Cenné vítězství ve Vítkovicích přiživilo naději na čtvrté místo

Vítkovice v zápase s Plzní prožily po vítězném zápase se Spartou na vlastním ledě težký pád. Keramici byli prakticky po celý zápas ve vedení a v jeho průběhu dovolili domácím jen jednou srovnat krok. Výsledek dokonale zamotal situaci kolem posledního volného místa v elitní čtyřce, které před tímto kolem patřilo právě Vítkovicím. Dva se bili, třetí se smál! A tím byla pražská Slavia, která tak je před posledním kolem v elitní čtyřce. Vše definitivně rozhodne poslední kolo, ale již před ním je jasné, že Plzeň má velkou šanci na historicky nejlepší umístění po základní části v rámci samostatné ligy. Zaváhá-li Slavia ve Vsetíně, pak v případě svého vítězství v domácím utkání s Českými Budějovicemi ukončí tuto část sezóny na čtvrtém místě HC Keramika Plzeň!

HC Vítkovice Ridera - HC Škoda Plzeň

3:6
1:2, 2:3, 0:1

2. Sedlák (Hanzlík) - 0:1, 3. Irgl (Čermák, Tomášek) - 1:1, 14. Duda (Brabenec, Veber) - 1:2, 22. Voskár (Duda, Mazanec) - 1:3, 28. Burger (Tesařík, Moravec) - 2:3, 30. Švík (Sedlák, Michal Straka) - 2:4, 32. Čermák - 3:4, 39. Michal Straka (Sedlák, Výborný) - 3:5, 43. Josef Straka (Dvořák) - 3:6. Vyloučení: 4:5, využití: 2:1. Rozhodčí: Nečas - Kostka, Český. Střely: 38: 32. Diváci: 4365.

HC Vítkovice Ridera

Trvaj (30. Falter) - Tesařík, Galvas, Jurečka, Seman, Výtisk, Zápotočný, Škuta, Philipp - Melenovský, Burger, Moravec - I. Padělek, A. Padělek, Pavelek - Kaděra, Stantien, Selingr - Irgl, Čermák, M. Tomášek

Barta - Dobrovolný, Řezníček, Mazanec, Veber, Hanzlík, Výborný, Vobořil, Kubeš - Dvořák, Josef Straka, Andrašovský - Duda, Kracík, Brabenec - Švík, Michal Straka, Sedlák - Volák, Voskár, Adamský

Opatrný začátek zápasu neměl dlouhého trvání, Zdeňkovi Sedlákovi nabil na "vlastní" modré Jiří Hanzlík a připsal si tak po svém návratu první asistenci, protože Sedlákem přes celé kluziště nahozený puk nedokázal Trvaj zkrotit, 0:1! Bleskovější odpověď si lze představit už jen těžko. Po vyhraném buly se do brejku dostal Irgl po přihrávce Tomáška a poprvé překonal Bartu, 1:1! Hru pak rozmnělnilo několik vyloučení, navrch měli spíše domácí, ale ve 14. minutě se v závaru před vítkovickou brankou prosadil Duda a poslal hosty opět do vedení, 1:2! Ve zbytku třetiny byla hra spíše poklidná, více příležitostí si vypracovali hosté, Dvořák trefil dokonce tyč, ale přesto se odcházelo do kabin za nezměněného stavu.

I úvod další třetiny byl ze strany keramiků raketový. Po hříchu sváteční střelec Jozef Voskár využil vyhraného buly Radkem Dudou a poprvé v zápase vedla Plzeň o 2 branky, 1:3! Domácí branka zaskočila a iniciativu přebrala Keramika. Převaha hostů byla v této fázi posílena i trestem vítkovické střídačce za špatné střídání. Řezníčkova střela se otřela o tyčku. Výhodu přesilové hry však dostali i domácí a vrátili se v ní opět do zápasu. Vítkovický střelec Jiří Burger snižoval na 2:3! Přestřelka však pokračovala. Trochu kuriózně dostal Plzeň opět do dvoubrankového náskoku Švík, který šikovně v úniku překonal Trvaje, 2:4! To již domácí brankář psychicky nevydržel a odjel na střídačku, do branky se postavil mladý Falter. Domácí se vzepjali k náporu, který umocnil vyloučením Michal Straka. Snaha se jim vyplatila a kontaktní branku si připsal Čermák, 3:4! To byl impuls, který domácí potřebovali, připíchli keramiky před jejich branku. Ti se však postupem času z defenzivy vymanili a hru opět srovnali, ale nejen to. Bleskový brejk keramiků v předposlední minutě druhé třetiny skončil opět brankou. Dotřetice do dvougólového vedení poslal Plzeň Michal Straka, 3:5!

Úvody všech třetin byly pro domácí prokletím. Ve třetí minutě té poslední se opět měnilo skóre ve prospěch Keramiky. Svůj pravidelný brankový příspěvek si do Ostravy dovezl i Josef Straka, který po asistenci skvěle forčekujícího Dvořáka poslal domácí definitivně do kolen, 3:6! Za chvíli trefil Škuta tyč, ale jinak byla obě mužstva s rozdělením bodů srozuměna. Domácí již působili spíše bezradně a odevzdaně, Plzeňané zase neměli vůbec žádný důvod k "bláznění". Ani náznak závěrečného náporu Vítkovic nemohl nic změnit na pískotu domácího publika, "odměny" vítkovickým hokejistům za předvedený výkon.

Mojmír Trličík (Vítkovice): "Úspěch slavila trpělivá hra soupeře, který aktivně bránil a vyrážel do brejků. Nešťastný Sedlákův gól ze druhé minuty nás poznamenal především v nasazení. V první třetině jsme navíc odevzdali řadu puků ve středním pásmu. Od druhé části jsme stáhli hru na tři pětky, což výkonu jenom prospělo, ale definitivně nás srazily do kolen individuální chyby při pátém a šestém gólu."
Milan Razým (Plzeň): "Vedli jsme šťastným gólem. I když domácí rychle vyrovnali, dál jsme prakticky pořád vedli o dva góly. Mužstvo zvládlo utkání velmi dobře po taktické stránce. Hráli jsme trpělivě zezadu a výborně navíc zachytal brankář Barta."