Postup do semifinále poháru si vybojovala Sparta Praha

Kvůli koncertu hudební skupiny Depeche Mode sehrála Keramika Plzeň poslední zápas pohárového turnaje se Spartou v Malé hale, a nikoli na ústřední ploše Paegas Arény. Do branky se postavil Petr Kůs. V sestavě chyběl marod Jiří Veber a reprezentant Pavel Vostřák. Ze stejných důvodů chyběli na druhé straně Libor Zábranský a Jaroslav Hlinka.

HC Sparta Praha - HC Škoda Plzeň

3:2

4. Novák (Hamr, Chabada) - 1:0, 8. Chabada (Bělohlav, Jiruš) - 2:0, 20. Hamr (Chabada) - 3:0, 47. Josef Straka (Dvořák) - 3:1, 52. Sedlák (Duda, Michal Straka) - 3:2. Vyloučení: 5:6, bez využití, Oslabení: 1:0, Diváci: 200, Rozhodčí: Bolina - Kostka, Český, Střely: 23:36 (10:9, 10:12, 3:15) Třetiny: 3:0, 0:0, 0:2.

Kůs (20. Šimonovič) - Řezníček, Výborný, Vlček, Benák, Hanzlík, Dobrovolný, Chotěborský - Sedlák, M. Straka, Volák - Eiselt, Krátoška, V. Král - Duda, Kořínek, Koreis - Dvořák, J. Straka, Andrašovský

Sparta: Bříza - Ptáček, Šrek - Jiruš, Hamr - Srdínko, Nedvěd - Kašpařík, Žemlička, Tomík - Novák, Bělohlav, Chabada - Havelka, Kratěna, Hnát

Ve ztížených hokejových podmínkách přišla Keramika o postup do semifinále soutěže Tipsport cup

První střelu na brankáře soupeře sice vyslal již ve 13. vteřině hostující Sedlák, jinak se však hrálo ze začátku zápasu převážně podle not domácích hráčů. Nebezpečně pronikal Tomík, který byl velmi agilní, na druhé straně opětoval Krátoška ranou z prostoru mezi kruhy. Teatrálním pádem se snažil vymodlit faul u rozhodčího Boliny Žemlička, rozhodčího však jeho pokus nezaujal. Kůs lapil ráno mířící do rohu své branky. Z následného vhazování přímo zkoušel skórovat Novák. Za malinkou chvilku si však tentýž hráč vše vynahradil. S Chabadou se dostal do úniku a přesunujícího se brankáře Kůse lehkou tečí obhodil,1:0! Hosty to evidentně zaskočilo, Plzeň nevěděla, kam dřív skočit. Sparta lépe bruslila a byla i překvapivě důraznější. Pěknou individuální akcí se blýskl Josef Straka, na druhé straně Chabada pěkně pronikl obranou Plzeňských a v závěru této akce vypálil nebezpečně Nedvěd. Mezi obránce dostal přihrávku Eiselt, vystřelit mu však obránci již nedovolili. Pohlednou kombinaci vymyslela první pětka domácích ve složení Kašpařík-Žemlička-Tomík, pěknou teč před brankou Kůse předvedl Jiruš. Brankář však všechny šance domácích vykryl. Mezi kruhy se objevil osamocen Jan Chotěborský, ale pálil nad. Z protiútoku obránci Plzně v rohu zazmatkovali, ideální nahrávku dostal Chabada a z kruhu pro vhazování utěšenou střelou pod víko zvýšil na 2:0! Plzeň se poté začala více osmělovat, únik 3 na 2 zakončil neúspěšně Krátoška, Kořínek nahazoval před Břízu, který nic neviděl, a puk jen těsně minul jeho bránu. Přes celé kluziště nahrával Bříza v 17. minutě, a byla z toho nebezpečná rána, kterou Kůs pro její rychlost skoro ani neviděl. Plzeňáci zvýšili důraz, z jejich hry vyplynul závar před Břízou, který obránci Sparty řešili sérií nepříšil čistých zákroků. V úniku 2 na 1 se opět ocitl Krátoška, jeho rána orazítkovala pouze mantinel za brankou domácích. V korektně vedeném utkání přišlo první vyloučení až v 18. minutě, výhodu přesilové hry dostala Plzeň. Výhoda se ukázala paradoxně nevýhodou, a po chybě obránce Plzně ve vlastním obranném pásmu dostal nahrávku před Kůse Hamr, a přizvedl puk pod ruku Kůse, jenž puk zpomalil, ale ten se přeci jen doslova došoural do branky, 3:0! Do konce třetiny se pak již nic podstatného nestalo.

K několika změnám v sestavě sáhl o přestávce hostující trenér Liška. Tou nejpodstatnější byla změna na brankářském postu. Kůse nahradil Šimonovič, do prvního útoku se místo Voláka přesunul Duda, a ke Krátoškovi se přidali místo Eiselta a Václava Krále Josef Straka a Dvořák. Změny hru viditelně rozhýbaly, Plzeň hrála již bez respektu, důrazně a s vyšším nasazením. Šimonovič si připsal první zákrok již v první minutě druhé třetiny po nahození Šreka. Záhy byl vyloučen jeden z Plzeňských a hosté v oslabení kupili chybu na chybu. Ztrestat mohl Plzeň Nedvěd, který zápěstím těsně minul branku Plzně. Již při hře 5 na 5 se do šance dostal Michal Straka. Hosté roztočili v obraně Sparty kolotoč, šanci z něj však nevytěžili. Do úniku se dostal Král, byl však faulovaný a hosté dostali výhodu přesilové hry. Ta se vyvedla, co se hry týče, s gólovým vyjádřením to bylo horší. Dvě velké šance měl Josef Straka, přišly i další šance, ale Sparta se štěstím tuto přesilovku přežila. Aktivní Radek Duda dohrával puk, který kryl brankář Bříza, potyčka která následovala měla za výsledek vyloučení Václava Krále s Kašpaříkem, oba za hrubost. Hra 4 na 4 svědčila více domácím. Šimonovič skvěle vychytal Šreka, jenž sám najížděl od modré a poté i střelu Hamra. Převahu Sparty raději přerušil gólman Šimonovič, který ukryl puk v lapačce. V 31. minutě byl vyloučen Koreis. Domácí však ihned po vhazování chybovali, a nebezpečně pálil Hanzlík. Pak už Sparta převzala otěže přesilovky do svých rukou, pálil Jiruš, a další nebezpečné akce na sebe nenechaly dlouho čekat. Na konci přesilovky však skvěle forčekovali Volák s Kořínkem, a nenechali domácí rozehrát. Sparta stihla poté jen jednu střelu Hamra. Zajímavá situace nastala ve 34. minutě. Po přihrávce Dudy skóroval Andrašovský. Puk se však zatřepetal v síťce asi na půl vteřiny, a z pořádně propnuté sítě ihned vypadl, což domácí brankový rozhodčí přehlédl!!! Plzeňáci protestovali jen chvilku, což také svědčilo o jejich pojetí důležitosti zápasu, lépe řečeno výsledku. V těchto fázích Plzeň přebrala aktivitu, tlačila, kýžený gól, který by brankový rozhodčí nepřehlédl, nepřicházel. Domácí držel spolehlivý brankář Bříza, a to i po hezké kombinaci a střele Krátošky a po něm i Kořínka. Sparta se jen bránila, ale střelecká nemohoucnost brala hostům sebevědomí a jejich tempo zvolna polevovalo, druhá třetina se v posledních dvou minutách dohrávala spíše z povinnosti.

Do třetí třetiny Plzeň vlétla jak "ruský Migy", napadala domácí už v jejich obranném pásmu. V úniku 2 na 1 se ocitl Andrašovský s Krátoškou. Ve 44. minutě byl vyloučen Bělohlav a Plzeň měla šanci se dostat do zápasu. Vlčkovu ránu zblokoval před Břízou jeden z jeho spoluhráčů. Zápěstím to zkoušel Chotěborský, Bříza jeho pokus vyškrábl lapačkou těsně vedle své levé tyčky. Vlček parádně uvolnil přes celé útočné pásmo Krátošku, ten sám před brankářem ideální příležitost ke střele pročíhal. Přesilovka se tak nesla v duchu celozápasového střeleckého trápení. Zasloužené zkorigování nepříznivého stavu přišlo v 47. minutě. Fatálně v obranném pásmu zachybovali obránci Sparty, jejich laxní rozehrávku zachytil Josef Straka na útočné modré. Pohybem oklamal jednoho z obránců, nahrál puk Dvořákovi, ten mu jej promptně přihrál do střelecké pozice, ze které se góly dávat musejí, 3:1! Hru poté zpestřila krátká potyčka mezi Řezníčkem a o hlavu větším Kašpaříkem. Sparta dostala výhodu přesilové hry, uzavřela hosty v obranném pásmu, ale v pohodě chytající Šimonovič jejich střely za svá záda nepustil. V 52. minutě notně zdramatizoval zápas po akci Michala Straka a jeho ideální příhře na vzdálenější tyč Sedlák, 3:2! Plzeň dále tlačila, pálili Krátoška a Král. Ojedinělý únik Tomíka vyřešil Šimonovič, stejně jako občasné střely domácích. Sparta chybovala především v rozehrávce, nebezpečnou střelou se prezentoval Benák, po něm Vlček. Začalo se však i přiostřovat. Duda dostal před bránou Břízy loktem do obličeje. Srdínko poté nepatrně natlačil Krátošku do Břízy, ten zavrávoral, což Srdínko psychicky neunesl, a svůj mentální zkrat dokonal "hrdinským činem", doslova zmlátil drobného Krátošku! Plzeň hrála dále aktivně, dobrou přihrávku promáchl osamocen před brankou Dvořák, Sparta jen bránila, a to už na červené čáře a tlak přerušovala jen vyhazování přes celé kluziště. Jistě důležitou situaci si mohl trenér Liška vyzkoušet na konci zápasu. Vzhledem ke stavu si zcela logicky vzal oddechový čas, Plzeň zkusila hru v šesti hráčích bez brankáře. Sehrála ji skvěle, jen reflexivně vykopl Bříza pokus Josefa Straky, který mířil do odkryté brány. Poslední šanci zápasu měl opět tentýž hráč. Gólově se však hostům herní převahu již vyjádřit nepodařilo, a tak Keramika Plzeň podlehla Spartě Praha 2:3. Z postupu do semifinále se tak mohli radovat domácí hráči.

Zápas, poznamenaný špatnou ledovou plochou a celkově stísněnými podmínkami, byl veden převážně korektně, jak ze strany hráčů, tak ze strany rozhodčích. Rychlé tempo, pohledné akce, to vše činilo tento zápas kvalitním. Ke škodě celkové úrovně však bylo, že se nemohl uskutečnit v důstojnějších podmínkách. Z pohledu plzeňského fanouška jistě stojí za povšimnutí čisté konto brankáře Šimonoviče!