Notes #23: O tři body, o naději ...

P l z e ň - Karlovarské naděje na play-off jsou o bod slabší než ty plzeňské, ovšem celkově balancují západočeské šance na účast ve vyřazovacích bojích na rozhraní života a smrti. Nedělní, v pořadí 36. západočeské derby napoví. Porážka je pro poraženého definitivou, remíza je nepříjemnou jistotou pro oba týmy, vítěz může ještě doufat. Energii nepomůže zraněný Libor Ustrnul, Lasselsbergeru útočník Dušan Andrašovský. Dokáže se Plzeň odrazit k velkému bodovému finiši? 45. kolo o ambicích obou západočeských klubů výrazně napoví.
Zápas Plzeň - Karlovy Vary začíná v neděli v 17:30 v plzeňské ČEZ Aréně!

HC LASSELSBERGER PLZEŇ
HC ENERGIE KARLOVY VARY

45. kolo – neděle 29. ledna 2006 – 17:30 v plzeňské ČEZ Aréně

Historie se opakuje? Z obou stran dnešních soupeřů by mohlo zaznít „Snad ne“. Oba soupeři se loni utkaly ve 46. kole, Plzeň držela s náskokem čtyř bodů pozici v play-off, Karlovarští na osmé místo ztráceli 5 bodů. Plzeňáci sice svého soka vysoko přestříleli (44:19), ovšem body se dělili, po jednom na obě strany. Pro oba soupeře výsledek neřešil nic, naopak uškodil. Jinak řečeno, oba potřebovali vyhrát, nevyhrál ani jeden. Plzeň již o dvě kola později spadla kvůli rozjetému Litvínovu na 9. místo, Karlovarští pětibodovou ztrátu nakonec nestáhli ani o jeden bod. Oba západočeské kluby zůstaly za branami play-off. Letos se situace vyvíjí podobně. Karlovy Vary zajedou do Plzně k zápasu 45. kola, po 44 kolech činil rozdíl mezi oběma týmy pouhý jeden bod a jedno místo. Desátý Lasselsberger ztrácel na play-off pět bodů, o místo zpět Energie bodů šest. Tříbodový zisk by tak dnes byl pro oba velmi cennou a životadárnou injekcí, stejný výsledek jako v loňské sezóně by letos opět oběma výrazně uškodil. Gólman Roman Málek loni vychytal v dresu karlovarské Energie plzeňské střelce, vychytá letos v plzeňském dresu karlovarské střelce?!

HC KARLOVY VARY
situace soupeře změny v kádru
předpokládaná sestava zajímavosti a aktuality

Energie bojuje s mizernou koncovkou

V cílové rovince základní části letošního extraligového ročníku hokejisté karlovarské Energie zatím nemohou popadnout dech! Karlovarští pět zápasů po sobě nevyhráli a před 45. kolem na první osmičku ztrácejí osm bodů. "Největší naší slabinou je proměňování šancí. Dokážeme soupeře dostat pod tlak, vytvoříme si šance, ale s koncovkou si neporadíme. Vidět je to ostatně na tabulce kanadského bodování, kde v první dvacítce nemáme jediného hráče," poukázal na největší problémy Energie manažer klubu Miroslav Vaněk. Nejlépe si z energetiků vede v celoextraligovém měřítku Václav Skuhravý, jenž s 24 kanadskými body uzavírá první čtyřicítku. "Přesto pořád věřím, že se náš tým, ač je tak neproduktivní, vůlí a bojovností do osmičky nakonec prosadí," nepropadá depresi Vaněk.

Sestava Energie ze zápasu s Vítkovicemi
Mensator (od 56. Přikryl) - J. Řezníček, Němec, Dobroň, Duben, Macholda, Krajíček - Dvořák, Kraft, A. Nedorost - Petr Kumstát, Hurtaj, Pavelek - Skuhravý, Alinč, Košťál - Selingr.

Posila z Ruska zatím nepřišla

Vedení klubu z lázeňského města se snaží vyřešit problémy se střeleckou produktivitou angažováním posily ze zahraničí. Energie loví ve vodách nejvyšší ruské soutěže, zatím ale neúspěšně. Klub se snaží využít spolupráce s moskevským Dynamem, údajně má zájem o jednoho z mladých ruských forvardů. „Bohužel se Dynamo momentálně potýká s rozsáhlými zdravotními problémy svých hráčů, v současnosti má osm zraněných hokejistů," vysvětluje manažer Vaněk důvod, proč zatím k žádné transakci nedošlo. "Nicméně se my i vedení Dynama snažíme udělat vše pro to, aby k nám útočník do konce ledna, kdy vyprší přestupní termín, přišel," uvedl Vaněk v rozhovoru pro server idnes.cz.

Ustrnula (ne)trápí zranění kolena

Jeden z nejdrsnějších hokejistů české extraligy, Libor Ustrnul, zatím sleduje bitvu svého týmu o play-off pouze z tribuny. Ustrnula již delší dobu trápila bolest v koleni, vyhlášený bitkař ale přesto hrál. Pondělní trénink ale mohutnému obránci vystavil definitivní stopku. „Hrál jsem asi tři týdny s natrženým meniskem a poškozenou chrupavkou, dalo se s tím nastoupit. Ale teď už se to muselo řešit zákrokem,“ řekl Ustrnul, který se již podrobil operačnímu zákroku. Řízný bek ale nepochybuje o tom, že si v letošní sezóně ještě zahraje. „Zcela určitě sezona ztracená není, věřím tomu! Odpočinu si dva, tři dny, další dva týdny budu regenerovat a pak máme přestávku. Ke konci února nebo na začátku března bych chtěl hrát a nastoupit v play-off, jako kdyby se nic nestalo,“ nešetří optimismem Ustrnul.

I Karlovy Vary by se měly dočkat nové arény

Hokejisté extraligového týmu Energie by se již za několik málo let mohli ze své současné haly stěhovat do nové multifunkční arény, jejíž stavba by měla začít ve čtvrti Tuhnice již na podzim letošního roku. Karlovy Vary ve středu navštívil premiér Jiří Paroubek a jednal o nové aréně se zastupiteli města i klubu. “Byl jsem seznámen s projektem výstavby nové víceúčelové sportovní haly. Myslím si, že Karlovy Vary takovou halu potřebují a je to pro ně velmi užitečné,“ řekl premiér.

PLZEŇSKÝ ZÁPISNÍK
výsledky hráčské statistiky
aktuální sestava zajímavosti a aktuality

ŠANCE SLÁBNE, ALE ŽIJE

Zápas se Slavií přinesl do plzeňských řad velké zklamání. Důležité body o postup Plzeň nezískala, přestože duel měla rozehrán výborně. Proti lídrovi tabulky se Západočeši dostali do dvoubrankového vedení.

V 16. minutě zacílil přesně do horního rohu Fraňkovy branky Aleš Padělek, 14 sekund před koncem úvodní třetiny v oslabení uletěl Jiří Zelenka a zvýšil již na 2:0! Plzeňáci tak duel s největším favoritem ligy začali výborně.

Jenže druhá třetina kartu zcela otočila. V čase 25:25 se puk odrazil do branky od nohy Marka Tomicy a rozhodčí po konzultaci s videem branku uznal. Ve 31. minutě se k sólu rozjel v oslabení kapitán Slavie Josef Beránek a jeho tečovaný pokus skončil podruhé za zády Romana Málka.

Ve 35. minutě napálil po vhazování puk Dominik Graňák přesně nad levý Málkův beton, čímž poslal hosty do vedení. Slavia tak během deseti minut získala jednobrankový náskok. Opařeným domácím se začala naděje na bodový zisk rozplývat.

Ke všemu předvedla plzeňská obrana dokonalý kolaps ve 42. minutě, kdy Divíšek byl široko daleko sám před Málkem. Slávistický centr sice ještě nedal, ale poté namazal ostrostřelci Michalu Supovi a bylo jasno – 2:4. Sérii vyloučení poté slávisté zaplatili gólem, kdy se v přesilovce 5 na 3 trefil Mario Cartelli a snížil tak na rozdíl jediného gólu.

Leč další gól nepřišel, jednu z největších šancí nedal pár sekund před koncem Jiří Zelenka, když mu puk sklouzl před odkrytou brankou Slavie a opřel se až o plexisklo za brankou Petra Fraňka. Plzeňáci tedy ani ve čtvrtém vzájemném zápase nedokázali slavisty porazit.

Sestava Plzně ze zápasu se Slavií:

Málek - Cartelli, Výborný, Pulpán, Trnka, Hučko, Nedoma, Vobořil, Štěpánek - Zelenka, D. Moravec, Matějovský - A. Padělek, Kracík, Vítek - Důras, Šindel, Adamský - Vorel, M. Straka, Tvrdoň.
Plzeň byla prakticky kompletní, scházel dlouhodobě zraněný útočník Dušan Andrašovský.

Plzeňští ostrostřelci

V loňské sezóně dokázali čtyři hokejisté Plzně překonat hranici deseti gólů, tři stanuli s devíti góly těsně za hranicí. Maximum bylo 16 gólů, které nastřílel Martin Straka. Předloni dokázali také čtyři hokejisté nastřílet více než 10 branek, Josef Straka jich nasázel do branky soupeře plných 23. V sezóně 2002-03 dokázalo překonat danou hranici také kvarteto hokejistů, maximum opět 16 gólů. A letos? Devět zápasů před koncem základní části vévodí statistice gólů Aleš Padělek s 18 góly. O čtyři zásahy zpět je Jiří Zelenka (14), následován duem Dušan Andrašovský – Jakub Šindel s devíti góly. Po osmi gólech nastříleli David Moravec a Michal Důras. Aleš Padělek také po 43. kole vedl produktivitu plzeňského Lasselsbergeru, nejvyšší podíl bodu na zápas má David Moravec s téměř 0,8.

Fanoušci poděkovali Davidu Pospíšilovi

Dlouholetý forvard plzeňského týmu David Pospíšil, který v létě předčasně skončil v týmu Lasselsbergeru, se dočkal od fanoušků Plzně poděkování při zápase prvoligové Mladé Boleslavi, jíž dres bývalý kapitán Plzně obléká. Příznivci plzeňského týmu předali dojatému „Pospecovi“ kytici a dres číslo 14 se jmenovkou „Pospíšil“. Pětatřicetiletý útočník, který sehrál za Plzeň 303 utkání v nichž získal 183 bodů (79+104) a nesmazatelně se vryl do srdcí plzeňských fanoušků, tak dosáhl jednoho z největších ocenění, kterého může hokejista dosáhnout, od fanoušků.

Co Plzeň čeká

I po dnešním západočeském derby se Plzeňáci doma utkají s těžkými soupeři. Příště na západ Čech dorazí Liberec (2.), poté Pardubice (5.) a Znojmo (6.). Na hřištích soupeřů se Plzeň popere o body ve Vsetíně (14.), před televizními kamerami v Třinci (9.), na Spartě (8.) a na Kladně (12.). Cíl je samozřejmě jediný, posbírat co nejvíce bodů.

HISTORIE
VS.

bilance

hráči

statistiky

HISTORICKÁ BILANCE

19. září 1997 se začala psát historie vzájemných soubojů mezi Plzní a Karlovými Vary v rámci samostatné české ligy. Dlouho nemohli Karlovarští vybojovat první vítězství nad západočeským kolegou, prvního se dočkali na vlastním ledě až v březnu roku 1999, kdy porazili keramiky těsně 2:1. Vzájemná bilance ovšem přesto hovoří jasně ve prospěch Plzně. Kuriozitou jsou zápasy, které skončily nerozhodným stavem. Z celkových devíti remíz jich celkem čtyři skončily totožným výsledkem 4:4.

Celková bilance Plzeň vs. Vary
351997109:85

Jak to bylo v domácích zápasech Plzně se Slavií Praha? Ze šestnácti utkání jich pět skončilo remízou, tři z nich shodně 4:4. Dvakrát dokázali Karlovarští v Plzni plně bodovat, poprvé na konci sezóny 2002-03, divoká přestřelka tehdy skončila vítězstvím Karlových Varů 6:4. Podruhé Varští naplno v Plzni uspěli 5. října 2003, o výhře Energie rozhodl Ján Lipianský. Poslední zápas, který byl důležitým bojem o postup do play-off, skončil remízou 2:2.

17105261:41

Brejk, aneb to nej ze vzájemných soubojů ...

• Ne 29.10. 2000 – 18. kolo Plzeň (5.) – K. Vary (11.) ZA 127 VTEŘIN PADLY 4 GÓLY!
    Hokejové derby skončilo smírným výsledkem 4:4, remízu zachránil 66 vteřin před koncem kapitán Josef Řezníček. Od 15. minuty v průběhu dvou minut a sedmi vteřin padly 4 góly. Třetí gól hostů z hole Jaromíra Kverky od modré čáry vyhnal Dušana Salfického z branky (2:3). Od 17. minuty hájil brankoviště Petr Kůs a ve třetí třetině vychytal sólo Tomíkovi i Chlubnovi! Varský kapitán Libor Procházka nešetrně zranil Dušana Andrašovského a ten musel podstoupit operaci ramene. Nedohrál ani nejproduktivnější hráč Plzně Pavel Vostřák, který sice v 8. minutě poslal Plzeň do vedení, ale ve druhé třetině po potyčce s bekem Varů Sejejsem dostal desetiminutový osobní trest. Pavel Vostřák inkriminovaný moment hry okomentoval takto: “Byla to moje první desítka, ale nevím, proč jsem ji dostal, když mě čárový rozhodčí strhl na led. Přitom jsem se rozhodně prát nechtěl.“ Na ledě ho nahradil extraligový debutant Jan Švík.

• Pá 8. 12. 2000 – 31. kolo K. Vary (14.) – Plzeň (10.) RADIM RULÍK NA DRUHÉ STRANĚ BARIKÁDY
    15. západočeské extraligové derby vyhrály Vary jasně 4:1, o své výhře rozhodli již v první třetině, kdy plzeňského Dušana Salfického překonali hned třikrát. Plzeňský kouč Marek Sýkora se stručně vyjádřil k průběhu derby: “Slova hecování zůstala v kabině, nedostali jsme se do žádných šancí. Jsem zklamán.“ Radim Rulík stál tentokrát na druhé straně barikády jako trenér lázeňského celku a o svých pocitech se vyjádřil takto: “Na emoce nebyl prostor, důležitější bylo dění na ploše.“

• Út 13. 2. 2001 – 44. kolo Plzeň (11.) – K. Vary (14.) VŠECHNY GÓLY DOMÁCÍCH PADLY V PŘESILOVKÁCH
    V důležitém utkání, ve kterém Plzeň potřebovala podpořit třemi body naději na play-off, vyhráli domácí 5:3 a všech 5 gólů vstřelili v přesilovkách! Plzeň dvakrát v utkání prohrávala a vždy dokázala dotáhnout náskok soupeře. Radek Duda přihrál I. Vlčkovi na vyrovnávací gól a ve 42. minutě zajistil Plzni vedení 3:2 gólem při Kántorově vyloučení. V 52. minutě hry odešel předčasně pod sprchy karlovarský kapitán Libor Procházka, jenž nešetrně fauloval kolenem Pavla Vostřáka. Oba hráči přitom spolu vyrůstali a začínali s hokejem.

• Pá 19. 10. 2001 – 15. kolo Plzeň (10.) – K. Vary (14.) OZDOBOU DERBY BYLI GOLMANI
    Karlovarští trenéři Marek Sýkora s Radimem Rulíkem nenašli recept na své bývalé svěřence, zejména skvělý Libor Barta v plzeňské svatyni musel přivádět střelce soupeře k šílenství. Brankář Petr Franěk na druhé straně pustil za svá záda jedinou střelu, ve 48. minutě zápasu ho překonal z dorážky Josef Voskár. Karlovarští mocně finišovali a Libor Barta zázračně chytil puk současně se závěrečným hvizdem. Zajímavostí je, že tohle byl první a zároveň poslední duel, ve kterém plzeňská obrana nedostala gól pod trenérem Jaroslavem Liškou, který po velmi špatných výsledcích byl nucen trenérský post opustit 11 dní poté, po remíze doma se Vsetínem 2:2.

• Pá 18. 1. 2002 – 41. kolo Plzeň (6.) – K. Vary (11.) KARLOVY VARY POPRVÉ V HISTORII PORAZILY PLZEŇ NA JEJÍM LEDĚ
    Plzeňský zimní stadion viděl střelecké hody se smutným koncem pro domácí, hosté z města vřídel vyhráli poprvé v historii na ledě Plzně – 6:4. Na první gól hostujícího celku přihrával v 8. minutě Pavlišovi toho času explzeňský Jan Švík. Poměr vyloučených 5:11 a využitá jedna přesilová hra na straně Varů mluví za vše. U obou gólů Josefa Straky v zápase asistoval Radek Duda, u druhého gólu (3:3) si navíc druhou asistenci připsal Adamský.

• Ne 29. 9. 2002 – 7. kolo Plzeň (5.) – K. Vary (12.) MATĚJOVSKÝ SE UVEDL VÍTĚZNÝM GÓLEM A KOUČ SÝKORA MÁLEM UTEKL ZE STADIONU
    V 7. minutě svým premiérovým plzeňským gólem otevřel skóre Radek Matějovský, tato střela se později ukázala jako rozhodující. Po 40. minutách vedla Plzeň už 3:0, ale Vary v závěrečné třetině zapnuly na vyšší obrátky a utkání v 60. minutě korigovali na konečných 2:3. Všechny tři góly domácích padly v přesilovkách. Radek Matějovský svůj gól okomentoval slovy: “První střelu bekhendem mně ještě brankář Kučera vyrazil, ale opakovaná rána už sedla do těch správných míst. Byl to můj první gól od přestupu ze Slavie. Puk na památku pro mě zachránil Radek Duda.“ To karlovarský lodivod Marek Sýkora měl jiné starosti, za stavu 0:3 prý uvažoval, že uteče ze stadionu. “Naštěstí jsme zlepšeným výkonem v poslední části dali výsledku přijatelnější podobu,“ konstatoval po utkání.

• Út 12. 11. 2002 – 20. kolo K. Vary (6.) – Plzeň (12.) LACINÝ GÓL V PLZEŇSKÉ SÍTI A VLČKOVA HOKEJKA JAKO SUVENÝR
    Nervózní utkání skončilo remízou 4:4, a to především díky nahození Svobody z 53. minuty, které k překvapení všech skončilo za zády zaskočeného gólmana hostí Libora Barty, a završilo tak gólový příděl. Skóre otevřel v 7. minutě plzeňský Dvořák, jenž dotlačil puk za Fraňkova záda. Hrdinou večera byl však karlovarský Balázs, v 19. minutě poslal domácí do vedení 2:1 a ve 40. minutě proměnil trestné střílení za zákrok Vlčka na Košťála a vyrovnal na 3:3. Ivan Vlček verdikt rozhodčího nesl špatně a byl poslán do sprch, cestou z ledu hodil hokejku po karlovarských fanoušcích a svůj 799. ligový zápas tak nedohrál. A co vlastně ligový matador provedl? Vypíchl v pádu puk Košťálovi, který se řítil na Bartu, útočník upadl a sudí Havlík poté nařídil trestné střílení. Po utkání utrousil Richard Farda: “Vlčkův zásah byl čistý, a tak se jeho reakci s pocitem křivdy příliš nedivím.“ Slabou chvilku v utkání vysvětlil Libor Barta takto: “Puk se postavil na hranu a přeskočil mi pravý beton. Není to příjemné, ale co s tím nadělám.“

• So 15. 2. 2003 – 46. kolo K. Vary (10.) – Plzeň (8.) ZA GÓL LAHVÍ DO HLAVY, JEŠTĚ ŽE BYL ŘEZNÍČEK KÁPO KLIDNÉ POVAHY
    Důležitý televizní duel o play-off lépe zvládli hokejisté Plzně, vyhráli 3:1 a posunuli se na vytouženou 8. příčku, na konci sezóny bohužel skončili na pro ně snad předplacené a nechvalně známé 9. příčce. Ve 14. minutě otevřel skóre zápasu junior Koreis, karlovarský Skuhravý ve 23. minutě vyrovnal, ovšem ve 30. minutě při signalizovaném trestu pro domácí se Andrašovský mazácky prosadil a při power–play domácího celku poslal puk do opuštěné klece Josef Řezníček. Poté přilétla z hlediště láhev a zasáhla plzeňského kapitána rovnou do hlavy, ještě že ho na srdci hřála výhra.

• So 20. 2. 2004 – 49. kolo K. Vary (10.) – Plzeň (9.) ZÁPAS PRAVDY- MÁLEK VERSUS BARTOVA LAPAČKA
    Řež o play-off na karlovarském stadionu vyhráli hosté 3:2, v brance Varů stál Libor Barta, který na počátku sezóny byl jedničkou Plzně, ze střídačky koučoval nám dobře známý Richard Farda. V 11. minutě Plzeň vedla již 2:0 a Richard Farda si vzal oddechový čas. Karlovy Vary vyrovnaly, ale rozhodující moment přišel ve 49. minutě: Přesilovku proměňuje odrazem puku od Bartovy lapačky kapitán Plzně Michal Straka, Plzeň již vedení udrží až do závěrečné sirény. Roman Málek měl v utkání 49 zásahů. Výhrou Plzeňští snížili náskok na osmé Kladno a později na úkor Kladna postoupili do play-off, kde slavně mág v plzeňské svatyni pohřbil pardubické touhy po mistrovském titulu.

• Po 26. 12. 2004 – 33. kolo K. Vary (12.) – Plzeň (9.) VÁNOČNÍ NADÍLKU DIRIGOVAL RULÍK
    Radim Rulík se postavil na střídačku Varů poprvé jako hlavní kouč a porazil Plzeň 8:1. Romana Málka překonal pouze Martin Straka, dva góly vstřelil do plzeňské klece její bývalý hráč Lubomír Hurtaj.

• Ne 6. 2. 2005 – 46. kolo Plzeň (9.) – Vary (10.) BOJ O PLAY-OFF NEMĚL VÍTĚZE
    Derby skončilo nerozhodným výsledkem 2:2, zásluhu na tom měl hlavně vynikající Málek. Skóre utkání otevřel Pospíšil, Vary ovšem utkání otočily na 2:1, remízu zachránil pro domácí Radek Duda. David Pospíšil neproměnil trestné střílení. V samém závěru prodloužení se na ledě strhla bitka. Je ironií osudu, že plzeňský tým nepostoupil do play-off o skóre, stačilo tedy utkání vyhrát aspoň v prodloužení, ale Roman Málek své bývalé a budoucí spoluhráče nešetřil.

• So 10. 12. 2005 – 32. kolo K. Vary (10.) – Plzeň (8.) PŘED TELEVIZNÍMI KAMERAMI SE BLÝSKL 2 GÓLY JAKUB ŠINDEL
    Plzeň vyhrála ve Varech před televizními kamerami 4:2, i když prohrávala od 13. minuty 0:1 brankou Pecha. Jakub Šindel poté vyrovnal a Kracík strhl vedení na stranu Plzně pár vteřin poté. Explzeňský Dvořák vyrovnal na 2:2, do vedení Plzeň poslal znovu Šindel a výhru pečetil do prázdné brány při power–play plzeňský David Moravec.