I dneska se budeme snažit získat co nejvíc, říká Chábera před druhým čtvrfinále

P a r d u b i c e – Ve středu vychytal výhru v samostatných nájezdech. Ve čtvrtek dopoledne si dal krátké rozbruslení, šel odpočívat a večer se postaví do branky znova. Opět bude stát proti útočníkům Pardubic. Jan Chábera pochytal čtyřicet sedm střel Moelleru, pouze jedna, ve dvacáté minutě, prošla za jeho záda. Rozhodující nájezdy pokryl úplně všechny a velkou měrou se zasloužil o vítězství Plzně v Pardubické ČEZ Areně. „Jednou výhrou v Pardubicích určitě nemáme splněný cíl,“ říká ale brankář.

Brankář. V každém mužstvu naprosto nepostradatelná osoba. Všichni o nich mluví, jsou středem pozornosti médií i fanoušků. Pro soupeře jsou nedotknutelní, jakmile tým cítí, že brankář je ohrožen, lítají pěsti. Jan Chábera ale specifikum ve svém povolání nevidí. „Myslím, že jinak nedělám nic. Připravuji se stejně jako ostatní hráči. Přijdu na zimák, udělám si strečink, připravím si věci, hokejky a jdu do zápasu,“ popisuje svůj program před zápasem plzeňská jednička. Už ale přiznává, že je na něho jako na brankáře mnohem víc vidět než na ostatní hráče. Navíc každá jeho chyba může být osudná. „Když udělá chybu útočník, je tam obránce, když udělá chybu obránce, je tam gólman, ale když jí udělá brankář, je to gól,“ vidí rozdíl mezi sebou a hráči v poli. „Ale jsme celý tým, pomáháme si navzájem. Nehledal bych v tom vědu,“ dodává v zápětí Chábera.

Nejeden divák si jistě všiml Cháberovy precizní práce s holí. Nebojí se rozehrávat za svou brankou, vysílá přihrávky na útočnou modrou, samozřejmě ji používá i pro vypíchnutí kotouče soupeři. Nejvíc se prý naučil za rok strávený v Americe. „Myslím, že hodně mladých gólmanů umí hrát dobře s hokejkou. Dřív se to netrénovalo, necvičilo. Je to výhoda pro celý tým, když vím kde kdo stojí, nahraji,“ podotýká Chábera. Gólmani jsou v play-off klíčoví. Mohou hodně pomoci svému týmu k úspěchu. „V play-off budeme chtít hrát důstojnou roli. Každý zápas chceme odehrát na maximu, snažit se ho vyhrát a uvidíme, kam až dojdeme,“ popisuje Chábera taktiku méně favorizované Plzně.

Na včerejším utkání byla nejvíce vidět zlepšená plzeňská defensiva. „Teď hrajeme výborně do obrany, neděláme moc chyb. A i když nějakou uděláme, někdy máme štěstí, že z toho nic není. Máme v obranném pásmu dobře rozebrané hráče,“ přiznává modrobílý maskovaný muž pomoc obránců.

Pro mnohé byla včerejší výhra Lasselsbergeru na ledě Pardubic překvapením. S jídlem ale roste chuť. „Jednou výhrou v Pardubicích určitě nemáme splněný cíl,“ vyhlašuje bojovně Chábera. „V play-off domácí prostředí nehraje moc velkou roli, diváci vám samozřejmě fandí, to cítíte, ale nemyslím si, že je to výhoda. Budeme se snažit i dneska urvat co nejvíc,“ slibuje na dálku fanouškům. Čtvrtfinále teprve začalo, ale už se spekuluje, jak bude vypadat a jak bude dlouhá. „Všechny zápasy budou těžké. Kdo dá první gól nebo odskočí na dva, bude mít výhodu. Samozřejmě se může stát cokoliv, ale podle mě moc gólů padat nebude,“ přemýšlí nahlas opora týmu.

Nejspíše se bude hovořit o tom, že včera vyhrál šťastnější tým. Pardubice mohly o svém vítězství rozhodnout v normální hrací době. Ovšem hráči Moelleru pohrdali obrovskými šancemi. A Jan Chábera je lapal jako o život. „Občas jsem měl štěstí, jednou Pardubice měly prázdnou bránu, ale nedaly. Štěstí musí být,“ uculuje se. O vítězi tedy rozhodly samostatné nájezdy. Plzeňský gólman všechny tři pochytal a ve spolupráci s Vlasákem, který ten svůj proměnil, dovedli Západočechy k výhře. „Nájezdy nijak zvlášť neprožívám, prostě jdu do branky a snažím se je chytit. Speciálně se na střelce nepřipravuji, jen kouknu, jestli je levák nebo pravák, hlavou mi proběhne, co asi může udělat a pak už jen chytám. Nervózní nejsem“ zakončuje povídání Chábera.