PCE-PLZ 6:3: Jedna výborná třetina výhru nepřinesla

P a r d u b i c e - První zápas čtvrtfinále play-off v Pardubicích měli hokejisté LASSELSBERGERu Plzeň dobře rozehraný, po první třetině vedli 2:1 a byli lepší, ale od druhé třetiny Pardubice na ledě po většinu času kralovaly a utkání otočily. Plzeň doplatila na osm dvouminutových trestů, v oslabeních inkasovala tři klíčové branky. Branky modrobílých stříleli Mario Cartelli, Martin Špaňhel a Michal Dvořák.

HC Dynamo Pardubice - HC Škoda Plzeň

6:3
1:2, 2:0, 3:1

Branky a přihrávky: 4. M. Sýkora (Dopita), 23. T. Blažek (Dopita, Průcha), 25. Pištek (Duben, Lubina), 42. Průcha (Dopita), 46. Průcha (Dopita, M. Sýkora), 59. Čáslava (T. Divíšek) - 14. Cartelli (J. Straka), 15. Špaňhel (Dobroň), 56. M. Dvořák (Kracík). Rozhodčí: Minář, Husička - Gut, Rittich. Vyloučení: 3:8, navíc Michal Straka (Plzeň) 10 min. Využití: 3:0. Diváci: 8475. Stav série: 1:0.

HC Dynamo Pardubice

A. Svoboda - M. Sýkora, Mudroch, Čáslava, Zábranský, Luža, Duben, Pácal - Razingar, Dopita, T. Blažek - P. Sýkora, T. Divíšek, S. Procházka - Pištek, Mikeska, Lubina - Kolář, Koukal, Průcha. Trenéři: Říha, Seidl.

Málek - Dobroň, Jindřich, Cartelli, M. Výborný, Nedoma, Krajíček, Dobrovolný - M. Dvořák, Špaňhel, Kracík - Paroulek, J. Straka, Andrašovský - Vostřák, Michal Straka, Matějovský - Šaffer, Švík, Důras. Trenéři: Přerost, Kučera.

Pardubice při prvních střídáních získaly mírnou územní převahu, ovšem první obrovskou šanci měla Plzeň. Domácí špatně střídali a Vostřák se řítil sám na Svobodu, ten jeho střelu vytěsnil mimo tyče. Půlminutu na to byl vyloučen Důras a hned po sedmi vteřinách si k němu přisedl po sporném zákroku na Razingara udivený Výborný. Kapitán Michal Straka se nehodlal s verdiktem rozhodčích smířit, ovšem za protesty inkasoval desetiminutový osobní trest. Dvojnásobnou přesilovku využil za šest vteřin Michal Sýkora. Plzeň měla více ze hry, nutila domácí vyhazovat na zakázaná uvolnění. Plzeň se pak v pohodě ubránila vyloučení Krajíčka a poté dvakrát udeřila. Ve 14. minutě vystihl nepřesnou rozehrávku Mario Cartelli a v přečíslení dvou na jednoho volil střelu, která prošla pod Svobodou do sítě. O necelou minutu později projel po levém křídle Martin Špaňhel a téměř od modré čáry prostřelil lacině Svobodu podruhé. Deset vteřin před sirénou zkoušel zasunout puk zpoza branky do sítě Radek Matějovský, ale Svoboda to o "chlup" stihl.

Jestliže byla Plzeň v první třetině aktivnější, do druhé části vlétly Pardubice jako uragán. Hned v prvních vteřinách hrozili Průcha a Dopita, ovšem na začátku 23. minuty už opravdu udeřilo. Z mezikruží pálil Blažek a puk nakonec přece jen propadl Málkovi do sítě. Hned na to byl vyloučen Kracík, kterého přísně vyloučili rozhodčí po střetu Mikesky s jeho hokejkou. Plzeň se dlouho srdnatě bránila pardubickému sevření, ovšem Duben perfektně zachytil plzeňský pokus o vyhození a tři vteřiny před návratem Kracíka na led perfektně našel volného Pišteka, jenž mířil prakticky do oopuštěné branky. Následně mohl přidat další branku Dopita, ale Málek ho vychytal. Pardubice byly v těchto fázích zápasu jasně lepší, hosté hrály zakřiknutě a nedařilo se jim pronikat do úptočného pásma ani v přesilové hře. Při vyloučení Petra Sýkory, rovněž velice přísném, se modrobílí nezmohli vůbec na nic. Naopak perníkáři přii vyloučení Šaffera hosty uzamkli po celé dvě minuty ve třetině, ale Dopita v největší šanci nedokázal zvednout puk výše, než do připravené Málkovy lapačky. V závěru druhé části byl vyloučen Martin Paroulek, což předznamenalo další průběh utkání.

Ať měla Plzeň plány jakékoliv, nejprve se jistě měla ubránit pardubické přesilovce, a to se jí nepodařilo. Dopita předložil puk jako na zlatém podnose Průchovi, který s přehledem zvýšil na dvoubrankový rozdíl. Pardubice pokračovaly v náporu, ten ještě zvýraznilo vyloučení Straky za podražení Petra Sýkory. Hosté sehráli oslabení ukázkově, ovšem hned poté, co Straka skočil na led, inkasovali. Po kombinaci Sýkory s Dopitou se dostal do nájezdu Průcha, který vstřelil svou druhou branku v utkání. Obrovské příležitosti pak spálili Divíšek s Průchou, druhému jmenovanému stálo v cestě k hattricku břevno. V 56. minutě se pak před brankou prosadil Dvořák a teprve třetí gól Plzně zbavil hosty nervozity. Plzeň vrhla všechny síly do útoku a velkou šanci si vypracovala řada Josefa Straky, ale po závaru před Svobodou skončil puk mimo. Dvě minuty před koncem si vzali trenéři Přerost s Kučerou time-out, odvolali brankáře, ale Čáslava pečetil výsledek zápasu na 6:3 do prázdné branky. Druhý zápas série se hraje v Duhové Aréně zítra od 18 hodin.

Miloš Říha (trenér Pardubic): "V úvodu jsme byli trochu nervózní. Plzeňáci nás zaskočili agresivitou, naopak my jsme hráli bojácně, nebruslili jsme a nedohrávali souboje. Od druhé třetiny se však náš výkon zlepšil, byli jsme aktivní, soupeře vůbec nepustili do šancí. I ve třetí části jsme patnáct minut předváděli skvělý hokej, zápas jsme měli pod kontrolou, dávali góly a domnívám se, že jsme zaslouženě vyhráli."
Miroslav Přerost (trenér Plzně): "Utkání bylo svižné, dramatické a zajímavé. Spokojeni můžeme být s první třetinou, v ní jsme sehráli, myslím, dobrou partii. Ve druhé jsme ovšem po sérii našich vyloučení ztratili kontakt a Pardubičtí vstřelili důležité branky. Uklidnili se a dotáhli utkání zaslouženě do vítězného konce."