DOR: KVA - PLZ 1:4

Dorost ovládl derby a nadále drží první místo v tabulce!

Karlovy Vary - V pátém kole ELIOD extraligy čekalo na plzeňské dorostence první derby v sezóně. Souboj zatím dvou neporažených týmu vyzněl v lázeňském městě lépe pro Škodovku, která zvítězila 4:1 a nadále drží první místo v tabulce.

HC Energie Karlovy Vary - HC Škoda Plzeň

1:4
1:1, 0:2, 0:1

Branky a nahrávky: 9. Šlechta (Botoš) – 10. Hauser (D. Soukup, Houdek), 31. Korčák (Hodinář, Šiler), 37. M. Soukup (Václavík), 43. D. Soukup (Špaček, Hodinář)

HC Energie Karlovy Vary

Kubát (Maleček) – Bulka, Dorot, Vogel, Hohl (A), Prošek, Houdek P. (C) – Šlechta, Šmajda, Rymon, Remeš, Kupčo, Botoš, Černý, Matas, Sapoušek, März

Bočan (Lokajíček) – Hodinář, Špaček (A), Jánský, Houdek M., Kanta, Páník – Marcel (C), Soukup D. (A), Hauser, Holý, Šiler, Korčák, Václavík, Soukup M., Dáňa, Steinbrücker, Matoušek, Kreuzman

Tomáš Václavík 0 1 1 2 0

Začátek derby patřil Energetikům, kteří měli i první vážnější šanci, ale Kupčo se z dobré pozice mezi tři tyče netrefil. Indiáni se dlouho nemohli dostat do zápasového tempa, k první střele se dostali modrobílí až v šesté minutě, ale domácí brankář Kubát ránu od modré čáry bezpečně kryl. Domácí vzápětí odpověděli střelou Jana Botoše, tu ovšem Bočan reflexně vyrazil betonem. První branku nevstřelil ani hostující Jakub Holý, který nebezpečně vypálil z pravého kruhu. V deváté minutě už se ovšem skóre poprvé měnilo a k velké radosti domácích fanoušků to byla Energie, která se prosadila jako první. Mezi kruhy se ke střele z otočky dostal Robert Šlechta a Bočan jeho pokus nedokázal zachytit. 1:0. Karlovy Vary se z vedení v zápase radovali pouhých 37 vteřin. Škoda se rychle usadila v útočném pásmu a po přihrávce Dominika Soukupa pořádnou dělovkou prostřelil domácího brankáře Petr Hauser. 1:1. O minutu později už mohli indiáni jít do vedení, ale skvělou práci na brankovišti předvedl brankář Kubát, který se blýskl především proti dorážce plzeňského útočníka. Z protiútoku zahrozil explzeňský Lubomír Kupčo, ale ani nadvakrát Bočana nepřekonal. V závěru první periody dostala Energie možnost první přesilové hry, v té si ovšem žádnou větší příležitost nevypracovala.

Zkraje druhé části se ke střele dostal opět Lubomír Kupčo, avšak střela mu nesedla dle jeho představ. Následně si kotouč pod svá bedra vzali hráči s indiánem na prsou a na dlouhé minuty zavřeli svého soka ve své třetině. Z onoho tlaku pramenil i domácí faul, to se nedovoleným bránění provinil Ondřej Matas. V nabídnuté početní výhodě nebezpečně pálil od modré David Špaček, gólman puk vyrazil jen k volnému plzeňskému kapitánovi Marcelovi, ale ani on nepropasíroval puk za jeho záda. Domácí oslabení přečkali, avšak tlak plzeňských pokračoval, Matěj Korčák si nabruslil do útočného pásma a z pravého kruhu vyslal nechytatelnou ránu, Škodovka se poprvé v zápase dostala do vedení. 1:2. Karlovy Vary mohli stav opět vyrovnat, plzeňští špatně vystřídali a za příliš mnoho hráčů jel odpykat trest Jakub Holý. Ovšem nakonec to byli sami domácí, kteří se museli bránit. Opět Matěj Korčák se dostal do úniku, ale tentokrát si na domácího brankáře kličkou nepřišel. Energetici si ovšem nedali říct a do dalšího brejku se dostal Marek Soukup, domácí brankář špatně vyhodnotil celou situace a výsledkem toho byla branka do prázdné brány. 1:3. Ba navíc, plzeňští mohli skóre ještě navýšit, domácí hráli skoro celé dvě minuty ve třech, ale celou situaci zvládli bravurně. V poslední minutě mohl utkání zdramatizovat Dominik Rymon, ale tváří tvář Bočanovi neuspěl a tak po dvou třetinách odcházeli do šaten výrazně spokojenější hosté.

Pokud měli domácí plán na obrat v derby, tak na něj mohli bleskově zapomenout. Po dvou minutách třetí třetiny ujel po pravé straně plzeňský Dominik Soukup, který trefil přesně mezeru mezi betony Kubáta. 1:4. Zelení se zase dostali do brejku díky Botošovi, ale gólman Bočan předváděl skvělý výkon. Na něj si nepřišel ani po střele Vogela tečující před brankou Dominik Rymon, útočník Energie jen donutil plzeňského muže s maskou k perfektnímu zákroku. Hra se nám převážela ze strany na stranu, z další šance pálil na opačné straně Dominik Soukup jen do tyče. Krátce za polovinou poslední dvacetiminutovky ujížděli Botoš s Kupčem na jediného obránce, ale ani tato situace brankou neskončila. Škodovka měla zálusk nadělit v derby domácím nepopulárního "bůra", ale proti nebezpečné střele Josefa Dáni skvěle zasáhl Kubát. Poslední minuty už se hra zklidnila, přeci jen bylo  o vítězi prvního derby v sezóně rozhodnuto. Poslední šanci na zkorigování skóre měl na hokejce agilní Rymon, ale po skvělé přihrávce nedokázal poslat puk do poodkryté klece Bočana.

Vojtěch Šik (HC Energie Karlovy Vary): "To je velice jednoduché. Po vyrovnané první periodě jsme ve druhé části přestali totálně bruslit, bojovat. Soupeř z toho samozřejmě vytěžil a utekl nám na 3:1. Závěrečné třetina se po gólu na 4:1 jen dohrávala a my jsme s výsledkem nemohli už nic udělat. Soupeři samozřejmě gratulujeme k vítězství. Snad se z toho poučíme, v pátek máme hned zápas se Spartou a jdeme dál."

Tomáš Pejchar (HC Škoda Plzeň): "Z obou dvou stran to byl dobrý zápas, dobré utkání. Věděli jsme, že se potkají dva ještě neporažené celky. Karlovy Vary na nás vletěly, měly dobrý pohyb. Na začátku jsme si s nimi nevěděli rady, ale poté jsme začali jednoduše přehrávat jejich forček. A z toho se také rodily naše šance. V závěru druhé třetiny jsme hráli dlouhou přesilovou hru pět na tři, kterou jsme chtěli využít. To se nám bohužel nepodařilo, špatně jsme to sehráli v útočném pásmu. Nakonec se nám povedlo ve třetí třetině přidat ještě jeden gól a zápas dopadl dobře na naší stranu."