Zajistí si Plzeň Prezidentský pohár?

Plzeň – Poslední zápas před olympijskou pauzou bude s nádechem derby. Do ČEZ Arény zavítá dvanáctá Energie, která v minulém kole ztratila dvoubrankový náskok ve veledůležitém souboji s Mountfieldem a dnešní případná prohra by jí již mohla vystavit stopku do předkola. Indiáni by si zase výhrou zajistili vítězství po základní části. Jak tento velmi zajímavý duel dopadne?

HC PLZEŇ 1929
vs.
HC ENERGIE KARLOVY VARY

ČEZ Aréna, Plzeň
9.února 2010
50. kolo hokejové O2 extraligy

První letošní vzájemný duel plzeňským nájezdníkům zle nevyšel. Domácí doslova od prvních minut kráčeli za vítězstvím a celkové skóre se nakonec zastavilo na hrozivém 7:0. Za posledních pět let (deset zápasů) si doma Plzeňáci poradili s Karlovými Vary jen třikrát, jednou duel skončil remízou a jednou vyhráli hosté na nájezdy. Jinak vždy dominovala Energie v poměru: 4:2, 4:2, 3:0, 5:3, 4:3. Až do letošní odvety. Modrobílí se do Energie pustili od začátku, kdy již ve druhé minutě skóroval Vlasák a nakonec zápas dovedli do pohodlného vítězství 4:1. I druhý výlet do KV Arény patřil k těm nešťastným. Domácí razantně ukončili sérii jedenácti plzeňských výher v řadě – 6:2. Jak dopadne souboj o tři veledůležité body nyní?

-----------------------------------------------------------------------------------

Konec přestupního termínu nenechal chladné ani Vary

Zajímavý návrat do hokejových Karlových Varů přichystal poslední den přestupního termínu. Energetiky totiž ve zbývajících čtyřech zápasech do reprezentační přestávky posílí na střídavý start zkušený útočník David Baláže. Na samý závěr ledna se udály i další dílčí změny v kádru. Na hostování do konce sezony odchází do Chomutova Atvars Tribuncovs a David Hájek. Až do dubna 2011 bylo vyřízeno hostování s možností střídavého startu do stejného klubu členu širšího kádru Tomáši Brňákovi. V případě potřeby mohou opačným směrem vypomoci chomutovské hvězdy Duda, Kraft, Procházka a nově též brankář Chábera.

Mensator vs. Sáblík

Téměř celá obměněná obrana nechala následky i na loňském nejužitečnějším hráči play-off. Pětadvacetiletý Lukáš Mensator okupuje až osmnáctou příčku mezi gólmany s úspěšností zákroků jen lehce nad devadesát procent a s průměrem téměř tři branky na zápas. I proto se v brance téměř na půl dělí s kolegou i jmenovcem Sáblíkem. Ten má prakticky totožná čísla a v hodnocení gólmanů je ob příčku výše. Mensator, který zažil finále s Vary v dorostu, juniorech i u A-týmu, už se představil i v první lize, kdy pomohl skolit Pantery z Havířova 7:0. Proti Plzni chytal první zápas Sáblík s čistým kontem, výhru a prohru si pak připsal jeho kolega. Kdo nastoupí nyní? Možnost je i start Chábery, pro kterého by to byl návrat na velmi známý led…

Tři body

V základní části hokejové O2 extraligy může každý tým získat až bodů 156, nyní mají obrovskou váhu pouhé tři. Po ztrátě vítězství v poslední třetině mají nyní hráči Energie manko pěti bodů na desátou příčku. Musejí tedy uspět na ledě Indiánů, který letos dobyl pouze Litvínov a navíc spoléhat na klopýtnutí Mountfieldu proti Zlínu, Litvínova s Třincem či Liberce na Slavii. Naopak Plzni bude případná výhra zajišťovat Prezidentský pohár. Jak který z týmů ovlivní osud druhého?

Statistika nuda je, má však cenné údaje...

HC Energie Karlovy Vary:

Postavení v tabulce: 12.
Počet bodů: 62
Počet vstřelených branek: 127
Počet inkasovaných branek: 143
Nejproduktivnější hráč: Petr Kumstát 33 (15+18)

Počet inkasovaných branek: 122
Nejproduktivnější hráč: Tomáš Vlasák 51 (19+32)

(1:0, 1:1, 1:2 - 0:0)

Branky a nahrávky: 8. Skladaný (Melenovský, Nosek), 33. Skladaný (Melenovský), 47. Němec (Skuhravý) - 29. Pletka (Ptáček, Gřegořek), 52. Ptáček (Gulaš), 55. Šimánek (Hudec), rozhodující nájezd Veselý
HC Energie Karlovy Vary: Mensator (nájezdy Sáblík) - Loginov, Nosek, Němec, Parýzek, Dobroň, Mucha, Prošek - Kumstát, Skuhravý, Košťál, Melenovský, Hřebejk, Hluchý, Zucker, Dej, Balász, Budínský
Trenéři: Hynek, Baďouček, Kněžický.

HC Oceláři Třinec 1
HC Plzeň 1929 3
(0:1, 1:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 27. Pospíšil (Martynek, Seman) - 13. Pitule (Heřman, Stránský), 51. Bomersback (Vampola, Benda), 57. Hanzlík (Stránský, Vlasák).
HC Plzeň 1929: Pöpperle - Jeřábek, Hanzlík, Benák, Modrý, Benda, O´Brien, Dresler – Kovář, Vlasák, Bomersback – Dvořák, Adamský, Vampola – Hvila, Vostřák, Tvrdík – Lev, Stránský, Heřman.
Trenéři: Jelínek, Razým, Pejchar.