NOTES#20: Přijíždí rozjetá Boleslav

Plzeň – Základní část hokejové O2 extraligy nenápadně, ale poměrně zběsilým tempem uhání do svého cíle. Hokejisté již načali poslední čtvrtinu utkání, za měsíc již budeme znát konečné pořadí před nadstavbovými částmi. Hráči Lasselsbergeru se dvěma porážkami v Pardubicích a ve Zlíně nepříjemně namočili do bojů o šestku a další zaváhání už by si neměli dovolit. Jenže v úterý přijede na led ČEZ Areny Mladá Boleslav, jejíchž z mrtvých procitnutí diriguje nový útok Vrbata-Vrbata-Důras. Na západě Čech se navíc představí nová posila ze Slavie, bek Jan Novák. Přijďte se i v týdnu podívat na dramatickou zápletku napínavého souboje!

HC LASSELSBERGER PLZEŇ
BK MALDÁ BOELSLAV

41. kolo – úterý 13. ledna v plzeňské ČEZ Areně

Nebude trvat dlouho a fanoušci se dozvědí, zda byl jejich tým úspěšný či nikoliv. O postupu či nepostupu do play-off může rozhodnout každý bod. Mezi týmy hoří bitva o šesté místo, pak také o desáté, které zajišťuje alespoň předkolo. Nikdo nechce skončit na 11. až 14. místě a mít nad sebou stále hrozbu baráže. Navíc letos je vyrovnané nejen čelo ale i chvost tabulky. Bodové rozestupy nejsou nijak nepřekonatelné. Plzeň chce samozřejmě skončit nejhůře na šestém místě a postoupit přímo. To její dnešní soupeř zase nechce skončit čtrnáctý a hrát baráž. Pro oba týmy budou mít tři body, o které se hraje, cenu zlata. Ze spodních pater tabulky se chystá vyhrabat Liberec a také České Budějovice pod vedením nových trenérů. Ani jednoho z nich však nečeká lehký soupeř. Zápasové karty jsou rozdány jasně. Nikdo nechce prohrát a hokej je hra překvapení. Stát se může cokoliv. Po 41. kole zase budeme blíž rozluštění postupové hádanky.

PLZEŇSKÝ ZÁPISNÍK

výsledky hráčské statistiky
aktuální sestava zajímavosti a aktuality

Málek se vrátil mezi tři tyče, odchytal pouze jeden zápas

Po čtyřech celých zápasech a půl utkání v Litvínově, kdy stál v plzeňské brance Pavel Francouz, se do brankoviště vrátila plzeňská jednička Roman Málek. Nastoupil v utkání s Třincem na domácí půdě. Šlo na něj 30 střel, z toho dvě skončily za jeho zády. Užil si obnovenou vítěznou premiéru a měl si tím opět upevnit pozici. Jenže Plzeň odjela do Pardubic a Roman Málek vydržel v brance jen 34 minut a 19 vteřin. Po inkasování čtvrtého gólu ho znovu nahradil mladíček Pavel Francouz. Ten se také postavil do branky od začátku v dalším utkání ve Zlíně.

Plzeňský tým ve světle statistik

Začíná poslední čtvrtina extraligy, pojďme se podívat, jak jsou na tom modrobílí hráči ve statistikách. O pozici Tomáše Vlasáka, který vede kanadské bodování, dlouho nebylo pochyb. Celou dobu si držel dostatečný náskok před svými pronásledovateli. Ovšem přišlo 40. kolo a v něm Jaroslav Bednář smazal tříbodovou ztrátu a dokonce přidal ještě další body, takže se dostal na první místo on. Plzeňský alternativní kapitán je na druhém místě se ztrátou dvou bodů. První místo si ale stále drží v tabulce střelců a zároveň je nejlepším plzeňským nahrávačem. Jak jsou na tom plzeňští obránci? Na výsluní se vyhřívá Václav Benák. S obrovským náskokem vede týmovou produktivitu zadních řad. Nasbíral 21 bodů za pět gólů a šestnáct asistencí. Celkově je mezi extraligovými obránci na třetím místě. Na sedmém v týmové produktivitě. Až za ním je většina útočníků, neboť před ním je za Plzeň již nehrající Petr Vampola a také Roman Tomas, který většinu svých bodů nasbíral v Boleslavi.

Statistiky, to nejsou jen body

Co se trestných minut týče, tam jasně vévodí Michal Dvořák s 98. V závěsu je Radek Matějovský s 92. Ovšem ten se v poslední době začíná prosazovat i bodově. V plus/mínus statistice je nejlepší Martin Straka s 13 plusovými body. Nejhůř je na tom naopak Tomáš Pácal za mínus osm. Za Plzeň letos nastoupili celkem tři brankáři. Málek, Francouz a Altrichter. Nejvíce zápasů odchytal pochopitelně Roman Málek. Obdržel 74 branek, vychytal Plzni 13 výher a na má jedno čisté konto.

Venkovní dvojzápas se nevydařil

Stejně jako v Pardubicích, ani ve Zlíně Lasselsberger Plzeň nedosáhl na body. Ve městě perníku naděje na jakýkoliv úspěch zmařila především nepovedená druhá třetina, ve které plzeňský tým celkem čtyřikrát inkasoval. Ve Zlíně se příliš nevydařil celý zápas. Přes zabezpečenou obranu Beranů se modrobílí špatně dostávali do šancí a když už, tak je vychytal Sedláček. Zlín se trefil každou třetinu jednou a zrodilo se jeho vítězství 3:0. Plzeň nejenže čeká stále na body, ale navíc ztratila i těžce vydobytou šestou pozici, zaručující přímý postup do play-off. Příliš mnoho dalších bodových ztrát si už Strakův tým nemůže dovolit, pokud se chce vyhnout předkolu.

------------------------------------------------------------------------------------------------

Sestava HC LASSELSBERGER PLZEŇ z posledního zápasu:

Francouz - Benák, S. Hudec, Cartelli, Pácal, Dresler, Smrek, Redlins - Tomas, M. Straka, Vlasák - Adamský, Kracík, Matějovský - Dvořák, Jan Kovář, Ludvík - Šinágl, Kubica, Kubalík.

BK Mladá Boleslav

situace soupeře změny v kádru
předpokládaná sestava zajímavosti a aktuality

Nováček se odlepil od dna

Úvodní kola O2 extraligy nijak nenaznačovaly, že by Mladá Boleslav neměla hrát nevděčnou roli nováčka, který skončí na posledním místě a bude se prát o záchranu, jak tomu už v naší O2 extralize bývá. O nějaké změně se nedalo uvažovat prakticky ani do konce první poloviny... Ale teď se dějí věci! Nováček se začíná rozkoukávat (pravda, že už bylo na čase) a začíná vést nejen vyrovnané bitvy se svými zkušenějšími soupeři - také už doluje tolik potřebné bodíky! Poslední čtyři zápasy hovoří jasně! Čtyři výhry, celkově jedenáct bodů, z toho dvě utkání venku! A Boleslav po domácí výhře hlásí: Už jen tak nezahříváme poslední místo...

Michal Důras na druhé straně

Po dlouhých šest let jsme si zvykli vídat hbitého útočníka Michala Důrase v kolonce označující plzeňskou soupisku. Ale těmto časům již odzvonilo - takový už bývá lední hokej. Michal se přesunul do Mladé Boleslavi, opačným směrem putoval současný modrobílý forvard Roman Tomas. Hráč s číslem 96 v minulé sezóně byl bezkonkurenčně nejlepším střelcem Lasselsbergeru, avšak letos se trápil. Vedení tedy sáhlo k této výměně - a "Důry" hanbu svému jménu rozhodně nedělá. Za krátký čas ve středočeském dresu stihl dvakrát přesně nahrát a jednou se radoval z branky, kdy doma proti Karlovým Varům vystřelil bonusový druhý bodík v prodloužení. Momentálně se sehrává s bratry Vrbatovými a o tom, jak mu to jde, se můžeme ostatně přesvědčit v přímém střetnutí s plzeňskou obranou sami.

Brňák bude chybět

Defenziva Mladé Boleslavi od osmadvacátého prosince hlásí absenci svého druhého nejproduktivnějšího obránce Tomáše Brňáka. Z utkání pětatřicátého kola na ledě východočeských Pardubic si bek odnesl natažené vazy v zápěstí, a musí si tedy odpočinout. Středočeši tak byli zklamaní hned dvakrát, jelikož jejich Boleslav proti Moelleru neuspěla a prohrála 3:5. Další marodi Mladoboleslavských jsou pak Boháč, jehož sužuje zlomený článek prstu, a Drábek, který se zotavuje z praskliny pouzdra kyčelního kloubu.

Sestava BK Mladá Boelslav z posledního utkání:

Chábera – Hunkes, Posmyk, Jindra, Kočí, Čížek, Schnabel, Mocek – D. Vrbata, Důras, R. Vrbata – Nouza, Král, Handlovský – Kazionov, Sýkora, Benda – Padělek, Gajovský.

HISTORICKÁ BILANCE

Bruslaři z Mladé Boleslavi jsou úplným nováčkem extraligy. S Plzní odehráli zatím tři zápasy a pokaždé dali o gól méně. Ve druhém kole hráli první extraligový duel před vlastním publikem a proti favoritovi ze západu Čech se bili s velkým odhodláním. Už od třetí minuty vedli, pak dvakrát inkasovali. V závěrečném náporu dokázali poslat puk za brankovou čáru, ale hlavní arbitr po konzultaci s videorozhodčím gól neuznal kvůli vypršení hrací doby.

Jak to bylo v domácích zápasech Plzně s Mladou Boleslaví?

I první návštěva Boleslavských v Plzni se proměnila v dramatickou podívanou. Domácí sice ve 31. minutě zvýšili na 3:0, jenže jejich soupeř se dvěma góly dostal do blízkosti bodového zisku a málem vyrovnal. O možnost závěrečného tlaku se připravil dvěma vyloučeními.

Extraligoví „zelenáči“ se úspěchu proti modrobílým „mazákům“ nedočkali ani napotřetí. Po dvou třetinách na vlastním ledě prohrávali 0:2 a v poslední dvacetiminutovce pouze snížili na 1:2. Lasselsberger tedy zvítězil postupně venku 2:1, doma 3:2 a na boleslavském kluzišti znova 2:1. Přímo se tak nabízí další domácí výhra v poměru 3:2...