Notes #22: 4 pod play-off

P l z e ň - Pořádně zamíchat kartami může výsledek úterního duelu na plzeňském zimním stadionu, kam zavítá Litvínov. Chemici na play-off ztrácejí dva body, Plzeňáci čtyři. Výhra by Plzeň posunula minimálně o jedno místo výš. K dalšímu veledůležitému duelu vyjede Lasselsberger kompletní, chemikům bude pravděpodobně scházet útočník Roman Kaděra a nově i dlouholetý hráč Litvínova Ivo Prorok, který byl vyřazen z kádru.

HC LASSELSBERGER PLZEŇ
HC CHEMOPETROL LITVÍNOV

41. kolo – neděle 18. ledna 2004 - 17:30 na plzeňském zimním stadionu

Extraligová tabulky je rozdělena na polovinu, která by s již neměla ujít postup do play-off, a na polovinu, v níž to vře jak v úle. Na zřejmě jediné volné postupové místo se tlačí hned šest týmů – Kladno, Litvínov, Liberec, Karlovy Vary, Vsetín a Plzeň. Nejvíce ztrácí Plzeňáci, ovšem rozdílem jsou pouhé čtyři body. S poklesem formy se potýká osmé Kladno, které již pět kol čeká na výhru a kladenská pozice posledního postupujícího se otřásá v základech. V poslední dvou kolech před přestávkou příliš svými výkony nepřesvědčili liberečtí Tygři, kteří dvakrát prohráli (na Slavii a doma se Znojmem), hubeného zisku jednoho bodu dosáhli chemici. Po porážce v Karlových Varech remizovali doma s Vítkovicemi. Naopak vcelku dobrou formu prokázaly Karlovy Vary, které doma přehrály Litvínov, poté sice prohrály po boji v Třinci 0:3, ovšem výsledek byl vzhledem k výkonu energetiků příliš krutý. Naděje do žil fanoušků Plzně nalily výsledky hokejistů Lasselsbergeru. Vcelku přesvědčivý výkon korunovaný výhrou nad Třincem a následná remíza na ledě Českých Budějovic stáhly odstup od osmého na čtyři body. Ovšem zřejmě s nejlepší aktuální formou se potkali Valaši, kteří nejprve přivezli překvapivé vítězství ze Znojma, aby poté poprvé v nových dresech doma přehráli 2:1 trápící se Spartu. Vsetín se přiblížil osmému místu na dva body, ve zbývajících kolech na Valachy čeká mnoho překážek. Z deseti zbývajících zápasů sehrají šest na stadionech soupeřů, a to např. v Karlových Varech, Plzni, Liberci či v Českých Budějovicích. Vedle náročného cestování také čeká Vsetínské na domácím ledě např. Slavia či Pardubice.

situace soupeře změny v kádru
předpokládaná sestava zajímavosti a aktuality

DVA BODY OD PLAY-OFF

Chemici jsou letošní plzeňské prokletí. Ze tří zápasů nedokázali Plzeňáci svého souseda z tabulky ani jednou přehrát. Po porážce 3:1 přišla smolná remíza na plzeňském stadionu, kterou nedlouho před koncem zařídil po zaváhání Libora Barty Richard Žemlička. Třetí duel na severu Čech se z vyrovnaného zápasu proměnil v exhibici domácích hráčů, kteří vyprovodili Západočechy s přídělem sedmi gólů.

Severočeši spoléhají na plzeňského brankářského odchovance Michala Maříka, který se po odchodu Pince stal gólmanskou jedničkou týmu. V útoku Litvínova působí několik velezkušených hokejistů. Především Richard Žemlička, někdejší sparťanská ikona, který nyní působí ve funkci kapitána týmu.

Dále je to Roman Kaděra, někdejší útočník Znojma, Vítkovic či Třince. Vyhlášený technik byl vyřazen z kádru Vítkovic a jeho dalším působištěm se stal Litvínov. V novém klubu debutoval právě proti Plzni a hned se zapsal mezi střelce, totéž se povedlo slovenskému útočníkovi Richardu Hreusovi.

Synonymem litvínovského útoku se za poslední léta stalo jméno Ivo Proroka. Zkušený hokejista, který však letos zůstává své střelecké pověsti poněkud dlužen. Severočeši však mají v zásobě i nadějné hokejisty mladší generace. Do reprezentace se v letošní sezóně podíval Michal Trávníček, pozice nejproduktivnějšího hráče Chemopetrolu patří Lukáši Havlovi.

Chemici by se rádi po dvou letech opět podívali do vyřazovacích bojů. Svěřenci exsparťanských trenérů Výborného a Hynka se po 42 kolech usadili na 12. místě s pouze tříbodovou ztrátou. I pro Litvínovské je tedy duel v Plzni nadmíru důležitý.

Sestava Litvínova z 42. kola:

Mařík - Hranáč, Kroupa - Skuhrovec, Droppa - Krstev, Klobouček - Havel, Hübl, Žemlička - Balázs, Hreus, Kubinčák - Trávníček, Martinec, Gombár - 30. min. Kotrla.

Litvínovu tak chyběl Roman Kaděra, kterého trápí zraněná noha a není jisté, zda nestoupí dnes v Plzni. Zájem Litvínovští projevili o dalšího bývalého hráče Třince, Marka Zadinu, kterému nevyšlo ruské angažmá.

Devátý nejlepší útok, druhá nejhorší obrana

Ve 42 zápasech nastříleli chemici 105 gólů, stejně jako Plzeňáci, za což jim v počtu nastřílených branek patří deváté místo. S obranou činností je to o mnoho horší, Litvínovští inkasovali nejvíce branek (123) po nejhorších Jihočeších (129) a jejich obrana je tak druhou nejhorší v lize. Ovšem hned za Severočechy jsou v počtu inkasovaných branek Plzeňáci (117).

Chemici ve čtvrtině zápasů vítězně

Na stadionech soupeřů Severočeši zvítězili z 21 zápasů čtyřikrát v normální hrací době a jednou v prodloužení. Čtyřikrát zápas skončil remízou a třináckrát Litvínovští prohráli. Pokud zápas dospěl k prodloužení, pak chemici neprohráli. Skóre ze všech venkovních zápasů činí 40:66.

PLZEŇSKÝ ZÁPISNÍK
výsledky hráčské statistiky
aktuální sestava zajímavosti a aktuality

V HLAVNÍCH ROLÍCH CARTELLI A ANDRAŠOVSKÝ

Mario Cartelli proměnil duel s Třincem ve svůj doposud nejlepší zápas v plzeňském dresu. Pro Lasselsberger neexistovalo nic jiného než výhra a jako první se realizace ujal právě Cartelli. Při vlastním oslabení se z pozice obránce vydal až na útočnou modrou a střelou mezi lapačku a beton brankáře Vojtka dostal Plzeň do vedení. Po chvíli přihrál před odkrytou branku Josef Strakovi, který zvýšil na 2:0. Cartelli "chyběl" pouze u gólu Dušana Andrašovského, kterým slovenský forvard zvyšoval na 3:1, u poslední branky Paroulka již opět asistovat Cartelli.

Cartelli se proti svému bývalému zaměstnavateli skutečně vytáhl, získal tři body za gól a asistenci a potvrdil dobrou formu. Plzeň po vítězství nad Třincem 4:1 ztrácela pět bodů na play-off a čekala ji válka nervů v Český Budějovicích. Pro Jihočechy byl tento zápas zřejmě poslední možností, jak živit reálnou šanci na únik z baráže.

Podle toho svěřenci trenéra Ťoupala také začali. Hned ve druhé minutě Fadrný zachytil chybnou rozehrávku a prostřelil překvapeného Málka. Vstup do druhé třetiny Plzni také nevyšel zrovna podle představ. Jakeš doklepl hned ve 21. minutě střelu Sailera a zvýšil. Naštěstí pro Plzeň bleskově snížil Pavel Vostřák. Budějovičtí se s vědomím, že „musí“, hnali do útoku a Roman Málek čaroval. Kouzlil svoji pověstnou lapačkou, ale nakonec se musel ještě ve druhé třetině sklonit před střelou Kristka.

Poslední třetina měla hlavního hrdinu plzeňskou „šedesát devítku“ Dušana Andrašovského. Časomíra ukrojila čtyři sekundy z 51. minuty, když slovenský forvard zakončil svůj průnik v přesilové hře povedenou střelou mezi Mezinovy betony a snížil na 3:2. Plzeň se nadechla k závěrečnému tlaku, který ještě přiživilo přísné vyloučení obránce Jakeše. Exbudějovický Nedoma v přesilové hře vypálil, puk jemně tečoval Andrašovský a bylo vyrovnáno! Milovníci infarktových závěrů museli být spokojeni.

Jediný gól zásadně změnil náladu obou mužstev. Zatímco Jihočeši se předposlednímu místu nepřiblížily, Plzeň stáhla náskok osmého Kladna, které prohrálo v Pardubicích, již na čtyři body.

Sestava Plzně ze 42. kola:

Málek - Dobroň, Jindřich, Cartelli, M. Výborný, Nedoma, Krajíček - Špaňhel, M. Straka, Matějovský - Paroulek, J. Straka, Andrašovský - M. Dvořák, Hurtaj, Šaffer - Vostřák, Švík, Důras.

Josef Straka plzeňským tahounem

Centr Plzně Josef Straka i letos hraje v západočeském klubu prim a zřejmě potřetí za sebou vyhraje týmovou produktivitu. S náskokem dvanácti bodů vede před svým kolegou z útoku Dušanem Andrašovským. Ovšem Straka drží několik dalších rekordů. Je nejlepší střelec i nahrávač týmu, získal nejvyšší počet bodů v jednom zápase (4), dosáhl nejdelší bodové série (7 zápasů), spolu s Alešem Krátoškou také nejdelší gólové série (3 zápasy) a odehrál celkem osm zápasů v řadě bez vyloučení. Další bodový příděl by jistě Straka rád zaznamenal i proti svému bývalému klubu z Litvínova, proti němuž se plzeňskému forvardovi dlouhodobě daří.

Roman Málek stoupá vzhůru

Když odcházel ze Slavie, krčil se reprezentační gólman v pořadí úspěšnosti zásahů brankářů ze všech extraligových týmů na 14. místě (92,08 %). Příchod na západ Čech měl na exslávistického gólmana pozitivní vliv. Za sedm zápasů v dresu Lasselsbergeru inkasoval čtrnáct branek, vzhledem k prodloužení v Budějovicích tak stlačil průměr pod 2 góly na zápas! Pro srovnání, Libor Barta odcházel s průměrem 2,56, Zdeněk Šmíd 3,61 a Marek Schwarz 3,50. Zároveň si bývalý gólman Slavie výrazně polepšil v procentuální úspěšnost zásahů. Svoji plzeňskou štací zatím proplouvá s úspěšností 95,6 %! Celkově se v hodnocení brankářů celé extraligy vyšvihl již na osmé místo.

Pardubice? Nic není nemožné

Kladno, Karlovy Vary, Liberec, Litvínov, Vsetín a Plzeň, tato šestice týmů bojuje o osmé postupové místo. Šťastný postupující narazí na nejlepší tým základní části, kterým budou Pardubice, považované za největšího favorita. Ani tato skutečnost by plzeňský entuziasmus z případného postupu nedusila. „Nemáme s nimi špatnou bilanci, oni na nás asi ani moc rádi nehrají. Myslím, že bychom s nimi mohli uhrát dobrý výsledek. Porazit je tolikrát sice není jednoduchý, ale jim se v Plzni moc nedaří,“ vypozoroval obránce Mario Cartelli. Pardubice nebudí žádnou hrůzu ani v očích Martina Paroulka. „Dá se proti nim hrát, o čemž jsem se přesvědčil teď v posledním zápase, když jsme tam prohráli 2:1, ale mohli jsme tam i vyhrát. Dalo se proti nim hrát, prostě možné je všechno,“ říká forvard, který ve Vsetíně působil v jednom útoku s pardubickým tahounem Jiřím Dopitou.

ZÁPAS
VS.

bilance

hráči

statistiky

HISTORICKÁ BILANCE

Plzeň a Litvínov jsou dva dlouholetí extraligový rivalové, dvě tradiční české hokejové bašty. Vzájemná bilance se letošními výsledky vyrovnala, ovšem skóre mluví ve prospěch chemiků.

Celková bilance Plzeň vs. Litvínov
42161016119:126

V domácích zápasech se Plzeňanům proti celku Litvínovu daří. Naposledy se Severočechy na svém ledě prohráli 5. prosince 2000, všechna následující utkání vyhráli. Vždy však jde o vyrovnané zápasy a těsné výsledky. "Nejvyšším" vítězstvím Plzně nad Litvínovem na domácím ledě byl výsledek 5:2. Ani zápasy v Litvínově nebývají žádnou přestřelkou, z řady těsných výsledků vybočuje pouze zápas 29. října 1999, kdy chemici nabuzenou Plzeň deklasovali 6:1. Druhé utkání této sezóny na litvínovském ledě mezi Chemopetrolem a tehdejší Keramikou (6. února 2000) skončilo kuriózně bezbrankovým stavem 0:0.