Junioři si připsali důležitou výhru

P l z e ň - Junioři: HC Lasselsberger Plzeň – HC Chemopetrol Litvínov 5:4. První třetina přinesla minimum šancí, z nichž oba týmy proměnily po jedné. Prostřední část hry nabídla rychlejší hokej a čtyři góly. Domácí pak ještě svému soupeři nabídli příležitost ke zdramatizování duelu, ale body si vzít nenechali. V extraligové tabulce jich tak momentálně mají o dva více než Litvínov, což může být v boji o play-off rozhodující.

HC Škoda Plzeň - HC Verva Litvínov

5:4
1:1, 3:1, 1:2

Branky a nahrávky: 13. Setikovský (Heřman), 22. Kica (Kocman, Boháč), 25. Holý (Kepl), 32. Kepl (Holý), 59. Boháč (Hobl) – 20. Heynish (Salač), 35. Heynish (Salač), 47. Salač (Heynish), 59. Salač (Heynish). Rozhodčí: Hodek - Beneš, Štofa. Vyloučení: 8:8, navíc Kuncl 10 min. Využití: 1:2. V oslabení: 1:1. Diváci: 43. Zásahy brankářů: 32:26. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1, 4:3, 5:3, 5:4.

Štelmach – Pulpán („C“), Kašpar, Černý, Kořínek, Gajda, Boháč – Hobl, Kica, Holý – Freiberg, Kocman, Kica – Heřman („A“), Setikovský, Holub – Stránský, Jindra, Sýkora.

HC Verva Litvínov

Pošusta – Kuncl („C“), Lomička, Chotaš, Polák, Panuška, Kubát – Diviš („A“), Maxa, Zíma – Bojer, Přeučil, Češka – Salač, Heynish, Schön.

Miloš Sýkora 0 0 0 0 0

První velkou šanci utkání si po pěti minutách vytvořili hosté. Přeučilovu střelu těsně před Štelmachem tečoval Bojer a plzeňský brankář měl při úspěšném zákroku i trochu štěstí. Domácí byli častěji v útočném pásmu, ale před litvínovskou branku se dostávali těžko. Pomohlo jim paradoxně oslabení, při kterém Sýkora vyhrál souboj v rohu a Jan Setikovský měl dost času na to, aby si pohrál s Pošustou a suverénně poslal Plzeň do vedení 1:0. V 15. minutě mohl vyrovnat Bojer, ale jeho střelu Štelmach vyrazil a dorážka šla vedle. V 18. si plzeňská 1 poradila i se Salačovým nájezdem zprava, kapitulovala teprve tváří v tvář dvěma osamoceným protivníkům. Salač a Heynish využili srážku Gajdy s Černým ve středním pásmu, vyměnili si puk a Martin Heynish podruhé skóroval – 1:1.

Klíčová pro vývoj zápasu byla druhá třetina. Hned v jejím úvodu se Plzeňští znova ujali vedení – především díky důrazu. V jeden okamžik číhali na dorážku v blízkosti brankoviště všichni tři útočníci a Petr Kica se prosadil – 2:1. Pak při početní výhodě Kepl objel branku a přihrál před ní. Tam si Martin Holý přehodil puk na bekhend a střelou pod horní tyčku překonal bezmocného Pošustu – 3:1. Později si plzeňští útočníci vyměnili role a jejich spolupráce dopadla stejně. Holý svého spoluhráče vyslal do samostatného nájezdu a Richard Kepl s přehledem zavěsil – 4:1. Litvínov snížil při dlouhé přesilové hře 5 na 3, kdy Martin Heynish přejel modrou čáru a z mezikruží prostřelil Štelmacha – 4:2. Potom se výhoda dvojnásobné přesilovky naskytla modrobílým, jenže zůstalo u pohledných kombinací Heřmana s Pulpánem.

Na začátku třetí dvacetiminutovky Litvínovští přečkali dvě oslabení a chvíli nato znovu dostali možnost zahrát si v pěti proti třem. Lákavé nabídky si dlouho neužívali a po sedmi sekundách od vhazování po Štelmachově levé ruce už se radovali ze snížení rozdílu ve skóre. Heynish našel přesným pasem u levé tyče volného Vlastimila Salače, který bez problémů trefil odkrytou část branky – 4:3. Domácí mohli dvougólový náskok získat zpátky v 56. minutě, kdy se Stránský marně pokoušel prostrčit puk za Pošustova záda. Na začátku 59. minuty gólman Chemopetrolu neviděl střelu Dominika Boháče od modré čáry a domácí tým se přeci jen radoval z „jubilejní“ trefy – 5:3. Jenomže šťastný střelec poté nepřesně přihrál v útočném pásmu a černožlutá dvojka ujela proti osamocenému Gajdovi. Vlastimil Salač dokázal, že si s Heynishem rozumí skvěle – 5:4. Černožlutí si těsně před koncem vyzkoušeli hru bez brankáře a málem vyrovnali. Salač dostal 10 sekund před sirénou dlouhý pas na modrou mezi beky, ale upadl. Plzeňská ekipa tak uhájila těsné vítězství.

Ivan Vlček (asistent trenéra Plzně): „Přistoupili jsme k tomu špatně, někteří hráči asi chtěli za stavu 4:1 získat ještě další kanadské body. Dělali ale velké chyby a zbytečné fauly. V závěru jsme vedení se štěstím udrželi. O postup do play-off budeme muset ještě hodně bojovat, čekají nás totiž těžcí soupeři.“