Plzeň – Tak se fanoušci Lasselsbergeru dočkali. Na západ Čech se opět vrací play-off, ač zatím jen v podobě předkola. Keramici však úvodní dva duely na ledě Kladna nezvládli a pokud chtějí pomýšlet na čtvrtfinále, nemohou už si dovolit klopýtnutí. Připaven do boje už bude i kapitán Tomáš Divíšek! Přijďte povzbudit své miláčky i vy a v následujících dvou duelech společnými silami porazme Středočechy!

HC LASSELSBERGER PLZEŇ
HC GEUS OKNA KLADNO

3. zápas překopla play-off – středa 27. února v plzeňské ČEZ Areně

Dlouhá základní část je za námi. Všech 14 týmů odehrálo 52 kol, pořadí, postupující do play-off i novinky letošní sezóny play-out jsou určeni. Nic už se nedá změnit. Skončilo sbírání bodů. Skončilo období, kdy se dá jedna prohra napravit v dalším utkání. Přicházejí na řadu vyřazovací boje, kdy i jedna prohra může znamenat konec nadějí na titul, konec sezóny. Nic už se nedá napravit, nic se nedá opakovat. Nejprve přichází na řadu předkolo s dvojicemi Třinec:Znojmo a Kladno:Plzeň. Z téhle čtveřice vzejdou zbývající dva čtvrtfinalisté a rozhoří se boje o titul. HC Mountfiel, Slavia, Liberec, Karlovy Vary, Litvínov, Sparta a …? Kdo dál o něj bude bojovat? Kdo nakonec zvedne nad hlavu pohár a zakončí celosezónní úsilí největším úspěchem? Plzeň se po čtyřech letech představí ve vyřazovacích bojích na domácím ledě. Bude stejně úspěšná jako tenkrát? Zatím série hovoří pro Kladno, její stav je 2-0.

PLZEŇSKÝ ZÁPISNÍK

výsledky hráčské statistiky
aktuální sestava zajímavosti a aktuality

Plzeň je konečně zase v play-off

Naposledy si hokejový Lasselsberger zahrál play-off před čtyřmi roky v sezóně 2003/2004. Jako poslední postupující tenkrát senzačně vyřadil vítěze základní části Pardubice. Postup si tenkrát Plzeň zajistila až v posledním kole proti Kladnu, které doma porazila 5:0. Podobně tomu bylo i v letošní sezóně. Plzeň sice velkou část ligy okupovala příčky zajišťující play-off bez problémů, po Vánocích však přišla drobná krize a modrobílí museli bojovat opět až do posledního kola. Až výhra nad Spartou na domácím ledě jim dala jistotu postupu. Nakonec HC Lasselsberger Plzeň obsadil 9.příčku a podle nového systému, který funguje od loňské sezóny, postoupil do předkola play-off, kde se utká s Kladnem. Po čtyřech letech tedy mají hráči i fanoušci znovu co slavit. Skončilo období půstu a teď už je jen na samotných hokejistech, jak dlouho bude jejich cesta vyřazovacími boji trvat.

V cestě do čtvrtfinále stojí Kladno

Protože Plzeň skončila po základní části devátá, narazí v předkole play-off na osmé Kladno. Jako se všemi týmy, i s HC Geus Okna se Lasselsberger potkal v základní části čtyřikrát. Dvakrát doma, dvakrát na ledě soupeře. Nejprve doma zvítězila Plzeň po samostatných nájezdech 5:4, na Kladně prohrála 3:6, znovu v ČEZ aréně vyhrála 5:1, no a poslední zápas vyhráli Kladeňáci 4:1. O tu prohru v prodloužení mělo tedy Kladno s Plzní lepší bilanci vzájemných zápasů a to rozhodlo, že se v předkole bude začínat na jeho ledě. Nejproduktivnější hráč Lasselsbergeru Michal Důras v letošní sezóně nasbíral 37 bodů (20+17), Pavel Patera jen o čtyři více – 41 (19+22). Nejlepší střelci obou týmů jsou na tom úplně stejně. Jak Tomáš Divíšek tak Martin Procházka se trefili celkem jedenadvacetkrát. Nejvíc gólových přihrávek z Plzně nasbíral Petr Vampola – 20, z Kladna této herní disciplíně dominoval Jaroslav Kalla s 23 gólovými asistencemi. Na počet trestných minut nejvylučovanějšího hráče také „vyhrává“ Kladno. O rovných 22 minut. Co je 133 trestných minut Tomáše Divíška proti 155 Martina Ševce? Ovšem branek celkově Plzeň nastřílela 174, zatímco Kladno „jen“ 149. Otázkou zůstává, kolik jich oba týmy přidají ve vzájemných soubojích v předkole. Lasselsberger i častěji střílel, lépe využíval přesilovky a uměl dávat i góly v oslabení. Tohle všechno se mu může v budoucích minimálně třech zápasech proti HC Geus Okna Kladno hodit. Ale také všechno může být úplně jinak. Papírové předpoklady míní a hráči na ledě mění.

Stačilo 77 vteřin a bylo rozhodnuto

Na první utkání předkola play-off zajížděl Lasselsberger díky horšímu postavení v konečné tabulce na led HC Geus Okna Kladno. Plzeň dvakrát vedla. Pak ale přišla 27. a 28.minuta a vše bylo úplně jinak. Kladno hrálo přesilovku 5na3, tu využilo, poté využilo i následnou klasickou početní převahu, a aby toho nebylo málo, zasadilo další ráno v podobě gólu v rovnovážném počtu hráčů. V tom momentě byl stav utkání z 1:2 4:2. Kladnou bylo v laufu a neustále se tlačilo před Málka a snažilo se svůj náskok ještě zvýšit. Plzeňský gólman držel naděje Plzně alespoň na vyrovnání fantastickými gymnastickými zákrok, nad kterými občas zůstával rozum stát. Nepomohlo to však, stejně jako gól Michala Dvořáka v poslední minutě 2.třetiny. Kladno zvítězilo 4:3 a ujalo se v sérii vedení 1-0. Ani druhý zápas nedopadl pro Plzeň lépe. Rozhodující gól vsítil Martin Procházka při vlastním oslabení v úvodu 3.třetiny. Série je tedy zatím pro Plzeň velmi nepříznivá – 2-0.

Málek opět jasnou jedničkou týmu

V letošní sezóně nepředváděl tak oslnivé výkony, na jaké jsou u něho diváci zvyklý. Nedostával v brance tolik příležitostí. Plzeň angažovala nejprve Kamila Jarinu a poté Martina Altrichtera. Po příchodu nové trenérské dvojice Hořava – Rulík se však Roman Málek opět vrátil do branky. Opět je jasnou jedničkou svého týmu a důvěru oplácí. Znovu předvádí fantastické zákroky, ničí soupeře svou rychlou lapačkou i gymnastickými rozkleky. I když jeho statistiky v základní části nebyly nijak oslnivé, ke konci v nejdůležitějších zápasech dokázal Plzeň podržet. Předvedl to prosti Spartě, kde nedal šanci Petru Tonovi útočit na krále střelců i v prvním utkání předkole, kde jen díky němu Plzeň nedostala více než čtyři góly. Přesně těmito zákroky Lasselsberger Plzeň dotáhl před čtyřmi roky ze sestupových příček do semifinále play-off. Kam to bude letos?

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Sestava HC LASSELSBERGER PLZEŇ z posledního zápasu:

Málek (Altrichter) - Čakajík, Dresler, Jasečko, Posmyk, Dobrovolný, Benák, Redlihs, Cartelli - Vampola, Šindel, Ludvík, Fabuš, Vlasák, Laš, Dvořák, Matějovský, Kracík, Kubalík, Adamský, Důras.

HC GEUS OKNA Kladno

situace soupeře změny v kádru
předpokládaná sestava zajímavosti a aktuality

Kopřiva X Orct

Zkušený mazák, nebo mladík s aktuální formou? V prvním zápase dostalo výhodu nadšené mládí. Až na slabší chvilku v úvodu druhé třetiny, kdy Kopřiva propustil lehkou střelu Vlasáka, podal výborný výkon a byl hlavním strůjcem úspěchu Středočechů. V druhém souboji dostal opět důvěru a znovu nezklamal. Dokonce až do padesáté páté minuty šahal po čistém kontě.

Trončinský se dočkal

První extraligový zásah v kariéře si připsal devatenáctiletý útočník Kladna, když v prvním zápase dorážel střelu Nedvěda a vyrovnával na 1:1. V dalším průběhu duelu se však do zápisu dostal ještě jednou, když ostrým úderem do oblasti hlavy a krku vyfasoval od hlavního sudího dvouminutový, plus osobní desetiminutový, trest.

Kladno v Plzni umí…

Středočechům se na západě Čech poměrně daří. V posledních pěti sezónách, dokázali Kladenští v deseti zápasech vyhrát hned sedmkrát! Jedna výhra ze tří, v sezóně 2003/2004, kdy Lasselsberger vyhrál 5:0 a posunul se na úkor svého soka do play-off, však patří do těch nejcennějších. Play-off je ale jiná soutěž a jak se mohly v posledním plzeňském účinkování přesvědčit například Pardubice, v ČEZ Areně se jen těžko vyhrává. Navíc letos to dokázaly jen tři týmy.

Sestava HC GEUS OKNA Kladno z posledního zápasu:

Kopřiva (Orct) - Nádašdi, Hájek, Pavlas, Trončinský, Ševc, Šmach, Růžička - Diviš, Patera, Procházka, Tomajko, Nedvěd, Kuchler, Horna, Kalla, Bělohlav, Rudovský, Gardoň, Frolík, Čurilla. Trenéři: Müller a Kasík.

HISTORICKÁ BILANCE

Kladno je jedním z nejslavnějších klubů českého hokeje. Líheň, ze které vzešlo mnoho vynikajících hokejistů, v posledních letech dává zapomenout na někdejší úspěchy. V samostatné české soutěži měla Plzeň dlouho navrch, ale první dva vzájemné souboje letošního play-off bilanci vyrovnaly.

Úvodní duel aktuálního ročníku se na plzeňském kluzišti za stavu 4:4 prodlužoval a druhý bod získali domácí díky nájezdům. Peter Fabuš ke gólu a dvěma asistencím přidal ještě proměněný nájezd! Padesátý vzájemný souboj pak na kladenském stadionu skončil výhrou tamního celku v poměru 6:3. Gól a dvě asistence si tentokrát připsal domácí Kalla. Pak Západočeši vyhráli doma 5:1 díky třem brankám v prvních dvanácti minutách a soupeř na vlastním ledě kontroval vítězstvím 4:1.

Celková bilance Plzeň vs. Kladno
5424624188:175

Jak to bylo v domácích utkáních Plzně?

Na vlastním kluzišti Západočeši dominují. Nejvyšším brankovým rozdílem byla výhra Plzně 8:0. 2. února 1996 ovšem Středočeši deklasovali Plzeň na jejím ledě 10:3! 25. ledna 1998 tehdejší Keramika roznesla Kladno 7:1. Hattrick zaznamenal Jaroslav Bednář, na všechny góly mu přihrál Pavel Geffert. Asistenci v tomto zápase zaznamenal i gólman Dušan Salfický, který ve 24. minutě přihrál Mojmíru Musilovi na gól na 4:0. První „plzeňský“ hattrick však zaznamenal již o pět let dříve Pavel Metlička, 9. listopadu 1993 v zápase Kladno-Plzeň 1:4.