Sezóna 2005/06 očima Marka Sýkory

Dlouho očekávané hodnocení sezóny je tu. Trenér Lasseslbergeru Marek Sýkora se pokusil nastínit alespoň část důvodů, které mohly přispět k tomu, že extraligový ročník 2005/06 budeme hodnotit jako neúspěšný. Plzeňský kouč litoval početných zranění, vrátil se ještě jednou k odchodům Josefa Straky a Davida Pospíšila, nastínil, kteří hráči by měli v týmu zůstat i pro příští rok a kteří junioři dostanou v přípravě šanci. Sýkora také prozradil, že v příštím roce bude spolupracovat pouze s jedním asistentem.

Sezónu ovlivnilo již předzápasové období

Zatímco vrcholí finálové boje o mistrovský titul, mají již hokejisté Lasseslbergeru dovolenou a na hokej se mohou dívat pouze v televizi. V této sezóně se totiž stejně jako v té minulé do vyřazovacích bojů nepodívali. „My v Plzni říkáme, že sezóna byla neúspěšná, a v Litvínově se sešli a řekli, že se nedostali do play-off, ale že s prací trenérů jsou spokojeni a že to berou jako fakt. Já slovo neúspěšná nechci používat, protože je věcí diskuse, jestli na to mužstvo mělo, nebo nemělo,“ odmítá přehnanou kritiku trenér Marek Sýkora. Příčiny onoho „neúspěchu“ hledá ještě dávno před prvním ostrým zápasem: „Já se nechci vyvléknout ze zodpovědnosti. Je třeba říct, že jsme sezónu začali špatně již v předsoutěžním období. Vyhráli jsme pouze jeden přípravný zápas, paradoxně na Spartě. Jinak jsme výsledky dělali slabé, mužstvo hrálo špatně a v tom jsme pokračovali i v začátku soutěže.“

Řada nepovedených utkání možná nalomila psychiku mužstva, ale největší vliv na jeho výkony v úvodu letošního ročníku extraligy měla absence některých klíčových hráčů. „Nehráli Moravec, Cartelli, Výborný. Až ve chvíli, kdy se nám ti dva obránci vrátili, se začalo mužstvu trochu dařit. Pak začal hrát David Moravec a my jsme se na určitou dobu zvedli,“ vypočítává Sýkora ztráty. Smůly se ale tým jen tak lehce nezbavil, lepila se na něj i v dalších zápasech. To si uvědomuje i plzeňský lodivod: „Bohužel, v průběhu sezóny došlo k dalším vážným zraněním. Ať to byl Radek Matějovský, který byl pět týdnů mimo hru, nebo Dušan Andrašovský, který měl další těžké zranění. K tomu musíme připočítat opakované problémy s třísly u Pavla Trnky, se zády u Maria Cartelliho a s kolenem u Martina Výborného.“

V rozhodující fázi na přelomu roku došlo ke zranění Romana Málka. Gólman Lasselsbergeru si při srážce s Petrem Sýkorou narazil žebra a v dalších zápasech musel bojovat nejenom se soupeři, ale i s bolestí. „Asi to ovlivnilo jeho výkonnost v závěru sezóny. Tři čtvrtiny byl Roman naše záchrana a držel nás nad vodou, ale po tomto zranění už to nebylo ono. Možná uspěchal návrat, protože to bylo bolestivé zranění,“ přiznává zkušený kouč a dvěma větami celé téma shrnuje: „Je třeba vidět, že nebylo dost štěstí, aby mužstvo hrálo kompletní. To se nám snad za celou sezónu nepovedlo.“

Jen těžko se hledá příčina všech zdravotních peripetií. Proč se tým rozložil, co udělat příště lépe? To jsou otázky, na které trenér přesnou odpověď nezná: „Nemám dojem, že bychom hráče v přípravném období přetížili. Je možné, že jsme trávili příliš času na ledě. Ale neznám odborníka, který jednoznačně řekne, co bylo špatně. Jestli jsme nějakou chybu udělali, tak to bylo v přípravě na ledě, ale to je jenom můj dojem.“

Zlom přišel v zápase s Karlovými Vary

I přes všechny nepříjemnosti se Plzeňáci v prosinci dokázali poprvé dostat do postupové osmičky. Jenže potom přišla krize a po 45. kole a domácí porážce v západočeském derby bylo jasné, že vyřazovací boje jsou v nedohlednu. „Před koncem roku jsme se dostali na sedmou pozici, ale pak se to zlomilo a závěr sezóny už byl tristní. Vyvrcholilo to v zápase s Karlovými Vary, kdy jsme první třetinu prohráli 0:4. Dodnes si nedovedu vysvětlit proč,“ popisuje Sýkora nepovedený duel. Ve složení formací, které bylo hned po utkání kritizováno, problém nevidí: „Někteří fanoušci mi vyčítali, že hráli hráči, kteří neměli hrát, ale to nebylo hlavní příčinou. Jestli hrál Vorel a nehrál Šindel nevysvětluje, proč mužstvo nefungovalo jako celek.“

Při pohledu na tabulku a hrozivou ztrátu na osmé místo se vedení Lasselsbergeru rozhodlo pro uvolnění některých klíčových hráčů. „Po tomto zápase jsme se s vedením rozhodli, a za tím si stojím, že některé hráče uvolníme. Šlo o nejdražší hráče. Chápu fanoušky, kterým se to nelíbilo, přesto jsme ušetřili obrovské peníze a s tím týmem, který nám zůstal, jsme odehráli slušná utkání. Myslím si, že se nemáme za co stydět, i v posledních kolech se dalo na zápasy dívat,“ odmítá plzeňský lodivod všechny kritiky.

I když se sezóna týmu jako celku příliš nevydařila, jsou hráči, kteří trenérovi udělali radost. „Potěšil mě Jarda Kracík, který si dokázal celou sezónu udržet výbornou výkonnost a přesvědčil nás o svých kvalitách. Překvapil mě i svojí střeleckou formou Aleš Padělek, kéž by mu vydržela dál. Jirka Zelenka nastřílel za krátkou dobu hodně branek,“ chválí Sýkora a hned dodává: „Tím nechci říct, že oni byli dobří a ostatní špatní, ale oni nějak zaujali.“ I atmosféra uvnitř kabiny, o které se vždy vede řada spekulací, byla podle kouče dobrá: „Oceňuji, že přesto, že se nedařilo, nedošlo k žádným scénám. Ze strany trenérů i hráčů byla snaha pomoci, ale nepovedlo se to.“

V týmu chybí tahoun z vlastní líhně

Kromě letní přípravy a zdravotních problémů hráčů hledá trenér i další důvody, proč se týmu nedařilo. Jedním z nich by mohl být model trenérského triumvirátu, který se podle slov samotného hlavního kouče příliš neosvědčil: „U mužstva jsme působili tři a to především proto, že Radim Rulík působil u dvacítky, takže měl ještě zatížení mimo. Ale práce ve třech není dobrá. Situaci změníme, já tu zůstanu jako hlavní trenér a jeden asistent se mnou zůstane. Mám dojem, že naše práce se trochu roztříštila, vlastní práci a moc stačí dát do dvou lidí a trenéra brankářů, který pracuje samostatně.“

S ročním odstupem se Sýkora dívá kriticky i na výběr hokejistů, kteří do Plzně přišli. „Za dva roky jsem ztratil přehled o hráčích, o jejich výkonnosti. Já jsem si dost zakládal na tom, že hráče znám a že mám čich na výběr dobrých hráčů,“ vysvětluje fanoušky často kritizované tahy, zároveň ale přiznává: „Všechny změny byly opravdu s mým vědomím, ale já jsem musel dát pouze na nápovědu svého okolí. Jenom jsem se přes internet podíval na statistiky a třeba někomu zavolal, ale to je vše.“

Tahoun, vůdce mužstva, srdcař – to jsou slova, která často zní z úst fanoušků, kteří takovéto hráče v plzeňském kádru postrádají. „Ať už ho nazýváme jakkoliv, tak nám takový hráč, který by byl prodlouženou rukou trenéra a dokázal vyhecovat mužstvo, chyběl,“ uvědomuje si trenér, který si ze svých minulých působení v západočeské metropoli dobře pamatuje řadu bojovníků: „My bychom potřebovali vychovat vůdce mužstva z nějakého odchovance. Potřebovali bychom hráče jako Kořínek, Volák nebo Vostřák, ale ty teď nemáme.“ Stále se tedy vrací otázka, jestli těmi lídry nebyli Josef Straka nebo David Pospíšil, hráči, kteří už v týmu nejsou. „Nevím, jestli takovým hráčem byl Pepa Straka, ale teď se mu ve Spartě daří a já mu to přeji. David Pospíšil už tu zkrátka není. Já se k tomu nechci pořád vracet,“ přemítá Sýkora.

Právě v nedostatku hokejistů z vlastní líhně by mohl být problém zakořeněn. „Samozřejmě, že nám chybí odchovanci. Ale to se nezmění hned. Delší dobu tu byla slabší mládež, takže nám několik ročníků chybí. Teď se situace lepší. Dorost byl v play-off, junioři skoro v play-off. Žákovské třídy mají medaile z celonárodních turnajů,“ doufá Sýkora. Zároveň si uvědomuje, že s vlastními hráči se řadě klubů daří a dosahují výsledky: „Tento model se snaží praktikovat na Kladně, v Pardubicích, hodně si na vlastních hráčích zakládají ve Zlíně.“

Odchází Andrašovský, působení Trnky a Moravce stále nejisté

Posledním extraligovým utkáním rozhodně práce trenéra, který je zároveň sportovním manažerem plzeňského klubu, nekončí. Jednání s případnými posilami a prodlužování smluv, které v současné době probíhá, bude základem pro nový ročník. První ranou, kterou současný kádr utrpěl, je avizovaný odchod Dušana Andrašovského. „Dušan dostal smlouvu s dostatečným předstihem a dostal nabídku na úrovni smlouvy, kterou mu nabídl nový klub, kde bude působit. Ale přesto chtěl z Plzně odejít,“ vysvětluje Sýkora a přidává informace o dalších hráčích: „S Pavlem Trnkou jednáme a já doufám, že v Plzni zůstane.“ A co David Moravec? „David Moravec byl v Plzni nejdražší hráč. Působil tu dva roky a ani jednou se nepostoupilo do play-off. Nebagatelizuji jeho kvalitu, ale hráč jeho kalibru a platu musí mužstvu pomoci do play-off. Takže nejsem přesvědčen o tom, že by tu David Moravec musel zůstat,“ zní trochu nejasná, leč ledacos napovídající odpověď.

Nejasná byla i situace kolem Roberta Jindřicha. K tomu trenér jen poznamenává: „Robert si cestu zvolil sám. On by si představoval model, který dělal po Novém roce, kdy chodil dvakrát týdně a jinak studoval, ale to v profesionálním hokeji nejde. V mužstvu bych si ho přál, ale za situace, kdy se bude plně věnovat hokeji.“ O nových posilách samozřejmě ještě mluvit nelze, Sýkora jen lehce naznačuje: „V tuto chvíli jsme domluveni se třemi hráči, ale jejich jména samozřejmě ještě nemohu říct.“

V přípravě dostane šanci pětice juniorů

Letní příprava začne 1. května a oproti loňskému roku dojde k několika změnám. „Chceme, aby mužstvo trénovalo společně. Někteří hráči budou moci do přípravy naskočit později, protože například Pavel Trnka nebo Roman Málek skončili teprve před pár dny,“ říká muž, který celý trénink zaštiťuje. Jednotvárností hokejisté určitě trpět nebudou: „Tréninky budou probíhat v Bacardi na Lochotíně, běhat budeme na Bílé Hoře, hlavní část bude probíhat v malé hale, kde bude palubovka, částečně budeme na kole a na tenisových kurtech v Doudlevcích. To už máme vše naplánované.“

Další rozdíl bude v tom, že tentokrát se bude s A-týmem připravovat celá řada nadějných juniorů. „Vyzkoušíme bratry Heřmany, Kepla, Holého a Hobla,“ vyjmenovává Sýkora a obhajuje loňské zkoušení hráčů z nižších lig: „To je opět stejná situace. Tyto hráče jsem neznal. Protože mi bylo řečeno, že jsou perspektivní, tak jsem kývl na to, že s námi budou trénovat. Letos se s námi budou připravovat naši junioři.“ To, jestli mladíci dostanou šanci v soutěžních zápasech, je nejisté. „Cesta z juniorů rovnou do áčka je výsadou skutečně talentovaných hráčů. Myslím si, že někteří hráči by měli začít v 1. lize a ukázat výkonnost,“ říká zkušený trenér.

Největší šanci zařadit se do kádru má trojice obránců. „Lukáš Pulpán v závěru sezóny hrál hodně a počítáme s tím, že bude hrát. Matěj Trojovský se v Berouně zlepšil a měl by taky skoro pravidelně nastupovat. Pouze v případě Davida Šticha jsem přesvědčen, že je na extraligu ještě moc brzy. Nejdřív potřebuje hrát v 1. lize a v juniorech,“ nastiňuje jejich šance Sýkora. Srovnání svého jmenovce Petra, který dostával šanci jako skutečný mladík, s dalšími talenty odmítá: „Petr Sýkora je Petr Sýkora. Myslím si, že i David má velkou perspektivu a tím spíš bychom měli trochu počkat. Pamatuji si pouze pár hráčů, kteří z dorostu skočili rovnou do extraligy.“ Upozorňuje i na lehce černo-bílé vidění situace: „Pořád je tu tlak veřejnosti a vedení na dobré výsledky a pokud jdeme po výsledcích, nekoukáme na to, jestli hrají junioři.“

Hodnocení uplynulé sezóny je tedy za námi, doufejme, že ta příští, která začne 1. května letní přípravou, bude povedenější.