Novoroční probuzení Josefa Straky

Osmnáct dlouhých kol nepoznal Josef Straka radost ze vstřelené branky, ale dnes střelecké trápení dokázal protrhnout a výborným výkonem tak přispěl spolu se svými spoluhráči k důležitému vítězství nad celkem Litvínova v poměru 5:2. Hrdinou zápasu byl také brankář Libor Barta, který mužstvo několikrát v důležitých fázích zápasu podržel.

HC Škoda Plzeň - HC Verva Litvínov

5:2
2:0, 1:1, 2:1

Branky a nahrávky: 7. Andrašovský (J. Straka, M. Divíšek), 12. Topol (Hurtaj), 25. J. Straka (Dvořák), 48. J. Straka (Dvořák, Vobořil), 53. Dobroň (Matějovský) - 28. Kotrla (Steiner), 58. Steiner (Kroupa). Rozhodčí: Homola - Křivský, Hejduk. Vyloučení: 5:9. Využití: 2:1. Diváci: 4791.

Barta - M. Divíšek, Mazanec, Dobroň, Výborný, Vobořil, I. Vlček (3. Kubeš) - Dvořák, J. Straka, Andrašovský - Ujčík, J. Štefanka, Matějovský - R. Procházka, Hurtaj, Volák, - Topol, Švík, Adamský

Hronek - R. Mrázek, Hranáč, Kroupa, Klobouček, Kuntoš, Ťupa, Martínek, Gýna - Hübl, Alinč, Prorok - Klíma, Steiner, Skořepa - Trávníček, T. Martinec, Gombár - Havel, Říha, Kotrla.

BRANKOVÉ SITUACE

Čas Střelec 1. asistent 2. asistent Pozitivní účast Negativní účast
06:07 Dušan Andrašovský Josef Straka Michal Divíšek Andrašovský, Straka, Divíšek, Dvořák, Mazanec Mrázek, Hranáč, Hübl, Prorok
11:16 Miloslav Topol Ľubomír Hurtaj Topol, Hurtaj,Adamský, Kubeš, Vobořil Kuntoš, Ťupa, Trávníček, Gombár, Říha
24:02 Josef Straka Michal Dvořák Straka, Dvořák, Andrašovský, Výborný, Dobroň Kroupa, Klobouček, Trávníček, Martinec, Gombár
27:12 Jindřich Kotrla Ondřej Steiner Viktor Hübl Kotrla, Steiner, Hübl, Klobouček, Kroupa Dobroň, Výborný, Dvořák, Straka, Andrašovský
47:53 Josef Straka Dušan Andrašovský Michal Dvořák Straka, Andrašovský, Dvořák, Mazanec, Divíšek Mrázek, Hranáč, Alinč, Prorok, Skořepa
52:30 Michal Dobroň Radek Matějovský Dobroň, Matějovský, Štefanka, Ujčík, Výborný Kroupa, Klobouček, Steiner, Kotrla
57:28 Ondřej Steiner Vlastimil Kroupa Steiner, Kroupa, Klobouček, Hübl, Kotrla Divíšek, Kubeš, Matějovský, Hurtaj

Dušan AndrašovskýZdeněk Skořepa

Utkání na plzeňském zimním stadiónu začali lépe hosté z Litvínova, kteří vlétli do utkání s viditelně větší touhou po vítězství. Hned po 50 odehraných sekundách se po Skořepově nahození na Bartu dostal do vyložené šance Steiner, ale sám tváří v tvář plzeňskému brankáři minul. Plzeň odpověděla ihned z protiútoku velkou šancí trápícího se Ujčíka, kterého ideálně před brankou našel Juraj Štefanka, ale reprezentační útočník svojí nepřesnou střelou jen podtrhl formu posledních dnů. Na konci 2. minuty se nebezpečně prosazoval v pásmu Keramiky Martinec, ale Barta jeho střelu ze střední vzdálenosti kryl. Stejný hráč vystrašil plzeňské publikem i o pár sekund později, když se ihned po buly dokázal prodrat až před Bartu, ale ten byl opět skvěle na místě.
Ve 3. minutě si opět slabší chvilku vybrala plzeňská obrana, která nechala až příliš lehce kombinovat čtvrtý litvínovský útok a nebýt pohotového zákroku spolehlivého Barty při střele Havla, mohlo být na tvářích trenérů o pár vrásek více.
Tato šance hostů však jakoby probudila domácí hráče, kteří do té doby vypadaly hodně ospale, a ti začali konečně bojovat o play-off.
V polovině 6. minuty krásně pronikal v pásmu Litvínova Michal Dobroň, naservíroval puk před branku Hronka, ale Lubomír Hurtaj nedokázal ideálně zkrotit puk. Skóre se tak poprvé měnilo až na začátku 7. minuty, když Keramika dokázala během 16 sekund využít vyloučení Gýny za držení a rozjásat tak zkřehlé domácí diváky. Josef Straka vyhrál buly, puk se dostal k Divíškovi, který našel Dušana Andrašovského, jehož přihrávku na volného Dvořáka, si sami litvínovští obránci srazili do vlastní branky 1:0. Keramiku vstřelená branka viditelně uklidnila a začala předvádět rychlý kombinační hokej. V 10. minutě si Matějovský ve středním pásmu narazil se Štefankou, vlétl do útočného pásma, ale betony Hronka nepropálil. O mnoho úspěšnější byl ve 12. minutě Miloslav Topol, který se celkem nenápadně dostal ihned po střídání do pásma Litvínova a tam krásnou střelou švihem vymetl pavučinu z růžku litvínovské branky 2:0. Šanci na zvýšení měli Keramici ve 14. minutě, kdy na trestné lavici seděl Skořepa, ale tentokrát Plzeňáci nedokázali nabídnutou početní výhodu využít. To hosté si při přesilové hře v 16. minutě počínali o mnoho nebezpečněji a nebýt vynikající Barty, mohla být kontaktní branka na světě. Libor Barta si však bravurně poradil se všemi pokusy Chemiků a díky jeho zákrokům odcházela Keramika do kabin z dvojbrankovým vedením.

Začátek druhé třetiny se nesl ve velmi poklidném tempu, kterému vévodila nepřesná hra bez jakéhokoliv náznaku šance. Změnu přinesla až 24. minuta, která rozjásala necelou pětitisícovku diváků. Josef Straka přijal na útočné modré ideální pas od Michala Dvořáka, nabral rychlost a poprvé po osmnácti kolech střeleckého půstu, dokázal rozvlnit síťku za soupeřovým brankářem 3:0. O minutu později roztočila hotové peklo v pásmu Litvínova Štefankova řada, obránci Litvínova nevěděli rázem kam dřív skočit, ale naštěstí pro ně se ani jeden z pokusů mířících na Hronka nedostal za jeho záda. Blízko k první brance měli hosté ve 27. minutě, kdy se šikovně od mantinelu uvolnil Hübl, ale Bartova lapačka byla na místě. O půl minuty později se však Chemici přece jen dočkali, když Hüblovu střelu pohotově za Bartova záda vrátil nekrytý Kotrla 3:1. Litvínov se po vstřelené brance probral z jakési letargie a rázem začal nebezpečně kousat. V polovině zápasu se opět šikovně prosazoval v pásmu Keramiky Gombár, vypálil a jeho rána orazítkovala tyčku plzeňské svatyně. Ve 32. minutě to byl nejprve opět Gombár a po něm Prorok, kteří svými střelami pořádně Bartu vystrašili. Plzeň se opět připomněla až pět minut před druhou sirénou, když při početní výhodě se ve 100 % šanci octil Hurtaj, ale v rozhodujícím okamžiku nedokázal usměrnit kotouč za Hronkova záda. V samotném závěru druhého dějství se v dobré šanci octila dvojice Výborný Hurtaj, ale prvně jmenovaný pálil jen do spoluhráče.

Na začátku třetí třetiny byl za nedovolené bránění vyloučen Kotrla a Keramika měla při následné přesilovce ideální šanci na pojištění výsledku. Lubomír Hurtaj vyhrál buly, dokázal se prosmýknout až před Hronka, ale v té chvíli místo střely volil přihrávku na vedle stojícího Josefa Straku, který již byl příliš blízko litvínovského brankáře, aby mohl skórovat. Ve 45. minutě vystrašil své spoluhráče hostující brankář Hronek, kterému puk po dalekonosném nahození Mazance přepadl přes lapačku a vše musel zachraňovat až na poslední chvíli obránce Mrázek. Dobře hrající domácí se tak uklidňující čtvrté branky dočkali až ve 48. minutě, když biliárovou akci první domácí formace zakončil probuzený střelec Josef Straka 4:1. Plzeňáci v té době jasně ovládali hru a bavili diváky pohlednými akcemi, tak jak tomu bylo i v 52. minutě, když dokázali využít svoji druhou přesilovku v zápase. Radek Matějovský elegantně zatáhl puk do pásma a skvěle naservíroval úplně volnému Michalu Dobroňovi, který dokázal, že je jedním z nejlépe střílejících obránců extraligy 5:1. Hostům se nakonec ještě necelé tři minuty před koncem podařilo Steinerem, který tečoval střelu Kroupy snížit na 5:2, ale to již nezabránilo Keramikům v zisku třech velmi cenných bodů v boji o play-off.

Radek Kampf (Plzeň): "Po dlouhé době se nám povedl vstup do utkání. Rozhodly hlavně využité dvě naše přesilové hry. Naše úsilí o získání pozice v prvé osmičce a play off nekončí."
Jaroslav Hübl (Litvínov): "Z naší strany to byl jeden z nepovedených výkonů. Rozhodla druhá třetina, ve které jsme sice dokázali zkorigovat výsledek, ale naše úsilí zmařilo využití přesilových her soupeře."