Notes #9: Přijíždí lídr a suverén, klopýtne?

P l z e ň - Lehkost a spolehlivost, s jakou pražská Slavia drtí své soupeře, budí velký respekt. Útočná esa Bednář, Duda, Divíšek, Beránek, Sup, Hruška, Vlasák, k tomu spolehlivá obrana i gólman. Doposud pouze jednou poznali slávisté hořkost porážky, jejich nadvládu nad extraligou to však neohrozilo. Plzeň se krčí na 11. místě, ovšem poslední výsledky byly optimistické. Dokáže tým v čele s Romanem Málkem odolat nájezdu Slavie? Vše prozradí duel, který začíná v plzeňské ČEZ Aréně v netradičním čase 18:30!

HC LASSELSBERGER PLZEŇ
HC SLAVIA PRAHA

17. kolo – neděle 23. října 2005 - 18:30!!! v plzeňské ČEZ Aréně

Běží třetí třetina čtvrtfinále 97-98 Plzeň-Sparta. Za těsného stavu 3:2 pro domácí míří po pravém křídle na brankáře Hniličku plzeňský forvard. Přejezd modré, rychlý nápřah a ... gól – 4:2! Šťastný střelec se otáčí, narovnává helmu a v euforii přejíždí hřiště a skáče na gólmana Dušana Salfického. O koho jde? Věrní fanoušci již jistě vědí, Jaroslav Bednář. Hokejista, který přišel do Plzně v průběhu sezóny 1997-98 na hostování ze Sparty na sebe na západě Čech poprvé výrazně upozornil. Ve 39 zápasech včetně play-off nastřílel 28 gólů, k tomu přidal 19 asistencí. S Plzní „svoji“ Spartu nakonec nevyřadil, netřeba připomínat, po sezóně se do Prahy vrátil. Ovšem pouze na jednu sezónu, poté Bednář nabral směr Finsko, po dvou letech na severu Evropy pak směr zámoří. V NHL sehrál 120 zápasů, nastřílel 10 gólů, ale v průběhu sezóny 2003-04 přesídlil do Ruska. Po jedné sezóně stál po boku Bednáře v Omsku skutečně skvostný spoluhráč – Jaromír Jágr. Touha po návratu domů zavedla Bednáře do mateřské Slavie, byť o jeho služby stál i Lasselsberger Plzeň a kouč Marek Sýkora, který bývalý Bednářův tým – Omsk - označil za svůj osud. V sezóně 2003-04 se současný kouč Plzně dostal se svým Magnitogorskem do finále. O titulu rozhodovaly samostatné nájezdy posledního možného zápasu. Vítěznou penaltu proměnil, kdo jiný, Jaroslav Bednář. A stejný hráč se dnes po sedmi letech opět představí plzeňským fanouškům.

situace soupeře změny v kádru
předpokládaná sestava zajímavosti a aktuality

Neporazitelní

Jako nůž máslem projela pražská Slavia první čtvrtinou extraligy. Slávisté v třinácti úvodních kolech nenašli porazitele a s jistotou opanovali první příčku tabulky. „To, že máme tak velký zisk bodů, je sice příjemné, ale my jdeme zápas od zápasu, nesnažíme se kalkulovat, jestli uděláme, nebo neuděláme nějakou vítěznou sérii. Pro nás je prioritní každý zápas, ke kterému nastupujeme a který chceme pochopitelně vždycky vyhrát,“ říká trenér Jiří Kalous. Ve čtrnácti zápasech Slavia desetkrát vyhrála a čtyřikrát remizovala. „Žádnou euforii si ale nemůžeme dovolit. Zbytečně by nás to sráželo dolů. Víme to a Vláďa Růžička nás na to upozorňuje. Musíme se držet své důrazné hry, makat. Tým máme dost silný,“ tvrdí útočník Tomáš Vlasák. Úspěšnou sérii ukončil až zápas s číslem patnáct, ke kterému zajeli Pražané do Kladna. Rabat na domácím ledě vedoucí celek tabulky po většinu zápasu přehrával a nakonec se radoval z výhry 4:2.

Duda si opět pustil pusu na špacír

Nálepku „průšvihář“ bude nosit útočník Radek Duda asi až do konce své kariéry. Fantom liberecké kabiny, se kterým „hokej není nuda“, dal vzpomenout na své bouřlivé časy naposledy po utkání Slavie s libereckými Bílými tygry. „Výkon rozhodčího? Když to řeknu hodně slušně, je to bída." To jsou Dudova slova, která ho stála deset tisíc korun, protože porušil reguli, podle které se hráči a trenéři nesmějí vyjadřovat k výkonu rozhodčího v den zápasu. Duda letos zatím nasbíral 11 kanadských bodů za 3 branky a 8 nahrávek.

Derby v režii Nováka

V prvním letošním derby pražských „S“ zazářil slávistický obránce Jan Novák. Novák otevřel skóre již v 5. minutě parádním gólem při přesilové hře, když vyšachoval sparťanskou obranu včetně brankáře Břízy. Druhý zásah přidal o šest minut později střelou od modré, kterou si srazil sparťanský obránce do branky. Derby, na které našlo cestu do T-Mobile Arény přes devět tisíc diváků, nakonec Slavia vyhrála 3:1 a prodloužila sérii bez porážky.

Sestava Slavie ze zápasu s Pardubicemi
Franěk - Graňák, Kadlec, Žižka, Novák J., Drtina, Žabka, Kolařík - Duda, Beránek, Tomica - Bednář, Divíšek, Sup - Hruška D., Vlasák, Dlouhý - Červenka, Sobotka, Vondrka.

Sazka Arena zažila rekordní návštěvu

Utkání Slavie s Pardubicemi přilákalo do pražské Sazka Areny doposud nevyšší návštěvu sezóny. Jen v předprodeji se prodalo přibližně deset tisíc vstupenek. Celkem na středeční předehrávku našlo cestu 11267 diváků. Oba soupeři se spolu utkali po pouhých deseti dnech. V termínu, kdy měl být zápas původně sehrán, totiž Sazka Arena hostí motokrosové závody. Slavia nad Moellerem vyhrála 5:1.

Produktivita Slavie po 15 kolech

Tabulku klubové produktivity vede Jaroslav Bednář s 16 body. Na paty mu ale dýchá Tomáš Vlasák, který po nevýrazném začátku sezóny nabírá formu. „Je to hodně o štěstí a také o sebevědomí. To roste s každou povedenou akcí,“ říká Vlasák. Dobře se adaptoval i Tomáš Divíšek, který ve Slavii před šesti lety působil, poslední sezóny ale strávil v dresu Pardubic. "Za ta léta, co jsem tu nebyl, se ze Slavie stal velkoklub. Stejný tu zůstal jen náš ledař," žertoval Divíšek v rozhovoru pro idnes.cz.

VÍKEND VYSOKÝCH PORÁŽEK

Minulý pátek načali Plzeňští hokejisté druhou čtvrtinu základní části a začátek to byl na ledě Vítkovic neslavný. V 6. minutě se z mezikruží trefil Krenželok, ve 13. dorazil Jiří Burger ideální nabídku Štefanky a zvýšil na 2:0. Ještě před polovinou zápasu Irgl tečoval bekhendovou střelu Hubáčka a rozsvítil skóre 3:0.

A když se ve 36. minutě trefil Kropáč, opustil Roman Málek branku a poprvé pustil mezi tyče náhradníka Petra Ježe. Toho domácí ale vůbec nešetřili a ještě v téže minutě se po parádní kombinaci trefil Ivan Padělek – 5:0. Utrpení Západočechů alespoň částečně zmírnil ve 43. minutě jeho bratr Aleš. Jenže poslední radost přeci jen patřila Ostravanům, Šimíček v 53. minutě zvýšil na 6:1. Plzeň si tak přivezla z Moravy porážku 1:6.

Probuzení v dalším zápase naštěstí přišlo, i když soupeř nebyl vůbec lehký, plzeňský stadion totiž přivítal jeden z nejúspěšnějších týmů posledních let - Ševce ze Zlína, i s navrátilcem Petrem Leškou. Nabuzená Plzeň se dostala do vedení krásnou střelou Jiřího Zelenky hned v 6. minutě. Nedlouho před první sirénou po vynikající akci Michala Důrase švihem poslal za Murínova záda puk Mario Cartelli – 2:0.

Lasselsberger vcelku přesvědčivě kráčel za důležitou výhrou, kterou pečetil v poslední desetiminutovce. V 54. minutě využil přesilovou hru Radek Matějovský, který se trefil poprvé v sezóně. Po zaváhání Murína o dvě minuty později se do prázdné klece trefil Aleš Padělek.

Sestava Plzně ze zápasu se Zlínem:

Málek - Jindřich, Trnka, Cartelli, Štěpánek, Nedoma, Výborný, Klaus, Trojovský - Padělek, Kracík, Andrašovský - Zelenka, Moravec, Matějovský - Důras, Šindel, Adamský - Kocák, Kepl, Tvrdoň.

Plzni chyběli útočníci Michal Straka a Marek Vorel, do sestavy se vrátil obránce Robert Jindřich, který laboroval se zraněnými zády.

Jubileum Jiřího Zelenky

Vítězný gól ze šesté minuty duelu se Zlínem byl zároveň velkým výročím plzeňského forvarda Jiřího Zelenky. Člen klubu střelců tímto zásahem dosáhl 250. extraligového gólu! Paradoxně všechny předchozí nastřílel Zelenka v dresu pražské Sparty, jejíž je nejlepším střelcem historie. Gólem do sítě Murína Zelenka zároveň zlomil letošní střelecké prokletí. "Přestával jsem věřit, že ten 250. gól někdy dám. 15 kol jsem za třináct let kariéry na gól nikdy nečekal," řekl po zápase šťastný střelec.

„Střílečka“ Aleš Padělek

Střelou do šibenice vítkovické klece a doražením puku za záda zlínského gólmana dosáhl plzeňský útočník Aleš Padělek svého osmého a devátého gólu v sezóně. Padělek se tak odpoutal od sparťana Petra Tona, s nímž se doposud dělil o první místo mezi extraligovými střelci. Aleš Padělek tak rozhodně plní představy o střelci, s nimiž jej Plzeň získala z tehdy již prvoligové Jihlavy.

Večer střeleckých premiér

Všechny góly do sítě Zlína byly něčím významné. První gólem završil Zelenka zmiňovaný počet 250 extraligových gólů. Druhým gólem si připsal Mario Cartelli svůj první letošní gól, třetím gólem se letošní premiérové trefy dočkal bojovný forvard Radek Matějovský. A čtvrtým gólem se Aleš Padělek dostal do čela střelců extraligy. Ke všemu si v tomto duelu svoji první letošní nulu připsal brankář Roman Málek.

Užitečný Mario Cartelli

Devět zápasů odehrál v plzeňském dresu Mario Cartelli, který si zpočátku sezóny doléčil zranění kolena. V odehrané porci utkání získal útočně ladění bek tři body za gól a dvě asistence. Cartelli s přehledem vede bilanci +/- se sedmi plusovými body, je také pilířem plzeňské hry v přesilovkách, v nichž se však při gólu plusový bod neuděluje. Druhým za plzeňskou „šedesátčtyřkou“ je Martin Výborný (+5). Na třetím místě je Aleš Padělek (+4), který je nejlepší v této statistice z hokejistů Plzně, kteří odehráli všechna dosavadní utkání. Na druhém pólu je Jiří Zelenka (-7), který si však naprostou většinu záporných bodů „přinesl“ ze Sparty Praha.

ZÁPAS
VS.

bilance

hráči

statistiky

Bilance vzájemných soubojů Plzně a Slavie Praha se začala psát od sezóny 1994/95, ve které pražský klub vstoupil do nejvyšší soutěže. V posledních sezónách si Slavia vzájemnou bilanci naklonila ve svůj prospěch, má také aktivnější skóre.

Celková vzájemná bilance Plzeň vs. Slavia
4418420119:142

Plzeňané také narazili na Slavii v osmifinále play-off, a to v sezóně 1995/96, kterou Plzeň sehrála pod názvem HC ZKZ. Série však skončila jednoznačným vítězstvím slávistů 3:0 na zápasy po výsledcích 2:4, 2:7 a 3:5.

Jak to bylo v domácích zápasech Plzně se Slavií Praha? Z celkových dvacet zápasů Plzeňané dokázali osmkrát vyhrát, pětkrát remizovat a sedmkrát prohráli, při pasivním skóre 50:47. Nejtěžší porážku uštědřili slávisté Plzni na jejím ledě 20. října 1995, kdy vyhráli 9:4. Rozdílem pěti branek zvítězili naopak Plzeňané již o rok dříve, v sezóně 1994/95 (7:2) a také v posledním vzájemném utkání (45. kolo sezóny 2003-04), kdy Plzeň doma smetla pozdějšího finalistu poměrem 5:0.

Jedinečnou kuriozitou jsou ovšem zápasy sezóny 1999/00. Diváci v Plzni se tehdy v obou domácích zápasech proti Slavii nedočkali ani od jednoho týmu branky! Ovšem zápasy na Slavii také nepřinesly žádnou hokejovou přestřelku. Celkem mezi těmito soupeři padly v této sezóně ve čtyřech zápasech pouze čtyři branky.

V současných kádrech obou týmů je několik borců, kteří znají pohled z druhé strany barikády. V Plzni působili obránce Petr Kadlec, velmi krátce forvard David Hruška, ještě loni útočník Radek Duda. Před sezónou získali Edenští střelce Jaroslava Bednáře, před téměř deseti lety velkou oporou týmu Keramiky Plzeň. V plzeňském týmu je odchovanec Pražanů forvard Radek Matějovský a samozřejmě velký kamarád plzeňské „Matese“ gólman Roman Málek, dlouholetá opora týmu Slavie.