Notes #13: Orli letí vzhůru, zastaví je Plzeň?

P l z e ň - Nedělní duel se Znojmem uzavře první polovinu základní části. Pozice Lasselsbergeru je solidní, mezi devátým místem a osmou příčkou patřící Plzni je šestibodový odstup. Do play-off však stále cesta dlouhá a s body z domácího ledu se počítá. Po počátečních rozpacích Plzeň doma vyhrává. Ovšem Znojmo se oklepalo a má za sebou šňůru tří vítězných zápasů. Tým Orlů dosedne na plzeňskou půdu v kompletním složení, včetně svých největších hvězd Patrika Eliáše a Tomáše Vokouna. Plzni budou scházet dlouhodobí marodi.
Zápas začíná v neděli v 17:30 na plzeňském zimním stadionu!

HC LASSELSBERGER PLZEŇ
HC ZNOJEMŠTÍ ORLI

26. kolo – neděle 28. listopadu 2004 - 17:30 na plzeňském zimním zástadionu

Dnešním duelem startuje druhá čtyřzápasová série Plzně na domácích ledě. První série z přelomu září a října byla původně třízápasová, ovšem tento počet rozšířila dohrávka prvního kola proti Litvínovu. Plzni se vedlo prachbídně. Po prohře s Litvínovem (1:2) následovala prohra se Spartou (3:5). Světlý okamžik se Vsetínem (4:1) vystřídala další prohra, tentokráte s Jágrovým Kladnem (1:3). Bilance ze čtyř zápasů je tři body a skóre 9:11. Naštěstí Plzeňáci bodové ztráty z domácího ledu více než vyrovnali. V tabulce pravdy měla před pátečním zápasem Plzeň na svém kontě plus jeden bod. To však domácí ztráty nijak neomlouvá, v případě dosažení povinných bodů na své půdě se mohlo na plzeňská záda dívat v tabulce mnohem více týmů. Nyní mohou hokejisté Lasselsbergeru dokázat, že na svém ledě body již nerozdávají. Bojovat o body do Plzně postupně dorazí Znojmo, Litvínov, Slavia a Vítkovice. S chemiky Plzeňáci zahájí druhou polovinu základní části. Litvínov a Vítkovice doposud Plzni odolávají a Západočeši z duelů s těmito soupeři vybojovali po bodu. Pokud by se Plzni série vydařila, velmi pravděpodobně by následoval výstup do elitní čtyřky. Lasselsberger Plzeň však absolvuje stejnou sérii ještě jednou, ovšem v opačném gardu, tentokrát se z hostitele stane hostem. Série čtyř zápasů na stadionech výše jmenovaných soupeřů vyplní značnou část ledna, který je spolu s únorem z hlediska postupu do play-off klíčovým měsícem.

situace soupeře změny v kádru
předpokládaná sestava zajímavosti a aktuality

NEJVĚTŠÍ ZKLAMÁNÍ EXTRALIGY

Moravané měli být černým koněm extraligy, ovšem po bezmála polovině základní části se krčili na 12. místě s dostatečným odstupem od poslední Jihlavy, ale také s vysokou ztrátou na místa v play-off. Orli před sezónou budili svými posilami velký respekt, realita však byla pro Znojmo krutá.

Již tak silný tým vyšperkovali jedny z největších českých hokejových klenotů současnosti. Již dříve avizovaný Patrik Eliáš přivábil do Znojma Martina Havláta. Reálných kontur nabraly zprávy o angažmá Tomáše Vokouna, do obrany získali Znojemští Radima Bičánka či Karla Rachůnka. To byl výčet posil pro případ výluky v NHL.

Orly posílili nejen borci jinak trávící kariéru v NHL. Ze severu Evropy se do známého prostředí vrátil Marek Vorel, na hostování ze Zlína přišel Ivan Rachůnek, který se tak sešel v jednom týmu se svým bratrem, výše zmíněným Karlem. Ve Znojmě přivítali i nadějného Zdeňka Ondřeje. Z finské Hämeenlinny získali Orli v Plzni dobře známého Tomáše Kucharčíka, který ve Finsku trápil soupeře ve spolupráci s Jánem Pardavým, též hráčem Znojma. Na kooperaci obou zmíněných ve Znojmě spoléhali.

Úvod extraligy nenasvědčoval pro Znojmo nějaký průšvih. Ovšem série proher se začaly nebezpečně natahovat a výhry se stávaly vzácnějšími. Dohrávkou 2. kola se Spartou (1:4) načali Orli sérii šesti proher v řadě, kterou ukončila až výhra nad Vítkovicemi 2:0. V průběhu série však došlo na první zásadní změny. Tým již dále nevede kouč Leoš Zajíc, po němž mužstvo dočasně vedli Milan Kastner a sportovní manažer Rostislav Dočekal.

Nakonec Znojmo našlo nového kouče v Miloslavu Hořavovi, který již na jihu Moravy před časem působil. Kolotoč změn ale pokračoval. Do Ruska zamířily dvě velké posily a oba odchody byly pro Orly velkou ztrátou. Prvním odcházejícím byl podle statistik jeden z nejlepších obránců extraligy Karel Rachůnek, druhým byl nejlepší střelec Orlů Martin Havlát. Oba borci vyslyšeli vábení ruských klubů.

Začátkem týdne se ve Znojmě rozhodli k dalším změnám. Ve své funkci skončil sportovní manažer Rostislav Dočekal, Moravané se také zřekli služeb dvojice Pardavý-Kucharčík, která nepotvrdila svoji pověst z Finska. Bývalou plzeňskou oporu Kucharčíka tak fanoušci v dresu Znojma dnes již neuvidí.

Sestava Znojma z utkání v Jihlavě:

Vokoun - Bičánek, Němeček, Soudek, Mojžíš, Benák, Toman - Erat, Ludvík, Eliáš - Plášek, Pucher, Uram - Vorel, Haman, I. Rachůnek - Ondřej, Barus, Mikulík.

Narušená znojemská pohoda?

Pověst celku s doslova rodinnou pohodou obchází klub z jižní Moravy. Jak na tom byla znojemská kabina se soudržností v první polovině letošní sezóny lze pouze spekulovat, ovšem z kabiny zněl občas nezvykle kritický hlas. „Kluci z NHL to nezvládli,“ glosoval výkon svých spoluhráčů Havláta, Eliáše a Vokouna po utkání se Slavií dnes již znojemský matador Marek Uram.

Brankářská škatulata a obranný ementál

Jako uvažovaná jednička přicházel do Znojma s titulem mistra Slovenska v kapse Petr Přikryl. Ortodoxní dvojka Sparty tak stála před svoji první štací jako jednička. Ovšem výluka v NHL zavedla do Znojma Tomáše Vokouna. Ten měl být zdí ve znojemské brance, ovšem úvod sezóny se mu nevydařil. Současná situace se tak zcela vymyká předsezónním předpokladům. Přikryl odchytal za Znojmo pouhých 23 minut, v nichž dostal 5 gólů. Loňský mistr Slovenska přišel i o pozici dvojky, na které se usadil Robert Slávik, který zasáhl do šesti zápasů. Nejvíce startů se může pochlubit Vokoun, který nastoupil k 19 zápasům, jednou střídal a dvakrát vychytal čisté konto. Ani jeden ze jmenovaných znojemských gólmanů se však nemůže chlubit nijak vysokou úspěšností zásahů. Nelichotivým výsledkem Znojma je také druhý nejvyšší počet inkasovaných branek. Právě v obranné činnosti nejvíce Orly „tlačí bota“.

PLZEŇSKÝ ZÁPISNÍK
výsledky hráčské statistiky
aktuální sestava zajímavosti a aktuality

ŠŇŮRA Z KLADNA PŘERUŠENA

Kladenský led Plzeňákům v posledních letech velmi přál, pro poslední prohru bychom museli dojít až do minulého století. Ovšem letos Kladeňáky nastartoval Jaromír Jágr, který svůj mateřský klub vytáhl až těsně pod nejvyšší příčky. I po odchodu svého nejlepšího hráč se Kladno drží a dokázalo to výsledkově i proti Plzni, které na kladenském stadionu scházelo stále trio Andrašovský, Šrek, Špaček.

Lasselsberger dobrou formu prodal i na Kladně. Západočeši byli ve více jasných šancích, ale proti nim stál výborně chytající Zdeněk Orct. Když již byl kladenský gólman překonán, zasáhla vyšší moc. Paroulek ve 22. minutě dostal puk za brankovou čáru a dosáhl regulérní branky. Hlavní rozhodčí však gól po konzultaci s videorozhodčím neuznal a dopustil se tak hrubé chyby. Na další gól, již uznaný, čekaly ochozy dalších 20 minut hry. Radovali se opět Plzeňáci. Milan Nedoma v přesilové hře napálil puk na Orcta a střela se od Kysely šťastně pro Plzeň odrazila do sítě.

Že nakonec nepůjde o zápas typu „kdo dá první gól vyhrál“, určila situace za dvě minuty po vedoucím gólu Plzně. Chyba při střídání otevřela prostor pro Martina Procházku, který krátkým švihem nedal sám před brankou Plzně Tomáši Dubovi šanci – 1:1. Velká část třetí třetiny byla ale v plzeňské režii. Ovšem další gólový příspěvek nepřišel a nakonec se tak o alespoň bod strachovala Plzeň, neboť Kladeňáci v samém závěru vycítili svoji šanci. Prodloužení se však duel nakonec nevyhnul.

V nastaveném čase mohl zápas ukončit Jaroslav Kudrna, který sám uháněl na Orcta, ale na Kudrunovu střelu k pravé tyči zareagoval Orct bleskově. Síť se zachvěla až 27 sekund před koncem, ale v plzeňské brance. Výpad Františka Kaberleho zakončil gólovou střelou domácí kapitán Zajíc. Plzeň tak po dlouhých letech na Kladně prohrála, domů však odjížděla alespoň s bodem. Série tří zápasů venku nakonec Lasselsbergeru vynesla solidních pět bodů. „Raději bych tam viděl o dva více,“ okomentoval plzeňský bodový zisk Jaroslav Kudrna.

Sestava Plzně ze zápasu na Kladně:
Duba - Nedoma, Trnka, Cartelli, Jindřich, Výtisk, M. Výborný - Matějovský, Kracík, Martin Straka - Paroulek, J. Straka, Cibák - Mrázek, Jaroslav Kudrna, D. Pospíšil - Adamský, Michal Straka, Důras

Bídná prodloužení

Sedmkrát skončil duel Plzně po základní hrací době remízou. Ani jednou si hokejisté Lasselsbergeru nedokázali připsat bod navíc za gól v prodloužení. Naopak téměř polovinu prodloužení prohráli - Liberec uspěl v Plzni, na svém ledě pak v prodloužení Plzeň pokořila Sparta a Kladno. "Chceme asi moc útočit, dát gól," hledá příčiny útočník Martin Paroulek. Plzeň také hrála nejvíce prodloužení ze všech, již zmiňovaných sedm. O prodloužení zpět jsou Vítkovice.

Plzeň doma na vítězné vlně

Hokejisty Lasselsbergeru v úvodu soutěže trápily slabší domácí výsledky. Po devíti domácích zápasech měli dokonce Plzeňáci bilanci tří výher a šesti porážek. Poslední tři duely však bilanci na vlastním stadionu vyrovnaly. Nejprve si debakl z Plzně odvezla Jihlava, poté těsně prohráli na plzeňském ledě Karlovy Vary a další debakl si na cestu z Plzně přibalil Třinec. Skóre z domácích zápasů činí 35:29. Nyní je před Plzní těžká zkouška výkonnosti na domácím ledě, čtyřzápasová šňůra.

ZÁPAS
VS.

bilance

hráči

statistiky

HISTORICKÁ BILANCE

Plzeň a Znojmo spolu sehrály v historii samostatné české extraligy 20 zápasů. Až poslední vzájemný souboj loňské sezóny skončil remízou, premiérovou v soubojích obou týmu, které se nikdy nepotkaly v play-off. Prozatímní účet mluví ve prospěch Plzně, která v osmnácti zápasech vybojovala deset vítězství. Skóre je také nakloněno Plzeňanům.

Celková bilance Plzeň vs. Znojmo
20101952:51

Jak to bylo v domácích utkáních Plzně? Z deseti zápasů dokázala Plzeň plně bodovat hned v osmi, takže pouze dvakrát za čtyři roky extraligového působení Znojma dokázali Jihomoravané v Plzni zvítězit, 21.11. 2000 (1:3). Druhá výhra zůstane jistě dlouho v paměti Tomáši Dubovi. Současný gólman Plzně podal loni ještě ve znojemském dresu na plzeňském zimním stadionu jeden ze svých nejlepších výkonů a přispěl rozhodující měrou k výhře Orlů. Poměr střel činil 36:13, ovšem Duba v brance rozhodl. Skóre z domácích zápasů mluví jednoznačně ve prospěch hokejistů Lasselsbergeru - 33:19.

Průměrný počet diváků 6 000

Poslední dva zápasy loňské sezóny Znojemští vyhráli. Plzeňáci však prvním letošním duelem přetrhli rodící se sérii neúspěchů s Orly. Na ledě Znojma dokázala Plzeň zvítězit 5:3, když utkání zlomil šťastný gól Martina Adamského z poslední části hry.

Letos oba týmy sehrály již jeden zápas, v němž Plzeňáci přehráli Třinecké na jejich ledě 2:1.

HC JME ZNOJEMŠTÍ ORLI – HC LASSELSBERGER PLZEŇ 3:5 (0:0,2:2,1:3)
Branky a nahrávky: 29. Havlát (Pardavý, Kucharčík), 33. Pucher, 59. Plášek (Toman, Křetínský) - 24. Havelka (Kraft, Důras), 35. D. Pospíšil (M. Straka, Adamský), 49. Adamský, 51. Kracík (Cibák, Výtisk), 59. M. Straka (Adamský, Nedoma). Rozhodčí: Nečas - Kareš, Bláha. Vyloučení: 6:9. Bez využití. Diváci: 4674.
Sestava: Duba - Nedoma, Trnka, Cartelli, Jindřich, Výtisk, Výborný - Mrázek, J. Straka, Andrašovský - Cibák, Kracík, Matějovský - Adamský, Mi. Straka, Pospíšil - Důras, Kraft, Havelka.