NOTES: Plzeň uvidí čtvrtfinále, za stavu 1:1 míří série na západ Čech

Plzeň - Do ČEZ Areny zavítají hráči Pardubic, fanoušci Lasselebergeru se po pěti letech dočkali play-off. Modrobílí dokázali v prvním duelu na ledě Moelleru zvítězit v nájezdech a ani ve druhém za soupeřem nezaostávali. Rozhodla však první třetina, ve které domácí přetavili úvodní tlak ve tři úspěšné zásahy. Nyní budou mít tisíce diváků v zádech svěřenci kouče Pavla Hynka, kteří na svém kluzišti vyhráli proti Východočechům již čtyřikrát v řadě!

HC LASSELSBERGER PLZEŇ
HC MOELLER PARDUBICE

3. a 4. zápas čtvrfinále play-off – neděle 8. a pondělí 9.března v plzeňské ČEZ Areně

V pondělí 2.3. 2008 začalo Česká pojišťovna Play-off O2 Extraligy prvními dvěmi sériemi. Sparta přivítala na svém ledě Zlín, do Litvínova zajely Karlovy Vary. Ve středu začaly další dvě série a do čtvrtfinále zasáhly i týmy z předkola a nejlepší dva extraligové celky. Slavie si jako vítěz základní části zajistila účast v Lize mistrů a jako první jí v cestě za obhajobou titulu stojí Vítkovice. Pardubice si jistě také zahráli evropskou hokejovou soutěž, k tomuto cíli však potřebují vyhrát titul. Překazit jim to chce samozřejmě Lasselsberger Plzeň. Zatímco Sparta vytěžila z domácího prostředí maximum, ostatní týmu na vlastním ledě už tak úspěšné nebyly. Litvínov doma dokonce dvakrát prohrál s Energetiky na nájezdy. V prvních zápasech dokázaly uspět i oba postoupivší z předkola. Vítkovice přehráli Slavii, Plzeň v infarktovém boji udolala Moeller v samostatných nájezdech. Druhý zápas už domácím ale vyšel. Pardubice porazily Lasselsberger a na Plzeňský led se tak odjelo za vyrovnaného stavu. Stejně tak se vzchopila i Slavie a i ona odjíždí do Vítkovic za stavu 1-1 na zápasy.

PLZEŇSKÝ ZÁPISNÍK

výsledky hráčské statistiky
aktuální sestava zajímavosti a aktuality

Štěstí přeje připraveným…

Pořádný kopec štěstí měli hokejisté Lasselsbergeru Plzeň v prvním utkání čtvrtfinále play-off. Série začala přímo v jámě lvové – v Pardubicích. Celek HC Moeller musel na svého soupeře po skončení základní části čekat téměř dva týdny. Do prvního utkání série se Pardubice vrhly doslova po hlavě. Od začátku utkání spustily na plzeňského Cháberu salvu střel, které však až na jednu skončily pod kontrolou plzeňského gólmana. Za celý zápas pochytal 46 pardubických pokusů. Nestačil pouze na střelu Jana Starého. Obrovskou kapku štěstí si však Plzeň vybrala v závěru utkání. Pardubice Plzeň sevřely a mohly rozhodnou v obrovských šancí jak v 59. minutě, tak necelé tři minuty před koncem prodloužení. A právě o této události se bude ještě hodně hovořit. Po obléhání plzeňského brankáře Pivkem s Divíškem se puk dostal za brankovou čáru a sudí Minář signalizoval vstřelenou branku. Pak si však jel raději celou situaci prokonzultovat s kolegou u videa, který nakonec doporučil gól neuznat, protože Cháberu, který měl puk pod sebou, za brankovou čáru dotlačili pardubičtí hráči i s plzeňským gólmanem, podle verdiktu rozhodčích neregulérně. Pardubičtí hráči mezitím už naskákali na led a oslavovali první vítězství v sérii. Jaký to pro ně byl šok, když sudí Minář rozpažil. Zápas tedy dospěl až k samostatným nájezdům, které nakonec rozhodl Tomáš Vlasák. O středečním zápase se dá říci, že zvítězil šťastnější tým. Ale štěstí přeje připraveným….

Cháberův dech beroucí výkon

Oficiálně byl sice nejlepším hráčem zápasu na plzeňské straně vyhlášen Peter Smrek, ale utkání mělo jiného hrdinu. A jmenuje se Jan Chábera. V posledních 10 zápasech se rozchytil ke skvělým výkonům, jen dvakrát inkasoval více než dvě branky. Ve středu drtil pardubické střelce svým stoickým klidem, se kterým pokrýval jejich šance a také tím, že vždy stál na správném místě. Ano, měl i velké štěstí, ale i sám Chábera říká, že ke správnému strážci branky patří. Navíc 46 přesných zásahů mluví za vše. Plzeňský maskovaný muž prostě umí. Nerozhodil ho ani neuznaný pardubický gól, klidný zůstal i při rozhodujících samostatných nájezdech. Nepustil za svá záda ani pokus jednoho z nájezdníků. „Na nájezdy se prostě postavím do branky a snažím se je chytit. Nervózní nejsem,“ říká o dovednostní disciplíně západočeský gólman. Po posledním vychytaném nájezdu dlouho svíral puk v lapačce a radoval se z výhry. Druhý zápas ale nedochytal. Po první třetině ho nahradil Pavel Francouz za stavu 3:1 pro Pardubice. Chábera stihl osm přesných zásahů.

Nastavené zrcadlo

Ve čtvrtek v 17hodin bylo vhozeno úvodní buly druhého zápasu série Pardubice:Plzeň. A vývoj byl přesně opačný než ve středu. Plzeň Pardubice přestřílela, ale nedávala góly. Ve středu netrefovali prázdnou branku pardubičtí. Ve čtvrtek tam puk nemohla dostat Plzeň. A když už Vostřák v 15.minutě snížil na rozdíl jednoho gólu, netrvalo ani dvacet vteřin a rozdíl byl opět dvoubrankový. Plzeňský střelecký zmar se zvětšoval s každou vypálenou ranou na Lašáka, kterou slovenský brankář Pardubic pokryl. Od druhé třetiny se do plzeňské branky postavil Pavel Francouz. Osmnáctiletý mladíček svou premiéru ve vyřazovacích bojích zvládl na výbornou, za svá záda nepustil ani jednu z jednadvaceti pardubických střel. Bohužel k obratu v utkání jeho výkon nevedl. Stav 3:1 pro domácí, který určil v patnácté minutě Lojek, vydržel až do závěrečného hvizdu. Série je tedy vyrovnaná a je jasné, že na pardubický led se hráči Lasselsbergeru ještě podívají. A to ve středu 11.března.

------------------------------------------------------------------------------------------------

Sestava HC LASSELSBERGER PLZEŇ z posledního zápasu:

Chábera (21.Francouz) - Čakajík, Smrek (21. Dresler), Cartelli, Redlihs, Benák, Pácal - Vostřák, M. Straka, Vlasák - Tomas, Kubalík, Matějovský - Adamský, Jan Kovář, Dvořák.

HC Moeller Pardubice

situace soupeře změny v kádru
předpokládaná sestava zajímavosti a aktuality

Těsná prohra, nutné vítězství

V prvním utkání nastoupili Pardubičtí do utkání, jak se na domácí tým sluší a patří. Odměna jim přišla v poslední minutě první dvacetiminutovky. Plzeň druhou třetinu hru srovnala. Ve třetí části hry se dostali hosté do tlaku, ale byli to domácí, kdo měl blíže ke gólu. Pardubičtí střelci však vícekrát netrefili prázdnou bránu. Pět minut před koncem přišel trest v podobě srovnání. V prodloužení domácí opět měli navrch. Když Divíšek tři minuty před koncem dotlačil Cháberu do brány i s pukem, zhasla světla a začal se slavit premiérový bod. Sudí Minář se šel nakonec poradit s videorozhodčím a rozpažil-hraje se dál. V samostatných nájezdech byl Chábera nad síly pardubických střelců a protože jediným úspěšným střelcem byl Vlasák, první bod se stěhoval do Plzně.
Druhé utkání načali Pardubičtí velkým náporem, kterým prakticky rozhodli utkání. Dvěma rychle vstřelenými góly si zařídili dvoubrankový odstup. Plzeň ještě odpověděla gólem Vostřáka, jenže za 16 sekund se z gólu radovaly opět Pardubice. Ty si už tento stav proti vyčerpané, a o tři hráče oslabené, Plzni pohlídaly.

Formu prověřila Chrudim

Zatímco v posledních dvou týdnech potili Plzeňští krev aby se po pěti letech dostali do play off, Pardubičtí mohli být relativně v klidu a vyčkat si na soupeře. Východočeši však nelenili a poctivě se připravovali. Během přípravy sehráli i přátelské utkání s Chrudimí. Tento zápas se podařil Pardubicím vyhrát 4:2 i přesto, že prohrávali 2:1. Podle ohlasů se zdá, že utkání splnilo účel lepšího tréninku, ve kterém si zachytali oba gólmani. Týmy se nakonec ještě dohodly na samostatných nájezdech po pěti na obou stranách. Nájezdy nakonec prohrály Pardubice 3:2 v náhlé smrti. Za Pardubice skórovali Somík s Pivkem.

Uvidíme nejnavštěvovanější sérii?

Postavení po základní části extraligy a výsledky předkola play off poslaly proti sobě dva týmy s nejvyšší návštěvností. Pardubičtí o parník válcují zbytek extraligy v návštěvnosti. Průměrná domácí návštěva 9116 diváků je více než úctyhodná, Plzeň na druhém místě ztrácela téměř 2500 diváků (6620). Buď jak buď, kapacity 10 194 diváků v Pardubicích, 8 420 v Plzni a divácký zájem v obou městech tuto sérii učiní jednu z nejnavštěvovanějších sérií letošního play-off. Druhou nejnavštěvovanější sérií podle návštěvnosti základní části by měl být souboj Sparta-Zlín. Paradoxně nejmenší návštěvnost se očekává při podkrušnohorském derby Litvínov-Karlovy Vary.

Sestava HC Moeller Pardubice z posledního utkání:

Lašák - Snopek, Čáslava, Píša, Kolář II, Havíř, Lojek - Cetkovský, Divíšek, Pivko - Kolář I, Koukal, Starý - Tvrdík, Blažek, Somík - Zohorna, Semorád, Rákos.

HISTORICKÁ BILANCE

Když Plzeň předloni vyhrála venku 7:5, těžko mohl někdo tušit, že následujících osm zápasů vyhrají pokaždé hráči v tmavých dresech. Tahle série skončila až ve středu, kdy Západočeši zvítězili v prvním čtvrtfinále. Ve čtvrtek možná začala další podobná šňůra...

Za zmínku stojí také střetnutí na konci první čtvrtiny současné sezóny. To byl jeden ze dvou duelů aktuálního ročníku extraligy, v nichž padlo víc než dvanáct branek, přičemž modrobílí mají prsty v obou. Zatímco už v září porazili České Budějovice 9:4, ve třináctém kole byli po třináctigólové nadílce nešťastní, protože na východě Čech prohráli 5:8.

Celková bilance Plzeň vs. Pardubice
7133929203:192

Jak to bylo v domácích zápasech Plzně se Pardubicemi?

Jedním z hlavních modrobílých trumfů při čtvrtfinále před pěti lety měla být domácí úspěšnost. Že bude tak důležitá, ovšem věřil málokdo. Západočeši doma vyhráli všechny tři duely a to vždy v základní hrací době. Pardubické nezdary na plzeňském ledě dostaly v play-off pro Východočechy ničivé rozměry.

Domácí bilance Plzeň vs. Perdubice
332356108:65

Historie vzájemných soubojů na plzeňském ledě nabízí několik „šňůr“. Hned v prvním vzájemném střetnutí úvodní sezóny samostatné ligy Perníkáři vyhráli 3:0 (listopad 1993), další vítězství si však připsali až po 14 zápasech v listopadu roku 2001 (3:2), což byl zároveň první zápas Richarda Fardy jako hlavního kouče Keramiky Plzeň. Mezi listopadem 1996 a říjnem 2000 sehráli oba soupeři na plzeňském ledě sedm utkání, ve kterých hosté nedokázali bodovat. I proto s nimi mají modrobílí doma výrazně pozitivní bilanci – v průměru vítězí ve dvou ze tří zápasů.

Aktuální série Plzeňských proti Pardubickým na svém kluzišti je taky úspěšná a poměrně dlouhá – dosud poslední porážka se datuje do roku 2006. Následující čtyři střetnutí modrobílí vyhráli. V posledním kole současné sezóny přehráli svého soupeře v poměru 4:1, přičemž čtvrtý gól byl jubilejním dvoustým plzeňským v historii vzájemných utkání.