Plzeň versus Karlovy vary aneb souboj nejen na ledě

P l z e ň - Kde jsou ty časy, kdy se při derby oba tábory zdravily pokřiky: Zdravíme Plzeň a Zdravíme Vary? Každým rokem je atmosféra při západočeském derby hustší a hustší. Snad každý správný západočeský hokejový fanda navštívil toto utkání, a tak ví, jaká na stadionu při tomto duelu vládne atmosféra. Právě atmosféru posledního derby jsme se vám snažili přiblížit. Předem upozorňujeme, že text je plný ne zrovna slušných výrazů.

Před zápasem: Autobus s karlovarskými fanoušky přijel na vytyčený plac přesně v 17:00. Tento prostor byl střežen zhruba třiceti policisty. Ti pak odvedli fans Energie do přibližně 200 metrů vzdáleného stadionu.
Nástup: Při příchodu hráčů na led začali domácí fanoušci povzbuzovat potleskem. To ale netrvalo dlouho. Varští fanoušci vítali své hráče tradičním: "KARLOVY VARY!" Uvítání komentovali Plzeňané křičením: "Zk...vený Vary" a o nepřátelskou, a bojovnou atmosféru tak bylo postaráno. Varští totiž s odpovědí nelenili a "Zk...vená Plzeň, Zk...vená keramika" byla na světě. To si příznivci modrobílého týmu nenechali líbit a odvětili křičením: "Rusáci, Rusáci" směrem ke kotli hostí. Odpovědí ze strany oponentů jim byl potlesk a skandování: "Karlovy Vary".
1.třetina: Do páté minuty si plzeňský kotel oblíbil pokřik: "Zk..vený Vary" s prolínáním s "Keramika Plzeň" a "Plzeň". Jejich konkurence z druhé strany stadionu povzbuzovala své borce slušně, podle tradiční skladby hesel. Při pokřiku varských fans, kdy jedna polovina křičela: "KARLOVY" a druhá "VARY", plzeňští kotelníci okamžitě tuto novotu na půdě soka zrenovovali a výsledkem bylo: "ZK..VENÝ VARY". Poté nastal útlum navážení fanoušků navzájem do sebe. Až do 12. minuty se nesla atmosféra v poklidném, ale přesto bojovném duchu. Až na výjimky. Jednou z nich bylo vyloučení, kdy fanoušci z města oplatek vzkazovali vyloučenému: "VYPADNI". Plzeňští se svého hráče zastali a vzkázali kotli na druhé straně: "DRŽTE TAM HUBY!" Na konci 13. minuty stadion vybuchl nadšením, když domácí Jaroslav Kracík dopracoval puk až za záda hostujícího muže s maskou. Na dalších 5 minut Varský kotel utichl a proti plzeňským oslavným chorálům neměl šanci se prosadit. Probudil se až na konci tleskáním do rytmu.
2.třetina: Před začátkem druhého dějství byla ohodnocena plzeňská mládež. Tu odměnili lidé potleskem bez rozdílu klubové příslušnosti.Ve druhé minutě byl bolestivě zasažen jeden z hráčů v bílém. Plzeňské jádro toto ohodnotilo bučením. Rozhořčení příznivci hostů na to reagovali hlásáním: "PLZEŇSKEJ DOBYTEK". Ve 24. minutě Plzeň zvýšila na 2:0, domácí tribuna rozvinula obrovskou vlajku pokrývající celý kotel a místní většina obecenstva měla opět navrch. Nedlouho poté se na ledě v nehokejové pozici ocitli krátce po sobě dva plzeňští hráči. Domácí kotel vyslal varským svědkům dnešního utkání vzkaz ve formě chorálu s texty: "Táhněte na Sibiř šalalala a táhněte za Ural." Přibližně v polovině zápasu se Energii podařilo snížit. Příslušný kotel vyskočil radostí a nějakou chvilku bylo slyšet pouze je. Poté, co se na ledě strhla šarvátka a Energie vyrovnala, si obě strany opět vyměnily pár vulgárních výrazů. Následně na chvíli přestaly vnímat sebe navzájem a jejich hlavní náplní několika minut bylo hnát kupředu své mužstvo. Na konci druhé dvacetiminutovky se dočkali svého povšimnutí i dva hlavní sudí. Bolina, jenž pociťoval nenávist obou táborů již od začátku, a Polák. Do příští skladby zahrnul plzeňský kotel (zřejmě aby jednomu nebylo líto) oba aktéry a vznikl z toho slogan: "Polák š...á Bolinu šalala."
3.třetina: Do závěrečné části nastoupily kluby za vyrovnaného stavu a oba kotle jakoby se soustředily na pomoc svému týmu a nevraživost k sousednímu kotli hodily stranou. Až do třetí minuty, kdy byli vyloučeni tři plzeňští hráči, z toho jeden z nich za kopnutí do soupeřovi hole. V totožný okamžik pocítil hlavní sudí Bolina, jak moc je v Plzni neoblíbený. Naštvanost plzeňských příznivců neznala mezí. O to větší byl výbuch potlesku, když se domácím podařilo vyhodit, či se jim vrátil hráč z trestné lavice. 120 vteřin poté Vary dokonaly obrat. Když vynecháme samozřejmý jásot, pokračovalo se v soutěži, kdo lépe podpoří své hráče - srdce na ledě. Minutu před závěrečnou sirénou pečetili hosté do prázdné branky, což rychle ohřálo vodu v hrnci nenávisti soupeře na bod varu. Plzeňský kotel opět zopakoval protější straně, jaký má na ni názor. Podobně dopadl i rozhodčí Bolina, který plzeňským fans ještě provokativně zamával před odchodem do šatny. Jelikož toto provedl pan Bolina minimálně podruhé, ptám se: Je toto chování na úrovni nezaujatého extraligového rozhodčího?
Na závěr: V každé lize jsou zápasy více či méně vypjaté. V extralize patří duely Plzně s Karlovými Vary k těm nejvyhecovanějším. Každý tomu říká jinak. Někdo komedie, někdo špatná komedie, jiný zase srdcařství. Nebylo by úplně správné rozhodovat, který z kotlů fandí lépe či hůře. Nechť si každý udělá obrázek sám. Jen nutno podotknout, že bez lidí by asi hokej neexistoval, nebo určitě ne na takové úrovni, jakých dosahují čeští hokejisté. Kdybychom měli porovnat tyto dva fankluby, které za svým týmem neodmyslitelně stojí, můžeme dojít k takovému závěru. Plzeňští diváci nejsou zmiňováni mezi nejlepšími fanoušky extraligy jen náhodou. Tak jako správní kluboví patrioti, povzbuzovali svůj tým, i když prohrával. Za zmínku stojí i fakt, v jak hojném počtu chodí i přes to, že jejich miláčci jsou v tabulce nejvyšší hokejové soutěže tam, kde jsou. Nesmíme ani opomenout, že plzeňský kotel je i jeden z nejkreativnějších. Ale i varští fandové si zaslouží pochvalu na stejné úrovni. V tom, že dokáží povzbuzovat až na výjimky slušně a mnohdy se nenechají vyprovokovat ani k vulgárnímu překřikování, soustředí se více na ledové souboje na kluzišti než na bouři mezi kotli. Navíc jejich účast na zájezdu byla velmi vysoká a počet lidí v sektoru hostí rozhodně přesahoval počet míst v autobuse. Jinými slovy řečeno, sektor hostí byl naplněn k prasknutí.