Notes #20: Pravý čas zlomit prokletí

P l z e ň - Není v posledních třech sezónách pro Plzeň méně oblíbeného soupeře než je Liberec. Tygři na plzeňské hokejisty umí, vzájemná bilance mluví za vše, deset zápasů a jediná výhra Plzně. Severočeši letos nezadržitelně kráčejí vstříc vyřazovacím bojům, Lasselsberger se do elitní osmičky tlačí z devátého místa. V pátečním duelu musí nové trenérské duo určitě postrádat beky Šreka a Nedomu, pro něž letošní sezóna skončila. Poprvé plzeňský dres oblékne Libor Procházka. Více zde. Liberečtí budou stále postrádat útočníky Kotalíka a Tomajka.
Utkání začíná na plzeňském zimním stadionu v pátek v 17:30!

HC LASSELSBERGER PLZEŇ
HC BÍLÍ TYGŘI LIBEREC

38. kolo – pátek 7. ledna 2005 - 17:30 na plzeňském zimním stadionu

Mnoho povyku pro nic? Po dvou letech se v Plzni uvařil přestup, který pořádně rozčeřil vody. Před letošní sezónou do Plzně zamířili slavní odchovanci Martin Straka, Jaroslav Špaček, Pavel Trnka a Milan Kraft. Realita se však ve všech případech očekávaným výkonům nerovnala, jako první tak plzeňskou loď opustil Milan Kraft (17 zápasů, 2+4, +2, 6 tr.m.). Zatímco odchod juniorského mistra světa se obešel bez slovních výpadů, jinak tomu bylo ve druhém případě. Nepřesvědčivé výkony Jaroslava Špačka (29, 3+9, -9, 22 tr.m.) přinutily vedení jednat a olympijský vítěz se tak stěhoval do Slavie výměnou za bouřliváka Dudu. Na oplátku poslal reprezentační bek do Plzně několik ostřejších slov.V mírnější formě se tak opakovala scéna z před dvěma lety, kdy západočeský klub opouštěl právě přicházející Radek Duda. Co plzeňského beka tolik rozčílilo? Z čistě hokejového hlediska, cítil rostoucí formu, popsal chování manažerů jako „hru na NHL“, ovšem na rozdíl od NHL tuzemští manažeři „mění hráče bezhlavě“. Ovšem argumenty plzeňského beka se mezi letošními statistikami nemohou cítit příliš dobře. V posledních 10 zápasech získal Špaček 5 bodů, do +/- si však připsal –5 bodů a celkově byl v této statistice nejhorším z celého týmu. Zohledněny byly také poslední dva duely, které Špačkovi velmi nevyšly, ve Vsetíně chybnou rozehrávkou namazal domácím na vítězný gól. Zmíněný projev tak od světem protřelého mazáka, který se musel vypořádat s velmi tvrdými podmínkami zámořské NHL, velmi překvapuje. Zklamání z výkonů přehlušilo nadšení z přítomnosti slavného odchovance, následoval tak logický krok, obvyklý právě v zámoří. Nezbývá tedy než se smířit, že i do tuzemského hokeje pronikly pravidla obvyklá ve vyspělých hokejových společnostech.

situace soupeře změny v kádru
předpokládaná sestava zajímavosti a aktuality

SMĚLE K PRVNÍMU PLAY-OFF

Ambiciózní klub z Podještědí před sezónou nakoupil posily zvučných jmen s jediným cílem – play-off. Již tak velmi kvalitní kádr navíc díky výluce NHL posílili obránci Modrý a Fischer, jihočeské útočné duo Kotalík s Nedorostem a Radim Vrbata. Vytyčený cíl zatím Liberec plní na sto procent. Díky skvělým výkonům v poslední době mají Tygři jistým krokem našlápnuto do postupové osmičky.

Z posledních deseti zápasů odešli Liberečtí pouze dvakrát bez bodů a v současné době jim patří třetí příčka. „Dřív jsme hráli takový hurá hokej. Chtěli jsme hrát proti Spartě nebo Pardubicím otevřeně, a to prostě nejde. Dneska hrajeme odzadu a těžíme z rychlých brejků, a je jedno, jestli je to doma nebo venku,“ vysvětluje podstatu kvalitních výkonů kapitán Václav Novák.

V brance se mužstvo může spolehnout na Milana Hniličku, který se stal oporou celého týmu. „Slibovali jsme si od Milanova angažování, že se nám podaří zacelit mezeru v zadních vrátkách. Naučili jsme se být trpěliví a věřit jeho schopnostem. Je to zkušený brankář, který tým podrží, když je třeba,“ říká prezident Petr Syrovátko.

Prosincová epidemie zranění

Jediným velkým problémem, který trápil trenéry počátkem prosince, byla velká marodka. Překvapivě se nejednalo o chřipkovou či jinou epidemii. Tým Tygrů pokosila ve stejné době různá zranění. Mimo hru se rázem ocitly téměř tři kompletní útoky. „Zraněných bylo opravdu hodně. Ale my máme tak široký kádr, že dostali šanci další kluci a plnili ji na sto procent. Až budeme v plné síle, bude to super,“ říká Václav Novák. Zranění ještě doléčují tři hráči. Aleši Kotalíkovi se obnovily problémy s kolenem, Jan Tomajko má zraněný nárt, Andreje Podkonického trápí kolenní vazy.

Vůdce tygří smečky je zpět

Téměř tři měsíce postrádali Tygři i svého kapitána Václava Nováka, kterého trápily natažené kolenní vazy. Novák se do hry vrátil v domácím zápase s Kladnem a přispěl k výhře domácích 5:3. „Já nejsem zvyklý být zraněný. Hraju prakticky se vším, ale tohle byly natažené vazy, a s tím jsem fakt na led nemohl,“ litoval zkušený forvard.

Sestava Liberce ze zápasu s Vítkovicemi:

Hnilička - Holub, Jiruš, Fischer, Hanzlík, Modrý, Duben, Moravec - Čermák, Rataj, Rozsíval - Vrbata, Nedorost, Sailer - Novák, Vaic, Procházka - Klimenta, Plodek, Víšek - Vampola.

Liberecký Tygr Šmíd bronzovým

Na mistrovství světa juniorů na americkém kontinentě se dařilo zástupci Liberce, obránci Ladislavu Šmídovi. Mladý zadák udivoval v Grand Forks jistotou v osobních soubojích, zároveň pokusy o zakládání rychlých protiútoků a tvorby hry. „Mám sebevědomí. Šampionát jsem už zažil, na druhou stranu si myslím, že makám stejně jako loni ve Finsku. Turnaj je velmi náročný a abych řekl pravdu, mám toho docela dost,“ říká nadějný bek draftovaný anaheimskými kačery. S týmem ČR nakonec vybojoval bronzové medaile.

Fanoušci se těší na nový stánek

Na zbrusu novou halu, která vyrůstá vedle současné Svijanské arény, se již těší všichni fanoušci z Podještědí. Český svaz ledního hokeje rozhodl, že právě Aréna Liberec se stane dějištěm podniku Euro Hockey Tour, Česká Pojišťovna Cupu, který se uskuteční v září. Do nového stánku by se mělo vejít sedm tisíc fanoušků, první velkou prověrkou byl měla hala projít před příští sezónou. V Aréně Liberec se uskuteční první turnaj Euro Hockey Tour nazvaný Pohár České pojišťovny.

PLZEŇSKÝ ZÁPISNÍK
výsledky hráčské statistiky
aktuální sestava zajímavosti a aktuality

PŘICHÁZÍ OBRAT?

Dvě prohry na cizích kluzištích vzdálily Plzeň vyřazovacím bojům. Proti Kladnu měl přijít zlom, ovšem nestalo se. Přestože bezmála 40 minut Plzeň prakticky duel ovládala. Do rychlého vedení poslal Lasselsberger Michal Straka, na bleskové vyrovnání Patery zareagoval přesnou střelou David Moravec.

Středočeši opět vyrovnali, chyby rozhodčích využil ke gólu Vítězslav Bílek. O vedení 3:2 se postaral při první přesilové hře v zápase svým prvním letošním gólem bek Martin Výborný. Za tři minuty si najel na přihrávku Cartelliho Michal Straka a svoji druhou brankou v zápase zvýšil na 4:2. I vzhledem k hernímu obrazu se zápas vyvíjel jasným směrem, k plzeňské výhře.

Během necelých dvou minut, byť přerušeným přestávkou, dokázali hosté ale vyrovnat. Nejprve po akci Frolíka snížil Kalla, parádní přesilovkovou střelou srovnal Kaberle. Plzeň třetí třetinu tvrdě prospala a pykala dvě minuty před koncem popáté. Třetí vyloučení Dudy přetavil ve vítězný gól Martin Procházka. Prohra nejen rozesmutnila všechny kolem plzeňského hokeje, zároveň zlomila vaz dosavadním trenérům Přerostovi a Kučerovi.

Za dva dny v Třinci již tým vedli Jiří Neubauer a Ivan Vlček. Západočeši na ledě Moravanů rozpoutala útočnou smršť, která přinesla efekt v 10. minutě, kdy Andrašovský dorazil střelu Cartelliho. Domácí promarnili ve 29. minutě trestné střílení. Ve 43. minutě se za Biegla dostal druhý puk, o což se zasloužil Radek Matějovský.

Nulu na kontě třineckých gólů opravil až znovuzrozený střelec a člen Klubu střelců Pavel Janků. Ovšem Ocelářům již další gól nebyl dopřán, výbornými zákroky bral naději z třineckých holí Tomáš Duba. Moravanům nepomohla ani téměř dvacetisekundová závěrečná výhody šesti proti čtyřem.

Po čtyřech zápasech se tak do Plzně vrátila radost z tříbodového zisku. Noví trenéři tak hned v prvním duelu oslavili výhru, zatímco třinecký trenér Pokovič na svou první výhru po nástupu na lavičku Ocelářů stále čeká, již pět zápasů.

Sestava Plzně z Třince:

Duba - Cartelli, Trnka, Nedoma (7. Pulpán), Jindřich, Výtisk, M. Výborný - Martin Straka, Michal Straka (21. Adamský), Andrašovský - Duda (41. F. Mrázek), Kudrna, Matějovský - Paroulek, D. Moravec, D. Pospíšil.

Smůla provází plzeňské beky. Ke dlouhodobě zraněnému Pavlu Šrekovi se přidal Milan Nedoma, který již bohužel letošní sezónu nestihne. Zranění z Třince přivezl i Michal Straka, pro onemocnění nenastoupil Martin Cibák.

Jaroslav Špaček slávistou, Radek Duda opět v Plzni

Nepřesvědčivé výkony Špačka a neplodný útok přiměly plzeňské vedení ke změně v obranných i útočných řadách. Špaček se stěhoval do Slavie za Dudu. Výměna Špačka za Dudu způsobila mediální přestřelku, kterou spustil zkušený bek. Kuriózně i odchod právě Dudy před lety napsal novinové články plné peprných vyjádření obou stran. Duda si odbyl premiéru proti Kladnu a nešlo o příliš povedený návrat. Třikrát pykal na trestné, při posledním trestu vstřelili hosté vítězný gól. Na třineckém ledě již Duda předvedl mnohem lepší výkon, bez vyloučení a s mnoha šancemi.

Kdo je Jiří Neubauer?

Jméno spíše pro pamětníky, než mladší fanoušky plzeňského hokeje. Aktivní hráč plzeňské Škodovky ze 70. let, reprezentant Československa, asistent trenéra Pražáka u týmu Škody Plzeň z přelomu 80. a 90. let, poté dlouholetý trenér v Itálii, Švýcarsku a Německu. Naposledy trénoval Neubauer německý tým Ravensburgu. „Když jsem odcházel, tak jsem se chtěl poznat jinou kulturu, naučit se jazyk, nakonec jsem v zahraničí zůstal 14 let. Netušil jsem, že se vrátím takhle. Už před lety jsem dostal nabídku na trénování A-týmu, ale odmítl jsem ji. Vyčítal jsem si to a říkal si, že znovu bych to neudělal," vzpomíná nový kouč.

Statistický exkurz

Lídrem produktivity týmu je stále Martin Straka (12+12), mezi obránci Pavel Trnka (3+7). Nepřehlédnutelný bek je stále dalece nejlepším v bodování +/- se třinácti plusovými body. Nejlepším střelcem i nahrávačem je Martin Straka, nejtrestanějším mužem Jan Výtisk (64). Nejvyšší průměr bodů na zápas má David Moravec, který sehrál za Lasselsberger 10 utkání a získal 8 bodů, průměr 0,8.

HISTORIE
VS.

bilance

hráči

statistiky

Do druhé nejvyšší soutěže vstoupil Liberec po úspěšné baráži v roce 1995/96. Ve svém pemiérovém ročníku v první lize skončil na třináctém místě a v jeho sestavě figuroval i bývalý hráč Keramiky Plzeň Jaroslav Špelda. V dresu Liberce sehrál tento obránce i další ročník první ligy, který vyhrály Karlovy Vary a Liberec obsadil devátou příčku.

Výrazný posun prožili Severočeši v sezóně 1997/98, skončili druzí za vítězným Znojmem, za které mj. chytal současný druhý brankář Liberce Pavel Falta! Jihomoravané vyhráli i následující ročník 1998/99, to však již sledovali Liberečtí z uctivé vzdálenosti, obsadili až 12. příčku. Barvy Severočechů v této sezóně hájil další současný obránce Lasselsbergeru Plzeň, Martin Výborný. Odehrál 50 utkání a získal 11 bodů (3+8).

V sezóně 1999/00 hráli již Liberečtí pod novým logem i názvem - HC Bílí Tygři Liberec. Jako největší favorit vstupovali hokejisté Liberce do play-off první ligy v sezóně 2000/01. Vyhráli základní část, ale o právo účasti v extralize se nakonec utkal s Karlovými Vary severočeský soused z Chomutova. Ovšem do následující sezóny 2001/02 se podařilo v Liberci sestavit velmi silné mužstvo, které pod taktovkou nejmladšího, nyní již extraligového trenéra Josefa Jandače prošlo do baráže a v ní převálcovalo Kladno.

Liberec do extraligy naskočil jako jednadvacátý tým novodobé historie samostatné české ligy. V pořadí týmů v součtu bodových zisků od sezóny 1994/95 se již propracoval 18. místo před Brno, Jindřichův Hradec a Hradec Králové. Ve své premiérové sezóně mezi nejlepšími kluby republiky skončili Severočeši jen sedm bodů za Plzní na 12. místě. Svůj cíl, udržení se v nejvyšší soutěži, splnili pohodlně. Náskok na poslední Havířov nakonec narostl až na hrozivých 42 bodů.

Proti Severočechům se Plzni vůbec nedaří, což jasně dokumentuje historie vzájemných zápasů. Ve více než polovině Plzeňáci prohráli a pouze v jednom dokázali zvítězit.

Vzájemná bilance Plzeň vs. Liberec
1013620:33

I letos pokračuje mizérie vzájemných zápasů s Libercem. Až do 59. minuty vedli Plzeňáci v prvním letošním vzájemném duelu, kdy skóroval dnes již hráč Znojma Josef Straka. Vyrovnal Vaic, v prodloužení exportoval druhý bod na sever Václav Novák. Za Plzeň poprvé nastoupil Martin Cibák.

Na libereckém ledě se proti Plzni naopak poprvé v tygřím dresu objevil Jiří Fischer, obránce Detroitu. A právě robustní bek zápas rozhodl, jeho nápřah ze 39. minutě znamenal vítězný gól. Tygři přidali na konci zápasu další dvě branky. Plzeň tak podruhé si Libercem prohrála a již 83 minut nevstřelila nepříjemnému soupeři gól.