KVA - PLZ 3:1 - Domácí Energie i podruhé v sezóně uzmula západočeské derby

Plzeň - Západočeské derby v puncu extraligy ožilo opět od února loňského roku. Lépe si vedli domácí, kteří rozhodli povedenou druhou třetinou, indiánům nepomohla ani výrazná střelecká převaha.

13. , pá 26.10.2018, 17:30
KV Arena
HC Energie Karlovy Vary - HC Škoda Plzeň
3:1
1:1, 2:0, 0:0
Branky a nahrávky: 6. Gríger (Šafář, T. Rachůnek), 29. O. Beránek (R. Vlach), 35. Lapšanský (Balán) – 16. D. Kindl (V. Němec). Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1.
Rozhodčí: Hribik, Jeřábek – Lhotský, Pešek
Vyloučení 1:4, navíc Pour (PLZ) 10 min.
Využití 0:0
V oslabení 0:0
Střely na branku 22:42
Zblokované střely 13:7
Hity 14:9
Vhazování 30:26
Diváci 5576
HC Energie Karlovy Vary F. Novotný (Závorka) – Plutnar, Šenkeřík, Kovačevič, Podlipnik, Sičák (A), M. Rohan, Šafář – T. Rachůnek, Gríger, Flek – T. Mikúš, R. Vlach, O. Beránek – Stloukal, Skuhravý (C), Gorčík – Lapšanský, Balán (A), Kohout.
HC Škoda Plzeň Frodl (Miltchakov) – J. Kindl (A), Jones, Allen, Čerešňák, Kvasnička, Vráblík, L. Kaňák – Stach, Nedorost, Gulaš (C) – Pour, Preisinger, Kratěna – D. Kindl, Kracík (A), V. Němec – Straka, Kodýtek, Eberle.

Komentář

Západočeské derby dvou velkých soků se od úvodního vhazování odehrávalo ve vysokém tempu na ledě i v hledišti. Blesková kombinační práce, to byla hlavní náplň ofenzív obou mužstev a hra byla na pohled zábavná a svižná. Brzy do zápasu také přibyly gólové šance, na straně Plzně především v podobě střel zblízka, ovšem energetici dokázali ze svých akcí vytěžit více. V šesté minutě se karlovarskou arénou poprvé rozezněl jásot, když z levého kruhu vypálil Dávid Gríger a jeho střela proletěla až do sítě za Frodlem. Plzeň zahájila masivní nápor na Filipa Novotného, který byl v takřka nepřetržité permanenci, ale přesto jako zeď odrážel veškeré pokusy o jeho překonání. Ani nejtypičtější prvek West Derby na sebe nenechal dlouho čekat, první šarvátka se semlela u branky hostů již v půlce třetiny, tentokrát se ještě obešla bez následků na trestné lavici. Ačkoli se Karlovarští sem tam dokázali na chvíli dostat z obranného pásma, po většinu hry byli zavření pod pokličkou plzeňského útoku. Pět minut před první sirénou dokázala Škoda po dlouhých minutách nezdaru prolomit zdánlivě nepřekonatelného Novotného, konkrétně poslal jedovatý projektil skrz všechna těla Denis Kindl a radost z gólu okusili i hostující příznivci. A jelikož se i přes nemálo střeleckých pokusů v závěru dějství žádná síť znovu nerozvlnila, v první přestávce svítilo na kostce nerozhodné skóre.

I začátek druhé periody probíhal ve stejném stylu, jako většina první dvacetiminutovky, tudíž zcela kontrolovaný modrobílými. Ti ostřelovali branku domácích s vysokou kadencí a energetici se prakticky vůbec nedotkli kotouče. Velikou příležitost ke strhnutí vedení na stranu Plzně měl po pěti minutách hry Václav Nedorost, který vystihl chybnou rozehrávku Filipa Novotného, leč odkrytou klec z první trefit nedokázal. O chvíli později se však Energie po dlouhé době dostala do útoku a ten zakončila přesně podle plánu, Ondřej Beránek s trochou štěstí překonal hostujícího gólmana z teprve třetí střely, kterou domácí na Frodla vyslali za celých devět minut periody. Škodovka se stále více a více tlačila do soupeřovy branky, chvílemi doslova, leč to vinou utrápené koncovky a čaroděje Novotného k ničemu pořádnému nevedlo. Zato zelenobílí předváděli naprosto mistrovskou efektivitu, šest minut před koncem dějství do útoku vyrazili Stanislav Balán a Adam Lapšanský, jenž dostal od svého kolegy přihrávku zpoza branky a nikým nebráněný se z mezikruží trefil přesně pod víko. Psychicky raněná Plzeň šla navíc záhy do tří, k jejímu štěstí tuto příležitost však domácí gólem využít nedokázali a ani ve zbývajících okamžicích třetiny se už skóre neměnilo.

Energie vstoupila do závěrečného dějství v dohrávané přesilovce a hned po pár desítkách sekund Tomáš Mikúš nastřelil brankovou konstrukci Dominika Frodla, odraz kotouče však nesměřoval kýženým směrem. Čtvrthodinka v kabině viditelně pomohla Plzni, zatímco po dvou inkasovaných brankách v předchozí třetině byli hosté v psychické nepohodě, nyní byli jako vyměnění a bojovali o každý jeden metr na ledě. Obdobnou strategii nicméně v mírně defenzivnější podobě aplikovali i energetici, důsledkem čehož bylo množství zajímavých šancí na obou stranách. A jak tomu bylo v celém průběhu utkání zvykem, Škoda sice operovala s pukem podstatně více, ve finále ovšem zajímavěji využívaly svých útoků Karlovy Vary. S blížícím se koncem hrací doby se napětí v plzeňských řadách stupňovalo a rostla i jejich bojovnost, jenže Energetici byli odhodláni dotáhnout zřejmě nejatraktivnější utkání roku do vítězného konce a ani na vteřinu nepovolili. Vyprodaná aréna v lázeňské metropoli hnala svůj tým za ziskem tří bodů, což se nakonec domácím opravdu povedlo a mohli slavit již čtvrtou výhru v řadě.


Ohlasy trenérů

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): Věděli jsme o neskutečné kvalitě a síle dnešního soupeře, Plzeň byla na vlně a má velké kvality v útoku. Musím jen pochválit hráče za nesmírně bojovný a zodpovědný výkon, kdy jsme dokázali nefaulovat a být disciplinovaní po stránce herní i osobní. Všechno samozřejmě gradovalo výkonem Filipa Novotného v bráně, který nás podržel v mnoha těžkých situacích. Ale myslím si, že mu dnes všichni hráči svou obětavostí a nasazením pomohli. Za to jsme pak byli odměněni třemi body, kterých si moc vážíme s takto silným soupeřem a v tak parádní atmosféře, jaká tu dnes byla.

Jiří Hanzlík (HC Škoda Plzeň): Byl to další z našich zápasů, kdy jsme hráli hokej na krásu. Jsme na puku, máme množství střel, ale ta finální část, to, co dělá hokej hokejem, nám chybí. Nemyslím tím jen šance, ale i hlad po gólech. Není to první zápas, kdy jsme soupeře výrazně přestříleli, ale body si nevezeme. Tam je náš problém.

Fotogalerie

Související články

Třinácté kolo ve znamení západočeského derby!

Preview

Domácí šli výhře více naproti, uznal Václav Nedorost

Ohlasy

Aktuálně na webu

21. dubna 2013

Právě dnes před osmi lety – Plzeň získala historický titul!

Malát v U20

Indián Malát po kempu reprezentační dvacítky: Skvělá šance nabrat nové zkušenosti

Reprezentace U18

Širší výběr odlétá do dějiště MS U18, nechybí tři Plzeňáci!