Notes #11: Padne tabu výhry nad Libercem?

P l z e ň - Téměř třicet čtyři měsíců usedá prach na poslední plzeňskou výhru nad Libercem. Není pro Plzeň méně příjemného soupeře, který ke všemu již devět kol neprohrál. Lasselsberger však musí sbírat body, nehledě na soupeře. Vůdci liberecké smečky Palečkovi budou scházet forvard Andrej Podkonický a Leoš Čermák, záda trápí beka Martina Hlavačku. Přijďte povzbudit plzeňské hokejisty v boji o důležité body!
Zápas Plzeň-Liberec začíná v úterý v 17:30 v plzeňské ČEZ Aréně!

HC LASSELSBERGER PLZEŇ
HC BÍLÍ TYGŘI LIBEREC

21. kolo – úterý 1. listopadu 2005 – 17:30 v plzeňské ČEZ Aréně

Každá herní pasáž má svá specifika. Od „úvodního oťukávání“ přes „čekání na přestávku“ až např. k „závěrečnému náporu“. Svítí-li po 60 minutách na ukazateli nerozhodný stav, čeká týmy prodloužení, jedna z divácky nejvděčnějších pasáží. Hra 4 na 4, více prostoru, více šancí či alespoň náznaků šancí. Gól zápas končí a připisuje šťastnému týmu bod. Zároveň je to však pasáž zápasu, která se vůbec nedaří plzeňskému Lasselsbergeru. Letos dovedli Plzeňáci duel do prodloužení sedmkrát, pětkrát stav zůstal stejný, dvakrát Plzeň inkasovala rozhodující gól. Loni měla Plzeň pokusů deset, dokázala však „vystřelit“ druhý bod pouze jednou, naopak čtyřikrát jej soupeřům přenechala. Dnešní soupeř Lasselsbergeru byl loni naopak premiantem. Měl jedenáct příležitostí k rozhodnutí v prodloužení a sedmkrát ji využil! Letos Liberečtí remizovali v základní hrací době osmkrát a jejich skóre činí pouze jedna výhra v prodloužení. Smutným soupeřem však byla, jak jinak, Plzeň, oblíbený rival Severočechů.

situace soupeře změny v kádru
předpokládaná sestava zajímavosti a aktuality

Pod Ještědem vládne pohoda

Po pozvolnějším vstupu do sezóny se Bílí tygři z Liberce dokázali z osmého místa vyšplhat až na čtvrtou příčku extraligové tabulky. Na druhý Zlín přitom ztrácejí jen tři body. Liberci se daří, neprohrál již v osmi zápasech za sebou. Vedle Slavie je druhým nejlepším týmem ve venkovních zápasech. Ze stadionu soupeře odjeli Liberečtí s prázdnou jen třikrát. "Na výkonu mančaftu se projevuje, že si začíná věřit. S tou sérií stoupá sebevědomí, stoupá týmová soudržnost," říká brankář Milan Hnilička. Fanoušci si řádně užívají zápasy v nové Tipsport areně, kam Tygři před sezónou přesídlili ze Svijanské Arény.

Hlavačku vystřídal Nikolov

Trápící se pražská Sparta loví posily, kde se dá. Naposledy do Holešovic putoval liberecký obránce Angel Nikolov, pod Ješťěd naopak přišel řízný bek Martin Hlavačka. "Situace ve Spartě byla hustá a čekalo se, že se něco stane. Liberecký tým, to je šlapající stroj. V kabině panuje skvělá nálada, celý den se směju," pochvaloval si Hlavačka své nové působiště v rozhovoru pro idnes.cz. Třicetiletému obránci se premiéra v dresu Tygrů povedla, jak si přál. Před koncem zápasu s Kladnem se trefil z kruhu, a udělal tak tečku za výhrou Liberce 5:1.

Vampola vládne klubovému bodování

Útočník Petr Vampola zažívá jednu ze svých nejpovedenějších sezón. Hraje ve velké pohodě, což se odráží i na jeho produktivitě. Dokázal bodovat v sedmi zápasech po sobě. Sedmnáct bodů v osmnácti zápasech ho řadí na první místo klubového bodování Bílých tygrů. Na svoji šanci si přitom Vampola musel počkat, sezónu začínal až ve čtvrté lajně. Když Liberec trápila velká marodka, dostal se do elitní formace. Nyní se díky svým výkonům drží na pozici centra druhého útoku. „Jsem spokojený. Dostávám se víc na led, chodím i na přesilovky. Když to člověku jde, tak si více věří, důvěřují mu i trenéři. Ale za týden může být vše jinak. Starám se o to, aby to šlo týmu, a když bude tým šlapat, tak to třeba půjde i mně. V kabině je teď pohoda, když to takhle půjde dál a budeme dělat body, tak to bude perfektní,“ říká Vampola.

Petr Falta je se svou úlohou smířen

Brankář Pavel Falta zůstává ve stínu Milana Hniličky, který ho do branky příliš často nepustí. Letos nastoupil jen ve třech zápasech, celkem odchytal 114 minut. Přesto ukázal, jak je brankářská dvojka nepostradatelná. V zápase na Spartě dokonce vychytal čisté konto. „Nula má pro mě velkou cenu. Do brány se dostanu sporadicky. Ale hlavní je zisk pro mančaft. Trénovat je něco jiného, i když si člověk může po tréninku přidávat, jak chce. Zápas je prostě jiný. Ale nejsem nejmladší, takže se s tím umím poprat,“ říká Falta.

Sestava Liberce ze zápasu s Pardubicemi
Hnilička - Moravec, Jiruš, Richter, Holub, Krstev, Derner - Vaic, Šachl, Novák - Plodek, Vampola, Procházka - Rozsíval, Rataj, Tomajko - Klimenta, Víšek, Jech.

Hniličku chytl v Litvínově rapl

Najíždět do libereckého brankáře Milana Hniličky se nevyplácí! Nejlépe by o tom mohl poreferovat litvínovský útočník Daniel Branda, na kterého se Hnilička vrhl poté, co mu zdálo, že ho hráči Chemopetrolu příliš atakují. „Třikrát do mě zajeli v brankovišti, už jsem to nevydržel. Ale o žádný zkrat nešlo. Bral jsem to jako nepsané hokejové pravidlo - když do mě někdo třikrát najede, musí čekat odezvu,“ obhajoval se Hnilička. „Nesmyslně mě začal mlátit hokejkou do krku. A asi dost silně, když jsem ho měl zablokovaný,“ stěžoval si napadený Branda. Hnilička po zákroku obdržel osobní trest a musel předčasně pod sprchu.

PLZEŇSKÝ ZÁPISNÍK
výsledky hráčské statistiky
aktuální sestava zajímavosti a aktuality

OMLUVENKA ZA BLAMÁŽ V LITVÍNOVĚ

Na hřišti předposledního týmu sice Plzeň měla dobrou příležitost vylepšit zatím špatnou bilanci na hřištích soupeřů, jenže nestalo se a naopak se zrodil debakl Západočechů 4:0. Skóre se poprvé změnilo v 6. minutě, kdy svou střelu ukryl Vojtěch Kubinčák. Plzeň v závěru první třetiny nevyužila velkou možnost v podobě výhody 5 na 3, a to se jí vymstilo.

Ve 25. minutě využil nedůslednosti hostů před vlastní brankou ostrý hoch Sklenička a dodal na domácí hokejky klid – 2:0. Definitivně potopil naděje na zisk ve 48. minutě střelou pod horní tyč někdejší forvard Plzně Daniel Branda – 3:0. Další dorážka v 54. minutě znamenala další gól, kterým Petružálek oslavil svůj návrat do extraligy – 4:0. Plzeň nedala gól už 125 minut a naopak čtyřikrát inkasovala. „Dostávali jsme hloupé góly,“ smutnil kouč Marek Sýkora.

Před západočeským derby panovala v obou táborech napjatá atmosféra, vzhledem k postavení obou týmů se prakticky hrálo o šest bodů. A lépe začala Plzeň, která se dostala již ve 4. minutě do vedení zásluhou lišácké koncovky Davida Moravce. Poté diváci dlouho neviděli gól, čekání uťal až obránce Ondřej Němec, který v přesilovce napálil puk za záda cloněného Romana Málka.

Zápas se zlomil na pomezí 34. a 35. minuty, kdy své góly slepili obránci Mario Cartelli a Robert Jindřich. Otřesení Karlovarští se v poslední třetině na přílišný odpor nezmohli a gól novice Petra Koukala chvíli před koncem posadil třešničku na sladký vítězný dort. Zápas se příliš nevyvedl mladému gólmanovi Energie Lukáši Mensatorovi, který je jinak velkou oporou lázeňského týmu. "Myslím si, že je to moc dobrý gólman. Dneska mu to tam prostě spadlo," zastal se brankáře obránce Plzně Mario Cartelli.

Sestava Plzně ze zápasu s Karlovými Vary:
Málek - Jindřich, Trnka, Cartelli, Výborný, Klaus, Štěpánek, Trojovský - A. Padělek, Kracík, Andrašovský - Zelenka, Koukal, D. Moravec - Důras, Šindel, Adamský - Kepl, Tvrdoň, Matějovský

Petr Koukal za Marka Vorla

Neutěšenou situaci s útočníky na pozici centra se plzeňští trenéři rozhodli řešit výměnou, v rámci níž za Marka Vorla z Pardubic do Plzně přišel mladý centr Petr Koukal, člen někdejší pověstné lajny mladíků Kolář-Koukal-Průcha. Někdejší reprezentant se v Plzni uvedl výtečně, hned ve 4. minutě asistoval u gólu Davida Moravce a skóre sám pečetil na 4:1 polovysokou střelou na lapačku gólmana Mensatora. „Co víc si přát?“ usmíval se po vydařené premiéře mladý hokejista.

Série střídá sérii

146 minut se na plzeňském zimním stadionu neradoval nikdo jiný než domácí. Série započala první minutou duelu se Zlínem a skončila zásahem karlovarského Ondřeje Němce ve 26. minutě. Mezitím vyšli naprázdno střelci Zlína a Slavie. Ovšem proti Slavii se neradovali ani Plzeňští a zároveň tím načali vlastní sérii střelecké nemohoucnosti, která se natáhla ještě přes zápas v Litvínově na 125 minut. Po čtyřech minutách duelu s Karlovými Vary se zásahem Davida Moravce zastavila na celkových 129 minutách.

Mario Cartelli pozvedl produktivitu obrany

V prvních šesti zápasech se plzeňský tým musel obejít bez obránce Maria Cartelliho. Útočně laděný bek se vrátil do sestavy zápasem se Vsetínem, odehrál doposud 13 utkání, v nichž si připsal dva góly a tři asistence. Celkově se plzeňská obrana zvedla a zvýšila bodový příspěvek, který po 19 odehraných kolech činil 17 bodů.

ZÁPAS
VS.

bilance

hráči

statistiky

Do druhé nejvyšší soutěže vstoupil Liberec po úspěšné baráži v roce 1995/96. Ve svém pemiérovém ročníku v první lize skončil na třináctém místě a v jeho sestavě figuroval i bývalý hráč Keramiky Plzeň Jaroslav Špelda. V dresu Liberce sehrál tento obránce i další ročník první ligy, který vyhrály Karlovy Vary a Liberec obsadil devátou příčku.

Výrazný posun prožili Severočeši v sezóně 1997/98, skončili druzí za vítězným Znojmem, za které mj. chytal současný druhý brankář Liberce Pavel Falta! Jihomoravané vyhráli i následující ročník 1998/99, to však již sledovali Liberečtí z uctivé vzdálenosti, obsadili až 12. příčku. Barvy Severočechů v této sezóně hájil další současný obránce Lasselsbergeru Plzeň, Martin Výborný. Odehrál 50 utkání a získal 11 bodů (3+8).

V sezóně 1999/00 hráli již Liberečtí pod novým logem i názvem - HC Bílí Tygři Liberec. Jako největší favorit vstupovali hokejisté Liberce do play-off první ligy v sezóně 2000/01. Vyhráli základní část, ale o právo účasti v extralize se nakonec utkal s Karlovými Vary severočeský soused z Chomutova. Ovšem do následující sezóny 2001/02 se podařilo v Liberci sestavit velmi silné mužstvo, které pod taktovkou nejmladšího, nyní již extraligového, trenéra Josefa Jandače prošlo do baráže a v ní převálcovalo Kladno.

Liberec do extraligy naskočil jako jednadvacátý tým novodobé historie samostatné české ligy. V pořadí týmů v součtu bodových zisků od sezóny 1994/95 se již propracoval 18. místo před Brno, Jindřichův Hradec a Hradec Králové. Ve své premiérové sezóně mezi nejlepšími kluby republiky skončili Severočeši jen sedm bodů za Plzní na 12. místě. Svůj cíl, udržení se v nejvyšší soutěži, splnili pohodlně. Náskok na poslední Havířov nakonec narostl až na hrozivých 42 bodů.

Velkého rozpuku se Liberec dočkal v loňské sezóně. Tým posílený Vrbatou, Kotalíkem, Nedorostem, Modrým či Fischerem skončil po základní části na pátém místě a ve čtvrtfinále je čekala favorizovaná Slavia Praha. Jenže Tygři dotáhli sérii k sedmému utkání, které vyhráli vysoko 5:1. Poté sice Severočeši ztroskotali na pozdějším mistrovi z Pardubic, konečná bronzová medaile však byla a je obrovským úspěchem Liberce, který se netají výhledovými ambicemi na titul, k čemuž by měla Tygrům dopomoci i nová hala.

Proti Severočechům se Plzni vůbec nedaří, což jasně dokumentuje historie vzájemných zápasů, pro Liberec je Plzeň jednoduše velmi příjemným soupeřem.

Celková vzájemná bilance Plzeň vs. Liberec
1313924:43

Letošní úvodní zápas

HC Bílí Tygři Liberec- HC Lasselsberger Plzeň 2:1 pp.
Třetiny:
0:0, 0:0, 1:1 – 1:0. Branky a nahrávky: 59. Richter (Podkonický), 65. Moravec (Krstev, Podkonický) - 45. Andrašovský (Kracík). Rozhodčí: Minář - Padevět, Čížek. Diváci: 4 183. Průběh utkání: 0:1, 2:1.