PLZ-LIT 3:2: Plzeň se dotahuje na čelo tabulky

P l z e ň - Litvínovští hokejisté podruhé v řadě a potřetí v sezóně prohráli - tentokrát na ledě plzeňské Keramiky. Plzeňští tak stále drží domácí neporazitelnost - všech šest domácích utkání zatím dokázali vyhrát. Napínavý souboj třetího s druhým přilákal do ochozů plzeňského zimního stadionu letos rekordních 7663 diváků. Keramika měla opět s přehledem nejvyšší návštěvu kola. Oba celky měly co dokazovat – Keramici po nadílce ve Vítkovicích a Litvínov zas po domácím klopýtnutí s Energií Karlovy Vary. V polovině zápasu to vypadalo na jasnou záležitost - Plzeň vedla brankami Švíka, Andrašovského a exlitvínovského Josefa Straky 3:0. Ve třetí třetině ale přišlo drama, když Kroupa s Hranáčem během tří minut snížili. Vyrovnání ale již domácí nepřipustili a díky výhře se tak dotáhli na dostřel čela tabulky.

HC Škoda Plzeň - HC Verva Litvínov

3:2
1:0, 2:0, 0:2

Branky a nahrávky: 12. Švík (Adamský, V. Král), 28. Andrašovský (Řezníček, J. Straka), 31. J. Straka (Dobroň, Řezníček) - 42. Kroupa (Stavenský, Prorok), 45. Hranáč (Kroupa). Rozhodčí: T. Svoboda - Bláha, Kareš. Vyloučení: 8:10. Využití: 0:1. Diváci: 7663.

Barta - Dobroň, Řezníček, Jiří Hanzlík, I. Vlček, Vobořil, Výborný - M. Dvořák, J. Straka, Andrašovský - Duda, Krátoška, Matějovský - J. Štefanka, Voskár, Volák - V. Král, Švík, Adamský.

HC Verva Litvínov

Pinc - Poživil, Hranáč, Kroupa, Ťupa, Gýna, Macholda - Klíma, Alinč, Klobouček - Stavenský, Šulc, Prorok - Trávníček, T. Martinec, Gombár - L. Havel, Říha, Sklenička.

Přehled branek
ČasStřelec1. asistent2. asistentPozitivní účastNegativní účast
11:04 Jan Švík Martin Adamský Václav Král Švík, Adamský, Král, Hanzlík, Vlček Poživil, Hranáč, Stavenský, Šulc, Prorok
27:14 Dušan Andrašovský Josef Řezníček Josef Straka Andrašovský, Řezníček, Straka, Dobroň, Dvořák Poživil, Ťupa, Klíma, Alinč, Klobouček
30:14 Josef Straka Michal Dobroň Josef Řezníček Straka, Dobroň, Řezníček, Dvořák, Andrašovský Kroupa, Nosek, Klíma, Alinč, Klobouček
41:13 Vlastimil Kroupa Ivo Prorok Stanislav Stavenský Kroupa, Prorok, Stavenský, Šulc, Ťupa Hanzlík, Vlček, Duda, Matějovský
44:05 Jan Hranáč Vlastimil Kroupa Hranáč, Kroupa, Poživil, Martinec, Gombár Vobořil, Výborný, Straka
Reportáž

Chemici nenechali nikoho na pochybách a hned v úvodu zápasu se dostali do dvou nadějných úniků jež však plzeňský gólman s přehledem likvidoval. V páté minutě byl vyloučen obránce hostí Hranáč a přesilovkové kreace Strakova útoku si říkali o gól. Poté co hosté přesilovce domácích úspěšně odolali, hra se zklidnila a mužstva obou celků si jen sporadicky vytvářela tlak. S tím nesouhlasil Václav Král a po jeho dvojím nahození zpoza branky Adamský jen přistrčil na Švíka, který z bezprostřední blízkosti dopravil puk do litvínovské sítě. 1:0. Od čtrnácté minuty se na led začala vkrádat i nervozita, když rozhodčí přehlédl Říhův faul na unikajícího Krátošku. Domácí přitvrdili a dostali hosty pod tlak, z něhož se Chemici osvobodili brejkem a Voskárovi nezbylo než faulovat. Oslabení změnu skóre nepřineslo a tak vzrušení přišlo až s poslední minutou, kdy se Havel před Bartovou svatyní pošťuchoval s Řezníčkem. Ten evidentně veden snahou neoplácet se nechal srazit krosčekem na led, ven šli kupodivu oba. V čase 19.51 se ještě zbytečně nechal vyloučit Duda za sekání a třetina se dohrávala v oslabení 3 na 4.

Po řádném uplynutí obou přesilovek nahazoval Radek Duda na clonícího Dvořáka. Jeho povedená teč však skončila v Pincově náruči. Celou akci zakončil Vobořil dělovkou od modré, do níž mu obětavě skočil Hranáč. V čase 6.19 vytáhl svá esa z rukávu Libor Barta při zneškodnění akce litvínovských Lukášů Havla a Říhy. Na konci osmé minuty se naplnilo známé nedáš – dostaneš. Po minele obránce Řezníčka se ve vyložené pozici před Bartou zjevil Alinč. Jeho ránu plzeňský gólman vyrazil a Josef Řezníček ji rybičkou posunul na Josefa Straku. Centr prvního útoku zavezl puk do útočného pásma a naservíroval jej Andrašovskému. Ten měl dost času na to aby se Pince zeptal kam to chce a jeho přání vyplnil. 2:0. Ne red bull, ale proměněná šance vám dá křídla. Plzeňských byl najednou plný led a Chemici nevěděli kam dřív skočit. Třikrát se do šance dostal dnes velmi dobře hrající Milan Volák, snad 30 sekund jezdil a kličkoval kolem litvínovské branky Václav Král a další gól na sebe nenechal dlouho čekat. Kapitán domácích Řezníček se zmocnil ve vlastním obranném pásmu puku, poslal jej Dobroňovi a ten vtipným obloučkem přeloboval hostující obránce. Za jejich zády si puk dojel Straka a nedal Pincovi šanci. 3:0. Keramici pokračovali v náporu, k pohledným akcím se dostal i čtvrtý útok vedený Janem Švíkem. Šance stíhala šanci a hrál se oboustranně hezký hokej. V čase 17.58 opět do hry vstoupil sudí. Matějovský vlétl mezi dva litvínovské hráče u mantinelu, jeden z nich se skácel a rozhodčí zdvihl pravici. Pak se do toho vložil věčný provokatér Duda a za oplácení zamířil na trestnou lavici ještě Gombár. Při hře 4 na 4 unikl Andrašovský puk poslal do loženky Starkovi a tomu zazvonila tyčka. Těsně před koncem třetiny byl ještě za hrubost vyloučen Dobroň.

Ještě před vypršením přesilovky hostí si dvojice Straka – Andrašovský zopakovala akci z před konce druhé třetiny. Teď trefil tyčku pro změnu Andrašovský. Při troše štěstí mohl první útok Keramiky do utkání promluvit výrazněji. Jenže! Jako noc střídá den i Keramici po výborné druhé třetině polevili. V čase 1.13 z nenápadné akce snížio Kroupa. 3:1. Chvíli na to šel ven za nedovolené bránění Lukáš Poživil a Pinc se řádně zapotil při dělovce Voláka a následující bombě od modré. Před koncem přesilovky však Krátoška fauloval způsobem na nějž jsou v současnosti sudí obzvláště hákliví – vražením zezadu na hrazení, a tak putoval na 2min. ven. Ani ne půl minuty poté si proti unikajícímu útočníku hostí pomohl Ivan Vlček hokejkou v obličeji a hosté svoji šanci v pěti proti čtyřem využili Hranáčem. 3:2. v čase 4.39 rozhodčí názorně předvedl to čemu se říká kompenzace a za náznak krosčeku vyloučil hostujícího Kloboučka. Jenže domácím se nedařilo a Libor Barta musel odvážnou robinsonádou zachránit dalšímu neštěstí. Na začátku deváté minuty poslal Volák do vyložené šance Štefanku a Prorokovi nezbylo než použít v zbraň v hokeji nepovolenou. Sekyru. Přesilovka začala typicky – únikem dvojice litvínovských útočníků Stavenský, Šulc. Posledně jmenovaný zakončil akci nájezdem do Barty. Rozhodčí jej nepotrestal, ale za okamžik poslal ven Hranáče za krosček. Tak se tady i domácí dočkali přesilovky 5 na 3. Ti ji ovšem na rozdíl od hostí nevyužili. Třikrát vyzkoušel z úhlu Pincovu pozornost Radek Duda, dvakrát před brankou operující Volák a Straka rozvlnil při tutovce jen boční síťku. Na štěstí si během této přesilovky nemohl stěžovat ani Libor Barta jemuž zazvonila po dalším litvínovském úniku dobře postavená tyčka. V polovině třetiny nahodil puk v pozici ležícího střelce směrem na Pince Radek Duda. Marek Pinc si zřejmě chtěl zopakovat svoji zlatohelmovou kličku, ale dorážející Aleš Krátoška mu jí nezbaštil a jen centimetry chyběly aby se jeho pokus vešel mezi tyče. Na začátku 14 minuty dostali domácí další možnost přesilovky. Hosté je však zamkli v obranném pásmu. Z této situace se vymanil až Josef Straka, šel do jasné šance a tak jej stáhnul klasickým háčkem Hranáč. Kdo čekal 5 na 3 ten se spletl, ven šli oba… V sedmnácté minutě bylo jasné, že hosté musejí hrát vabank a dostat Keramiky pod tlak. Ti se naštěstí z pod herní deky dostali právě včas a disciplinovaným výkonem, plným velkého nasazení Chemiky do žádného tlaku nepustili a power play jim povolili jen symbolických deset vteřin.

Jaroslav Hübl (Litvínov): „Do Plzně jsme přijeli hrát svůj hokej, bohužel po první třetině jsme prohrávali jedna nula, přestože jsme nehráli špatně. Nezvládli jsme ale druhou třetinu, kde jsme otevřeli hru, což soupeř potrestal dvěmi brankami. Ty Plzeň postavily na nohy. Měli jsme navíc problémy s obranou, kdy museli nastoupit mladí hráči. Ve druhé třetině se stalo i to, že nejvíce práce měl nejen brankář Pinc, ale i plzeňský lékař, který nám ošetřoval několik hráčů. Ve třetí třetině jsme začali hrát, dali jsme dvě branky, podařilo se nám utkání zdramatizovat. Bohužel už jsme neměli sílu na vyrovnání. Nezbývá nic jiného něž poblahopřát domácím k výhře v kvalitním utkání.“

Milan Razým (Plzeň): „Souhlasím s tím, že to bylo velmi kvalitní utkání ve kterém obě mužstva ukázala touhu po vítězství, ani na jedné straně nescházela bojovnost. V prvních dvou třetinách jsme šli do tříbrankového vedení, řekl bych díky Liboru Bartovi, který vychytal spoustu šancí Litvínova a nám se podařilo naše šance proměnit. To, proč je Litvínov na vrcholu tabulky nám ukázal v závěrečné třetině, kdy v krátké době dokázal snížit na rozdíl jedné branky a vrátit se tak nazpět do zápasu. Jsme rádi, že jsme tento náskok uhájili až do samého závěru.“