Václav Pletka #88

Rozhodující třetí branka? Tyhle střely se špatně chytají, říká Pletka

Plzeň - Ve smolném derby pro indiány zavelel ke stíhací jízdě. Vsítil kontaktní branku na 2:1, a stáhl tak náskok rivala z Karlových Varů. Vše přišlo pouhou minutu po druhém zásahu domácích. I to mělo pomoci Západočechům k bodovému zisku. Dokázali vyrovnat, ale soupeř z lázeňského města přidal ještě třetí, konečný úder, na který už družina trenéra Jelínka nedokázala zareagovat.

Václave, prohrát v derby gólem v poslední minutě je asi nejhorší možný způsob, že?
Prohrávali jsme 2:0 a podařilo se nám to stáhnout na 2:2, což nás stálo hodně sil. Vary to v té rozhodující situaci sehrály dobře. Věděli jsme, že to takhle hrají, když zůstává Košťál v prostoru mezi kruhy a modrou čárou. Podařilo se jim to sehrát kvalitně a pak to Honza Košťál ještě uzavřel dobrou střelou pod víko. To se brankařům špatně chytá.

Jak moc bylo pro vás nepříjemné, jakožto pro ofenzivně laděný tým, když jste museli dotahovat náskok Energie?
Měli jsme hned zkraje utkání tři čtyři šance, kdy jsme mohli dát třeba dvě branky a ten zápas by se vyvíjel úplně jinak. Vary by musely tlačit a nám by stačilo hrát ze zabezpečené obrany, jak to praktikovali domácí. Ti dali gól, zavřeli střední pásmo a nám se jen zřídka zadařilo jejich obranným valem projít. Kolikrát jsme si i hru zbytečně zkomplikovali. Ke konci jsme pak hru zjednodušili a dali jsme dvě branky. Nebyly to sice žádné skvělé akce, ale i z takových branky padají. Konkrétně dorážka a tečované nahození. Ke konci jsme hodně tlačili na branku a je škoda toho závěru. Mohli jsme mít bod nebo dva.

Řekl byste, že jste po druhé třetině našli recept na obranu Energie? Do té doby se zdála býti neprostupnou.
My jsme hráli s pukem a oni na nás jen čekali, vyhazovali puky a hru nám tím kazili. Samozřejmě je jednodušší takovou hru praktikovat, než se přes ni snažit projít. Prohrávali jsme a tak jsme byli my těmi, kteří museli tvořit. Energie to hrála dobře, ve středním pásmu jejich velcí obránci roztáhli ruce a přes to se špatně prochází. Pak naše hra prošla obměnou, hráli jsme jednodušeji, více doráželi na Mensatora a spadly tam dva góly. Jak už jsem jednou řekl, škoda toho konce, který jsme nepodrželi. Třeba jsme mohli dát branku v prodloužení, případně v nájezdech a odvést si výhru. Nakonec odjíždíme s prázdnou.

Mohl byste nějak popsat svou branku?
Už v situaci před brankou jsem měl šanci tečovat nahození od obránce, což se mi podařilo, ale zamířil jsem vedle. Hned vzápětí pak nahazoval bek znovu a mně se to odrazilo od chráničů ke Honzovi Kovářovi. Ten nahodil na bránu a já jsem to jenom dorazil. Jsou to branky, které padají a já jsem za něj rád.

Byla pro vás, jakožto bývalého hráče Energie, branka nějak speciální?
Já to takhle neberu. To spíš spoluhráči, nebo fanoušci jsou ti, kteří to řeší. Mně to přijde jako každý jiný zápas, akorát jsem viděl, že je to trošku vyhecovanější, než normálně, ale je super hrát před větší návštěvou. Byl jsem ve Varech opravdu chvilku, asi půlrok, takže to nějak neberu.

Gól bude tedy zadarmo pro týmového pokladníka?