Mařík vychytal Havířovu vítězství

H a v í ř o v - Zer všech extraligových týmů "věnovala" letos nejvíce bodů právě Plzeň. Po dvou prohrách Keramiky v průběhu sezóny potvrdil i dnešní zápas nárůst formy Panterů, na jejichž bojovný a ukázněný výkon nedokázala Plzeň v průběhu zápasu náležitě reagovat. Keramiku sice poslal do vedení Dušan Andrašovský, ale později se trefovali pouze domácí Hebar (pro tohoto slovinského mladíka to byla premiérová trefa v extralize), Kopecký a Polanský a zápas tak skončil výsledkem 3:1 pro domácí.

AZ Residomo Havířov - HC Škoda Plzeň

3:1
1:1, 1:0, 1:0

Branky a nahrávky: 17. Hebar (J. Kopecký, Michael Procházka), 22. J. Kopecký (Boháček), 58. Polanský (Sršeň) - 13. Andrašovský (Řezníček, J. Straka). Rozhodčí: Havlík - Lederer, Gebauer. Vyloučení: 3:5, navíc Cartelli (Havířov) a Hurtaj (Plzeň) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 1768.

AZ Residomo Havířov

Mařík - Cartelli, V. Čech, Horáček, Boháček, P. Punčochář, Michael Procházka - Polanský, Sršeň, Folta - Staněk, Martin Čech, Hrbek - Lamich, Hebar, Jan Kopecký.

Šmíd - M. Divíšek, Řezníček, Dobroň, M. Výborný, Mazanec, I. Vlček - M. Dvořák, J. Straka, Andrašovský - Branda, Hurtaj, Eiselt - R. Procházka, J. Štefanka, Matějovský - Volák, Švík, Adamský

Přehled branek
ČasStřelec1. asistent2. asistentPozitivní účastNegativní účast
12:45 Dušan Andrašovský Josef Řezníček Josef Straka Andrašovský, Řezníček, Straka, Dvořák, Divíšek Boháček, Punčochář, Sršeň, Folta
16:25 Andrej Hebar Jan Kopecký Michael Procházka Hebar, Kopecký, Procházka, Lamich, Punčochář Mazanec, Vlček, Volák, Švík, Adamský
21:41 Jan Kopecký Jan Horáček Kopecký, Horáček, Staněk, Čech, Bokáček Dobroň, Výborný, Andrašovský, Procházka, Švík
57:43 Jiří Polanský Tomáš Sršeň Polanský, Sršeň, Křestan, Boháček, Čech Řezníček, Dobroň, Dvořák, Straka, Andrašovský
Reportáž

Doslova fantastický výkon předvedl v havířovské brance plzeňský odchovanec Michal Mařík, který nedovolil Plzni vyhrát. Do plzeňské klece se postavil Zdeněk Šmíd, havířovský hrdina jej však zastínil.

Plzeň letos s Havířovem jako jediná dvakrát prohrála a hráči si toho byli dobře vědomi. První šanci si vytvořil už ve 2. minutě havířovský ostrostřelec Martin Čech, který však přestřelil. Další šanci si vypracoval mladý Slovinec Hebar. Na druhé straně nejvíce zlobil nejvíce třetí plzeňský útok Juraje Štefanky. Řada slovenského útočníka jako jediná svého soupeře přehrávala i v prosincovém utkání, ovšem narozdíl od přechozího souboje vyšla Štefankova formace střelecky naprázdno. Hned čtyři šance v úvodní desetiminutovce měl Radek Procházka, který do Plzně přišel právě z Havířova, ale na Maříka nevyzrál. Přesto se Keramika dostala do vedení. V přesilovce sklepl Řezníčkovo nahození do sítě Dušan Andrašovský. Od té chvíle už rozhodčí Havlík vylučoval v první třetině jen Plzeňany a soupeř toho dokázal využít. Jan Kopecký poslal puk do jízdy Hebarovi, který se trefil přesně nad lapačku gólmana Šmída.

Ve druhé třetině měl obrovskou šanci v oslabení Michal Dvořák, ovšem Mařík ho vychytal. Hned poté si vybral trochu slabší chvilku Zdeněk Šmíd, kterého z úhlu nachytal Jan Kopecký. Plzeň stáhla hru na tři útoky, dokázala si vytvořit šance, ovšem Mařík svou svatyni hájil výtečně. Největší šanci měl Štefanka, jehož dorážku však Mařík vytlačil mimo. V oslabení pak ujel Ľubomír Hurtaj, ale neměl svůj střelecký den a nadvakrát Maříka nepřekonal. Krátce poté měl v plzeňské přesilovce na holi vyrovnání Michal Dobroň, ovšem Mařík se překonával, následně zlikvidoval tutovku Andrašovskému.

Při těchto neproměněných příležitostéch se lámal zápas. Ve třetí třetině na druhé straně trefil Petr Hrbek tyčku a Jan Kopecký o pár chvil později minul odkrytou klec. Výkon Keramiky postupně klesal, hosté se nedokázali prosadit proti zformované obraně Panterů. V 58. minutě dorazil do sítě Sršňovu střelu Polanský a Plzeň se už nedostala ani k power-play.

Radomír Kužílek (Havířov): "Ve zlomových chvílích byl naší velikou oporou brankář Mařík, který zaslouží absolutorium. Myslel jsem si, že když se nám proti Plzni daří, tak budeme v pohodě, ale místo toho jsme hráli příliš nervózně. Nedokázali jsme pokrýt dlouhé kolmé pasy hostujících obránců, pouštěli jsme hosty do přečíslení, a kdyby v naší brance nestál Mařík, pak bychom asi takového výsledku nedosáhli. Za klíčový okamžik považuji rychlé vyrovnání plzeňského náskoku."

Karel Trachta (Plzeň): "Byl to velice důležitý zápas při našem boji o play off, ale nezvládli jsme ho. Utkání se začalo vyvíjet dobře, ale pak jsme udělali chybu před vyrovnáním a gól po začátku druhé třetiny nás hodně poznamenal. Přesto jsme si vytvořili dostatek šancí, ovšem v brance Havířova úřadoval Mařík, který měl snad třiačtyřicet zásahů a doslova nás vychytal. Ztracených bodů s Havířovem budeme litovat."