PLZ - SLA 4:2 - Skvělé vítězství, skvělý hokej, skvělá atmosféra!

P l z e ň - Stále se lepšící pražská Slavia zavítala v dalším extraligovém kole na plzeňský zimní stadion. Duel sliboval zajímavý průběh a kdo přišel, nebyl zklamán. Od začátku se hrál rychlý, kombinační hokej. Příležitosti se střídaly na obou stranách, činili se především gólmani a útočníci v zahazování příležitostí. Vše rozhodla závěrečná část. Výtečný Petr Franěk dvakrát kapituloval, naopak Tomáš Duba nestačil pouze na jedinou červenobílou střelu a výborným výkonem pohlídal plzeňské vedení. Dramatickou koncovku, ve které hosté sahali alespoň po budu, rozetnul kapitán David Pospíšil. Kotouč z jeho hokejky trefil prázdnou pražskou svatyni a bylo rozhodnuto.

15.kolo , út 19.10.2004,
Zimní stadion Plzeň
HC Škoda Plzeň - HC Slavia Praha
4:2
1:1, 0:0, 3:1
Branky: 12. Mich. Straka (J. Straka, Mar. Straka), 47. Cibák (Kracík, Pospíšil), 51. Andrašovský (J. Straka, Trnka), 60. Pospíšil - 2. Duda (Sup), 57. Vašíček (Vlasák, Kadlec) Rozhodčí: Homola - Lipina, Pospíšil. Vyloučení:3:5. Využití:2:1. V oslabení:0:0. Diváci: 5 966. střely na branku:26:33. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:2, 4:2.
HC Škoda Plzeň Duba - Nedoma, Trnka, Cartelli, Jindřich, Výtisk, Špaček, Výborný - Mar. Straka, J. Straka, Andrašovský - Cibák, Kracík, Matějovský - Adamský, Mich. Straka, Pospíšil - Mrázek, Kraft, Důras - Paroulek
HC Slavia Praha Franěk - Klouček, Kadlec, Kolařík, Novák, Graňák, Pojkar, Žabka - Vlasák, Stümpel, Tomica - Hruška, Vašíček, Antoš - Duda, Martinec, Sup - Kopecký, Sobotka, Dlouhý - Vondrka

Komentář

Do utkání vstoupili aktivněji hosté a to se promítlo hned od prvních minut na stavu skóre. Jaroslav Špaček, který se vrátil do sestavy, vystřelil ze své pozice levého obránce od modré na branku. Střela byla prudká a zasáhla Fraňkův beton. Puk odrazem prosvištěl mezi plzeňskou obranou, ze kterou číhal Radek Duda. Dostal se do brejku a Dubovi čelil v nájezdu tváří v tvář a uspěl. Trefil mezeru mezi betony plzeňského brankáře. Domácí se nenechali zaskočit rychlou brankou už ve druhé minutě a za okamžik mohli vyrovnat. Po nepřesné slavistické rozehrávce se ocitl sám před brankářem Josef Straka. Zkoušel na něj vyzrát okamžitou příklepovou střelou bez přípravy, ale Fraňkova lapačka byla hodně svižná a puk lapila. Při vyloučení Adamského dostal Patrik Martinec přihrávku za plzeňskou obranu a domácí mohli děkovat svému brankáři, že nedovolil slavistickému protihráči skórovat. Ve dvanácté minutě se domácí dočkali vyrovnání skóre. Dvě trestné minuty si šel odsedět Duda a Plzeň nasadila svoji „Stračí přímku“. Martin Straka zakotvil plzeňský útok v obranné třetině Slavie. Nahrál za branku svému jmenovci Josefovi, který našel Michala Straku, jenž číhal před Fraňkem, kterému nedal šanci a tím vyrovnal stav utkání.

Do druhé třetiny vstoupila Plzeň, jakoby by byla pokropena o přestávce živou vodou. Hned v úvodu se dostával do úniku Martin Straka. Když ale viděl, že ho stíhá slavistická obrana a nestačí vystřelit, přihrál za obránce k najíždějícímu bratrovi. Michal pak najížděl sám na Fraňka, ale ten mu nedal šanci, aby skóre otočil. Útoky se začaly přelévat ze strany na stranu. Když Plzeň neproměnila šanci, dostala se Slavia do protiútoku. Při přečíslení dva na jednoho k sobě Stümpel přilákal plzeňského obránce, nahrál k volnému Vlasákovi, ale Duba se roztáhl po celé šíři branky a slavistický útočník jej už v rychlosti nedokázal přestřelit. V polovině utkání se domácí obránce Nedoma prokličkoval až před Fraňka. Stačil vystřelit, ale brankář vyrazil kotouč k najíždějícímu Cibákovi, ale také jemu se nepodařilo ani nadvakrát překonat jistého Fraňka. Za moment dostal Hruška přihrávku přes celé hřiště až na útočnou modrou. Vznikla herní situace dva na jednoho. Hruška přihrál zadovkou na Vlasáka, ale tomu se nepodařilo přihrávku včas zpracovat, takže Dubu příliš neohrozil.

Druhá třetina skončila bez branek, ale těch se diváci mohli nabažit v té poslední. Jako první se ke slovu dostali hosté. Výtisk chyboval v rozehrávce přímo před brankovištěm a puku se zmocnil Hruška. Byl už ale nejspíš příliš blízko, proto nestačil vymyslet recept na překonání Duby. Po vyloučení Martince Plzeň napravila pověst nejhoršího extraligového týmu v přesilových hrách a proměnila dnes již druhou početní výhodu. Svoji první branku vstřelila nedávná slovenská posila Martin Cibák. Dostal puk k prvé straně Fraňkovy branky od Kracíka, bez přípravy napřáhl a umístnil puk za brankářova záda. Po vedoucí brance domácích se tlak Plzně stále stupňoval a těžil z toho první plzeňský útok, který se dostal do přečíslení, tentokrát tři na jednoho. Josef Straka nahrál nalevo k Andrašovskému. Slovenský útočník už jel sám na Fraňka, překonal jej blafákem do bekhendu a důležitým gólem mohl oslavit středeční narození dcery. Slavia ovšem ani po třetím plzeňském gólu nesložila zbraně a usilovala o vyrovnání. V nadějné střelecké pozici se ocitl Vlasák, ale ten pouze nastřelil puk do Dubovy hrudi. S přibývajícím časem přibývaly šance Slavie. V 55. minutě mohl Kadlec sám vystřelit, ale byl stíhán Michalem Strakou a tomu již nezbývalo nic jiného, než napadajícího Kadlece zastavit za cenu faulu. Při přesilové hře Slavia vykřesala kapičku naděje na vyrovnání. Plzeň špatně vyhodila puk z obranné třetiny. Vlasák jej zastavil na modré čáře a vyslal přihrávku k Vašíčkovi přímo před Dubu. Ten měl hodně času, tak si plzeňského brankáře položil a dopravil puk do odkryté branky. V posledních minutách se Slavii vůbec nedařil zahájit konečný nápor a nedařilo se jí ani proniknout do plzeňské třetiny. S plným úsilím se ji to povedlo až v posledních deseti vteřinách třetí třetiny. Franěk okamžitě odjel na střídačku, aby Slavia mohla zahájit power play. Za plzeňskou brankou se puku zmocnil plzeňský kapitán David Pospíšil a tahem nad hlavami všech hráčů vystřelil přes celé hřiště střelou zvanou padající list. Už však vypadlo, že puk nestačí do konce šedesáté minuty doklouzat přes brankovou čáru, ale stalo se tak přesně jednu sekundu před vypršením poslední sekundy.


Ohlasy trenérů

Miroslav Přerost (Plzeň): "Byl to náš nejlepší výkon, a také nádherný hokej z obou stran. Slavia hrozila z nebezpečných protiútoků, protože na ně má typově hráče. My už jsme chtěli konečně doma uspět. To se nám také díky dvěma využitým přesilovým hrám konečně podařilo."

Jiří Kalous (Slavia): "Bohužel ani heroický výkon gólmana Fraňka nás před porážkou nezachránil. V obraně jsme si dnes totiž udělali den otevřených dveří. Měli jsme sice hodně šancí, ale ty jsme nevyužili, a to bylo dnes rozhodující. Spekulovat o tom, jestli nás oslabil odchod Pálffyho, si nedovolím."

Fotogalerie

Související články

Naše hra se zlepšuje zápas od zápasu, prohlásil po vítězství nad Slavií Pospíšil

Ohlasy

Notes #8: Dočkají se plzeňské ochozy výhry?

Notes k zápasu

Aktuálně na webu

Soutěž nejmenších indiánů

Soutěž nejmenších indiánů pod patronátem Jaroslava Špačka!

Rozhovor Tomáš Vlasák

​Tomáš Vlasák o velkých změnách: Mám z nich dobrý pocit

Reprezentace U20

Reprezentační dvacítka se dvakrát popasuje se Slováky!