NOTES#21: Souboj pivních měst počtvrté!

Plzeň – Plzeňáci porazili v posledním kole doma Vítkovice a byla to první tříbodová výhra v novém roce, navíc proti Moravanům i v sezóně. Mountfield se také činil. O den dříve, v předehrávce 40. kola porazil doma Slavii a potvrdil první příčku v tabulce. Zvládne Lasselsberger i druhou část víkendového domácího dvojbloku zápasů a potvrdí letošní pravidlo obou soupeřů - můj dům, můj hrad? Na západě Čech se dá očekávat plný stadion a fantastický hokej, u kterého by žádný opravdový fanoušek neměl chybět!

HC LASSELSBERGER PLZEŇ
HC MOUNTFIELD ČESKÉ BUDĚJOVICE

41. kolo – neděle 13. ledna v plzeňské ČEZ Areně

Boje o play-off začínají pomalu ale jistě přituhovat. Zbývá posledních 12 zápasů základní části O2 extraligy. Plzeň ztratila výbornou čtvrtou příčku, ale stále se drží ne příčkách, které zajišťují přímý postup do čtvrtfinále. Ale po hubených letech naprosto bez play-off, by divákům a jistě ani samotným hráčům nevadilo již předkolo. Týmy ze dna tabulky zabraly (zejména Kladno a Znojmo) a Plzeňákům se tak postupně ukrajuje jejich bodový náskok. O to důležitější je bodovat, třeba i v nastaveném čase, což je disciplína, ve které keramici letos vynikají. Další překážkou je budějovický MOUNTFIELD. Kolik bodů zůstane v Plzni a kolik si odveze tým z čela tabulky?

PLZEŇSKÝ ZÁPISNÍK

výsledky hráčské statistiky
aktuální sestava zajímavosti a aktuality

Plzeňští hráči na špičce bodování

Ač vystoupení Lasselsbergeru v posledních několika zápasech nebylo z pohledu bodového přírůstku úplně ideální, hráči stále okupují přední příčky kanadského bodování. Nejlépe je na tom již delší dobu Michal Důras. Ten v sobě letos objevil střelecký potenciál a bohatě ho využívá. Ve střelecké tabulce je za 18 gólů sice „až“ na 7.místě, ovšem přidáme-li k tomu 14 asistencí, dostaneme číslo 32, což zaručuje 2.místo v celkové produktivitě. Hned za Důrasem na 6.místě figuruje kapitán Tomáš Divíšek. Ve střelecké produktivitě už svého týmového kolegu dohnal, ale má „jen“ 13 asistencí, což v součtu znamená 31 bodů. Václav Benák vede soutěž obránců s 20 body za 7 gólů a 13 asistencí. Zároveň je 5. nejlépe střílející bek. Neztratí se však ani další. Petr Vampola (9+15) na 25.místě, za ním na 26. Peter Fabuš (14+9) a hned na 27. Tomáš Vlasák (12+11), který měl pomalejší rozjezd sezóny. První třicítku uzavírá Jaroslav Kracík (6+17), který je zatím pátý nejlepší nahrávač extraligy.

Úkol: zlepšit obranu

Diváci jsou nadšeni, trenéři nervózní, brankáři rozhodně nefigurují v popředí statistik. V útoku nemají hokejisté HC Lasselsbergeru Plzeň ten nejmenší problém, o čemž svědčí 140 vstřelených branek. Také jsou Plzeňáci v této statistice hned druzí za Slavií. Ovšem v čem má Plzeň problém, je obrana, 136 inkasovaných gólů není málo. Horší už je jen poslední Ústí nad Labem. Pomoci často rozhárané obraně přišel z Jihlavy Pavel Staněk a posila ze zámoří Radhils. Vše ze zadu jistí nový maskovaný muž Martin Altrichter. Ovšem jednu výhodu skóre 140:136 má. Diváky hokej v Plzni musí bavit. Vždyť kterému fanouškovi by se nelíbil výsledek 6:5 či 5:4? A drama k ledovému sportu přece také patří, ale…

Sparta poražena již potřetí v sezóně

Jsou týmy proti kterým se Plzni příliš nedaří a naopak jsou týmy, proti kterým se modrobílí hráči vybičují ke skvělému výkonu a dokáží je porazit. A čím výše je tým postavený v tabulce, tím je to pro Plzeň paradoxně lepší. Touto zkušeností prošla zatím jako poslední pražská Sparta. V letošní sezóně už proti Plzni odehrála tři zápasy, vždy do nich nastupovala jako favorit, ale celkově si z nich odnesla jen 2 body za dvě prohry v prodloužení, respektive v nájezdech. V prvním utkání v T-mobile aréně si domácí nepřipsali dokonce ani bod, v Plzni sahali po vítězství, ale nakonec prohráli po trestných stříleních a 8. ledna 2008 přišli sparťané o tříbodové vítězství minutu před koncem a nakonec o bonusovém bodu pro Plzeň rozhodl v poslední minutě prodloužení jako správný kapitán Tomáš Divíšek. Proti Spartě by tedy jistě Plzeňáci rádi hráli častěji.

------------------------------------------------------------------------------------------------

Sestava HC LASSELSBERGER PLZEŇ z posledního zápasu:

Málek - Dobrovolný, Čakajík, Cartelli, Derner, Jasečko, L. Martinec, Redlihs - Fabuš, Divíšek, Ludvík - Vlasák, Kracík, Matějovský - Důras, Šindel, Adamský - Dvořák, Vampola.

HC Mountfield České Budějovice

situace soupeře změny v kádru
předpokládaná sestava zajímavosti a aktuality

Viktor Hübl se znovu chytil

Krize Českých Budějovic, kdy čekaly na výhru velmi dlouho a boj o výsluní v tabulce si komplikovaly samy, se podepsal i na samotných hráčích. Jedna z největších hvězd Jihočechů Viktor Hübl se trápil jako všichni ostatní. Ale v posledních zápasech se chytil, dokázal, že i když se mu poslední utkání příliš nevydařila, hokej hrát nezapomněl a góly také ještě zvládne s přehledem střílet. V minulých dvou kolech chytil štěstí za pačesy a odměnou mu za to byly čtyři branky v síti soupeře. Nejprve sestřelil svůj bývalý klub Litvínov čistým hattrickem a pak přidal jeden zásah proti Třinci. Dokázal tak, že s ním každý soupeř už teď musí znovu počítat a být na něho doopravdy řádně připravený.

Jihočeši na samém vrcholu

Přestože O2 extraliga lehce vkročila do poslední čtvrtiny, vedoucí trojice se již výrazně oddělila od „zbytku světa“. Budějovice, Slavia a Liberec uprchly všem svým pronásledovatelům a v čele si vytvořily pevný náskok. Nejlépe z nich se vede právě Jihočechům. Poctivý styl hry, dostatečně obětaví hráči, přesně plněná taktika a také dávka štěstí v rozhodujících okamžicích, to jsou devizy týmu HC MOUNTFIELD. Přestože se červenobílým několik kol nedařilo a výkony týmu lehce poklesly, dokázali se vrátit ve velkém stylu, když rozprášily Litvínov a díky tomu přeskočili dlouho vedoucí Pražany. Ty navíc v posledním kole dokázali doma přetlačit až po šedesáti minutách hry a upevnili si tak svoji vedoucí pozici. Situace na čele ale stále zůstává nesmírně vyrovnaná, rozdíly mezi celky se nedostanou nad hranici pěti bodů.

Osobní statistiky, zdá se, jdou stranou

I když Jihočechy najdeme v tabulce hodně vysoko, v osobních protokolech hráčů se žádná vysoká čísla neobjevují. Jestliže se podíváme blíže na celoextraligové hodnocení jednotlivých hokejistů, „až“ na devatenáctém místě najdeme prvního českobudějovického zástupce – Viktora Hübla. Ten do čtyřicátého kola zvládl soupeřům nasázet čtrnáct branek a rozdal jedenáct přesných přihrávek, za což tedy získal pětadvacet kanadských bodíků. A další Jihočech? Tentokrát na konci první třicítky, přesněji místo číslo dvacet devět a jméno Michal Hudec (9+14). Statistiky plus mínus jsou ale daleko zajímavější. Na vedoucí slávistickou dvojici Žižka, Červenka se tlačí budějovická opora Milan Toman, na jeho kontě najdeme neuvěřitelných +20.

Sestava HC Mountfield České Budějovice z posledního utkání:

Turek - Frolo, Gřegořek, Bolf, Vydarený, Toman, F. Novák, Mucha - Hudec, Mertl, Brabenec - Kůrka, Šimánek, Sailer - L. Květoň, V. Hübl, Kotrla - Kuchejda, Vak, Veselý.

HISTORICKÁ BILANCE

4, 6, 8. Tolik branek padlo postupně v zápasech Plzně s Budějovicemi v aktuální sezoně. Napřed vyhráli Jihočeši doma 3:1. Všechny góly padly při neúplném počtu hráčů na ledě, skóre pečetil Kůrka v oslabení. Na západě Čech sice hosté dvakrát vyrovnali, ale ještě v první třetině (19:53) dal Fabuš vítězný gól a Dvořákova trefa z 35. minuty upravila stav na konečných 4:2. I ve třetím duelu hodně napověděla už úvodní dvacetiminutovka, kterou Mountfield na vlastním ledě vyhrál 4:1. Nakonec to bylo 6:2, což potvrdilo rostoucí počet branek ve vzájemných střetnutích. Padne jich o další dvě víc – deset?

Dlouhodobě mají navrch Západočeši, kterým se proti „pivnímu“ soupeři daří také individuálně. Tři hráči zaznamenali hattrick – Martin Špaňhel doma v září 1999, Dušan Andrašovský venku v říjnu 2005 a Jakub Šindel na domácím kluzišti o rok později.

Celková bilance Plzeň vs. České Budějovice
6631926179:178

Jak to bylo v domácích zápasech Plzně s Českými Budějovicemi?

Pamětníci jistě nezapomenou na duel ze sezóny 1996/97. Ještě 55 vteřin před koncem Plzeňští prohrávali 1:3, ovšem Jiří Kučera protlačil puk do sítě a snížil. 15 vteřin před koncem pak Tomáš Jelínek vyrovnal. Domácí sice prohráli následující buly, ovšem Jaroslav Špaček, který přihrával na všechny góly v poslední minutě, nahodil puk na zadní mantinel a současný trenér Lasselsbergru Jiří Kučera potěšil tehdejšího kouče Marka Sýkoru, pro něhož to bylo první střetnutí po návratu na plzeňskou střídačku, vítězným gólem.