Notes#12: V derby o reputaci

P l z e ň - Po třech porážkách tři výhry? Možné to je... V nedělním zápase s Karlovými Vary má Plzeň šanci prodloužit vítěznou sérii. Výhra v základní hrací době by domácí navíc posunula v tabulce před svého soupeře. Plzeňští by zároveň odčinili neúspěch v minulém derby.

Utkání začíná v plzeňské ČEZ Aréně až v 18 hodin!

Navíc FC Viktoria Plzeň nabízí všem majitelům permanentních vstupenek hokejového klubu HC Lasselsberger volný vstup na odpolední fotbalový zápas do Štruncových sadů.

HC LASSELSBERGER PLZEŇ
HC ENERGIE KARLOVY VARY

24. kolo – neděle 19. listopadu 2006 – 18:00 v plzeňské ČEZ Aréně

Západočeská derby již dávno nejsou jasně plzeňskou záležitostí, ale výkon Lasselsbergeru v tom posledním byl úplným fiaskem. Vůbec tak strašlivé utkání Plzeňáci dlouho nesehráli, v posledním zápase Marka Sýkory na střídačce Lasselsbergeru modrobílí zaostali o několik tříd za svým sokem. Energetici si hladce dokráčeli pro vítězství a sami si museli říkat, kde je ta bojovná Plzeň a kde jsou ta vypjatá klání. Nyní mají keramici šanci napravit svoji reputaci a dokázat, že pod vedením nové trenérské dvojice pookřáli. Uvidí ČEZ Aréna napínavou bitvu? Dostanou Karlovarští zpět tvrdý úder? To nám napoví šedesát minut, snad zajímavého, boje.

situace soupeře změny v kádru
předpokládaná sestava zajímavosti a aktuality

Karlovy Vary podlehly přestupové horečce

S nadsázkou by se dalo říci, že Energetiků přes léto ubylo. Zatímco se s karlovarským dresem loučilo hned dvanáct hráčů, nových tváří přibylo pouze osm. Před sezonou přišel krýt záda Lukáši Mensatorovi jeho jmenovec Sáblík z Ústí nad Labem, naopak dosavadní dvojka, Petr Přikryl, nyní reprezentuje Spartu Praha. Vyztužit obranné řady Energie přišli Petr Mudroch z Pardubic a Jiří Hanzlík z Liberce, naopak odešli Jiří Polák a Petr Macholda. Navíc Lukáš Krajíček si přivodil dlouhodobé zranění. Ještě větší manévry zažil útok. S klubem se rozloučili Lubomír Hurtaj, kterého si jistě dobře pamatují plzeňští fans, jenž odešel do Slovanu Bratislava, a Jan Alinč, který byl věrný tomuto klubu pět sezon (Krefeld Penguine). Zdeněk Pavelek (Třinec) a Pavel Selingr (Znojmo) zde ukončili hostování a vrátili se "domů". Nopak do západočeského týmu přišli Vladimír Machulda (Lulea HF) a dva nadějní Slováci Martin Baran a Jakub Rumpel, kteří přišli z Trnavy.

Lídři jsou Skuhravý s Mensatorem

Mužstvo Zdeňka Venery drží svými výkony mladý brankář Lukáš Mensator. Teprve dvaadvacetiletý jinoch si vydobyl své místo mezi tyčemi již v loňském ročníku a od té chvíle je jasnou jedničkou v karlovarském brankovišti. Také letos předvádí rodák ze Sokolova spolehlivé výkony a drží si procentu8lní úspěšnost více než 94%. Osm branek vsítil vytáhlý útočník Václav Skuhravý, nejlepší střelec Energie. Sedmadvacetiletý hokejista působí v Karlových Varech již pátou sezónu a vždy se řadil mezi nejproduktivnější hráče svého celku. Letos potvrzuje roli střelce, když má na svém kontě osm branek a přidal k nim pět asistencí. Skuhravý se zároveň řadí mezi zlé muže ligy, když za poslední tři sezóny vždy nasbíral více než sto trestných minut. Karlovarský forvard si navíc opět vyzkoušel, jaké je hrát v reprezentačním dresu, na Karjala Cupu se objevil i po boku Tomáše Divíška.

Michal Vondrka posílí Energii do poloviny prosince

Levou stranu karlovarského útoku posílil do příští reprezentační pauzy (přesně 10. prosince) Michal Vondrka ze Slavie. Angažování čtyřiadvacetiletého křídelníka osvětluje tiskový mluvčí HC Energie Jiří Holý: "Potřebujeme posílit levou stranu útoku. Vondrka sice není vyložený střelec, ale z levého křídla by mohl zvýšit údernost karlovarské ofenzivy. Měl by plnit to, co jsme očekávali od Davida Balázse." Právě exlitvínovský útočník byl první obětí poklesu formy energetiků a v současné době si musí hledat nové angažmá.

Borovanský odchází na měsíc do Znojma, Prošek bude hrát za Hradec Králové

V závěru první reprezentační přestávky doznala karlovarská soupiska dalších změn. Na jednoměsíční hostování odchází do Znojma útočník Michal Borovanský. O podrobnostech informoval tiskový mluvčí lázeňského klubu Jiří Holý: „V souvislosti s příchodem Michala Vondrky by se Michal Borovanský stal 13. útočníkem, proto jej uvolňujeme na měsíční hostování.“ Další zpráva by naopak v nejbližších dnech mohla přinést oživení stávajícího kádru. Z norského působení v Lillehammeru se totiž zpět do Čech vrátil obránce Roman Prošek a klubový mluvčí doplňuje: „Roman extraligu dlouho nehrál, proto byl uvolněn na střídavý start do konce sezóny do prvoligového Hradce Králové. Hráče budeme sledovat a pokud se mu bude dařit, určitě dostane šanci.“

Sestava Karlových Varů z posledního kola

Mensator (39. Sáblík) - Dobroň, Duben, Němec, Řezníček, Jiří Hanzlík, Mudroch, Kloz, Brňák - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Dvořák, Kraft, Skladaný - Milan Procházka, Chrenko, Vondrka - Tvrdek, Pech, Zaťovič

Sestava Plzně z posledního kola

Málek - Cartelli, Derner, Benák, Mazanec, Dobrovolný, Trnka, Nedoma, Pulpán - Zelenka, Divíšek, Matějovský - Důras, Šindel, Adamský - A. Padělek, Kracík, Ludvík - Fabuš, Kubalík, Hobl.

HISTORIE
VS.

bilance

hráči

statistiky

HISTORICKÁ BILANCE

19. září 1997 se začala psát historie vzájemných soubojů mezi Plzní a Karlovými Vary v rámci samostatné české ligy. Dlouho nemohli Karlovarští vybojovat první vítězství nad západočeským kolegou, prvního se dočkali na vlastním ledě až v březnu roku 1999, kdy porazili keramiky těsně 2:1. Vzájemná bilance ovšem přesto hovoří jasně ve prospěch Plzně. Kuriozitou jsou zápasy, které skončily nerozhodným stavem. Z celkových devíti remíz jich celkem čtyři skončily totožným výsledkem 4:4.

Celková bilance Plzeň vs. K. Vary
371999114:93

Jak to bylo v domácích zápasech Plzně s Karlovými Vary? Z osmnácti utkání jich pět skončilo remízou, tři z nich shodně 4:4. Třikrát dokázali Karlovarští v Plzni plně bodovat, poprvé na konci sezóny 2002-03, divoká přestřelka tehdy skončila vítězstvím Karlových Varů 6:4. A zatím naposledy Lasselsberger doma neuspěl v závěru loňského ročníku, kdy oslaben o řadu hráčů podlehl 3:4. Jinak je bilance příznivější pro domácí, kteří zvítězili celkem desetkrát.

Domácí bilance Plzeň vs. K. Vary
18105364:45

První letošní duel

V 11. kole O2 extraligy prohrál plzeňský Lasselsberger duel o pomyslný západočeský trůn. Skóre zápasu otevřel ve 12. minutě explzeňský Řezníček v přesilové hře, když mu přesnou přihrávku před branku naservíroval další bývalý hráč Plzně Dvořák. Druhou branku přidal za dalších pět minut Skuhravý. 42 sekund před první sirénou sice dokázal krásnou střelou snížit Zelenka, ale ve druhé třetině Vary definitivně zlomily odpor soupeře, když v 28. minutě projel mezi třemi hráči Plzně Kumstát a zavěsil. Navíc ve 39. minutě sám před brankou skóroval Košťál. Plzeňští tak v televizním utkání na body nedosáhli.