Notes #12: Konečně za tři body?

P l z e ň - Po dvou zápasech na hřištích soupeřů se Plzeň představí na domácím ledě. Soupeřem jí budou hokejisté Vsetína, kteří v posledních sedmi zápasech získali pouhé tři body. Lasselsberger je posílen sérií čtyř zápasů, v nichž dokázali bodovat. Trenéři Plzně nemohou počítat s Alešem Krátoškou, který si odpyká stop na jeden zápas za dva vyšší tresty. Na marodce zůstává Martin Adamský. V den zápasu lékař rozhodne o startu Josefa Straky, Milana Nedomy a Pavla Vostřáka. Vsetínu budou chybět Josef Štraub, Roman Stantien a Ondřej Němec. Nastoupí již nový útočník Valachů Martin Čech.

HC LASSELSBERGER PLZEŇ
HC VSETÍN

24. kolo – úterý 18. listopadu 2003 - 17:30 na plzeňském zimním stadionu

Před pár lety navštívilo každý extraligový zápas v průměru přes pět tisícovek fanoušků. Tyto sněhy již dávno roztály. Letos drží návštěvnost nad hladinou 4 tisícovek zejména jeden faktor, tím je extrémní zájem o hokej v Pardubicích. Pokud by na východě Čech byla návštěvnost pouze průměrná, klesl by divácký průměr za celou extraligu ze současných 4 143 na 3 832 diváků. Přes průměrnou návštěvu pět tisíc se po 21 kolech vyšplhaly pouze tři kluby, tradiční české hokejové bašty – Pardubice, Plzeň a Zlín. Pokud nezapočítáme tyto tři týmy do celkového průměru, spadne údaj o průměrném počtu diváků na domácích zápasech ostatních jedenácti týmů dokonce na hodnotu 3 600! Současný průměr 4 143 znamená při průměrné kapacitě extraligového stadionu téměř 6 700 diváků obsazenost stadionů lehce nad 60 %. Pořadí návštěvnosti opanovaly Pardubice, které mají před druhou Plzní ohromný náskok více než 2 200 fanoušků na jeden zápas, a zároveň na domácí zápasy perníkářů chodí více než třikrát tolik diváků než na domácí zápasy Bílých Tygrů z Liberce.

HC VSETÍN
situace soupeře změny v kádru
předpokládaná sestava zajímavosti a aktuality

LEVITACE NAD PROPASTÍ

zdroj: hcorli.cz
Přestože se s Valachy před sezónou pro play-off příliš nepočítalo, v úvodu ligy se zelenožlutým dařilo s nepříznivými prognózami úspěšně bojovat. Když se přidaly tragické výsledky Budějovic, byl z toho pro Vsetín slušný náskok na 14. místo.

Postupem času se karta začala obracet. Jihočeši začali postupně šplhat do vyšších pater, Vsetín se nuceně vydal opačným směrem. Vsetínští sice dokáží překvapit výhrou nad některým z favoritů, ovšem celkově nejsou výsledky vůbec příznivé. V zápasech na stadionech soupeřů Vsetín z prvních deseti pokusů uspěl pouze jednou, a to šokující výhrou v Pardubicích.

Vsetín spoléhá na hráče, kteří pamatují slavné období valašského klubu, obránce Alexander Jaškin, útočník Roman Stantien, podle všeho na Valašsko míří další pamětník zlaté vsetínské éry, ruský forvard Andrej Galkin. Enklávu velezkušených posílil v létě Josef Štraub. Dlouholetou oporu Zlína někteří vsetínští fanoušci však přijímali s rozpaky. Velký trumf drží Vsetín na brankářském postu. Pardubický odchovanec Radovan Biegl často doslova čaruje a výrazně se podepisuje pod po hříchu nemnoho úspěšných výsledků Vsetína.

Během reprezentační přestávky se vedení snažilo oživit kádr. Rozloučit se museli Valaši s Jiřím Haškem, který byl v klubu na Lapači na hostování z Třince, nakonec skončil v Liberci. Setkal se zde s dalším hráčem, jehož jméno bylo spojováno se Vsetínem, s Petrem Vampolou. Odcházející hráče nahradily nové tváře v dresu Vsetína. Se Znojmem Vsetín vytrejdoval Jaroslava Mareše za beka Martina Vyrůbalíka, z Prostějova získali Valaši loni útočníka Plzně Radka Procházku.

Sestava z 21. kola:

Biegl - Jaškin, Frolo, Luža, J. Polák, Kuboš, Němec (41. Štach) - Pavliš, Stantien, Demel - Mareš, Vak, Selingr - Hudec, Radek Procházka, Ambruz.

Dopita na Lapači omládl

Pikantností 21. kola byl start Jiřího Dopity v dresu Pardubic v zápase Vsetína s lídrem extraligové tabulky. Dnes již pardubický hokejista a dlouhá léta vůdce Vsetína, sehrál do té doby v letošní sezóně nemnoho vydařených zápasů, ovšem zřejmě zapůsobilo pro něj dobře známé prostředí vsetínského stadionu. Do posledních deseti minut vtěsnal vysoký útočník čistý hattrick a nepřipustil překvapení, jeho trio gólů znamenalo obrat z 2:3 na 5:3 pro Pardubice.

Statistiky hokejistů Vsetína

Není obvyklé, aby byl nejproduktivnějším hráčem obránce. Ovšem po 21 kolech vedl kanadského bodování klubu bek Patrik Luža, který byl v létě na zkoušce v Rusku, poté se vrátil na Valašsko. Jednatřicetiletý obránce je zároveň i nejlepším střelcem Vsetína. Nejvíce trestů posbíral kapitán Josef Štraub.

Sponzor na obzoru?

Vedení vsetínského klubu potvrdilo v průběhu minulého týdne, že jedná o vstupu nového hlavního partnera. Tím by mohla být Česká spořitelna. Celá záležitost by měla být podle předpokladů dojednána do konce listopadu. Pro Vsetín by to znamenalo významnou finanční vzpruhou.

PLZEŇSKÝ ZÁPISNÍK
výsledky hráčské statistiky
aktuální sestava zajímavosti a aktuality

PO PĚTI ZÁPASECH VÍTĚZNĚ

Raketový byl nástup Plzeňanů do duelu s Vítkovicemi. Pátá minuta a Michal Dobroň poslal Lasselsberger do vedení, za dvě minuty Aleš Krátoška potvrdil, že ho forma přes reprezentační přestávku neopustila a zvýšil na 2:0.

I v tomto zápase se však našla herní činnost, která Plzeň zradila, a to překvapivě vlastní přesilovky. Ještě do první sirény snížil v oslabení Ivan Padělek, po přestávce hosté rychle srovnali, vedení vrátil domácím ve 28. minutě tahoun Josef Straka. Tři sekundy chyběly do konce druhé třetiny a Plzeňáci se červenali. Opět při výhodě jednoho muže v poli přišla chyba a explzeňský Juraj Štefanka druhým gólem Vítkovic v oslabení vyrovnal. Byl to jediný střelecký pokus vítkovického útočníka v zápase.

Gól Štefanky s účinky k.o. Plzeň zmrazil a třetí část hry byla z její strany velmi vlažná. Bodový zisk zachránil několika skvělými zákroky Libor Barta. Další neobvyklý kousek se stal nedlouho před koncem prodloužení. Radek Matějovský po opakovaném vybídnutí ke skórování od Aleše Krátošky rozvlnil síť a zařídil nejen dva body, ale také první letošní výhru Plzně v prodloužení.

Zakletý říjen, „oživlý“ listopad

Poslední tři roky Plzeň prožila v říjnu vždy výsledkový útlum. Před dvěma lety začal 21.10. v 16. kole (ve stejném kole jako letos). Během této série čekali plzeňští hokejisté 131 minut na gól. V minulé sezóně se začátek šňůry bez výhry datuje na 13.10. V průběhu této série, která skončila ve 21. kole (stejně jako letos), čekali Plzeňáci na gól pro změnu 93 minut. A letos? 24.10. Plzeň poprvé prohrála v celé sérii bez výhry na ledě Českých Budějovic. Dvakrát během této série dokázali hokejisté Plzně bodovat, mezitím čekali na gól 119 minut. Období kolem poloviny října Plzeňákům evidentně nesvědčí.

Marek Schwarz v Plzni

Není tak dlouho, co se v notesu objevil mladý brankář Marek Schwarz v rubrice „Soupeř“. V dresu Třince bojoval v Plzni o body. I přes jeho výborný výkon odjeli tehdy Oceláři s prázdnou. Schwarz se z Třince vrátil do Sparty, která stále řeší potíže s obrovskou marodkou. Vypomoci Pražanům odešel v polovině minulého týdne Zdeněk Sedlák, naopak do Plzně zamířil právě Schwarz. Dohoda zní do 12. prosince. To znamená, že sedmnáctiletý gólman může v Plzni strávit bez jednoho zápasu plnou čtvrtinu základní části co do počtu kol.

Dosažené a atakované mety

Dva hráči Plzně na začátku letošní sezóny překonaly hranici 100 gólů. Nejprve magickou hranici překročil Pavel Vostřák, v 16. kole na ledě Budějovic jej napodobil centr elitního útoku Josef Straka. Suverénně nejlepším střelcem je David Pospíšil, ten má na svém kontě 172 gólů v nejvyšší soutěži. Hranici 100 gólů se má blízko Milan Nedoma (88). Plzeňský bek však také překonal jednu hranici, a to 600 startů v extralize. Hned v prvním kole dosáhl hranice 200 utkání Michal Dobroň. V témže kole zaznamenal Ĺubomír Hurtaj svoji desátou branku v české extralize. Hranici čtyř stovek zápasů se blíží Josef Straka. Pokud se nic nestane, dosáhne této hranice ve 30. kole symbolicky na ledě Litvínova, odkud do Plzně přestoupil. Ještě letos by na hranici tří set zápasů mohl dosáhnout Pavel Vostřák.

Lubomír Hurtaj se vrátil do sestavy

Po reprezentační pauze mohou trenéři opět počítat se slovenským centrem Lubomírem Hurtajem. V zápase 21. kola proti Vítkovicím sice vyšel střelecky naprázdno, ale se svými křídly Dvořákem a Šafferem se dostával do šancí, byl spolu s Jiřím Hanzlíkem nejčastěji střílejícím hráčem, vyslal na vítkovického Faltera celkem 7 střel.

ZÁPAS
VS.

bilance

hráči

statistiky

HISTORICKÁ BILANCE

Málokterá vzájemná utkání jsou tak pověstná, jako duely mezi Plzní a Vsetínem. V letech největší slávy vsetínského hokeje si Plzeň udržovala vzácnou aktivní bilanci s dřívějším suverénem českého hokeje. Historicky první vzájemný duel sehrála obě mužstva 7. října 1994 v 7. kole. Tehdy se v tomto premiérovém utkání 4500 diváků na stadionu Na Lapači branky nedočkalo.

Historicky první branku Plzně proti Vsetínu zaznamenal 15. listopadu 1994 současný hráč Pittsburgh Penquins Martin Straka. To, co nedokázali jejich mnohem slavnější předchůdci, to dokázali vsetínští mladíci, otočili bilanci vzájemných utkání s Plzní ve prospěch Valachů.

Celková vzájemná bilance Plzeň vs. Vsetín
371481581:86

V domácím prostředí sehráli hokejisté Plzně proti Vsetínu sedmnáct utkání. Sedm jich dovedli do vítězného konce, tři skončily nerozhodně a šestkrát odjížděli Vsetínští se všemi body.

Na poslední domácí zápas se Vsetínem bude rád vzpomínat Josef Straka. V současnosti vedoucí muž kanadského bodování Plzně dosáhl prvního hattricku v kariéře, své góly rovnoměrně rozložil do všech třetin. Plzeň v důležitém zápase vyhrála 4:1, přesto jí postup do play-off nakonec unikl, radovali se Valaši.

Bilance Plzeň vs. Vsetín na plzeňském stadionu
1773645:32

STATISTIKY ZÁPASŮ PLZEŇ vs. VSETÍN

Často se v zápasech jiskřilo, v některých sezónách se hustá atmosféra a přehnaná agresivita staly nedílnou součástí plzeňsko-vsetínských hokejových bojů. Z počátku historie vzájemných soubojů tak tomu však nebylo. Během první sezóny rozhodčí vyloučil pouze 22 hráčů. Poté sehrála důležitou roli "alergie", kterou si Vsetínští vůči Plzni vypracovali a počet vyloučených nabral výrazně stoupající trend.
Průměrný počet branek 5
Průměrný počet vyloučení 13 (7-6)
Průměrný počet střel 61 (30-31)
Průměrný počet diváků 5 517
- v Plzni 6 817

Vsetín asistoval u psaní plzeňské historie

Na některé události by však někteří aktéři nejraději zapomněli. Domácí remíza 30. října 2001 2:2 se Vsetínem se stala osudnou Jaroslavu Liškovi, tehdejšímu trenérovi Plzně. Za měsíc a půl, 14. prosince 2001, Vsetín ukončil rekordní plzeňskou sérii neproher vysokým vítězstvím 7:2. To již Plzeň vedl Richard Farda. 20. října 2002 Vsetín vyhrál v Plzni 2:1, v posledním zápase Radka Dudy v plzeňském dresu. Poté se současný reprezentant stěhoval s Alešem Krátoškou do Slavie. A do třetice, 25. září 2001 proti Vsetínu debutoval v plzeňské brance Libor Barta. Nyní by Vsetín mohl být prvním soupeřem plzeňského gólmana Marka Schwarze před vlastním publikem.