Adam Svoboda #31

Adam Svoboda #31: Cítil jsem se jako za mlada

Plzeň – šestačtyřicet střel a pouze jeden inkasovaný gól = procentuální úspěšnost prakticky osmadevadesát procent. Adam Svoboda patřil na ledě Zlína k ústředním postavám plzeňských indiánů. „Zlín hrál výborně, od začátku měl navrch, ale při mně stálo štěstí a nevím, čím to bylo, ale cítil jsem se jako za mlada, klidně bych hrál dneska čtyři zápas v kuse,“ usmíval se po zápase.

Adame, Zlín na vás doslova vlétl, čekal jste takový úvod domácích?
Ano, přesně jsem to věděl. My jeli v den zápasu, byli jsme ještě utahaní z autobusu, Zlínští to jistě věděli a využil toho. I když jsem chytal za Pardubice nebo Slavii, tak vždycky jsme tady prvních deseti minutách se dostali do tří. Když to bylo 2:0 pro domácí, bylo po zápase, když jsme třetinu uhráli bez góla, nějaký bod jsme si odvezli.

Na vás v úvodní dvacetiminutovce letělo téměř dvacet střel, jaká to pro vás byla třetina?
Nejhorší i nejlepší. Dokázal jsem se dostat do zápasu, pak už se chytá mnohem lépe, než kdyby na mě nic nešlo a v téhle zimě bych byl akorát ztuhlejší.

Takže jste se v zápase cítil dobře?
Zlín hrál výborně a od začátku měl navrch, ale při mně stálo štěstí a nevím, čím to bylo, ale cítil jsem se jako za mlada, klidně bych hrál dneska čtyři zápas v kuse (úsměv). Únava se asi projeví až v autobuse.

Kdy vám tedy bylo v zápase nejhůře?
Když pominu šanci Lešky, které předcházel metrový ofsajd, při které jsem měl štěstí, že mě to trefilo, tak asi v závěru. Galvas nahazoval a já nic neviděl. Naštěstí mi to trefilo do chrániče krku, puk spadl k tyči a Čajánek dorážel pouze do betonu. To byly takové dva těžké zákroky. Ale ono jich bylo víc, těžko vybírat jeden.

Jak hodnotíte kuriózní gól Jana Kováře?
Já tu situaci naprosto chápu. Dostal jsem i mnohem horší góly, stačí kotouč na vteřinu ztratit z dohledu. Kovi puk výborně nastřelil, bylo vidět, jak Sedláček touš hledá. Nevěděl, kde je, vracel se a spadl mu na záda a nešťastně si ho srazil do branky. Byla to smůla a byl jsem za tu situaci naštvaný za něj.

Plzeň porazila Zlín poosmé v řadě. To je trochu rarita, že?
Já jsem tady ještě nebyl, když série vznikala, ale nějaký brouček v hlavě asi již bude hlodat. Ale co jsem chytal letos, tak všechny zápasy byly krásné. Mají pohyb, jsou důrazní, hrají otevřený hokej, dvakrát se rozhodovalo na nájezdy, ta utkání jsou vyrovnaná.

Poměr vyloučených 1:3, byl zápas opravdu tak netypicky čistý?
Mně to nepřísluší hodnotit. Asi jsme udělali tři fauly a Zlín pouze jeden…

Dnešním vítězstvím se vám podařilo stáhnout náskok vedoucí Sparty…
(krčí rameny) To asi ano. Ale k čemu nám to je? Co za to?

Po minulém zápase jste říkal, že jste byl až trochu přehecovaný, jak se cítíte nyní?
Já to tak mám. Jsem bojovný, chytám v emocích, i když to tak třeba není vidět. Na ten zápasový rytmus jsem zvyklý. Celý profesionální život jsem zvyklý být v té bráně a chytat. Když z toho vypadnu, snažím se to nějakým způsobem dohnat a pak to vypadá, že puky moc vyrážím před sebe a podobně. Dnešní utkání, ale i to minulé doma vypadalo, že se dostávám do starých kolejí, tak snad mi to vydrží co nejdéle.

Budete mít v týdnu nějaký den volna na relaxaci?
Já si myslím, že celá liga má dva dny volno a budou následovat dvojfázové tréninky, volná sobota a následná příprava na zápasy.

Raději byste už tu základní část dohrál nebo naopak volno přijde vhod?
Je to pro všechny stejné. Máme nějaké šrámy, ty doléčíme, potrénujeme tři dny. Myslím si, že pan Jelínek nám dá trošku pokouřit, což je dobře. Budeme z toho pak brát na ten závěr, který je pro nás strašně důležitý.

Vnímal jste povzbuzování několika desítek fanoušků?
Všiml jsem si tam i těch dvou bláznů bez triček v první třetině. Nevím, jestli to je normální (smích). Ale asi si domů přivezou akorát tak zápal plic. Na druhou stranu je krásné, že jedou v neděli v takovýmhle mrazu na Moravu, kdy i autem to jsou takové čtyři hodinky. Patří jim velký dík.