Plzeň – Na Mikuláše svedou boj o extraligové body dva modrobílé celky, indiáni se naposledy na dva týdny představí ve svých prériích.

HC KOMETA BRNO

LOGSPEED CZ Aréna, Plzeň
6. prosince 2019
25. kolo Tipsport extraligy

Úvodní duel předloňské sezóny přinesl devítigólovou přestřelku, po které se v prodloužení radovali v Home Monitoring Aréně hosté. Výsledkem 5:4 skončil i druhý zápas, to ale již uspěli Západočeši. V Brně vše musely rozetnou až samostatné nájezdy, ty lépe zvládli domácí, ve druhém indiáni, kteří tím i vybojovali Prezidentský pohár. Semifinálovou sérii načali lépe Jihomoravané, kteří na západě Čech zvítězili 3:2 a 4:1. Před svými fanoušky získali mečbol gólem v poslední minutě utkání 3:2, ten Západočeši odvrátili opět těsně - 2:1, avšak poslední duel pozdější mistr ukořistil 6:2. První zápas sezóny 2018/19 byl opět velkou přetahovanou, kterou nakonec pro sebe domácí Kometa ukořistila brankou v předposlední minutě na 3:2 a zvítězila i na západě Čech 4:2. Hattrick dokonala před svými fanoušky opět 3:2, ale poslední slovo si, ve výročním střetnutí vzniku klubu, pro sebe poměrem 5:2 uloupili Západočeši. Na úvod ročníku 2019/20 sice Plzeňští na ledě svého soka vedli, ale nakonec podlehli i po brance do prázdné 1:3. Jakou zápletku bude mít utkání nyní?

Pod pokličkou Komety

Brno vloni útočilo na mistrovský hattrick. Skončilo po základní části podobně jako v letech předcházejících na páté příčce a opět to chtělo naplno rozjet v play-off. To se také povedlo, Mountfield, přestože začínal doma, si ani neškrtl a padl 0:4 na zápasy. Jenže v semifinále čekal Liberec a to již bylo jiné kafe. Velké bitvy nakonec znamenaly postup Tygrů 4:2.

Aktuální pozice je velmi podobná - šestá. Čtyřbodový náskok mají Jihomoravané na sedmé Karlovy Vary, dvoubodovou ztrátu na pátou Plzeň, ta má ovšem ještě dva duely k dobru. Mužstvo začalo extraligu skvěle, ze čtrnácti utkání jen třikrát padlo - v Litvínově 1:2, se Zlínem 0:7 a alespoň za bod v Mladé Boleslavi. Jenže nastala krize, která čítala šest nezdarů a vedla k opětovnému nástupu Libora Zábranského na lavičku. Poslední čtyři kola znamenala tři vítězství a jednu prohru v Liberci. I tak přicházejí další změny. Naposledy v tomto týdnu odešel do Vítkovic obránce Jan Štencel, jeho místo zaujme americký třiadvacetiletý bek Jack Glover, jenž s reprezentační osmnáctkou vybojoval titul mistra světa.

Zajímavý souboj se odehraje ale i v individuální rovině, hned za vedoucím mužem bodování extraligy Milanem Gulašem je totiž Martin Zaťovič. Ten odehrál oproti plzeňskému kapitánovi o dva zápasy více a s bilancí 15+11 ztrácí sedm gólů a devět asistencí. Na záda mu dýchá Petr Holík (8+15) a Tomáš Plekanec (5+13). Mezi třemi tyčemi je jasnou jedničkou Karel Vejmelka, jenž vyšrouboval úspěšnost zákroků na téměř dvaadevadesát procent, pětadvacetiletý Lukáš Klimeš stihl 73 minut, ale skončil pod hodnotou 76.

Přesilové hry jsou těsně před Plzní třetí, naopak schopnost čelit soupeřům v oslabení je až jedenáctá. Stejně je na tom i suma posbíraných trestných minut, ta rozdaných hitů je zase sedmá, zblokovaných střel osmá. Průměrná domácí návštěva činí necelých 7500 fanoušků, více se chodí na hokej již jen na Spartě.

Výsledky posledních zápasů

HC Dynamo Pardubice 4
HC Škoda Plzeň 3pp
(1:0, 1:0, 1:3 - 1:0)

Branky a nahrávky: 13. Machala (D. Kindl), 35. Mikuš (J. Zdráhal, D. Kindl), 60. Holland (Harju, Kusý), 62. Mikuš (Kusý, R. Kousal) – 42. Straka (Frodl), 45. Vráblík (Moravčík), 47. Moravčík (Gulaš).
HC Škoda Plzeň: Frodl (Kolář) – Budík, Čerešňák, Jank, Vráblík, Moravčík, L. Kaňák, Houdek – Kantner, Mertl, Gulaš – V. Němec, Kracík, Rob – Straka, Kodýtek, Eberle – Malát, Přikryl, Kolda.

HC Kometa Brno 4
Rytíři Kladno 1
(0:1, 2:0, 2:0)
Branky a nahrávky:
22. Kucsera, 28. O. Němec (Kucsera, Plekanec), 55. Hruška (Plekanec, Pyrochta), 59. Horký (O. Němec) – 13. Redlich.
HC Kometa Brno: Vejmelka – Baranka, O. Němec (A), Pyrochta, Bartejs, Gulaši, Svozil, Malec – Zaťovič (C), P. Holík, Svačina – Jenyš, Plekanec (A), L. Horký – Orsava, Hruška, Lev – Dočekal, Kusko, Kucsera.

Nejtrestanější hráč Michal Houdek - 57 TM
Jméno ZPočet odchytaných zápasů Úsp.Procentuální úspěšnost zákroků G/ZPrůměr obdržených branek na zápas SOPočet vychytaných čistých kont