Notes #25: Skončí vsetínské kouzlo?

P l z e ň - Plzeňští hokejisté vybojovali v západočeském derby v Karlových Varech cenné body a hned další den je čeká neméně důležité utkání na domácím ledě. Na západ Čech zavítá Vsetín, soupeř, který letos s Plzní ještě neprohrál a inkasoval jedinou branku. Naposledy mohla Plzeň proniknout do osmičky právě v prvním domácím zápase s Valachy. Přetrhne Lasselsberger i bez zraněných Proroka a Nedomy nepříjemnou sérii nyní a přiblíží se o další krok vysněnému play-off? Odpověď hledejte na plzeňském zimním stadionu v neděli 22. února v 17:30.

HC LASSELSBERGER PLZEŇ
vs.
HC VSETÍN

50. kolo – neděle 22. února 2004 - 17:30 na plzeňském zimním stadionu

Končící základní část extraligy v něčem překvapila, často se však předsezónní prognózy splnily. Pardubice kralovaly, v první čtyřce se usadily pražské týmy, zapomenout na loňskou nepovedenou sezónu dal Zlín, spokojenost může vládnout na Moravě, resp. ve Znojmě, Vítkovicích a Třinci. Očekávání však překonala realita také na Kladně, které si vybudovalo výbornou výchozí pozici pro závěrečné boje o poslední postupovou příčku. A nyní zklamání. To zažívají především České Budějovice. S pádem do baráže se Jihočeši sice dávno smířili, na psychické „barážové“ peklo je však těžké se předem připravit. Občasné plamínky naděje pozhasínaly, a přestože bylo působení Budějovických v extralize mnohem důstojnější než v loňském případě Havířova, jihočeská plavba barážovými vodami je v kontextu celé sezóny zasloužená. Pouze o něco menší zklamání panuje v Liberci, který mocně toužil po play-off, ba dokonce semifinále. Naopak Vsetínem se rozhostila spokojenost s pohodlnou záchranou a důstojným působením v nejvyšší soutěži.

HC VSETÍN
situace soupeře změny v kádru
předpokládaná sestava zajímavosti a aktuality

CÍL SPLNĚN

Metu ve formě vyhnutí se baráži a klidného závěru extraligy se Valachům podařilo pohodně splnit. Podceňovaný tým dokázal v průběhu extraligy přehrát nejednoho favorita. Na svém ledě dvakrát porazil Spartu, s prázdnou odjížděly z Lapače Pardubice, které s Valachy prohrály také na svém ledě, podobně jako obhájce titulu Slavia.

Tým bojovníků dostal v průběhu sezóny důležitý impuls v podobě návratu trenéra Jana Neliby, jemuž nevyšlo jihočeské angažmá. Pod taktovkou oblíbence vsetínských tribun chvílemi sahali Valaši i na play-off, ovšem série slabších výsledků uvrhla Moravany na pokraj barážových starostí. Jeden z nejdůležitějších duelů sezóny sehrál Vsetín v poslední čtvrtině na ledě poslední Budějovic. Klíčový zápas ale Vsetínští zvládli perfektně. Vedení 4:0 sice ztratili, konečná remíza 4:4 se však v dané situaci rovnala výhře.

Velký podíl na výsledcích vsetínského mužstva má Radovan Biegl, brankářský veterán, který dokázal ve 48 kolech udržet pětkrát čisté konto, s celkovou úspěšností zásahů více než 93 %. Významně k celkovému postavení Vsetína přispívají i další zkušení hráči. Jedním z nejproduktivnějších obránců extraligy je Alexej Jaškin, zkušenosti svým mladších kolegům rozdává dlouholetý útočník Roman Stantien. Do hry se po vleklém zranění vrátil také extraligou protřelý Josef Štraub.

Několika změn doznalo mužstvo nedlouho před koncem přestupního termínu. Do Pardubic byl uvolněn nejproduktivnější obránce týmu Patrik Luža, do Sparty výměnou za explzeňského Zdeňka Sedláka obránce Petr Kuboš. Letošní sezóna zaujala jednozápasovými výměnami. Jednu z nich provedl také Vsetín se Zlínem. Na Lapači si po letech zahrál ve vsetínském dresu Radim Tesařík, za Zlín v jediném zápase nastoupil na oplátku jeden z tahounů vsetínského útoku Tomáš Demel.

Vsetín letos na Plzni vytěžil ve třech zápasech devět bodů. Dvě výhry na domácím ledě (2:1, 2:0) proložil vysokou výhrou 4:0 v Plzni. Porážka byla pro Západočechy o to bolestivější, že případný plný bodový zisk, který byl očekáván, by Lasselsberger v tu chvíli posunul do play-off. Plzeňáci tedy mají svému rivalovi co vracet.

Sestava Vsetína ze 48. kola:

Biegl - Jaškin, Frolo, Němec, Kowalczyk, Horák, Vyrůbalík, J. Polák - Dubec, Vak, Demel - Selingr, Stantien, Prokop - Vávra, Z. Sedlák, Štraub - Ambruz, R. Hruška, Valko. .

Valaši na stadionech soupeřů

Vcelku slušnou bilancí na stadionech soupeřů se mohou pyšnit Valaši v letošní sezóně. Se ziskem 20 bodů jim patří osmé místo v tabulce zápasů venku. Svěřenci trenéra Neliby dokázali zvítězit z 24 zápasů sedmkrát, čtrnáctkrát prohráli, třikrát zápas dospěl do prodloužení. Pokud zápas Vsetína jako hostujícího týmu nenašel po 60 minutách vítěze a prodlužovalo se, Valaši nikdy neodešli jako poražení. V sedmi takových situacích dokázali Vsetínští čtyřikrát vstřelit vítěznou branku, v ostatních případech alespoň neinkasovali. Celkové skóre Vsetína v zápasech venku je 47:62.

Druhá nejhorší návštěvnost

Pouze 2991 diváků si najde v průměru cestu na domácí zápas Vsetína. Po Slavii je to druhá nejhorší návštěvnost ze všech extraligových týmů. Na stadionech soupeřů je to o mnoho lepší, na zápasy Vsetína si najde cestu v průměru 4236 fanoušků, čímž Valachům patří čtvrté místo.

PLZEŇSKÝ ZÁPISNÍK
výsledky hráčské statistiky
aktuální sestava zajímavosti a aktuality

ŠANCE NA PLAY-OFF SLÁBLA

Vítkovice v Plzni padly.
Vítkovice byly po nepříjemném Liberci dalším soupeřem, proti kterému se Plzni dlouhodobě nedaří. Moravané ve 47. kole zavítali do Plzně a rozhodně nesehráli podřadnou roli. Naopak Plzeňáci jen se štěstím udrželi v úvodu zápasu čisté konto a nakonec to byli právě Západočeši, kdo se dostal do vedení. „Padající list“ Roberta Jindřicha od modré zapadl až do branky. Ovšem odpověď byla rázná.

O minutu později potrestali Vítkovičtí nedůslednost Plzně před vlastním brankovištem a neuběhla ani minuta, když Krayzel přesnou střelou skóre zcela otočil. Po přestávce ukončil hrozící herní trápení Michal Straka. Jeho zásah byl tak bleskový, že jej musel potvrdit videorozhodčí. I štěstí se přiklonilo na stranu Plzně, to když si Pinc srazil do své klece přihrávku Dušana Andrašovského, 3:2.

Dušan Andrašovský na číhané.
Plzeň přebírala iniciativu a pojišťovací branku vstřelil v 57. minutě Martin Paroulek. V zápase se blýskl Dušan Andrašovský, který byl po právu vyhlášen nejlepším mužem zápasu. Vzhledem k výhrám Kladna i Karlových Varů Plzeň stále ztrácela na 10. místě plných šest bodů na play-off.

Ve 48. kole oba největší soupeři prohráli na ledě Moravských celků Zlína a Vítkovic. Plzeň bojovala o body ve Znojmě, ovšem hned první třetina určila ráz zápasu. Nevýrazní Plzeňáci dali příliš prostoru Orlům, kteří své hosty vyškolili ve využívání přesilových her. Zatímco Západočeši své dvě přesilové výhody v začátku zápasu nevyužili, Znojemští byli i s velkou dávkou štěstí stoprocentní, a to díky dvěma zásahům obránce Havíře.

Hokejisté Lasselsbergeru zvedli ve druhé třetině hlavu a byli mnohem nebezpečnější než v úvodu, ovšem trval stav 2:0. O čisté konto přišel znojemský brankář Duba až ve 41. minutě, kde jej tečí překonal Dušan Andrašovský. Myšlenky na body se ale rozplynuly ve 48. minutě, kdy zvýšil na 3:1 Ludvík a uzavřel tak gólový účet. Plzeň stále setrvávala na desáté pozici se šestibodovým odstupem od osmého Kladna, ovšem čas se opět zkrátil, do konce základní části zbývala pouze čtyři kola.

Sestava Plzně ze 48. kola:

Málek - Dobroň, Jindřich, Cartelli, Dobrovolný, Nedoma, Krajíček - Paroulek, J. Straka, Andrašovský - Vostřák, M. Straka, Matějovský - Špaňhel, Kracík, Prorok - Dvořák, Důras, Šaffer - Švík.

Kuriózní a laciné góly berou Plzni body

9. prosince běží třetí minuta zápasu Slavia-Plzeň, když se Vondrka rozhodne střídat a na útočné modré vyšle propagační střelu, ani ta mu však „nesedne“. Přesto puk pohybující se „krokem“ končí za zády Marka Schwarze. O měsíc později dohrává Plzeň odložený zápas, čekání na první psychologický gól končí v 5. minutě, kdy Korhoň jen ťukne do hokejky Vostřáka a puk velmi lacino končí v brance, šlo o vítěznou branku zápasu. Tutéž „akci“ si ve Zlíně zopakují ve 22. minutě Vlach s tentokrát chybujícím Důrasem a lacině inkasovaná branka de facto zlomila plzeňský odpor. Poslední lacinou až nevídaně kuriózní brankou byl zásah znojemského Havíře, jehož střelu Málek vyrazil nad sebe a puk doplachtil do branky, tento gól byl vítězným.

Paroulek-Josef Straka-Andrašovský, nejúdernější útok Plzně

První plzeňský útok je spolu s brankářem Romanem Málkem největší zbraní týmu Lasselsbergeru Plzeň. Ve 14 zápasech, které odehrál s novými spoluhráči Martin Paroulek, nastřílela jmenovaná trojice 18 gólů (z toho 6 v přesilových výhodách), u nichž si dohromady připsala 20 asistencí. Nejlepší statistiky +/- vykazuje za tuto dobu Josef Straka (+11), o bod zpět je Dušan Andrašovský, o další čtyři Martin Paroulek. První plzeňský útok nasbíral ve 14 zápasech 30 trestných minut.

Rekordní návštěva viděla zápas s Vítkovicemi

Ani obhájce titulu, ani největší favorité na titul, ani regionální rival. Žádný z těchto týmů nepřilákal do ochozů tolik diváků, jako důležitý zápas s Vítkovicemi. Na stadion si našlo cestu letos rekordních 6559 diváků. Jasně se tak ukázalo, že to jsou především výkony domácího týmu, co ovlivňuje návštěvnost na stadionu, nikoliv soupeř. Průměrná návštěvnost se v Plzni pohybuje těsně pod hranicí 5700 diváků, čímž patří západočeské metropoli druhé místo v domácí návštěvnosti extraligových týmů.

ZÁPAS
VS.

bilance

hráči

statistiky

HISTORICKÁ BILANCE

Málokterá vzájemná utkání jsou tak pověstná, jako duely mezi Plzní a Vsetínem. V letech největší slávy vsetínského hokeje si Plzeň udržovala vzácnou aktivní bilanci s dřívějším suverénem českého hokeje. Historicky první vzájemný duel sehrála obě mužstva 7. října 1994 v 7. kole. Tehdy se v tomto premiérovém utkání 4500 diváků na stadionu Na Lapači branky nedočkalo.

Historicky první branku Plzně proti Vsetínu zaznamenal 15. listopadu 1994 současný hráč Pittsburgh Penquins Martin Straka. To, co nedokázali jejich mnohem slavnější předchůdci, to dokázali vsetínští mladíci, otočili bilanci vzájemných utkání s Plzní ve prospěch Valachů.

Celková vzájemná bilance Plzeň vs. Vsetín
391481781:92

V domácím prostředí sehráli hokejisté Plzně proti Vsetínu osmnáct utkání. Osm jich dovedli do vítězného konce, tři skončily nerozhodně a sedmkrát odjížděli Vsetínští se všemi body.

Poslední vzájemný zápas na plzeňském stadionu skončil pro Plzeň debaklem. Západočeši se případnou výhrou mohli vrátit do postupové osmičky, místo toho přenechali po odevzdaném výkonu Vsetínu po porážce 0:4 všechny body. Celkově letos Plzeňáci čekají na gól v zápasech se Vsetínem již 162 minut čisté hrací doby!

Bilance Plzeň vs. Vsetín na plzeňském stadionu
1883745:36

STATISTIKY ZÁPASŮ PLZEŇ vs. VSETÍN

Často se v zápasech jiskřilo, v některých sezónách se hustá atmosféra a přehnaná agresivita staly nedílnou součástí plzeňsko-vsetínských hokejových bojů. Z počátku historie vzájemných soubojů tak tomu však nebylo. Během první sezóny rozhodčí vyloučil pouze 22 hráčů. Poté sehrála důležitou roli "alergie", kterou si Vsetínští vůči Plzni vypracovali a počet vyloučených nabral výrazně stoupající trend.
Průměrný počet branek 5
Průměrný počet vyloučení 13 (7-6)
Průměrný počet střel 61 (30-31)
Průměrný počet diváků 5 517
- v Plzni 6 817

Vsetín asistoval u psaní plzeňské historie

Na některé události by však někteří aktéři nejraději zapomněli. Domácí remíza 30. října 2001 2:2 se Vsetínem se stala osudnou Jaroslavu Liškovi, tehdejšímu trenérovi Plzně. Za měsíc a půl, 14. prosince 2001, Vsetín ukončil rekordní plzeňskou sérii neproher vysokým vítězstvím 7:2. To již Plzeň vedl Richard Farda. 20. října 2002 Vsetín vyhrál v Plzni 2:1, v posledním zápase Radka Dudy v plzeňském dresu. Poté se současný reprezentant stěhoval s Alešem Krátoškou do Slavie. A do třetice, 25. září 2001 proti Vsetínu debutoval v plzeňské brance Libor Barta. 18. listopadu 2003 se poprvé před plzeňskými fanoušky představil v plzeňském dresu brankář Marek Schwarz. Jeho premiéra však nevyšla a Plzeň po ostudném výkonu prohrála 0:4.