Plzeň neudržela nadějný náskok

P l z e ň - Dorostenci: Lasselsberger Plzeň – Sparta Praha 3:3. Plzeň sehrála proti Spartě výborný zápas, ale k dvoubodovému zisku to nestačilo. Pražané vytěžili z minima šancí tři góly a zápas skončil ne příliš spravedlivou dělbou bodů. Domácí nedokázali udržet nadějný dvougólový náskok a poté co neproměnili řadu vyložených šancí, vyrovnala Sparta dvěma góly z ojedinělých protiútoků. V dresu Plzně se předvedl gólem a dvěma přihrávkami Martin Holý, gól a asistenci přidal Martin Heřman a dvěma finálními přihrávkami přispěl Lubomír Černý.

HC Škoda Plzeň - HC Sparta Praha

3:3

Branky a nahrávky: 17. M. Heřman (Černý, Holý), 18. Krňoul (Černý, Holý), 32. Holý (M. Heřman) – 14. Hertl (Bezouška, Rybecký), 38. Rybecký (Hertl, Ton), 49. Hron (Regner, Ton). Rozhodčí: Svoboda – Černý, Jelínek. Vyloučení: 4:6, navíc Kořínek (PLZ) a Kratzer (SPA) oba 5 + TDK. Využití: 1:1. Třetiny: 2:1, 1:1, 0:1.

Ulč – Štich, Černý, Mottl, Kořínek, Krňoul, Jonák – Holý, M. Heřman, Šlauf - P. Jindra, Holub - Kampf, Setikovský, Valenta

Neuvirth – Mikala, Cima, Hanzl, Kanov, Vejvar, Procházka, Slezák, Kratzer – Hron, Ton, Regner – Hertl, Bezouška, Rybecký – Kupec, Vach, Mrňa – Spudil, Morkes, Loutocký

Oba týmy začaly velmi opatrně a na obou stranách dominovaly obrany. První, spíše propagační, střelu vyslal na branku Sparty až v polovině druhé minuty Kořínek. Větší ohrožení již znamenala pro Neuvirtha ve sparťanské kleci Hřmanova teč Holého nahrávky, která ale mířila nad branku. V páté minutě to zkoušel individuálně Holub, ale ani on neuspěl. Sparta byla pod tlakem a domácí soupeři téměř nepučili puk. V sedmé minutě se Kocman šikovně zbavil obránce Hanzla, ale ten ho stačil ještě na hranici pravidel zastavit. Jako blesk z čistého nebe přišla šance Sparty poté, co plzeňská obrana zapomněla před brankou zcela volného Mrňu. Ten dostal nahrávku zpoza branky, ale Ulč jeho střelu bez přípravy chytil. Poté už se ale ke slovu opět přihlásila Plzeň a Slezák vyřešil tlak domácích faulem. V přesilovce pálili od modré Černý a Štich, ale Neuvirth, i když s problémy, jejich střely vytěsnil. Ve čtrnácté minutě se Sparta opět po dlouhé době dostala do plzeňské obranné třetiny. Štich se snažil rybičkou vypíchnout puk do středního pásma, ale minul a proti Černému tak stáli hned tři sparťanští útočníci. Bezouška našel ideální přihrávkou Hertla, který nezaváhal a střelou k levé tyči poslal Spartu do vedení. 13:40 – 0:1. Spartu gól povzbudil a backhandem se snažil Ulče překvapit Loutocký. Plzeň se ale z obdržené branky rychle vzpamatovala a Černý založil chytrým lobem přes obranu Sparty protiútok. Přihrávka našla nabrusleného Martina Heřmana, který tvrdou střelou z levého kruhu nedal Neuvirthovi šanci. 16:36 – 1:1. Sparta se následnému plzeňskému náporu ubránila opět pouze za cenu faulu. Procházka srazil na led Kocmana. Domácím stačilo k využití přesilovky pouhých 16 vteřin. Černý si vyměnil puk s Holým a uvolnil krásně Adama Krňoula, který z podobné pozice, jako předtím Heřman, propálil podruhé sparťanského gólmana. 17:22 – 2:1. Závěr třetiny Plzni zkomplikoval svým útočným faulem Jindra. Domácí se výborně bránili, ale v čase 19:49 srazil Kořínek na mantinel kapitána hostů Bezoušku, který po jeho zákroku zápas nedohrál. Plzeňský obránce dostal trest na pět minut a do konce zápasu. Navíc vynechá i příští utkání, protože je to již jeho druhý trest do konce zápasu. Rozhodčí třetinu předčasně ukončil a posledních 11 sekund se dohrálo až na začátku prostřední části.

Druhá třetina tedy začala pěti minutou přesilovkou Sparty. Plzeň svého soupeře téměř nepustila do svého obranného pásma, výborný výkon předvedl v oslabení Holý. Až v samém závěru přesilovky zůstal před Ulčem zcela volný Kratzer, který dostal přihrávku. Jonák jej proto musel zezadu srazit, za což byl vyloučen na dvě minuty. Sparťanská přesilovka tedy pokračovala dál. Ale po zbytečném faulu Vejvary na důrazného Heřmana se síly na ledě srovnaly. Ve zkrácené přesilovce Plzně se do šance dostal po Setikovského přihrávce Šlauf. Neuvirth jeho střelu s problémy vyrazil. Na začátku 29. minuty se do samostatného nájezdu dostával Heřman, ale byl faulovaný. Domácí se sice dožadovali trestného střílení, ale rozhodčím udělený dvouminutový trest odpovídal situaci lépe. Přesilovka se Plzni příliš nepovedla a další šanci si domácí vytvořili až na začátku 32. minuty. Po Setikovského přihrávce trefil ale Valenta pouze brankáře Neuvirtha. Další akce se již domácím povedla lépe. Heřman na sebe nalákal sparťanské obránce a chytrou přihrávkou Martina Holého, který střelou zápěstím ke vzdálené tyči zvýšil v čase 31:40 na 3:1. V této chvíli nenasvědčovalo nic tomu, že by Plzeň mohla o své vítězství přijít. Naopak domácí si vytvářeli šance jako na běžícím pásu. Přihrávku Kocmana zpoza branky neproměnil v gól Jindra. Ojedinělou šanci Sparty měl Rybecký, který objížděl branku. Ulče který upadl ale zastoupil Černý. Poté se již opět hra odehrávala před Neuvirthem. Střelu Šticha dorážel mimo Šlauf. Po buly v plzeňském útočném pásmu si Mottl nepohlídal Hertla, který se dostal do protiútoku a tvrdě vypálil. Ulč jeho střelu pouze vyrazil a Rybecký dorážkou snížil na rozdíl jediného gólu. 37:53 – 3:2. Závěr druhé třetiny se podobal první. Tvrdý zákrok Kratzera na Šlaufa ocenil sudí Svoboda také trestem na pět minut a do konce utkání.

Poslední dějství začínala tedy dlouhou přesilovkou Plzeň. Jenže hned v úvodu třetiny si Krňoul neodpustil zbytečný zákrok na Regnera. Sparťanský útočník svůj pád přihrál a počet hráčů na obou stranách se vyrovnal. Mnohem tvrdší zákrok na Heřmana prošel Spartě bez trestu. Za faul Vejvary na Kocmana se již ale vylučovalo. Plzeň tak měla k dispozici 41 vteřin dvojnásobné přesilovky. Z té ale domácí hráči vytěžili pouze střelu Šticha. V následné klasické přesilové hře to ještě dvakrát zkoušel Černý, ale ani on neuspěl. Na začátku 48. minuty oslabil svůj tým opět Krňoul, který podrazil Tona. Sparta byla v přesilovce blízko gólu, ale Tonova přihrávka Regnera před plzeňskou brankou nenašla. Na druhé straně mohl vedení domácích zvýšit v oslabení Kocman, který na modré čáře zachytil špatnou rozehrávku Neuvirtha. Jenže plzeňský útočník nedokázal trefit opuštěnou sparťanskou branku. A tak se opět vyplnilo staré sportovní pravidlo nedáš – dostaneš. Po pravé straně se do třetiny probojoval Hron a z ostrého úhlu našel skulinu mezi Ulčovými betony. 48:54 – 3:3. Vyrovnávací branka Plzeň zaskočila domácí začali chybovat. Po střele Morkese se před plzeňskou brankou pokoušel dorážet Hertl. Plzeň osvobodil svým únikem až Heřman, který byl ale faulován vysokou holý. Rozhodčí však tento zákrok nepotrestal. Sudí Svoboda přehlédl na druhé straně také faul Černého, který srazil u mantinelu loktem Regnera. Sparta se přesto dostala do gólové šance. Rybecký našel přihrávkou zpoza branky Hertla, ale Ulč výborným zákrokem napravil své zaváhání při třetím gólu Sparty. Po této akci se ale Sparta již stáhla do obrany a pouze hlídala vzhledem k vývoji zápasu cenný bod za remízu. Plzeň se ale dvoubodového zisku za výhru nehodlala vzdát bez boje. Bombu Šticha tečoval Jindra nad branku. Rozhodčí poté neodpískal dva fauly na Heřmana a Kocmana. Vědom si své chyby vyloučil Svoboda vzápětí za nevinný zákrok Regnera. Přestože puk skončil po Holého nahození v Neuvirthově lapačce nařídil sudí vhazování ve středním pásmu, což se samozřejmě domácím vůbec nelíbilo. Přesilovka se navíc Plzni vůbec nevydařila. Změnu výsledku nepřinesl ani obrovský tlak domácích v poslední minutě zápasu. Sparta vybojovala na ledě Plzně cennou remízu, ke vstřelení tří gólů stačilo hostům naprosté minimum šancí. Plzeň mohla pouze litovat obrovského množství nevyužitých gólových příležitostí za stavu 3:1 a 3:2.

Zápas hodnotil trenér František Černý. Vzhledem k vývoji zápasu nemohl být asi s bodem spokojený. „Myslím, že jsme odehráli výborný zápas a určitě jsme si zasloužili vyhrát. O remíze rozhodly individuální chyby. Sparta dala ze svých pěti šancí tři góly. Svůj den neměl brankář Ulč, který si vybral slabší chvilku při třetím gólu. Je škoda, že jsme přišli o vítězství, ale nemůžu říci, že bych s bodem nebyl spokojen. Musím kluky pochválit, že bojovali až do konce zápasu.“