PLZ - SPA 3:1 - Body zůstaly doma a tím i účast v předkole play - off!

Plzeň - Až do závěrečného 52. kola O2 extraligy nebylo jasné, kdo se utká o český titul. Mezi třemi kandidáty na poslední dvě volná místa byli i hokejisté plzeňského Lasselsbergeru, kterým k jistotě chyběla "maličkost" - jakýmkoli způsobem udolat Spartu Praha. Modrobílým se to po bojovném výkonu podařilo a po závěrečné siréně vypukly na západě Čech zasloužené oslavy. Podrobnosti připravujeme.

HC Škoda Plzeň - HC Sparta Praha

3:1
1:0, 1:1, 1:0

Branky a nahrávky: 5. Důras (Jasečko), 27. Ludvík (Vampola), 56. Vampola (Benák) – 40. P. Nedvěd (Ton) Rozhodčí: Husička, Jeřábek – Kis, Padevět. Vyloučení: 7:10. Využití: 2:1. Diváci: 7 071. Střely na branku: 37:32. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1.

Málek - Benák ("A"), Redlihs, Čakajík, Posmyk, Jasečko, Cartelli, Dobrovolný, Dresler - Vlasák, Vampola, Adamský - Fabuš, Divíšek ("A"), Ludvík - Důras, Kracík, Matějovský ("A") - Dvořák, Šindel, Laš

Duba - Černošek, Jerofejevs, Ptáček ("C"), Hanzlík, Cook, Stehlík, Cuník - Sivek, P. Nedvěd, M. Hlinka - Ton ("A"), Langhammer, Netík ("A") - Dragoun, Vaic, Melichárek - Mrňa ("J"), Švagrovský, Hromas

Tomáš Vlasák 0 0 0 1 0

Vojtěch Honzík - Utkání začalo velmi svižně. Hned po půl minutě hry pálil tvrdě od modré domácí Posmyk a Duba měl s jeho střelou co dělat. Poté se do útoku vrhli i hosté, ale ztratili touš a do přečíslení dva na jednoho se dostal Ludvík s Kracíkem. Elitní plzeňský útočník technicky vystřelil, ale Duba skvěle zakročil. Následně se do samostatného úniku dral Dragoun, jeho akci však vystavila stopku Málkova lapačka. V páté minutě se už skóre měnilo. V přesilové hře se mezi kruhy dostal k puku Michal Důras a střelou na vyrážečku překonal brankáře Sparty - 1:0! Vzápětí se k teči před brankou dostal Matějovský, ale Duba svými zákroky držel Pražany. V polovině úvodní třetiny dostali výhodu přesilové hry i hosté a ta je vynesla na koně. V největší příležitosti však selhal Langhammer, který se ocitl sám před brankou, šance se sám zalekl a Málek se mu vrhl pod nohy a šanci zneškodnil. Domácí se v plném počtu opět začali snažit, výsledkem byla gólovka Petera Fabuše, který byl sám mezi kruhy, ale střelu z první bravurně vyrazil Tomáš Duba. V patnácté minutě si oba soupeři vyzkoušeli hru ve čtyřech, kdy se sám před Málkem zjevil Petr Ton, brankáře si položil, ale nezvedl kotouč nad jeho ruce. Před první sirénou ještě prokličkoval do mezikruží Kracík, jenže hostující brankář dnes chytal na jedničku. Po dvaceti minutách tak mohl tak odcházel Lasselsberger do kabin spokojen, ale k cestě za play-off mu chybělo ještě odehrát dvakrát tolik.

Druhá část začala menším oťukáváním. Až uzmul puk Vampola, ideálně našel před brankou najetého Davida Ludvíka, kterému stačilo jen nastavit hůl, Duba neměl nárok - 2:0! Sparta přidala a prvním varováním bylo pro Plzeň břevno, které nastřelil Melichárek. V patnácté minutě hráli Pražané dvojnásobnou přesilovou hru, která trvala 73 vteřin, jenže největší šanci Nedvěda, který pálil po křížné přihrávce z první, vyrazil Málek betonem. Po chvilce však se Lasselsberger dostal do oslabení 4 proti 3 a tentokráte už kapituloval. Nejprve Divíšek zázračně vyrazil střelu Nedvěda, která přepadla domácímu brankáři přes rameno, ale Petr Nedvěd si následně se spoluhráčem vyměnil puk a sám před Málkem nezaváhal, zavěsil nad padajícího gólmana - 2:1!

Poslední dvacetiminutovka začala tlakem hostujícího týmu, ale paradoxně největší šanci si vytvořila Plzeň. Šindel na modré uzmul puk a nikým neatakován pospíchal k Dubovi. Ten však jeho střelu ukryl do lapačky. V páté minutě už ale nestačil na střelu Důrase, ta však jen zazvonila o tyčku a stadionem to jen zahučelo.. V polovině třtiny nejprve sám mezi kruhy střílel bekhendem Vlasák, ale Duba byl na místě. Hned z protiútoku se napřáhl na levém kruhu Hlinka a Málek musel vytasit svůj rozštěp. A aby toho nebylo málo, z další akce se sám před hostujícím gólmanem neprosadil Ludvík. Pár minut před koncem zápasu diváci začali skandovat ‘‘už jsme tam, už jsme tam‘‘ a všem bylo jasné, že Vítkovice doma se Slavií nevyhráli. V oslavné atmosféře doklepl za Dubu střelu Benáka Petr Vampola a v ČEZ Aréně se mohlo začít slavit naplno - 3:1! Navíc v sedmnácté minutě inkasovala Sparta čtyřminutový trest, když měl Tomáš Duba problémy z helmou, ale nechtěl střídat. Vše vyvrcholilo vhozením lahve na led trenérem panem Výborným. Michal Dragoun tak musel odsedět oba tresty, nejprve za zdržování hry, poté za vhození předmět nezjištěnou osobou. Modrobílí se už nikam nehnali a vychutnávali si propukající oslavy. Západočeši tak po třech sezónách vybojovali nadstavbovou část, když kompaktním a hlavně týmovým výkonem porazili počtvrté v řadě Spartu Praha. V předkole se utká s Kladnem…