Notes #6: Na Plzeň míří Kladno s Jaromírem Jágrem

P l z e ň - Historie se opakuje. Uplynulo 10 let a Jaromír Jágr se s Kladnem opět chystá na plzeňský led. Opět proti sobě uvidí svého někdejšího spoluhráče s nímž vytvořil v Pittsburghu obávanou dvojici, Martina Straku. Duelem s Kladnem Plzeň zakončí sérii čtyř utkání na vlastním ledě. Kladenští dvakrát po sobě prohráli, Plzeň se drží na hranici postupu do play-off a její sebevědomí posílila výhra nad Vsetínem. Trenéři již mohou počítat s Dušanem Andrašovským. Plzeň opět čeká velká hokejová událost.
Utkání začíná v úterý v 17:30 na plzeňském zimním stadionu.

HC LASSELSBERGER PLZEŇ
HC RABAT KLADNO

10. kolo – úterý 5. října 2004 - 17:30 na plzeňském zimním stadionu

Roman Čechmánek
P l z e ň – Extraligové statistiky vykazují údaje, které zcela jistě kdekdo očekával. Na špici kanadského bodování se usadily zámořské posily. Vedou jedenáctibodoví Jaromír Jágr a Martin Ručinský (5+6) před dvojicí Robert Reichel a Peter Pucher, kteří získali stejný počet bodů (4+7). Celkem se do první desítky natěsnalo 6 hráčů z NHL, do první dvacítky 8. Výstup do vyšších pater lze určitě očekávat ještě od znojemských Martina Havláta a Patrika Eliáše. Mezi obránci vede Martin Škoula, nejvýše z plzeňských beků je Jaroslav Špaček (13. místo). Ale přece jedno překvapení statistiky nabízejí. Tím je statistika brankářů. Znojemský Vokoun, liberecký Hnilička, vítkovický Prusek či vsetínský Čechmánek mají být žhavými adepty na nejvyšší příčky v brankářských statistikách. Ovšem kralují jiní. Vede vítkovický Pinc před litvínovským Jarinou. První desítku uzavírá Tomáš Duba, před nimž není ani jeden brankář, který v loňské sezóně nastupoval v NHL. Kanadské bodování cizinců je v moci znojemské dvojice Pucher-Uram. Slovenští borci také vedou v produktivitě hokejistů juniorského věku. První post patří po osmi zápasech libereckému forvardovi Andreji Podkonickému (4+1), stejný bodový zisk si připsal útočník Vsetína Branko Radivojevič (2+3).

situace soupeře změny v kádru
předpokládaná sestava zajímavosti a aktuality

JÁGRMÁNIE OVLÁDLA KLADNO

Ačkoli se to dlouho nezdálo pravděpodobné, Jaromír Jágr přeci jen zakotvil ve svém mateřském klubu. Ve třetím zápase na ledě Třince však Jágr přeci jen vyjel na led v kladenském dresu a Středočeši pojali duel u Oceláři jako odrazový můstek.

Na výhru 4:1 na severu Moravy navázali Kladenští výhrami nad Znojmem a Slavií na vlastním ledě, tři body exportovali i z ledu favorizovaných Vítkovic. Poté však přišly dvě porážky, které entuziasmus přeci jen trochu zchladily. Nejdříve byl nad síly Rabatu Liberec, poté zápas s Kladnem dokázal z 1:3 na 4:3 otočit na kladenském ledě Litvínov.

Fanoušci Kladna jsou však i přesto optimisticky naladěni. A mají proč. Tým před sezónou výrazně posílil. Z Ruska se vrátil brankář Zdeněk Orct, ze stejného směru se do mateřského klubu vrátil také Pavel Patera. Výluku v zámoří se rozhodli v kladenských barvách strávit místní slavní odchovanci. Obranu vyšperkovali Tomáš Kaberle se svým bratrem Františkem. Do útoku přišli Ivan Huml, Jaromír Jágr a nově také Jan Hrdina.

Tým však dusí marodka. Do hry ještě nezasáhly dvě z avizovaných posil, František Kaberle a Ivan Huml. Zranění potkalo i Jiřího Jelínka, hrdinu třetího semifinále Plzeň-Zlín, mimo hru byli také kapitán Josef Zajíc, Robert Kyselaa Martin Procházka, na jehož souhru s pověstným dvojčetem Pavlem Paterou Kladenští spoléhají. Nově je mimo hru i obránce Vratislav Čecha a útočník Miloslav Hořava.

Sestava Kladna v zápase s Litvínovem
Orct - Ševc, T. Kaberle, Zeman, Špelda, V. Čech, P. Kasík - Jágr, Gardoň, Hrdina - Martin Frolík, Kalla, M. Hořava - Michael Frolík, Patera, Klimt - Kysela, M. Havel, Horna. Trenéři: Müller, Tatíček, Evan.

Po šesti zápasech vede Jágr produktivitu extraligy

Neuvěřitelný průměr téměř dvou bodů si po šesti sehraných zápasech udržuje Jaromír Jágr. Vstup do extraligy byl ze strany elitního útočníka raketový, hned ve druhém zápase zničil hattrickem Znojmo. Na špici produktivity se Jágr usadil společně s Martinem Ručinským. Oba získali shodně 11 bodů za pět gólů a šest nahrávek, Jágr však k tomuto zisku potřeboval o dva zápasy méně. Další důkaz, že plzeňskou obranu čeká přetěžká zkouška pevnosti. Za Jágrem je však v klubovém hodnocení produktivity velká propast. Pětibodový odstup má obránce Tomáš Kaberle. Velké překvapení je na třetím místě, dvaadvacetiletý Martin Frolík.

Jágr v roli manažera

Nejnovější kladenskou posilou je Jan Hrdina, odchovanec královehradeckého hokeje, kterého do svého klubu lanařilo karlovarské vedení. Ovšem Hrdina se rozhodl pro Kladno, kam jej nalákal jeho někdejší spoluhráč z Pittsburghu Jaromír Jágr. „Ve čtvrtek mi volal Jaromír Jágr, jestli bych to nechtěl za Kladno zkusit,“ řekl Hrdina v rozhovoru pro oficiální klubové stránky. Hrdina naskočil do zápasu s Litvínovem, bod si nepřipsal, připsal si plusový bod a dvě trestné minuty.

Kladenská návštěvnost stoupá

Příchod hvězd a výsledky lákají na kladenský stadion davy fanoušků. Průměr v domácích zápasech se vyšplhal již na 5 500 diváků, což je průměr, který na Kladně již dlouho nepamatují. Rekordní počet diváků si našel na stadion v posledním odehraném kole, kdy se Středočeši utkali v atraktivním duelu s Litvínovem – 7038 diváků. Kladno je tak v návštěvnosti domácích duelů na šestém místě.

U soupeřů vyrovnaná bilance

Čtyři zápasy sehráli Kladeňáci na ledě soupeře. Počet porážek (ve Varech a Liberci) vyrovnávají výhry na sever Moravy v Třinci a Vítkovicích, které skončily shodným výsledkem 4:1. Přičemž je zajímavou skutečností, že právě zápasy s moravskými celky na jejich ledě se v minulosti Kladenským nepříliš dařily. Rabat z těchto duelů vytěžil kladné skóre – 13:9.

PLZEŇSKÝ ZÁPISNÍK
výsledky hráčské statistiky
aktuální sestava zajímavosti a aktuality

HOROROVÝ ROZJEZD DOMÁCÍ SÉRIE

Po prohře s Litvínovem si mohli Plzeňáci spravit chuť v televizním duelu se Spartou. Televize většinou asistuje plzeňským výhrám, ovšem tentokrát kouzlo přímého přenosu nefungovalo. V úvodu hokejisté Lasselsbergeru drželi krok se soupeřem, jehož sestava je prošpikována kvalitními borci.

I přes počáteční vyrovnanost se ovšem poprvé radovala pražská Sparta. Opakované přečíslení v podání Broše a Tona skončilo zásahem do prázdné klece. V přesilovce se dokázal dorážkou prosadit Richter a Sparta vedla již o dva góly. Místo snížení v přestávkou rozdělené přesilovce přišla další rána. Vracející se Hlaváč ujel a nadvakrát zvýšil. Podobný gól bývá definitivním k.o. Ovšem Plzeň se neuvěřitelně zvedla.

Výpad Paroulka s Josefe Strakou znamenal snížení, chvíli po polovině zápasu vstřelil kontaktní branku se štěstím Adamský a když za minutu vyrovnal Michal Straka, spořeji zaplněný plzeňský stadion bouřil. Sparta zralá na ručník si však vybrala oddechový čas a po něm bylo vše jinak. Kratěna v přesilovce geniálně nahrál Výbornému, na něhož zívala prázdná klec. A když po minutě zvýšil Kašpařík na 5:3, ustanovil konečné skóre.

Dva domácí duely a dvě prohry, čtyři domácí zápasy během týdne, to vše se podepsalo na návštěvě na nedělním utkání. Na stadion si našlo cestu jen 4800 fanoušků, ovšem mohli si zato vychutnat výhru. Do Plzně přicestoval Vsetín, v jehož brance se na plzeňském ledě po téměř pěti letech představil Roman Čechmánek. Kapituloval brzy, již v páté minutě jej překonal Kracík, o tři minuty později i Kraft.

Plzeň inkasovala v 15. minutě, kdy Pejchar v přesilovce několikrát zachránil nebezpečnou situaci, ale na ránu Klesly již byl krátký. Napětí však Plzeňáci nepřipustili, Kracík svým druhým gólem upravil na 3:1 a do prázdné tříbodový zisk posvětil Radek Matějovský. Z vychytané výhry se mohl radovat Rudolf Pejchar, který tentokrát dostal přednost před Tomášem Dubou. "Nebylo to kvůli tomu, že by Tomáš Duba včera chytal nějak špatně. Chtěli jsme, aby si hlavně psychicky odpočinul," podal vysvětlení trenér Jiří Kučera.

Sestava Plzně ze zápasu se Vsetínem:
Pejchar - Jindřich, Trnka, Výtisk, Špaček, Nedoma, Výborný, Cartelli - Adamský, J. Straka, Pospíšil - Mrázek, Kracík, Matějovský - Mich. Straka, Mar. Straka, Důras - Šaffer, Kraft, Polák – Havelka.

Plzni chyběli Pavel Šrek, který má naražené rameno, a Dušan Andrašovský, kterého trápí virové onemocnění.

Vsetín položili premiéroví střelci

V 5. minutě zápasu se Vsetínem oslavil svůj první letošní gól Jaroslav Kracík. Ke své trefě přidal i druhou a byl tak výraznou postavou plzeňské výhry. U jeho úspěchů mu asistoval staronový spoluhráč z útoku František Mrázek, s nímž nastupoval již v přípravě. V 8. minutě prožil první radostnou střeleckou chvilku v sezóně doposud mlčící střelec Milan Kraft. Pro posilu s Pittsburghu však šlo zároveň o vůbec první trefu na extraligových kolbištích. Přestože v NHL nastřílel již mnoho gólů, na extraligový musel čekat až právě do zápase proti Vsetínu. A do třetice oslavenec. V 60. minutě Radek Matějovský zamíchal pukem a poslal jej do prázdné klece, i pro důrazného forvarda byla tato branka první letošní trefou.

Dosažené a blížící se mety

Hned první kolo bylo 650. zápasem Davida Pospíšila v nejvyšší hokejové soutěži. Gólem do sítě Pardubice Pospíšil také dosáhl mety 180 extraligových gólů. Pospíšilově trefě do sítě Kameše předcházela branka Martina Adamského. Svojí dorážkou Adamský zaznamenal 10. gól v kariéře.
Na třineckém ledě by svůj 200. zápas v nejvyšší hokejové soutěži mohl oslavit Jaroslav Špaček, do stejné mety schází pět zápasů Adam Šaffrovi, sedm Martinu Paroulkovi. Tři zápasy chybí Milanu Nedomovi, aby měl za sebou již 650 zápasů v extralize.
Na závěr dodejme, že rekordmanem v počtu zápasů i gólů v extralize je David Pospíšil. Nejvíce zápasů v reprezentaci sehrál z plzeňského kádru Jaroslav Špaček (94), nejvíce gólů pro ČR zaznamenal Martin Straka (18).

ZÁPAS
VS.

bilance

hráči

statistiky

HISTORICKÁ BILANCE

Vzájemná bilanci je výrazně nakloněna plzeňským hokejistům, kteří jednoho z nejvýznamnějších vítězství v posledním vzájemném zápase. Kdo vyhraje, postoupí do play-off, tak byly 27. února rozdány karty. Plzeň smetla Středočechy 5:0 a vykročila vstříc senzaci.

Celková vzájemná bilance Plzeň vs. Kladno
3921612136:108

Při příležitosti dnešního zápasu nelze opomenout zápas, který se uskutečnil 20. listopadu 1994. Výluka v NHL přivedla do Plzně Martina Straku, na Kladno Jaromíra Jágra. Vedla Martina Straky duel pamatuje ze současného mužstva Plzeně bratr Martina Michal Straka, Jaroslav Špaček, Rudolf Pejchar a Pavel Trnka, který nastoupil v kladenském dresu!

Plzeň - Pejchar - Špaček, Vlček, Šmíd,Kovářík, Jonák, Ruprecht - Volák, Veselovský, Černý - MartinStraka, Michal Straka, Kreuzman - Beránek, Kucharčík, Rybár.
Kladno - Vokoun - L. Procházka, Kaberle, Kuda, Kruliš, Židlický, Trnka - Vejvoda, Patera, M. Procházka – Jágr, Bláha, Placatka - Ton, Čermák, Ruchař

Kladno přijelo do Plzně jako s Jágrem v sestavě dosud neporažený tým. Kladenský odchovanec si do té doby vždy připsal alespoň bod. Nastoupili proti sobě také dva spoluhráči a kamarádi z Pittsburgu, Martin Straka a Jaromír Jágr.

Vyprodaný stadion sledoval, jak Plzeň dvakrát v první třetině dohání jednobrankové vedení Kladna. Plzeňáci se dostali poprvé do vedení na konci třetí třetiny, ale Středočeši rychle odpověděli. Utkání se dvěma góly Plzně zlomilo ve třetí části.

HC Interconex Plzeň - HC Kladno 5:3 (2:2, 1:1, 2:0)
Branky:
7. a 58. Volák, 17. Vlček, 37. Michal Straka, 47. Jonák - 12. a 39. Patera, 5. Židlický. Rozhodčí: Svoboda - Dvořák, Křivský. Vyloučení: 5:7, navíc Patera (Kladno) 10 min. Využití: 1:0. Oslabení: 1:0. Střídání (Kladno): 41. Mikolášek za Tona. Diváci: 9000 (vyprodáno).

Jágrův přízrak „Kreuzmann“, bude nástupce?

Obávaný útočník táhl Kladno, na západě Čech však prožil zlých šedesát minut. V Plzni poznal svého nového bodyguarda, „hlídacího psa“ Jaroslava Kreuzmanna, v současnosti forvarda Kadaně, který měl 20. listopadu 1994 za úkol hlídat o více než 10 centimetrů vyššího Jaromíra Jágra. A zvládl to tak dokonale, že si slavný hokejista nepřipsal jediný bod a na Kreuzmannovo osobní strážení se i s úsměvem vzpomíná dodnes. „Už jsem domluvený s Kreuzmannem,“ odpěděl po zápase ironicky Jaromír Jágr Martinu Strakovi na nabídku, zda si po zápase nepůjdou spolu sednout o prohodit pár slov. Slavný forvard tehdy na hru svého strážce poznamenal, že s hokejem nemá nic společného. „Neustále mě osekával a hákoval,“ hořekoval Jágr. Jak příznačně pronesl o 10 let později Radek Matějovský: „V Plzni bychom otrávili i Gretzkyho.“ Tato věta nebyla vzpomínkou na pověstný duel, vyjadřovala však tehdejší dění přesně. Najde se i letos nějaký „Kreuzmann“?