NOTES#11: Vydrží třinecká ocel nebo plzeňská neporazitelnost?

Plzeň - Dva zápasy během dvou dní čeká po reprezentační pauze plzeňský Lasselsberger. Teda teď už jen jeden. Včera podlehli Západočeši v Litvínově v prodloužení a dnes se pokusí před televizními kamerami ubránit proti Třinci domácí neporazitelnost. V prvním utkání Oceláři nezaváhali a porazili Plzeň 4:1. Jak tomu bude dnes?

HC LASSELSBERGER PLZEŇ
vs.
HC OCELÁŘI TŘINEC

19. kolo – neděle 4. listopadu v plzeňské ČEZ Aréně

Po reprezentační přestávce pokračuje O2 Extraliga dalšími zápasy. Z Plzně se mohl honosit titulem reprezentant jen Peter Fabuš, který pomáhal slovenskému týmu na Německém poháru. Připsal si dva kanadské body za gól a asistenci. Vše zvládl v úvodním zápase proti Japonsku. Nejvyšší hokejová soutěž rozhodně nebude nijak zahálet. Tento týden se odehrají hned tři kola. Nejprve se Plzeň představí v Litvínově, před vlastními fanoušky přivítá Třinec a pak si zajede do Pardubic.

PLZEŇSKÝ ZÁPISNÍK

výsledky hráčské statistiky
aktuální sestava zajímavosti a aktuality

Karlovy Vary konečně poraženy

Poprvé od 12.12.2005 mohla Plzeň slavit vítězství nad svým západočeským rivalem. A nebylo to vítězství ledajaké. Lasselberger rozstřílel Karlovy Vary 6:3. A to ještě na začátku vypadalo, že pro hosty bude hůř. Ve 27.minutě totiž skóre bylo hrozivé - 5:0 pro Plzeň. Pak se ale Vary zvedly a snížili na 5:3. Jejich snahy o závěrečný nápor uťal nařízeným trestným střílením rozhodčí Bolina po faulu na Adamského. Exekuce nájezdu se chopil Tomáš Vlasák a uzavřel gólový výčet utkání.

Tomáš Vlasák se pomalu rozjíždí

V to doufají fanoušci, trenéři i sám útočník. Ten nezastírá, že ho jeho malá produktivita trápí. Pošramocené sebevědomí si zvedl proti Karlovým Varům. Dal gól a dva připravil. Datum 4.11. 2007 si budou všichni pamatovat jako tříbodový, zatím nejvydařenější, večer Tomáše Vlasáka. Nejprve dal šanci zaradovat se Martinu Adamskému, který proměnil jeho pas, o tři minuty později po jeho přihrávce kuriózně překonal a zároveň vyhnal z branky Lukáše Sáblíka Jiří Dobrovolný. No a necelé dvě minuty před koncem proměnil nařízené trestné střílení. Nejprve na něho ani nechtěl jít, ale nakonec si to rozmyslel. A jak je vidět, udělal dobře.

Z Plzně se nevozí tak snadno body

Jakoby hráči chtěli naplnit slova hokejové hymny Lasselsbergeru, nedovolují často soupeřům v Plzni bodovat. Tři body doma ještě tým neztratil, dva dokázal ukrást jen Liberec za výhru v prodloužení. Bod za prohru v nastaveném čase nebo v nájezdech si odvezly kluby Vítkovic, Znojma, Kladna, Litvínova a Slavie. V tabulce domácích zápasů se Plzeň drží na třetí příčce. Doma hrála desetkrát, z toho si připsala čtyři výhry v základní hrací době, pět v prodloužení a jednu výše zmíněnou prohru. Teď už jen zbývá přidat nějaké body z venku a postupu v tabulce na vyšší příčky nic nebrání.

Sestava HC LASSELSBERGER PLZEŇ z posledního kola

Málek(Halmoši)- Nikolov, Čakajík, Benák, Dresler, Jasečko, Martinec, Cartelli, Dobrovolný- Dvořák, Divíšek, Matějovský, Fabuš, Kracík, Ludvík, Vlasák, Šindel, Adamský, Důraz, Vampola, Laš.

HC Oceláři Třinec

situace soupeře změny v kádru
předpokládaná sestava zajímavosti a aktuality

Kdo je třineckou brankářskou jedničkou?

V průběhu loňské sezóny přišel Ocelářům pomoct v boji o play off Roman Čechmánek. Svými vynikajícími výkony si dokonce vysloužil nominaci na mistrovství světa v Moskvě. I pro letošní sezónu si jej Třinec pojistil a královsky zaplatil. Čechmánek je zřejmě nejdražším brankářem v letošním extraligovém ročníku. Jenže po vstupu do sezóny se Třinci příliš nedařilo a Čechmánkovi přibyly problémy se zády. Šanci dostal věčný třinecký náhradník Martin Vojtek. A svoji šanci chytil za pačesy. Momentálně vévodí brankářským statistikám O2 extraligy, kde nemá konkurenci. V procentuelní úspěšnosti dosáhl neuvěřitelného čísla 96,28 procent a ani s průměrem 1,49 branky na zápas jej nikdo neohrožuje na prvním místě mezi gólmany.

Po rozpačitém úvodu mezi čtyřkou nejlepších

Třinec nevstoupil do ročníku 2007-08 v nejlepší formě. Na první tříbodovou výhru čekal až do šestého kola, kdy deklasoval Zlín 8:2. Dostal se až na dvanácté místo tabulky O2 extraligy, jenže pak nabral druhý dech a od té doby neustále stoupal. Od osmnáctého kola se drží v nejlepší extraligové čtyřce. Ocelářům se zadařilo zejména doma proti pražských týmům. Spartu porazili 2:0 a Slavii dokonce 4:0.

David Květoň dal před zámořím přednost Třinci

V létě usiloval v New Yorku Rangers o nováčkovský kontrakt. S tím, že by zůstal u prvního týmu, příliš nepočítal, ale mohl hrát tamní juniorskou soutěž. Rozhodl se však, že dá před juniorským hokejem raději přednost českému dospělému hokeji. V loňské sezóně začal se Vsetínem, ale když se klub stabilně usadil na beznadějném posledním místě, odešel Květoň sezónu dohrát za juniory Gatineau Olympique.

Sestava HC OCELÁŘI TŘINEC z posledního zápasu:

Čechmánek (Vojtek) - Sekeráš, Pácal, Seman, Malec, Kroupa, Švarný, Andersons, Výtisk - Štefanka, Kolusz, Korhoň - D. Květoň, Peterek, Martynek - Zálešák, Skořepa, Tomas - Hampl, Steber.

HISTORICKÁ BILANCE

Nevídaná série výher proti Třinci se Plzni podařila v letech 2003-2005. Deset vítězství s jedním soupeřem v řadě, navíc všechna v základní hrací době, to je vizitka specialisty na lámání železa. Třinečtí byli zralí na psychiatra, teprve loni v únoru zlomili plzeňské prokletí.

V minulém ročníku vyhrály oba týmy dvakrát, první duel aktuální sezóny skončil výsledkem 4:1 ve prospěch Třince. Ve vzájemných zápasech však mají stále navrch Západočeši.

Celková bilance Plzeň vs. Třinec
5830226187:178

Jak to bylo v domácích utkáních Plzně?

Jediné dvě remízy se zrodily právě na západě Čech. Další zajímavostí je, že díky vítězství 6:2 v minulém domácím utkání mají Plzeňští na vlastním ledě stejný počet výher jako Třinečtí na tom svém – sedmnáct. Prohráli ovšem jenom devětkrát.

Jubilejní 100. gól do třinecké sítě dal 21. listopadu 2004 na plzeňském zimním stadionu Martin Straka. V následujících třech letech vstřelili Západočeši doma sedmnáct gólů a takovým tempem by se dvousté branky dočkal ze současného kádru jen velký klubista, který je navíc velmi mladý. Padla by totiž asi za patnáct let...

Naproti tomu dvoustého gólu proti Třinci celkově by se – při dobré střelecké formě plzeňských borců – mohli fanoušci modrobílých dočkat v posledním vzájemném střetnutí téhle sezony – 1. února 2008.