PLZ - KVA 2:4 - Karlovy Vary i napodruhé vyloupily Plzeň!

Plzeň - V rámci 43. kola O2 extraligy se v západočeské metropoli odehrálo derby dvou velkých rivalů. Hokejisté plzeňského Lasselsbergeru přivítali tým HC Energie Karlovy Vary. Důležitost utkání byla zřejmá už při pohledu na vyrovnanou tabulku. Domácí začali špatně a brzy prohrávali o dvě branky. Nezměrnou bojovaností však dokázali před druhou sirénou srovnat krok. Duel se lámal v třetí třetině. Nejdříve domácí nezužitkovali dvojnásobnou přesilovku, brzy na to rozhodl o vítězi dalekonosnou střelou Lukáš Pech.

HC Škoda Plzeň - HC Energie Karlovy Vary

2:4
1:2, 1:0, 0:2

Branky a nahrávky: 16. Straka (Vlasák, Tomas), 38. Adamský (Kracík, Tomas) - 1. Kristek (Čutta), 11. Kristek (Sailer), 57. Pech (Košťál), 59. Pech (Skladaný). Rozhodčí: Claesson, Šindler – Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 5:8. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 7 798. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:4.

Francouz - Benák , Pácal, Dresler, Smrek, Redlihs, S. Hudec - Adamský, M. Straka, Vlasák - Tomas, Kracík, Matějovský - Dvořák, Jan Kovář, Kubica - Šinágl, Kubalík, Laš

HC Energie Karlovy Vary

Mensator – Němec, Řezníček, Dobroň, Čutta, Mudroch, Prošek, Duben, K. Černý - Dej, Skuhravý, Košťál - Melenovský, Pech, Skladaný - Zucker, Kristek, Sailer - Hluchý, Mil. Procházka, Zaťovič

Tomáš Vlasák 0 1 1 -2 2

Každé derby je příslibem velké bitvy, jak mezi fanoušky, tak na ledě. V západočeské souboji tomu není jinak, ba naopak. Oba týmy před zápasem dělil bod a od hranice mezi předkolem a play-out dělilo celky pět, resp. šest bodů. O důležitosti zápasu tedy není třeba psát více.

V Plzni se v této sezóně představili čtyři rozhodčí najednou na ledě poprvé. Plzeň nastoupila ve stejné sestavě jako v posledním kole na Spartě. Jen bílozelení přijeli bez Petra Kumstáta. Byli to však oni, kdo vstřelil úvodní gól. V čase 0:51 vyslal Kristek při přesilové hře první střelu na bránu a zápěstím vymetl pavučiny v levém horním rohu Francouzovy brány. – 0:1 Na brankové otevření klání se snažil ihned odpovědět sólovou akcí Straka. Mensator byl však na místě a do protiútoku se se štěstím dostal Dej. Jeho pokus nadvakrát vyrazil lapačkou Francouz. V páté minutě se při riskantním střídání hostí dostal do slibné palebné pozice Hudec. Mensator ale jeho pokus vyrazil vedle branky. Domácí tým dostal možnost první přesilové hry v minutě šesté. V této výhodě si však nepřipravili žádnou příležitost k vyrovnání stavu. Svým tlakem si mužstvo domácích vynutilo další přesilovou hru, v níž si šanci už vytvořilo. Nic na plat, jeden z hrdinů utkání Kristek se ocitl za domácí obranou a trefou mezi betony plzeňského gólmana zvýšil na 0:2. Plzeň dostala nadmíru velkou šanci stáhnout nepříznivý stav, když Josef Řezníček vyhodil v oslabení kotouč mimo hrací plochu. Plzni se tak naskytla možnost hrát přesilovku 5 na 3 celou minutu a 47 sekund. Martin Straka jako správný kapitán potvrdil vynikající spolupráci s Vlasákem a po přihrávce přes celou šíři kluziště nedal Mensatorovi šanci. - 1:2 Plzeňští se po úspěchu usadili v útočném pásmu a pouze tyčka stála proti zrodu dalšího dvougólového střelce. V tu chvíli ještě nikdo netušil, že se objeví jiný střelec se stejným označením během posledních čtyř minut.

Šancí na vstřelení druhé branky měl Martin Straka více, ale když ho nezastavila tyč, zastavil ho faul soupeře. I díky tomu měla hned od počátku druhé části Plzeň šanci přesilové hry. Kotouč lítal přes brankoviště hodně blízko čáry hostujícího gólmana. Do klece však cestu nenašel. Tento scénář se odehrával i po početní výhodě. Energetici však byli nebezpeční svými brejkovými výpady, na které čekali. Ztuhlý Francouz však chytal spolehlivě. Mezi nejnebezpečnější úniky patřil zhruba v polovině zápasu útok Davida Zuckera. V souboji mladíků uspěl ten mladší a tak se skóre neměnilo. Necelých pět minut před koncem vyhodil Smrek kotouč mimo a Plzeň šla do čtyř. V následující přesilovce však byl oslabený tým mnohem nebezpečnější. Počínaje únikem Straky s Adamským na Mensatora. Adamský tuto situaci vyřešil střelou, kterou hostující gólman kryl. Další obrovská šance domácích přišla s koncem oslabení, kdy se do situace dva Plzeňští na varského obránce přidal z trestné lavice vracející se Smrek. Dotyčný pálil ale nad. Chvilku na to už přišlo vyrovnání, nutno poznamenat, že zasloužené. Prošek při závaru domácích přišel o hokejku, čehož z kruhu dokázal využít Adamský střelou ke vzdálenější tyči. – 2:2

Do závěrečné dvacetiminutovky tak vstupovali hráči za nerozhodného stavu, což mohl hned v první minutě změnit unikající Zucker. Matějovský se sklouzl pod nohy unikajícího a na dlouhou hokejku vyrazil mladému Energetikovi touš z hole, i přesto byl vyloučen. Obrovskou šanci měli Plzeňáci v deváté minutě, kdy před téměř prázdnou brankou stáli dva domácí hokejisté. Ovšem než stačili zakončit, skončili oba na ledě a Plzeň měla šanci při více hráčích ve hře. Po dvaceti sekundách byl odeslán za dvířka trestné lavice další karlovarský hokejista a trenér domácích na situaci reagoval vyžádaným oddechovým časem. Při poradě určitě však trenér nepočítal s tím, že o chvilku déle bude vyloučen Tomas za hru vysokou holí. Z velké výhody tedy nakonec nebylo nic. Naopak jako blesk z čistého nebe přišla chvíle v čase 56:18, kdy Pechovo nahození ještě před modrou prošlo Francouzovi do brány. - 2:3 Dvě minuty před koncem ještě zkusili domácí hru bez brankáře. Nekrytá brána však nejvíce lákala Lukáše Pecha, který si vzápětí připsal svůj druhý gól v utkání. – 2:4