzeň vždy zle trápil, na kterého Plzeň několikrát narazila v play-off. Svého času zbraň hromadného hokejového ničení, Richard Král. Výtáhlý forvard zaujal před sezónou 2006-07 pozici prvního centra Plzně, jenže nedařilo se mu dle představ. Celkově během svého angažmá v Plzni vstřelil pouze dva góly. Pozice Král v elitní lajně se tak začala otřásat, což velezkušený forvard nelibě nesl. Vedení se tak s dnes již hokejovým rekordmanem dohodlo na ukončení smlouvy, Král poté zamířil do Mladé Boleslavi, kde působil až do minulé sezóny.

Václav Král

Náušnice v uchu, lišácký úsměv a instinkt zabijáka. Asi tak by mohla vypadat vzpomínka plzeňského fanouška na útočníka vytáhlého útočníka Václava Krále. Jihočeský rodák v Plzni působil v sezónách 2000-01 až 2002-03. Ale Král byl více na cestách, v jedné sezóně protočil i tři týmy, v Plzni celkově odehrál pouze 31 zápasů. Od sezóny 2002-03 působí nepřetržitě na Slovensku.

Aleš Krátoška

Postavou menší útočník přišel do Plzně před sezónou 2001-02 z finského Lahti. Kvůli zranění však zasáhl v první sezoně jen do 33 zápasů, play-off jej tak minulo. V následující sezóně putoval (společně s Radkem Dudou) do Slavie výměnou za Viktora Ujčíka. Následující sezónu se vrátil do Plzně, nastřádal v 31 zápasech 18 bodů za 10 gólů a 8 asistencí, ale opět putoval do Slavie Praha. Do Plzně se již poté nikdy nevrátil. Naopak prošel Budějovicemi, Karlovými Vary, Mladou Boleslaví a poté zamířil za hranice, konkrétně do Norska.

Jaroslav Kudrna

Vyhlášený technik byl k vidění v plzeňském mundůru v sezóně 2004-05, přičemž ještě rok předtím stál proti Plzni v památném čtvrtfinále proti Pardubicím. Kudrna v Plzni nastoupil k 32 zápasům s bilancí 6 gólů a stejný počet asistencí. Svůj technický um ukázal v Plzni naplno, ve vítězném zápase na Slavii prošel celé hřiště a zavěsil za záda Hronka. Tuto akci fanoušci ocenili jako „nejhezčí gólovou akci sezóny 2004-05“. Následující rok však již odehrál v třineckém dresu. Čtyři sezóny strávil Kudrna v ruském angažmá, kde se potkal také s trenérem Markem Sýkorou (Magnitogorsk). Nyní se Kudrna vrací do české extraligy, do níž opět nakoukne tentokráte v libereckém dresu.

Marek Laš

Do Plzně připutoval z Třebíče pro sezónu 2006-07 jako jeden z největších talentů I. ligy. Bodově se v Plzni prosadil však až v další sezóně, ve které dostal největší prostor. Ve 44 zápasech nasbíral 8 bodů. V téže sezóně si v Plzni zahrál i předkolo play-off. V dalším roce v základní části ve 38 zápasech ani jednou nebodoval, ale v play-off zaznamenal 2 asistence. V uplynulé sezóně už s ním plzeňské vedení příliš nepočítalo, nastoupil jen do dvou utkání a většinu času v sezóně trávil v Třebíči.

Jakub Lev

Velká plzeňská naděje do budoucích let na svoji velkou příležitost v plzeňském áčku ještě stále čeká. Nakoukl do něj však již v pěti zápasech v sezóně 2008-09. Větší příležitost dostal v následujícím roce. Nastoupil k dvanácti zápasům a vstřelil svoji první extraligovou branku.

David Ludvík

Brněnský odchovanec si to namířil na západ Čech v létě 2006 ze Znojma, kde hrál po boku veterána Jiřího Dopity. Nakonec byl Ludvík součástí plzeňského týmu tři sezóny, aby před loňskou sezónou odešel do svého rodného Brna válčit za extraligového nováčka. Mezitím stihl v Plzni nastřílet 29 gólů, a všechny se vešly do dvou sezóny. V té poslední „plzeňské“ se David Ludvík potýkal se zraněním, které mu umožnilo naskočit do pouhých 15 zápasů, ve kterých zaznamenal 2 asistence.

Radek Matějovský

Před sezónou 2002-03 posílil Plzeň odchovanec Slavie Radek Matějovský, a prožil na západě Čech bezmála osm sezón. Obětavý bojovník, který nikdy nebyl vyložený střelec. Matějovský splňoval představy plzeňských fanoušků o přístupu k zápasu, nesmlouvavost u mantinelu, padání do střel. Po příchodu trenéra Jelínka však začaly být vyhlídky Matějovského v plzeňském dresu poněkud mlhavé, nakonec během sezóny odešel do Liberce, v jehož dresu poté přispěl k vyřazení Plzně ve čtvrtfinále play-off. V následující sezóně bude Matějovský působit v Mladé Boleslavi.

Petr Míka

Muž, jehož kariéra je protkána obraty. Odchovanec Slavie Praha zamířil do zámoří, kde se v dresu New York Islanders, které ho draftovali v roce 1995, podíval dokonce do NHL, byť na pouhé tři zápasy. V roce 1999 reprezentoval českou republiku na MS juniorů. V průběhu sezóny 2001-02 se vrátil do Slavie a poté již začaly klikaté cesty, které přes Slavii, Havířov, Budějovice a Vítkovice vedly do Plzně. Jenže zde odehrál Míka jen pět zápasů a putoval do Varů. Na kontě Míky je v Plzni nula bodů, nula asistencí. V současnosti obléká Míka dres Chomutova.

David Moravec

Jeden z největších šoků posledního desetiletí. David Moravec v průběhu sezóny 2004-05 posílil Plzeň výměnou za Petra Míku. Nedotknutelná hvězda Vítkovic, olympijský vítěz a mistr světa se rázem proháněl v plzeňském dresu. A prožil skvělý vstup do nového angažmá, po asistencích Cibáka a Špačka rozhodl o výhře Plzně nad Slavií 3:2, celkem ve 24 zápasech zaznamenal 19 bodů. Následující rok ale Moravce na led příliš nepouštěla zraněná záda, ve 34 zápasech si připsal 27 bodů. Na konci sezóny zamířil do Švédska, kde nakonec strávil i další sezónu. V současnosti působí David Moravec na Slovensku.

František Mrázek

Obrovitý útočník sehrál za Plzeň 33 zápasů během sezóny 2004-05 a zaznamenal 6 bodů za 2 góly a 4 asistence. Forvard se zkušenostmi z AHL a finské ligy vystřídal v české lize hned několik týmů, do Plzně zamířil z Českých Budějovic, ale sezónu zde nedohrál. Její závěr naopak strávil v dresu Kladna.

Andrej Nedorost

Jednu sezónu působil v plzeňských barvách důrazný slovenský útočník, který zamířil do Plzně v létě 2000 z Essenu společně s Michalem Dvořákem. Odchovanec trenčínského hokeje vstřelil ve 33 zápasech velmi solidních 10 gólů, v závěru sezóny reprezentoval Slovensko na MS. Následující tři sezóny ale již strávil v zámoří, ve 28 zápasech naskočil do NHL. Přes Magnitogorsk a Nižněkamsk se do české extraligy vrátil v dresu Karlových Varů. V loňské sezóny stála o služby Nedorosta také Plzeň, z transferu ovšem nakonec sešlo.

Aleš Padělek

Padělek strávil v Plzni rok a půl a prožil zde zřejmě svoji životní sezónu. V 52 zápasech sezóny 2005-06 nastřádal 34 bodů a z toho plných 21 gólů. Velmi údernou se stala spolupráce s Jaroslavem Kracíkem, vedle výborné produktivity si připsal jihlavský odchovanec i +10 v bilanci účasti na ledě. V průběhu následující sezóny však vstřelil ve 20 zápasech pouze 2 góly a ještě v průběhu rozehrané sezóny posílil Znojmeské Orly.

Martin Paroulek

Odchovanec Vsetína odešel v roce 2001 zkoušet štěstí do zámoří, při svém návratu zamířil do dresu pražské Sparty. Během sezóny 2003-04 získala Paroulka Plzeň a ten zde prožil krásný závěr v podobě extraligového semifinále. Paroulek se prosadil po boku spoluhráčů Josefa Straky a Dušana Andrašovského. Plzeň opouští Paroulek v průběhu sezóny 2004-05 odešel do Třince. Rodák z Uherského Hradiště vyniká především svojí rychlostí, v současnosti působí na Slovensku.

Tomáš Pitule

Plzeňský odchovanec dostal první šanci nakouknout do plzeňského mužského týmu v uplynulé sezóně. Prezentoval se důraznou hrou do těla, ale v patnácti zápasech se mu povedla vstřelit i jedna branka.

Ján Pleva

Slovenský útočník působil v dresu Plzně krátce v sezóně 2000-01, na západ Čech přestoupil z Vítkovic. Následně se postavou menší útočník vrátil na rodné Slovensko, kde působí dodnes, ovšem s krátkou pauzou během sezóny 2003-04, kdy si vyzkoušil ruskou hokejovou ligu KHL. V lednu 2007 se stal Pleva součástí incidentu, po němž HC Košice rozvázal smlouvu s Miroslavem Lažem, který měl napadnout Plevu na tréninku a udeřit jej do tváře.

Michal Polák

Plzeňský odchovanec měl našlápnuto ke slušné kariéře. Ještě jako junior zamířil do Sparty, odtud do zámořského Prince Albert (WHL), na sezónu 2004-05 se vrátil do Plzně. Do extraligy nakoukl v sedmi zápasech, v nichž ale nezískal ani bod. Na konci sezóny reprezentoval na MS juniorů, ovšem v průběhu další sezóny to opět zkusil v zámořské WHL. Po návratu působil v Berouně, Klatovech, Litoměřicích.

Libor Polášek

194 centimetrů vysoký útočník přišel do Plzně společně s Jánem Plevou z Vítkovic, v deseti zápasech zaznamenal dva góly a jednu asistenci. Příběh Poláška v Plzni však více kapitol nemá, po sezóně zamířil do norského Sundsvallu.

David Pospíšil

Soutěž popularity mezi plzeňskými fanoušky by měla v Davidu Pospíšilovi horkého favorita. „Mé srdce bije pro Plzeň“, prohlásil při svém návratu Plzně před sezónou 2003-04 vždy dobře naladěný útočník, který si ani během aktivní hokejové kariéry neodepřel oblíbené cigárko. Ale vrchol sezóny 2003-04 proti svému mateřskému týmu již na západě Čech neprožil, nervózně vysedával u internetu v dalekém Petěrburghu, při svém jediném zahraničním angažmá ve svém hokejovém životě. Následující „výlukovou“ sezónu ale již opět strávil v plzeňském dresu, zaznamel 14 gólů a 14 asistencí. Pospíšil také v Plzni plnil funkci kapitána, ale před sezónou 2005-06 se ke své lítosti a rozhodně nemenší lítosti plzeňských fanoušků dozvěděl, že s ním již Plzeň nepočítá. Pro komplentost uveďme, že v minulé dekádě také končilo první dlouholeté působení Pospíšila v plzeňském dresu, během sezóny 2000-01 po téměř pěti sezónách opouštěl Plzeň a zamířil do Vítkovic

Radek Procházka

28 zápasů v sezóně 2002-03 byl k vidění v plzeňských barvách dnes již 32letý forvard, který do Plzně zamířil jako ještě mladý nadějný hráč z Havířova. Bývalý reprezentant ČR na juniorském šampionátu a produktivní útočník Karlových Varů ale v Plzni neprožil dobrou část svého hokejového života. Ve zmíněné porci zápasů si nepřipsal jediný gól. Následující sezónu zamířil do Prostějova, odchovanec Olomouce poté procestoval mnoho moravských klubů.

Ivo Prorok

Prorok posílil Plzeň nedlouho před čtvrtfinále s Pardubicemi v sezóně 2003-04 z Litvínova, ovšem nepřipsal si jediný bod. Po tomto krátkém intermezzu zamířil do dánské ligy.

Igor Rataj

Plzeň získala Rataje jako velkou posilu z Liberce, ovšem působení slovenského útočníka v Plzni mělo překvapivě velmi krátké působení, pouhopouhých deset utkání. Během této porce zápasů Rataj zaznamenal dva góly a jednu asistenci, zbytek sezóny odehrál ve Slavii Praha, kde se nakonec radoval i z mistrovského titulu v sezóně 2007-08.

Junji Sakata

V sezóně 2005-06 se do plzeňského dresu oblékl útočník, který asi na dlouho zůstane nejvíce exotickým hráčem, který v extralize nastoupil. Japonský útočník naskočil do šesti zápasů, nepřipsal si ani gól, ani asistenci, ovšem pozornost fanoušků přitahoval a každý jeho pozitivní počin vyvolával velký ohlas. Větší porci zápasů však Sakata odehrál v dresu Berouna, v němž vstřelil i svůj jediný gól na českých kluzištích.

Tyler Scofield

Kanadský útočník s vizáží malého uličníka šokoval české hokejové publikum 15. září 2009. Kvůli zranění nastoupil poprvé v české extralize až ve čtvrtém kole proti Českým Budějovicím. A premiéra mu vyšla zřejmě i nad rámec jeho vlastních představ. Na výhře 4:2 se podílel hattrickem. Opět skóroval hned v dalším utkání v Mladé Boleslavi. Pak se jeho střelecká forma vytratila a do konce sezóny přidal už jen sedm branek.

Zdeněk Sedlák

V Plzni působil celkem ve třech sezónách. Fanouškům utkvěl v paměti hned v té první, když na konci devadesátých let válel v elitním útoku po boku Špaňhela a Michala Straky. Zejména tato trojice dovedla Plzeň k bronzovým medailím. To bylo však v minulé dekádě. Po ročním angažmá ve Finsku se vrátil v sezóně 2001-02 a svými výkony v Plzeňském dresu si řekl o účast na hokejovém MS. Po další roční pauze se opět vrátil v sezóně 2003-04, ale jeho výkony zůstávaly za očekáváním, proto byl po necelé sezóně vyměněn do Sparty Praha.

Josef Straka

Do Plzně přišel jako velký talent z Litvínova ve dvaadvaceti letech. Rána osudu jej málem připravila nejen o zářivou hokejovou kariéru, ale i o život. Po těžké autohavárii se však statečně zotavoval a v Plzni mohl rozvíjet svůj hokejový um. Zde působil celkem v sedmi sezónách. Od ročníku 2001-02 se pravidelně umisťoval v produktivitě plzeňského týmu na nejvyšších příčkách. Třikrát si s Plzní zahrál play-off, z toho dvakrát postoupil do semifinále. Naposledy se v Plzni objevil v sezóně 2005-06, ale po třinácti zápasech byl vyměněn do Sparty, se kterou v téže sezóně vyhrál titul. Josef Straka je držitelem plzeňského hokejového oskara za nejhezcí gólovou akci sezóny 2003-04.

Michal Straka

Plzeňský odchovanec byl dlouho věrný svému mateřskému klubu. Když nebudeme počítat krátkou anabázi v Clevelandu, působil v Plzni až do svých jednatřiceti let. Po angažmá v Liberci a ve Znojmě se však opět vrátil domů a zahrál si zde ještě tři roky. Dohromady v Plzni působil neuvěřitelných 15 sezón. Výraznou stupu zde zanechal po svém návratu ze Znojma v sezóně 2003-04. Přišel krátce před koncem přestupního termínu a pomohl Plzni se na poslední chvíli prodrat do play-off a poté s týmem dokráčet až do semifinále. Extraligu si naposledy zahrál před třemi lety v Karlových Varech. Nyní působí v Klatovech.

Martin Straka

Zřejmě největší ikonu v historii plzeňského hokeje ne třeba představovat. V poslední dekádě hrál celou sezónu 2004-05 v Plzni kvůli výluce hráčů v NHL. Pro sezónu 2008-09 se však už nadobro vrátil domů. A hned od začátku sezóny uhranul fanoušky celého českého hokeje. Pravidelně bodoval a byl správným lídrem plzeňského manšaftu. Momentů, ve kterých zazářil, bylo mnoho, ale asi největší okamžik, na který fanoušci stále rádi vzpomínají, nastal v pátém semifinálovém prodloužení v play-off 2009 proti Slavii. Plzeň byla jen malý krůček od vyřazení, ale plzeňská modla v čase 59:59 vyrovnala a poslala zápas do neskutečně dramatické koncovky. V další sezóně měl Straka sezónu rozjetou ještě ve větším stylu, ale krátce po Novém roce Straka schytal na Spartě střelu do holeně, která mu způsobila únavovou zlomeninu, která mu znemožnila naplno hrát až do konce sezóny. I tak si v ročníku 2009-10 připsal v 41 zápasech 47 bodů. Ve třech sezónách v uplynulé dekádě nastoupil Straka do 154 zápasů, v nichž nastřádal stejný počet bodů.

Jan Stránský

Do extraligy nakoukl plzeňský mladík v sezóně 2007-08. Výraznější stopu však zanechat ještě nestihl. Pro další ročník se šel otrkávat do zámořských juniorských soutěží, ale za rok byl zase doma. To již stihl za Plzeň odehrát 34 zápasů, v nichž nasbíral 7 bodů. Zahrál si i play-off proti Liberci.

Adam Šaffer

Svoji hráčskou kariéru by mohl rozdělit střídavě mezi působení v extraligových klubech a Ústím nad Labem. Stejně tak tomu bylo i při jeho angažmá v Plzni, kde nastupoval ve třech sezónách. Po každém odchodu z Plzně mířil do Ústí nad Labem. V nejvyšší soutěži se tedy trvale neprosadil a stejně tak tomu bylo i v Plzni. Zde si sice zahrál play-off v roce 2004, ale výraznější podpis na plzeňském ledě nezanechal.

Jakub Šindel

Syn slavného českého brankáře přišel na západ Čech ve svých dvaceti letech ze Sparty Praha. Talentovaný útočník stihl ještě v plzeňském dresu v první sezóně nasbírat 19 bodů v 31 zápasech. V témže roce si zahrál i na juniorském MS dvacetiletých. V Plzni odehrál celkem čtyři sezóny. Nastoupil k 152 zápasům a připsal si 78 bodů.

Martin Špaňhel

V srdci plzeňských hokejových fanoušků zůstávají spíše jeho výkony ze dvou posledních ročníků minulé dekády, než ze sezóny 2003-04, kdy se do Plzně vrátil z angažmá ve finských Helsinkách. Jeho výkony však zůstaly daleko za těmi, které fanoušci znali z konce devadesátých let, kdy se dostal i do reprezentace a nakonec i na MS. I přesto si v poslední sezóně v Plzni zahrál play-off. Poslední roky hraje hokej v dánské lize.

Juraj Štefanka

V modrobílém dresu si zahrál v jediné sezóně. Slovenský útočník přišel do Plzně z Karlových Varů. V ročníku 2002-03 odehrál za Plzeň 50 zápasů, ve kterých nasbíral 25 bodů. Poslední roky působil Třinci a naposledy ve Vítkovicích.

Roman Tomas

Do Plzně přišel v sezóně 2008-09 z Mladé Boleslavi výměnou za velkého plzeňského oblíbence Michala Důrase. A zřejmě proto, že on byl součástí běžné hráčské transakce, po které Důras byl odejit, nebyl slovenský útočník v plzeňském publiku oblíben, i přesto, že v základní části ve 22 zápasech nasbíral slušných 18 bodů a v play-off dalších 8 bodů přidal.

Michal Tvrdík

Dlouhá léta byla jeho hra spjata s Pardubicemi, ale před sezónou 2009-10 byl ohlášen jako nová posila plzeňského týmu. Dlouhý čas však laboroval s nejrůznějšími zdravotními patáliemi. Za Plzeň stihl odehrát 43 zápasů, v nichž zaznamenal 15 bodů.

Roman Tvrdoň

Slovenský útočník přišel do Plzně v sezóně 2005-06 jako hráč se zkušenostmi ze zámořské NHL. Ve 39 zápasech si však připsal pouhých 9 bodů, proto nepřesvědčil plzeňské vedení, aby mu prodloužilo kontrakt. Angažmá v Plzni bylo jeho jediným v české extralize.

Viktor Ujčík

Jeho příchod do Plzně by se dal označit jako jeden z nejkontroverznějších. Po rozpačitém začátku sezóny 2002-03 ve Slavii, byl vyměněn do Plzně za Krátošku a Dudu. Hned v jeho prvním zápase za Plzeň se střelecky prosadil a připsal si hned tři kanadské body. Plzeňskému týmu se v sezóně nedařilo, neustále bojovalo o postup do první osmičky zajišťující účast v play-off. Ujčík však pravidelně bodoval. Ve 23 zápasech zaznamenal 17 bodů. Že v Plzni ale hrát nechce, bylo víc než zřejmé, proto byl ještě v průběhu sezóny vyměněn do Sparty za Daniela Brandu.

Petr Vampola

Dravý útočník přišel do Plzně v průběhu sezóny 2006-07 z Liberce. V plzeňské sestavě se ihned pevně usadil a stávala se z něj výrazná opora týmu. Jeho hvězda zazářila nejvíce v posledních dvou ročnících. V sezóně 2008-09 měl skvěle rozehranou sezónu, objevil se i v čele produktivity celé extraligy, když ve 26 zápasech měl na kontě 29 bodů. Pak ale přišla lukrativní nabídka z KHL a Vampola se rozhodl zkusit štěstí do Ruska. Tam však prostoru příliš nenašel. Začal tam i následující ročník, ale hned v jeho úvodu se vrátil zpět do Plzně. Zde odehrál 54 zápasů a zaznamenal 57 bodů. Svými výkony si řekl o nominaci na MS, kde se v elitním útoku českého národního týmu podílel na titulu mistrů světa.

Josef Vítek

Do Plzně přišel v rozehrané sezóně 2005-06 z Třince. Modrobílým se však probojovat do vyřazovacích bojů nepodařilo, proto zde odehrál jen 22 zápasů v základní části. V nich si připsal 6 kanadských bodů. Po sezóně putoval do prvoligové Olomouce.

Tomáš Vlasák

Před sezónou 2007-08 přišel jako velká posila do plzeňského týmu ze švédské ligy. Hned od počátku jeho působení v modrobílém dresu zaujal pozici v elitním útoku, i když aklimatizace v modrobílém dresu mu nějakou dobu trvala. Poprvé se střelecky prosadil až ve 14. kole ve Vítkovicích. Na střelecký zmar však nechal rychle zapomenout a do konce sezóny nastřádal dohromady 16 branek. Do další sezóny mu však přišel parťák Martin Straka, se kterým vytvořil obávanou ofenzivní dvojici. V základní části nastřílel 27 branek. V poslední sezóně se prostřílel do Klubu hokejových střelců. Dohromady v Plzni odehrál 182 zápasů, v nichž zaznamenal 175 bodů.

Milan Volák

Téměř celý život odehrál v Plzni. Hrál zde nepřetržitě ve třech desetiletích. V roce 2003 již měl ukončit aktivní hráčkou kariéru, ale měl u plzeňského týmu nadále působit jako masér. Jenže zájem o jeho služby projevil Havířov a Volák znovu dostal chuť do hokeje. Ve třiceti sedmi letech tedy přišla jeho první změna v angažmá. V jeho průběhu si ještě na jeden zápas odskočil do plzeňského dresu k utkání ve Vítkovicích. Po Havířově ještě hrál v Prostějově, kde v roce 2005 již definitivně uzavřel kapitolu hráčské kariéry.

Marek Vorel

V Plzni hrál v sezóně 2005-06. Jeho rozjezd byl však poněkud rozpačitý, nedařilo se mu skórovat, proto byl na 9 zápasů vyměněn do Pardubic za Petra Koukala se snahou, aby dostal nový impuls. Ten však dostal akorát v zápase proti Plzni, ve kterém Pardubice zvítězily 1:0 právě brankou Vorla. Za Plzeň pak za celou sezónu zaznamenal jedinou branku.

Jozef Voskár

Slovenský útočník začal sezónu 2001-02 ve finském Jyväskylä. Ovšem krátce po rozehrání sezóny putoval do Plzně. Zde si připsal 13 bodů ve 38 zápasech. V play-off v šesti zápasech nebodoval. Ani v dalším ročníku mu forma příliš nenarostla, v osmnácti zápasech posbíral jen čtyři kanadské body. Proto byl vyměněn do Karlových Varů a následně do Havířova.

Pavel Vostřák

V Plzni prožil podstatnou část své kariéry. Lídrem se stal již na přelomu tisíciletí. V sezóně 2001-02 však odešel hledat štěstí do Finska. Za dva roky se však vrátil do Plzně a pomohl k postupu do play-off a následnou cestu až do semifinále. Poté se odmlčel na pět let. Zahrál si v I. lize, poté na Slovensku, ve Švýcarsku nebo v Norsku. Ke konci sezóny 2008-09 přišel opět posílit plzeňský tým ve svých 37 letech. Zřejmě málokdo od něj očekával takovou formu, se kterou se zde prezentoval před deseti lety. Zařadil se do prvního útoku a bodoval víc, než se od něj očekávalo. Ve 24 zápasech nasbíral 23 bodů. I další sezóně působil v Plzni, ale formu si neudržel. Postupně se propadal sestavou směrem dolů a ve třiceti zápasech nastřádal mizerných 7 bodů.

Jiří Zelenka

Útočník, jehož historie je pevně spjata se Spartou, přišel v průběhu sezóny 2005-06. Holešovický klub se jej zbavil po jeho nepovedeném startu do nového ročníku, když v osmi zápasech ani jednou nebodoval. V Plzni však chytil druhý dech. Nakonec zde odehrál 40 zápasů, v nichž si připsal 26 bodů. Další sezóna již tolik povedená nebyla. Při stejném počtu zápasů nasbíral o 12 bodů méně. Před koncem přestupního termínu se vrátil do Sparty, kde vyhrál extraligový titul.