Plzeňští fanoušci jsou prostě skvělí, vrací poklonu tribunám Rask

Tuukka Rask se v posledních zápasech stal po Martinu Strakovi nejprovolávanějším a nejoceňovanějším hráčem plzeňských indiánů. Finský gólman vyniká klidnými a spolehlivými zákroky v rozhodujících chvílích a hlavně bodovou zárukou. Plzeňané s ním v zádech sbírají bod za bodem a šplhají tabulkou vzhůru. „Jsem nadšený z plzeňských fanoušků. Jsou skvělí,“ říká v našem rozhovoru.

Tuukko, byla pro vás západočeská Plzeň úplnou neznámou před vaším příchodem?
O Plzni jsem poprvé uslyšel asi tak před sedmi lety, kdy město bylo jedním z pořadatelů mistrovství světa do osmnácti let, a my tu hráli. Když jsem tedy přes léto probíral s agentem své možnosti, kde budu v případě výluky hrát, Plzeň pro mě nebyla neznámou. Když se ozval Milan Tichý a generální manažer s tím, že tým shání gólmana, byla dohoda na spadnutí.

Plzeň byla tedy jediným městem, které jste z České republiky navštívil?
To ne. Před dvěma lety jsme byli v Praze s týmem Bruins téměř po dva týdny, jelikož jsme tu v rámci NHL sehráli několik zápasů. Strávili jsme tu krásné chvíle, Praha je krásné město a měli jsme štěstí, že jsme potkávali samé příjemné lidi. Českou republiku už jsem tedy stačil opravdu trochu poznat, proto moje rozhodování nebylo tak těžké.

A jak na vás působí Plzeň jako město?
Plzeň je rozhodně menší než Praha. (úsměv) Ale ohromně si to tady užívám. Moc rád chodím na procházky po městě, prohlížím si budovy a užívám poslední zbytky pěkného počasí. Navštívil už jsem samozřejmě nějaká obchodní centra, ale třeba v ZOO jsem se ještě podívat nebyl.

Co jste věděl o samotném týmu indiánů?
Musím se přiznat, že toho opravdu moc nebylo. Některé hráče jsem znal z finské ligy, avšak osobně nikoho. Jen jsem se podíval na soupisku a tam uviděl některá povědomá jména velice dobrých hokejistů. Tak jsem si řekl, že po svém příchodu se to prostě nějak vyvrbí.

Většina hráčů, kteří přicházejí hrát za Plzeň, vypráví o tom, jak postava Martina Straky byla pro ně hlavní motivací k přestupu či zárukou dobrého klubu. Bylo to stejné u vás?
Pro gólmana je tento proces trochu o něčem jiném. Tedy, samozřejmě, Martin je vynikající hokejista, má za sebou skvělou kariéru v NHL a v zámoří platí za velké jméno a v pozici majitele klubu se o tým výborně stará. Jenže gólmani neřeší, s kým budou nastupovat v lajně nebo podobně. Pro nás je práce stále o tom stejném. Přesto Martin Straka samozřejmě v rozhodování o mém příchodu sehrál důležitou roli.

Komunikace v týmu z české extraligy pro vás jistě musí být velice náročná. Jak se s tím vyrovnáváte?
Samozřejmě nerozumím ostatním klukům, když v kabině mezi sebou mluví česky. Naučil jsem se jen říkat „díky“, to je zatím všechno.

S tím by vám ale mohli pomoct naši zámořští hráči.
To určitě! Ryan a oba Nickové se ke mně chovají báječně, ukázali mi město a vzali mě i do několika výborných restaurací. Ale i ostatní hráči na tom s angličtinou nejsou špatně, takže se dorozumíme. Jsem moc rád, že mě tým přijal takhle dobře.

A neprobíral jste svou českou misi s exbrněnským gólmanem Hovim?
Vůbec ne. My dva se vůbec neznáme.

Minulý čtvrtek jste se utkal s Jaromírem Jágrem a dalšími hvězdy z Kladna. Byl tento zápas pro vás tak velikou událostí jako pro většinu ostatních hráčů?
Jaromír Jágr je bezesporu jedním z nejznámějších hráčů z vaší země, ale já už jsem proti němu i proti některým z ostatních skvělých hráčům Kladna nastoupil v NHL. Bylo to skvělé utkání s naprosto báječnou atmosférou skvělých fanoušků.

Když už jste toto téma naťukl, pojďme rovnou k němu. Jak se vám zamlouvá atmosféra na plzeňském stadionu?
Je to naprosto skvělé. Ať už je, nebo není vyprodáno, fanoušci jsou naprosto báječní. Povzbuzují nás celý zápas a moje jméno už vlastně vyvolávali při prvním utkání, které jsem tu odehrál. To je neuvěřitelné. Počítám to jako další z plusů, které tu zažívám; že mohu zažít tuto stránku hokejové kultury.

Mohl byste srovnat přípravu na zápasy zde v české extralize a v NHL?
Popravdě v NHL jsou tréninky o trochu náročnější a tvrdší. Myslím, že je to dáno tím, že tempo, ve kterém zápasy jdou po sobě, je vyšší, a proto musíme být odolnější. Pokud přijdete do jiné země, než ve které jste hráli, musíte se přizpůsobit jinému tempu nebo jiným požadavkům. Ale nakonec stejně hrajete pořád stejný hokej a vyžadují se po vás stejné věci.

Jaké jsou vaše zájmy mimo led?
Hraji na bubny a jinak se prostě dívám na televizi nebo si pouštím oblíbené filmy. V NHL jdou zápasy, jak už jsem říkal, rychle za sebou, takže nemáte čas nic složitého vymýšlet. Snažíte se především odpočívat a nabrat síly na další den, na další zápas nebo trénink. Tady je to samozřejmě o něčem jiném, mám více svého osobního volného času.

Je něco, co postrádáte ze svého rodného Finska?
Ani toho moc není. Zimy jsou tam opravdu krušné, je hrozná zima a téměř pořád tma. Přes sezónu tedy toho opravdu není moc, po čem by se mi stýskalo. Samozřejmostí je ale to, že když jsem pryč, postrádám své blízké, svou rodinu a přátelé. Ale to už je prostě fakt. V létě se vždycky vrátím domů a snažím se s nimi strávit co nejvíce času.

Z pohledu finských přátel jste se vydal více na východ. Neměli o vás strach?
Vím, kam tím míříte. Česká republika ale není tak neznámá pro Finy, aby se o mně museli strachovat. Znají kulturu, někteří tu dokonce i byli, takže to není takové, jako kdybych zamířil do Ruska. Pokud se věci v NHL nepohnou kupředu a já tu strávím více času, určitě bych sem své blízké chtěl za mnou pozvat.


Související články

Kluci si možnosti být na ledě ohromně váží, říká trenér Ladislav Čihák

Ladislav Čihák

Jede se zde všechno nadoraz a to mi vyhovuje, říká Matěj Stříteský

Matěj Stříteský #11

Čeho si na Škodovce nejvíce cením? Asi fanoušků, vždycky nás úžasně podporují, prozradil Roman Vráblík

Roman Vráblík

Věřím, že se brzy opět bude hrát všech sedm zápasů za kolo, říká Petr Straka

Petr Straka #23

Aktuálně na webu

Dorost v karanténě

Dorost potřetí v karanténě. Trenér Kořínek: Jakmile jsme se do toho vždy alespoň trochu dostali, tak nás zase vypli

Novinky ve Fanshopu

Novinky ve Fanshopu! Slevový kód STRITA11 a podpisy pro všechny

Den na hokej.cz

Čtvrteční den bude na webu hokej.cz patřit indiánům!