Notes #15: Prvního střídá poslední

P l z e ň - Po lídrovi tabulky zavítá na plzeňský zimní stadion naopak poslední tým extraligového pelotonu. Plzni se vstup do druhé poloviny základní části zatím daří. Po remíze s Pardubicemi a výhře v Třinci však musí vzestup potvrdit s Jihočechy. Lasselsbergeru bude chybět Robert Jindřich, hostům čtveřice opor Rachůnek, Gýna, Rob a Sailer.

HC LASSELSBERGER PLZEŇ
HC ČESKÉ BUDĚJOVICE

29. kolo – úterý 2. prosince 2003 - 17:30 na plzeňském zimním stadionu

P l z e ň - První polovina extraligy byla diplomaticky řečeno rozporuplná. Z hlediska hry na ledě až na pár překvapení byl současný vývoj očekáván. Překvapením je pouze postavení Českých Budějovic, Plzně a Zlína. Tabulce vládnou stejně jako loni Pardubice, které zřejmě po roce opět vyhrají základní část, o druhý pól bude ještě sveden tuhý boj. Více než kdy jindy se začalo diskutovat o regulích, tradiční vlna kritiky se přehnala přes hlavy rozhodčích, často je slyšet hořekování nad úrovní nejvyšší české hokejové soutěže. Do povětšinou akademických debat lze vnést jedno měřitelné kritérium, divácký zájem o hokej. Ten vytrvale klesá, průměrná návštěvnost balancuje kolem hranice čtyř tisícovek diváků, která zůstává "nedosažena" především díky pardubické hokejové euforii. V Plzni byl vývoj v první polovině zklamáním. Tým ztrácel po 26 kolech na postupovou příčku osm bodů, v říjnu začala již tradiční každoroční krize, kterou "nepřežil" trenér Rostislav Čada, malé zemětřesení nastalo v kádru. I na západě Čech se výsledky odrazily v návštěvnosti, která klesla na 5 700 diváků, což je však v rámci celé ligy stále vysoký nadprůměr. Nic však není ztraceno, hráčský potenciál Lasselsbergeru by měl být schopen se poprat nejen o „pouhý“ postup do play-off ...

situace soupeře změny v kádru
předpokládaná sestava zajímavosti a aktuality

PÁD, VZESTUP, PÁD

Nástup Jihočechů do extraligy byl jak z katastrofického filmu. Devět kol se Budějovčtí nejen neradovali z výhry, ale dokonce ani z jediného získaného bodu. Na pomoc přispěchal tradiční budějovický spasitel Jaroslav Pouzar, jenž nahradil Jana Nelibu. První, kdo odešel ze zápasu s Budějovicemi poražen byl Litvínov, jemuž naději na bodový zisk vzala fatální hrubka brankáře Pince. Mladý gólman si za svoji chybu vysloužil od svých trenérů velkou kritiku.

V dalších dvanácti kolech (mezi 10.-21. kolem) dokázali Jihočeši celkem sedmkrát vyhrát a jednou remizovat, kuriózně 0:0 se Slavií. Pak se ovšem budějovický let vzhůru zastavil. Do Budvar Arény přijel s uzdraveným Lakosilem Třinec a Moravané udělili svému soupeři debakl 5:0. Následná čtyři kola, poslední v první polovině soutěže, nedopadla pro Jihočechy dobře. Litvínov, Pardubice, Liberec a Slavia usadily hokejisty Českých Budějovic zpět na zem.

První polovinu soutěže tak zakončili svěřenci trenéra Pouzara na posledním místě s patnáctibodovou ztrátou na play-off. S obrovským bodovým deficitem ze samého úvodu soutěže se tak Jihočechům podařilo vyrovnat pouze částečně. Před desátým kolem, a tedy svým prvním vítězstvím, ztráceli Budějovičtí na předposlední Liberec osm bodů, po polovině soutěže na ten samý tým "pouze" pět.

Sestava z 26. kola:

Kučera (10. Chábera) - Jasečko, Vomela (41. - 46. Kolda), Babka, Gýna, Jindra, Mucha - Bělohlav, Hřebejk, Sailer - Šimánek, Štrba, Škoda - Ondřej, Kristek, Bartoš - Řehoř, Květoň

Jindra - 28

Prim v produktivitě hraje hokejista, který přestoupil na jih Čech až těsně před začátkem extraligy ze Sparty, Jaroslav Kristek. Daleko nejproduktivnějším obráncem je Stanislav Jasečko. Obranný pilíř Jihočechů je pouze dva body za Kristkem. Budějovické trápí potíže s gólmany. Nedařilo se Hudáčkovi, jeho nástupce Josef Kučera odchytal výborné i slabší zápasy, patří mu ve statistikách gólmanů až 14. pozice při úspěšnosti zásahů 91,52 procent. Vedení klubu se netají záměrem přivézt na jih Čech zkušenějšího brankáře.

Hráčské rošády se jižním Čechám nevyhnuly

Jakoby se historie opakovala. Po neshodách uvnitř týmu opustili v loňské sezóně kabinu Budějovic někteří hráči, mj. i Milan Nedoma, který předtím složil kapitánskou funkci. Také letos došlo na předčasné odchody. Do Vítkovic se poroučel tradiční jihočeský forvard Filip Turek, pozici brankářské jedničky uvolnil Vladimír Hudáček, který nyní působí v ruském Molotu Perm. Změny v týmu pokračovaly, do Slavie zamířil Michal Vondrka, kterého nahradil v Budějovicích Jan Fadrný. Uprostřed herní krize skončil s aktivní kariérou nestor budějovického hokeje Rudolf Suchánek, a to s vizitkou rekordmana v počtu extraligových startů, ale také toho času nejhoršího hráče extraligy v bilanci +/-. Obranu naopak přišel v průběhu sezóny vyztužit obrovitý bek Miroslav Ďurák, do útoku získalo vedení na střídavý start velezkušeného centra Petra Kaňkovského.

V závěrečné třetině se Jihočechům nedaří

V de facto nejdůležitější části hry Jihočeši selhávají. Vyhráli v ní pouze čtyřikrát (během 26 kol), a z toho dvakrát za již jasného nepříznivého stavu, 6:1 v Liberci a 0:3 doma s Pardubicemi. Pokud šli do poslední třetiny Jihočeši s náskokem, vždy dokráčeli k vítězství. Ze celkových sedmi vítězství Budějovic se v závěrečné části šestkrát urodila remíza, pouze jednou se povedlo Budějovickým skóre ještě navýšit (10. kolo proti Litvínovu).

PLZEŇSKÝ ZÁPISNÍK
výsledky hráčské statistiky
aktuální sestava zajímavosti a aktuality

HOKEJISTÉ OPĚT ROZTLESKALI OCHOZY

Zlomit sérii bez výhry v základní hrací době se proti lídrovi tabulky sice nepodařilo, ovšem předvedený výkon fanoušci oprávněně ocenili potleskem. Pardubice přijely s výbornou formou a v zádech se sérií jedenácti zápasů bez prohry v řadě. Cestu na atraktivní zápas si i přes poslední nepříznivé výsledky našla velmi dobrá návštěva, téměř šest tisícovek diváků.

Úvod zápasu byl pro hosty z východu šokem. Plzeň slepila na přelomu 10. a 11. minuty dva góly. Nejprve se trefil Matějovský, po něm v samostatném nájezdu Pospíšil a vše se vyvíjelo nečekaně příznivě. Entuziasmus ochladl po trefě Divíška, který bezprostředně po Pospíšilově trefě upravil skóre první třetiny na 2:1.

Pardubice prokázaly svoji velkou sílu. Ve druhé části vyrovnal Zábranský, začátkem třetí třetiny převážil skóre na stranu hostů Průcha. Nechat diváky odcházet ze stadionu zklamané hokejisté Plzně evidentně nechtěli a necelé dvě minuty před koncem zasloužený bod zařídil jeden z hrdinů večera, plzeňský kapitán s pardubickými kořeny David Pospíšil, jemuž se o nohu otřela bomba Pavla Vostřáka. Rozhodčí neměl jinou možnost než tento gól uznat.

V 11. minutě ale Plzeň přišla o Milana Nedomu. Zkušený obránce se ihned podrobil lékařskému vyšetření, které odhalilo těžký otřes mozku! Od začátku utkání chyběl centr Aleš Krátoška, kterého trápilo zraněné koleno.

Sestava z 27. kola:

Schwarz - Dobroň, Hanzlík, Nedoma (11. Kubeš), Výborný, Cartelli, Klaus - Dvořák, Straka, Andrašovský - Buďa, Pospíšil, Matějovský - Vostřák, Hurtaj, Šaffer - Polák, Švík, Důras.

Pan Bojovník

Ústřední postavou plzeňského útoku byl v zápase s Pardubicemi David Pospíšil. Bojoval, dřel, zaměstnal reprezentačního gólmana Adama Svobodu celkem šesti ranami, z nichž se dvě ujaly. Byl po zásluze vyhlášen nejlepším hráčem Plzně. Svými dvěma přesnými zásahy si Pospíšil upevnil před zápasem v Třinci pozici nejproduktivnějšího hráče týmu.

Schwarz ohromoval

Mladý host ze Sparty naplno předvedl, proč je považován za největší brankářskou naději současného českého hokeje. Nespočetněkrát zachránil plzeňské šance na bodový zisk, jeho výkon gradoval na konci zápasu a v prodloužení. Nejprve zachránil remízu před neatakovaným Divíškem, aby v prodloužení školil pardubické útočníky v situacích „tváří v tvář“. S úspěšností zásahů 93,33 % předčil Adama Svobodu a od fanoušků na stadionu si vysloužil velké uznání.

Trio nováčku obstálo

Z první ligy do extraligy, a to rovnou do zápasu se suverénem základní části, to byl případ plzeňské trojice Martin Klaus, Milan Buďa a Jaroslav Polák. Všichni jmenovaní ve své plzeňské premiéře obstáli, zejména obrovitý Buďa (196 cm) se prosazoval a hned se také zapsal do statistik. Jeho střelu usměrnil přesnou tečí do sítě Radek Matějovský. "Se všemi jsme spokojeni, můžu jejich výkon hodnotit jen pozitivně," vyslovil se po zápase na adresu noviců trenér Miroslav Přerost. Za Plzeň tak letos nastoupilo alespoň v jednom zápase již 35 hokejistů!

ZÁPAS
VS.

bilance

hráči

statistiky

HISTORICKÁ BILANCE

Dva tradiční soupeři se stabilně setkávají v české extralize každý rok již od jejího vzniku. V první "české" sezóně nedokázala Plzeň Jihočechy ani jednou porazit, i s úroky však někdejší keramici Českým Budějovicím opláceli v sezóně 2001/02, kdy je čtyřikrát porazili. Ve vzájemných utkáních zaznamenal jediný hattrick Martin Špaňhel v září 1999. Zajímavostí je, že už tři utkání skončily vítězstvím 1:0 pro České Budějovice. První tři plzeňské branky proti tomuto soupeři v české extralize pak vstřelil současný forvard Znojma Michal Straka. Vzájemná bilance hovoří poměrně zřetelně pro Západočechy.

Celková vzájemná bilance Plzeň vs. ČESKÉ BUDĚJOVICE
38 18 6 14 110:85

Jak to bylo v domácích utkáních Plzně? Poslední vzájemný duel na plzeňském ledě 16. října se stal kořistí hokejistů Lasselsbergeru. Jihočeši procházeli výsledkovou krizí, ovšem herně na tom nebyli vůbec zle a po 40 minut si udržovali mírnou herní převahu. Selhala však jihočeská koncovka a Plzeň tak dokráčela ke druhému letošnímu vítězství.

Pamětníci jistě nezapomenou na duel ze sezóny 1996/97. Ještě 55 vteřin před koncem celého zápasu Plzeň prohrávala 1:3, ovšem Jiří Kučera protlačil puk do sítě a snížil. 15 vteřin před koncem pak Tomáš Jelínek vyrovnal. Plzeň sice prohrála následující buly, ovšem Jaroslav Špaček, který přihrával na všechny góly v poslední minutě, nahodil puk na zadní mantinel a současný asistent hlavního trenéra Plzně Jiří Kučera pozdravil tehdejšího trenéra Marka Sýkoru, pro něhož to byl první zápas po jeho návratu na plzeňskou střídačku, vítězným gólem. Nevídanému obratu tehdy přihlížel na druhé straně barikády současný trenér Jihočechů Vladimír Caldr. Po zápase ani nedorazil do šatny, své mužstvo "nechtěl vidět. "Bouchly mi saze," vtipně tehdy glosoval své rozpoložení.

PLZEŇANÉ PROTI BUDĚJOVICÍM

Pavel Vostřák 16
Michal Straka 16
Milan Volák 15
Petr Kořínek 15

Nejproduktivnějším hráčem vzájemných soubojů je Pavel Vostřák. V těsném závěsu je pak nyní dnes již znojemský Michal Straka. Nejproduktivnějším obráncem je Josef Řezníček, o bod zpět je Ivan Vlček, který ovšem ukončil kariéru. 12 bodů získal ve vzájemných soubojů nyní trenčínský Václav Král, všechny však v dresu dnešního soupeře. 26. listopadu 2000 se zásadním způsobem podílel na výhře Budějovic 4:2, když si připsal tři body.