Notes #16: Pikantní boj o osmé místo

P l z e ň - Z běžného zápasu mezi Plzní a Vítkovicemi se stal napjatě očekávaný duel. Důvod je nasnadě, proti svému mateřskému celku se poprvé v životě v extralize postaví plzeňský útočník David Moravec! Lasselsberger se i s Moravcem v sestavě pokusí poprvé letos Ostravany porazit a uhájit tak osmou pozici. Obě mužstva se v prvním zápase po trejdu dokázala prosadit proti silným soupeřům. Vítkovice vyhrály ve Zlíně, Plzeň doma zdolala Slavii. Vítkovickému trenérovi Vůjtkovi staršímu bude chybět syn Vladimír a obránci Kumstát se Semanem. Lasselsberger se bude muset obejít bez Šreka, Nedomy a Andrašovského, který se léčí ze zranění z právě vítkovického ledu.
Zápas začíná v neděli v 17:30 na plzeňském zimním stadionu!

HC LASSELSBERGER PLZEŇ
HC VÍTKOVICE

29. kolo – neděle 5. prosince 2004 - 17:30 na plzeňském zimním stadionu

Zvláštní příchuť má dnešní duel. Ještě ve středu nebylo na zápase Plzně s Vítkovicemi nic zvláštního, v průběhu dne předělujícího pracovní týden se však oba kluby domluvily na výměně, která zapůsobila jako šok především na severu Moravy. Tamější klubová ikona David Moravec se stěhoval do Plzně! Druhým směrem putoval Petr Míka, kterému se loni v Ostravě nadmíru dařilo. Plzeň tak za hráče, který nastupoval sporadicky, získala olympijského vítěze, mistra světa a bývalého nejlepšího extraligového střelce. Ve stejný den však Plzeň opustil také další hráč, jehož odchod zase zasáhl fanoušky Lasselsbergeru, tým opustil Josef Straka, který bude hostovat do konce sezóny ve Spartě. Moravec se hned v prvním utkání postavil na místo centra a uvedl se gólem. V tu dobu již byla známa další pro plzeňské fanoušky radostná událost. Příští sezónu se na západ Čech vrací gólman Roman Málek. Plzeňský hokej tak zažil skutečně divoký týden, a to nejen výsledkově.

situace soupeře změny v kádru
předpokládaná sestava zajímavosti a aktuality

VÍTKOVICKÉ HVĚZDY NEZÁŘÍ

S nevyrovnanými výsledky a aktuálně devátým místem v tabulce rozhodně není spokojeno vedení severomoravského klubu. Trenér Miloš Holaň se po prohře s Kladnem rozohnil především na adresu klíčových hráčů, kteří nepodávají očekávané výkony. „Nezastírám, že jsme hrubě nespokojeni a již kolem takzvaných hvězd nebudeme chodit po špičkách,“ řekl pro server hokej.cz. Nedaří se Romanu Šimíčkovi, Luďku Krayzlovi, nedařilo se ani Davidu Moravcovi. Právě Moravec se stal obětí vítkovických nezdarů. Z šedého průměru nevyčnívá ani další posila ze zámoří a účastník Světového poháru, Marek Malík.

Nepříjemnou situaci vedení řeší osobními pohovory s hráči, které zřejmě zabraly, Vítkovice přehrály Zlín na jeho ledě. Trenérské duo Vůjtek-Holaň má podle slov prezidenta klubu Františka Černíka i nadále důvěru. „Věříme, že mužstvo najde ztracenou psychickou pohodu, ukáže vnitřní sílu a začne v tabulce stoupat,“ doufá vítkovický manažer Aleš Pavlík.

Sestava Vítkovic ze zápasu s Kladnem:

Pinc, (36.Prusek) - Kubina, Philipp, (41.Rimmel) - Černošek, Malík - Mocek, Hudec - Padělek, Štefanka, (41.Turek), Moravec - Varaďa, Burger, L.Krayzel - Irgl, Šimíček, Hubáček - Tomášek, Hulva, Krenželok.

Burger přišel o kapitánské céčko

Kapitánského céčka byl po duelu s Kladnem dokonce zbaven Jiří Burger, který si od konce října nepřipsal jediný kanadský bod. Novým kapitánem byl zvolen Pavel Kubina, nejzvučnější posila z NHL. Ani Kubina však nijak nezáří. V patnácti zápasech získal pouhé dva body za dvě nahrávky, v +/- bodování je druhý nejhorší z celého týmu. „Věříme, že Jirkovi skutečnost, že nebude dělat kapitána, prospěje a bude se moci v klidu soustředit na vlastní výkony,“ řekl k události manažer Pavlík.

Všude dobře, doma nejlíp

Diametrálně odlišné jsou výsledky Vítkovic v domácích utkáních oproti zápasům na ledě soupeřů. V domovské ČEZ aréně Vítkovičtí pravidelně sbírají body. Šest zápasů trvající domácí neporazitelnost utnulo až v úterním kole Kladno, které díky dvěma slepeným gólům na začátku druhé třetiny dokázalo zvítězit 4:2. Venku jsou naopak Vítkovice daleko zranitelnější. Všechny tři body dokázali Vítkovičtí odvézt letos pouze ze stadionu Jihlavy, Vsetína a Plzně.

Marek Pinc předhání Martina Pruska

Ve velkém stylu se v extralize uvedl brankář Martin Prusek, který vítkovický dres obléká po dobu výluky NHL. Prusek, patřící ottawským Senátorům, v prvním extraligovém kole vychytal plzeňské střelce a velkou měrou přispěl k exportu bodů z plzeňského stadionu za výhru 4:1. Očekávané brankářské jedničce ale famózní forma nevydržela. Pruska jak v počtu startů, tak i v statistických ukazatelích předčil kolega Marek Pinc. Pinc odchytal 16 zápasů s průměrem 2,16 gólu na zápas a úspěšností zásahů 94,31%. Prusek dostal důvěru v 13 střetnutích, jeho průměr činí necelých 2,6; procentuální úspěšnost 92,89%.

Vítkovice v číslech

Vítkovickou produktivitu vede Ivan Padělek. Z obránců si nejvýše v kanadském bodování díky jednomu gólu a devíti asistencím stojí Radek Phillip.

Nejproduktivnější hráčPadělek I. 16 (7+9)

ZLÝ PLZEŇSKÝ SEN

Na úterní večer asi nikdo z aktérů nezapomene. Plzeň doma přivítala Litvínov a měla co odčiňovat. Střelecká nemohoucnost trvala již 124 minut, vstup do domácí série čtyř zápasů se také nezdařil, na osmé místo, které aktuálně Plzeň držela, se již začaly tlačit týmy ze spodních pater tabulky.

A úvod zápasu nasvědčoval, že Lasselsberger zapomněl na dvě prohry v poměru 0:3. Litvínovský brankářský náhradník Fiala měl plnou výstroj práce, ale pro Plzeň byl jediným výsledkem rozchytaný strážce litvínovské svatyně. Když úvodní tlak opadl, mohlo být pro Plzeň zle, neboť hosté dostali výhodu přesilovku. Paradoxně právě v oslabení se Západočeši po 134 minutách prosadili střelecky.

Martin Straka dobruslil zdánlivě ztracený puk, nahrál před branku Davidu Pospíšilovi a ten se nemýlil – 1:0. Pak ale začal střelecký koncert hostů. Chybu z konce první třetiny otevřela cestu Kůrkovi k velmi pohodlnému zásahu do prázdné branky. Po přestávce přišla zatím nejhorší část hry, jaká byla v plzeňském podání letos k vidění.

Šťastný gól Kloboučka ze 28. minuty poslal Litvínov do jednogólového vedení, které po brejku první formace hostů navýšil dorážkou puk za Dubova záda Havel – 1:3. Šokovaným domácím borcům zasadil další ránu za tři minuty Trávníček, zkázu dokonal Branda, který minutu před koncem nadvakrát dorazil za záda Rudolfa Pejchara, který po čtvrté brance vystřídal Dubu.

Druhá siréna a přestávka mohly Plzeň probudit z hororového snu, ale Západočeši nadále tvrdě spali. Na úvod třetí třetiny mohli sice snížit v téměř dvouminutové přesile 5 na 3, ale ta jen dokreslila plzeňský zmar. Naopak 50. minuta přinesla hostům další radost, trefil se podruhé Havel. A aby to Trávníčkovi nebylo líto, i on si pět minut před koncem vstřelil druhý gól. Skóre narostlo na ostudných 1:7. To však již v ochozech zdaleka nebylo ohlášených 5207 platících fanoušků.

Sestava Plzně ze zápasu s Litvínovem:

Duba (36. Pejchar) - Nedoma, Trnka, Jindřich, Výborný, Výtisk, Špaček, Cartelli - Mar. Straka, Kracík, Matějovský - Paroulek, Mich. Straka, Cibák - Mrázek, Kudrna, Pospíšil - Míka, J. Straka, Důras.

Co se s Plzní stalo? Dostala gól

Jako domeček z karet se sesypala plzeňská psychika po smolně inkasovaném gólu na 1:1. „Dostaneme se hrozně psychicky dolů,“ přiznává účinek inkasovaného gólů Milan Nedoma. S rozpoložením na tom nejsou Plzeňáci nejlépe. „Pokud dostaneme gól v sérii, v níž se vyhrává, tak je to něco jiného. To si tým věří, že to otočí, jeden gól tolik neznamená," srovnává zkušený bek. Ruce Plzeňákům svazuje hra před vlastním publikem. „Je to pro nás spíše nepříznivé. Ale zase kdybychom vyhráli v prvním zápase, bylo by to jiné,“ posteskl si. Nezbývá než bojovat s nepřízní osudu.

Statistiky zápasu

Jelikož se nemá o produktivitě v zápase s Litvínovem cenu vyjadřovat, podívejme se na +/- body. Pohled je vskutku tristní. Jediný hokejista je v plusu, a to Milan Nedoma, který však duel nedohrál. Na nule jsou Jindřich s Mrázek, všichni další mají ve své bilanci minusové hodnoty. Zápas nevyšel Pavlu Trnkovi, který dostal čtyři minusové body, -3 body má hned pětice hráčů – Cartelli, Cibák, Paroulek, Josef Straka, Výtisk. Ač se to zdá podle výsledku takřka neuvěřitelné, Plzeň svého soka přestřílela v poměru 46:41. Díky zásahu Davida Pospíšila také dosáhl Lasselsberger první letošní branky v oslabení. Poměr vyloučení byl 6:10, ovšem ani jeden tým nedokázal skórovat, což je obzvláště nepříjemné zjištění v případě Plzně, která měla k dobru velmi dlouhou výhodu dvou mužů v poli.

Ze souboje brankářů vítězně Fiala

Plzeň sice šla do zápasu s výrazně zkušenějším brankářským týmem, ovšem na výsledku se to neprojevilo. Osmnáctiletý RadekFiala v brance chemiků podával od počátku zápasu výborný výkon. Na druhé straně prchl Tomáš Duba ve 36. minutě z branky po čtvrté inkasované brance s úspěšností 82,61. Jenže ani Rudolf Pejchar na tom nebyl na konci zápasu lépe a jeho úspěšnost zásahů byla 83,33. Nutno však dodat, že na bilanci gólmanů se na obou stranách přirozeně výrazně podepsala obranná činnost. Fiala nakonec odjížděl z ledu z výbornou úspěšností 97,83 %.

ZÁPAS
VS.

bilance

hráči

statistiky

HISTORICKÁ BILANCE

Bilance vzájemných zápasů Vítkovic s HC Plzeň je příznivější pro Plzeň. Celkem bylo sehráno 50 zápasů, ve kterých bylo zaznamenáno 20 výher Vítkovic, 5 remíz, 25 výher Plzně, z toho jedna výhra v prodloužení. Skóre je příznivější pro Vítkovice.

Celková vzájemná bilance Plzeň vs. Vítkovice
5225621140:147

V poslední době je pro Plzeň Ostrava nedobytná. Poslední výhra ve Vítkovicích je data 15. března 2002 (3. čtvrtfinálový zápas). Pouze v jednom z následujících sedmi zápasů dokázali Plzeňáci bodovat, a to v posledním vzájemném duelu na ostravském ledě (2:2). Celkové skóre je však stále hrozivé, 9:36. Loni na ledě Vítkovic vstřelili Plzeňáci pouze jeden gól, o který se postaral Dušan Andrašovský. Právě slovenský forvard Plzně si právě z duelu s Vítkovicemi odnesl zlomeninu čelisti po zákroku Václava Varadi.

Vzpomínky na zápasy s Vítkovicemi

• Mnozí fanoušci si jistě vzpomenou na utkání Plzně na vlastním ledě proti Vítkovicím v sezóně 1997/98 proti Vítkovicím, které skončilo velkým skandálem a bylo posledním v kariéře rozhodčího Paskera. Rozzuřený stadion tehdy způsobil půhodinové přerušení utkání kvůli chybnému rozhodnutí hlavního arbitra, který připravil v závěrečně třetině Plzeň o vyrovnávací branku. Utkání skončilo nakonec 0:2.
  • 28.11.1993 se na ledě Vítkovic do aktivního hokeje po autonehodě vrátil bývalý asistent někdejšího trenéra Plzně Richarda Fardy Radek Kampf. Plzeň prohrála 3:0, ale Kampf byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání.
  • 24.10.1995 přišla na utkání s Vítkovicemi nejnižší návštěva za dobu působení Plzně v české extralize. Zápas shlédlo pouhopouhých 1887 diváků. Shlédli remízu 1:1, branky stříleli Kucharčík a Vůjtek.

PLZEŇANÉ PROTI VÍTKOVICÍM

Nejvíce se střelecky dařilo Michalu Strakovi, který do sítě Vítkovic nasázel plných deset branek. Ve statistice se objevuje i někdejší útočník Plzně Tomáš Kucharčík.