Topol poslal Plzeň do finálové skupiny

Ve čtvrtečním domácím utkání potřebovali plzeňští junioři uhrát alespoň bod s prvními Pardubicemi. Úkol to byl nelehký, hosté potvrzovali své kvality, ale domácí v čele se skvělým Šulanem odolávali atakům soupeře. Plzeňští navíc přidali i branky, tu postupovou dal po samostatné akci Miloslav Topol, a tak trenér Keramiky Václav Ruprecht mohl přijmout gratulaci k účasti ve finálové skupině Diderot extraligy juniorů už před posledním kolem...

Právě kouč plzeňského týmu během sezóny s oblibou prohlašoval, že soutěž je letos tak vyrovnaná, že o postupujích do finálové skupiny rozhodne až poslední kolo. To mu nakonec nevyšlo, ale vůbec ho to nemrzelo. Byl samozřejmě rád, že jeho mužstvo získalo vytoužený bod, ale nedával to příliš najevo. Těsně po skončení zápasu už přemýšlel o budoucnosti... "Splnili jsme první cíl. Teď bychom se chtěli pokusit o to, abychom se dostali do play-off."

Systém soutěže je takový, že po odehrání 36 kol v základní části postoupí prvních šest celků z české a šest z moravské skupiny do finálové skupiny. Tam bude Plzeň (stejně jako ostatní české týmy) hrát s moravskými kluby. S každým sehraje jedno utkání doma a jedno venku. Body z těchto dvanácti zápasů se pořád započítávají do těch samých tabulek a první 4 mužstva z Čech postoupí do play-off, v jehož čtvrtfinále se opět střetnou s moravskými soupeři.

Utkání s Pardubicemi začalo lépe pro hosty, kteří se v 5. minutě ujali vedení. Horák dostal přesnou přihrávku do jízdy za obránce a střelou pod horní tyč skóroval. V 15. minutě při hře 4 na 4 překvapil pardubického brankáře Koutského obránce Jiří Ludvík, který vyrovnal nahozením od modré čáry. V 16. minutě neproměnil vyloženou šanci Spal a v samém závěru první třetiny si hosté vytvořili drtivý tlak. Petr Šulan v brance domácích si však věděl rady, nejlepší zákrok předvedl vleže v čase 19:57.

Ve 26. minutě se hosté při oslabení vysunuli až moc dopředu, což potrestal Jan Heřman, který si zkušeně položil gólmana a poslal Plzeň do vedení - 2:1. Hosté chtěli co nejrychleji vyrovnat, ale proti byl opět Šulan, jenž chytil všechny střely hostů včetně Průchovy vyložené šance. Možnost k navýšení skóre měl na druhé straně Vobořil, ale ten také nebyl úspěšný, přesto se šlo do kabin za stavu příznivého pro domácí tým.

Ve 47. minutě domácí chybovali při rozehrávce, čehož využil Kubišta k vyrovnání na 2:2. Tento stav, který by domácí brali i na konci zápasu, však vydržel pouhých 27 sekund. Pardubický Pelant totiž napřáhl na modré a střelou, která připomněla vítězný naganský gól Petra Svobody, poslal hosty opět do vedení. To se samozřejmě nelíbilo domácím, kteří nechtěli čekat na výsledek utkání Sparta - Karlovy Vary, ale proti dobře bránícím hostům se dlouho nemohli prosadit. V 58. minutě na sebe vzal zodpovědnost hráč A-týmu Miloslav Topol. V obranné třetině převzal puk, projel středním pásmem a své krásné sólo zakončil střelou do pravého horního růžku pardubické branky. Stav 3:3 vydržel následujících 154 sekund, a tak se plzeňští hráči mohli radovat z bodu a hlavně z postupu do finálové skupiny, který si sami vybojovali.

Václav Ruprecht k průběhu utkání uvedl: "Mám takový dojem, že kdybychom neudělali tu chybu před druhým gólem hostů, kdy naši hráči vlastně nabídli soupeři šanci, tak jsme ten stav udrželi až do konce." Úplně v klidu zhodnotil i Topolovo vynikající sólo: "Opět to vzal na sebe a stejně jako ve Varech rozhodl i dnes." A jak si Plzeňští věří na moravská mužstva? "No, zkušenost říká, že moravské týmy nejsou silnější než české, ale už jsme tam dlouho nehráli, takže uvidíme..."