Plzeň v sezóně 2006-07, silnější či slabší?

P l z e ň - Odpovědět na otázku v nadpisu ještě před prvním extraligovým buly je ošidné, dění na ledě může letní prognózy zcela vyvrátit, až znemožnit. Ovšem letní "dovolenkové" období je pro hokejové spekulace jako stvořené. Plzeňský tým opustily některé opory, ovšem na západ Čech si to namířily zajímavé hokejové osobnosti s potenciálem ztracené pilíře nahradit. Posílila Plzeň? Jak již bylo řečeno - ukáže se na ledě. Podívejme se však nyní na hru tvrdých čísel v malém pokusu o analýzu příchodů a odchodů.

Koho vlastně srovnávat? Srovnání bere v úvahu pouze hráče, jež v loňské sezóně působili v Plzni do okamžiku, kdy vzhledem k malým šancím na postup do play-off došlo k hromadnému odchodu opor. Do srovnání příchodů-odchodů se tak nedostanou Pavel Trnka a Roman Málek. Zrekapitulujme tedy:
Odchody:
Patrik Hučko, Josef Vítek, Dušan Andrašovský, David Moravec, Michal Straka, Petr Freiberg, Roman Tvrdoň a Martin Štěpánek
Příchody:
Igor Rataj, Richard Král, David Mazanec, Jiří Malinský, David Ludvík, Václav Benák, Ladislav Kouba

Číselné porovnání příchozích a odchozích hráčů na základě statistik z loňské sezóny prozrazuje následující tabulka, vzhledem k "pestrosti" příchodů jsou statistiky přicházejících hráčů rozděleny na extraligové a bez ohledu na ligu (Kouba - WHL, Benák - SVK, Mazanec - částečně 1. liga). V celé tabulce jsou průměrné hodnoty za všechny hráče z dané skupiny (odcházející, přicházející z extraligy, přicházející z jiné ligy).

OdchodyPříchody
celkemobranaútokextraligavšechny ligy
celkemobranaútokcelkemobranaútok
Věk (počet let)29,13427,53131,531293028,5
Výška (cm)186190184185185185184183185
Váha (kg)88918793,29294929094
Zápasy303030452458595860
Góly (průměr)3,750,559,401613518
Asistence (průměr)6,251893,513151317
Trestné minuty253522371352596752

Richard Král
Začněme pomalu rozplétat zdánlivě nepřehlednou změť čísel. Statistika věku prozrazuje, že průměrný věk odcházejících a přicházejících je v rovnováze (29 let). Tým posílili věkově starší hráči (Král, Malinský, Rataj), na druhou stranu několik starších hráčů tým opustilo (Moravec, Straka, Štěpánek, Hučko). Benjamínkem mezi příchozími je Ladislav Kouba (22 let), naopak nejstarším je Richard Král (36 let), jež bude zároveň bude i nejstarším mužem týmu.

Igor Rataj
Přejděme k fyzickým dispozicím - výška, zde ztratila především obrana, odkud odešli vysocí Hučko a Štěpánek. Do Plzně robustního Davida Mazance doprovodili výškou menší Václav Benák a Jiří Malinský. Mírně si naopak "polepšil" útok. Celkově je průměrná výška posil o dva centimetry menší než průměrná výška odchozích hráčů.

Váha - obrana je prakticky "na svém", na celkové váhové převaze příchozích hokejistů se podílí útočníci, zejména Igor Rataj (100 kg), Richard Král (96 kg) a zahanbit se nenechává ani vysoký Ladislav Kouba (94 kg). Celkový váhový průměr příchozích je tak o 4 kilogramy vyšší než odchozích. Otázkou je přirozeně aktuálnost údajů.

David Ludvík
A nyní hokejově nejdůležitější charakteristiky, ovšem také obtížně srovnatelné z důvodu různých kvalit lig, z nichž hráči do Plzně přišli, a různému počtu odehraných zápasů. Právě v průměrném počtu odehraných zápasů je na tom enkláva posil daleko lépe než odcházející hráči, což zásadní měrou zkresluje fakt, že Plzeň v loňské sezóně chyběla v play-off, zatímco
Václav Benák
všichni noví Plzeňáci si svoji sezónu protáhli, David Mazanec připojil i šest zápasů baráže. To vše se podepsalo na konečném poměru 59 ku 30 pro posily.

Góly - z pohledu fanouška Plzně určitě nejvíce potěšující srovnání. Gólový potenciál příchozích hráčů je obrovský. Pomyslný "průměrný" forvard, jenž působil v loňské sezóně v extralize a zamířil do Plzně, by "průměrného" odcházejícího hráče přestřílel 16:5! Připočteme-li i gólové zápisy ostatních hokejistů (Mazanec - 1.liga, Benák - SVK, Kouba - USA), pak střelecký průměr útočníků vzroste na 18 a

Jiří Malinský
v celkovém průměru mají plzeňské posily na kontě 13 gólů. Gólový průměr hráčů, jež Plzeň opustili, byl 3,75.

Z Plzně odešli tvořiví hokejisté, ovšem jiní tvůrci do města piva dorazili. Posily Plzně si v průměru připsaly 15 asistencí (9 ti z extraligy),

Ladislav Kouba
což je více než dvakrát tolik co hokejisté, jež odešli - průměr 6,25. Lze tak konstatovat, že podle loňských statistik Plzeň vcelku výrazně posílila v produktivitě útoku i obrany, produktivita odcházejících obránců byla však velmi nízká. Ovšem je třeba zmínit pozitivní vliv většího počtu odehraných zápasů. Méně pozitivně vypadá až poslední srovnání.

A tím je počet trestných minut, kde by mohl být vliv ligy, v níž hokejista působil, nejmenší. Celkově si přicházející hráči připsali v průměru 59 trestných minut, oproti 25 TM hráčů odcházejících. Na druhou stranu se zde naopak negativně projevil vliv "delších sezón". Vydělíme-li průměrný počet trestných minut průměrným počtem odehraných zápasů, vyjde tato hodnota u obou skupin hokejistů praticky stejná (1,2 TM na zápas u odcházejících vs. 1 TM na zápas u hráčů přicházejících).


Související články

Změna času začátku venkovního zápasu se Spartou. V lednu s Třincem na O2TV Sport

Změny

Změna času začátku utkání 22. kola Tipsport extraligy

Zápas 22. kolo

Pardubice budou chtít odčinit debakl, varují Čihák s Budíkem

Čihák a Budík před Pardubicemi

AKTUALIZACE: Změny v rozpisu: S Vítkovicemi v sobotu, změna pořadatelství s Třincem a s Pardubicemi v TV

Změny v rozpisu

Aktuálně na webu

PLZ - KOM 1:2

PLZ - KOM 1:2 - První nezdar na domácím kluzišti

Preview 22. kolo

Další den, další zápas! Plzeň vítá Vítkovice!

Rozhovor před domácím víkendem

Na zápasy v rychlém sledu jsme dobře nachystaní, říká Roman Vráblík před domácím dvojbojem

×
Odehrané v 17:30 | Muži
HC Škoda Plzeň
HC Kometa Brno